TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО удри со три нови „Т“ – Незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, побарано замрзнување на имотот

ТВ21 - 22.05.2017

Незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, кинескиот тендер за изградба на автопатот и незаконската изградба на три викенд куќи во општина Зелениково, се дел од новите истраги на СЈО. Во две од нив, „Траекторија“ и „Талир“, осомничен е лидерот на ...

Груевски: Лаги на СЈО

24 Вести - 22.05.2017

Веста за прес конференцијата на СЈОо груевски го затекна на автопатот штип миладиновци – токму тој што е предмет на истрагата. Безочни лаги и инсинуации на специјалното обвинителство вели Груевски за обвинувањата во предметите Траекторија и Талир во ...

Три лица меѓу кои и Латас, осомничени од СЈО за незаконска градба?!

Телма - 22.05.2017

Три лица се осомничени за незаконска изградба на три луксузни викенд куќи во Зелениково, во случајот „Тревник” што денеска го објави Специјалното јавно обвинителство. Извори оттаму тврдат дека еден од осомничените е уредникот во телевизија Сител, ...

Три лица меѓу кои и Латас, осомничени од СЈО за незаконска градба во Зелениково?!

Либертас - 22.05.2017

Три лица се осомничени за незаконска изградба на три луксузни викенд куќи во Зелениково, во случајот „Тревник” што денеска го објави Специјалното јавно обвинителство. Извори оттаму за Телма тврдат дека еден од осомничените е уредникот во телевизија ...

Димитриев: СЈО да отвори истрага за финансирањето на СДСМ

Алсат-М - 22.05.2017

На денешната прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во врска со новоотворените истраги на СЈО „Траекторија“ и „Талир“ се обратија Емил Димитриев, Никола Поповски и Антонио Милошоски.

Талир, Тревник и Траекторија се трите нови истраги на Специјалното јавно обвинителство

Канал5 - 22.05.2017

Во два случаи, СЈО го сомничи претседателот на ВМРО – ДПМНЕ. Талир, Тревник и Траекторија се трите нови истраги за финансиски криминал на Специјалното јавно обвинителство. Во два случаи, СЈО го сомничи претседателот на ВМРО – ДПМНЕ , во Талир за ...

ТРИ НОВИ ПРЕДМЕТИ НА СЈО: „Специјалните“ му се закачија на ВМРО-ДПМНЕ, Јанева бара подолг мандат (ВИДЕО)

Телеграф - 22.05.2017

Во истрагата „Тревник“ се осомничени три лица за бесправна изградба на три викенд-куќи во Општина Зелениково. Истрагата „Траекторија“ е отворена против четворица поранешни високи владини функционери кои се осомничени за кривично дело злоупотреба на ...

Тревник и Траекторија за вили во Зелениково и за избор на изведувач на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид

МКД - 22.05.2017

Во првиот случај, Тревник, според обвинителката на Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи, се работи за изградени три викенд-куќи во општина Зелениково надвор од пропишаната процедура.

Три нови истраги на СЈО: „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“...

Н.Македонија - 22.05.2017

Три нови истраги на СЈО: „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ се трите нови истраги што ги најави Специјалното јавно обвинителство. Во случајот „Траекторија“ се осомничени четири службени лица поранештни високи ...

„Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ - нови истраги на СЈО

24 Вести - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги кои произлегуваат од незаконско прислушуваните разговори. Првата истрага под името „Талир“ се однесува на незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ при што постои основано сомнение дека во ...

СЈО отвори три нови истраги „Талер“, „Тревник“ и „Траекторија“

Телма - 22.05.2017

Во моментов, Специјалното јавно обвинителство одржува прес конференција на која побара од новото парламентарно мнозинство да се избрише, измени или укине членот кој се однесува на рокот за поднесување обвиненија.

Јанева очекува СЈО да продолжи со работа

Deutsche Welle - 22.05.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска најави три нови истраги „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“. Очекува СЈО да продолжи со работа Нови обвиненија и нови истраги кои произлегуваат од незаконски прислушуваните разговори, најави на ...

„Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“, нови истраги на СЈО

Алсат-М - 22.05.2017

Две од денешните истраги – „Траекторија“ и „Тревник“, кои ги отвори СЈО се финансиски истраги, од кои едната се однесува на финансиски незаконитости во пропишана постапка за градење. Истрагата „Талир“ е истрага против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Ако забележиме дека се врши притисок врз сведоците ќе побараме притвор, велат од СЈО

Сакам да кажам - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство не побара притвор за ниту еден од осомничените во трите случаи што ги објави денеска – „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“. Специјалната обвинителка Ленче Ристоска кажа дека нивната проценка е дека засега нема ...

СЈО успеало да воспостави соработка со „Македонски Телеком“...

Н.Македонија - 22.05.2017

СЈО успеало да воспостави соработка со „Македонски Телеком“ Специјалното јавно обвинителство не побара притвор за ниту еден од осомничените во трите случаи што ги објави денеска – „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“.

Фетаи: Три лица граделе куќи во Злокуќани без одобрение за градба

Макфакс - 22.05.2017

Во првата истрага што ја отвори денска СЈО наречена „Тревник”, се сомничат три лица за изградба на три викенд куќи во Зелениково, за градење без одобрение за градба. Обвинителката Фатиме Фетаи посочи дека биле градбите биле започнати со градба во ...

РЕШЕНА ДА ГИ ЗАВРШИ ИСТРАГИТЕ: Јанева побара продолжување на мандатот и отвори три нови предмети (ВИДЕО)

Телеграф - 22.05.2017

„Талир“ е прва истрага во која постои основно сомневање за перење пари. Предмет на истрагата на ова јавно обвинителство не е политичката партија, туку запознавање на јавноста за начинот на кој поединци ја искористиле политичката функција за лични ...

„Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“, нови истраги на СЈО

Локално - 22.05.2017

Нелегално финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, при што постои сомнеж дека биле злоупотребени 4,9 милиони евра од лидерот и потписниците на партијата Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција најави дека станува збор за ...

СЈО побара Собранието да му го продолжи мандатот за поднесување обвиненија

+инфо - 22.05.2017

Јанева денеска најави три нови финансиски истраги на СЈО „Талир“, „Тракеторија“ и „Тревник“. Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска побара од новото парламентарно мнозинство да се избрише, измени или укине членот 22 од Законот за специјално ...

СЈО ќе побара замрзнување на дел од имотот на ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги кои произлегуваат од незаконски прислушуваните разговори. Истрагата „Талир“ се однесува на незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ при што постои основано сомнение дека во периодот од ...

Тројца осомничени во „Тревник” – граделе куќи во Зелениково без одобрение за градба

Либертас - 22.05.2017

Три лица се осомничени во случајот „Тревник” што денеска го објави СЈО. Се работи за незаконска изградба на три викенд куќи во Зелениково, односно градење без одобрение за градба. Како што соопшти обвинителката Фатиме Фетаи, градбите биле започнати ...

(ВИДЕО) Јанева: Новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине Членот 20

А1 On - 22.05.2017

За рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, СЈО покажа дека е на вистински пат во справување со криминалот, бараме новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине членот 20, за да може ова јавно обвинителство да продолжи со ...

Три нови истраги на СЈО: Талир, Траекторија и Тревник

МКД - 22.05.2017

СЈО отвора три нови истраги, Талир, Траекторија и Тревник, од кои две се финансиски истраги. Талир, како што рече специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, е првата истрага на Специјалното јавно обвинителство за перење пари.

Три нови истраги на СЈО – „Талир“, Траекторија“ и „Тревник“

Фокус - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство отвора три нови истраги под кодно име „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“. „Талир“ е прва истрага со основано сомнение за перење пари и незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ.

Случај „Тревник“ на СЈО: Викендици во Зелениково изградени без одобрение за градба

еМагазин - 22.05.2017

Во случајот „Тревник“, кој денеска го презентираше Специјалното јавно обвинителство (СЈО) има основано сомнение за три лица за изградба на три викенд куќи во населбата Зелениково, кои се изградени без одобрение за градба, за што според обвинителката ...

Јанева: Ве уверувам дека ќе продолжиме со работа сè додека не ги истражиме сите разговори

Макфакс - 22.05.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека СЈО ќе продолжи со работа и дека ќе се продолжи со обвиненија и нови истраги. „Со оглед на рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, бараме новото парламентарно мнозинство да го избрише ...

Во „Тревник“ се осомничени три лица за бесправна изградба на три куќи во Зелениково

Фокус - 22.05.2017

Истрагата „Тревник“ што денеска ја обелодени СЈО опфаќа три лица кои се сомничат за бесправна изградба на три викенд куќи во Зелениково. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека градежните работи на трите објекти почнале во 2012 година, а осомничените ...

СЈО отвори три нови истраги „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“

Слободен Печат - 22.05.2017

На денешната прес-конференција на СЈО, обвинителката Катица Јанева објави дека се отвораат три нови финансиски истраги. Јанева нагласи дека СЈО продолжува со непристрасна работа и дека и понатаму останува институција на која граѓаните најмногу ...

СЈО отвори три нови истраги „Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“

Нетпрес - 22.05.2017

Две од денешните истраги „Траекторија“ и „Тревник“, кои ги отвори Специјалното јавно обвинителсво се финансиски истраги, од кои едната се однесува и на незаконитости во пропишана постапка за градење.

СЈО отвори три нови истраги „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“

Стандард - 22.05.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на почетокот на денешната прес-конференција изјави дека имајќи предвид дека СЈО покажа дека е на вистински пат – побара новото парламентарно мнозинство да овозможи продолжување на мандатот.

(ВИДЕО) СЈО отвора нови три „Т“ истраги: „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“

Фактор - 22.05.2017

Во тек е прес конференција на СЈО. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на почетокот побара новото парламентарно мнозинство да го укине, избрише или измени членот 22 од Законот за јавно овинителство кое ќе овозможи ова обвинителство да ги ...

СЈО бара продолжување на рокот за истраги и обвиненија

Press24 - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги под името Талир, Траекторија и Тревник. Јанева побара од новото парламентарно мнозинство да се укине членот 22 од Законот за специјалното јавно обвинителство со што би се продолжила ...

Талир, Траекторија и Тревник се трите нови истраги на СЈО

Канал 77 - 22.05.2017

Талир, Траекторија и Тревник се трите нови истраги на Специјалното јавно обвинителство, а деталите за нив во моментот на прес конференција ги обелоденува обвинителката, Фатиме Фетаи. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева најави дека две од ...

И Латас, осомничен од СЈО за незаконска градба во Зелениково?!

Репортер - 22.05.2017

Три лица се осомничени за незаконска изградба на три луксузни викенд куќи во Зелениково, во случајот „Тревник” што денеска го објави Специјалното јавно обвинителство. Извори оттаму за Телма тврдат дека еден од осомничените е уредникот во телевизија ...

Три нови истраги на СЈО: „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“

Тера - 22.05.2017

Во случајот „Траекторија“ се осомничени четири службени лица поранештни високи владини функционери, кои презеле противзаконски дејства во постапката при изградба на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид.

Фетаи: Три лица граделе куќи во Злокуќани без одобрение за градба

Кајгана - 22.05.2017

Во првата истрага што ја отвори денска СЈО наречена „Тревник”, се сомничат три лица за изградба на три викенд куќи во Зелениково, за градење без одобрение за градба. Обвинителката Фатиме Фетаи посочи дека биле градбите биле започнати со градба во ...

Јанева побара новото мнозинство да го продолжи рокот на СЈО...

Н.Македонија - 22.05.2017

Јанева побара новото мнозинство да го продолжи рокот на СЈО Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побара од новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине членот 22 од Законот за Специјално јавно обвинителство, кој предвидува ...

Јанева побара продолжување на рокот за истраги и обвиненија

ТВ21 - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од новото парламентарно мнозинство да се избрише, измени или укине членот 22 од Законот за специјално јавно обвинителство, кој предвидува рок од 18 месеци за истраги и обвиненија.

Тројца осомничени во „Тревник” – Граделе куќи во Зелениково без одобрение за градба

Репортер - 22.05.2017

Три лица се осомничени во случајот „Тревник” што денеска го објави СЈО. Се работи за незаконска изградба на три викенд куќи во Зелениково, односно градење без одобрение за градба. Како што соопшти обвинителката Фатиме Фетаи, градбите биле започнати ...

(ВИДЕО) Јанева: Новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине Членот 20

Репортер - 22.05.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева пред презентирањето на трите нови случаи „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ побара од новото парламентарно мнозинство да го избирше, измени или укине Членот 20 од законот за СЈО со цел тие да можат да ...

Три нови истраги на СЈО: „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“

ТВ21 - 22.05.2017

Талир, како што рече специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, е првата истрага на Специјалното јавно обвинителство за перење пари. Предмет на истрагата не е политичка партија, туку СЈО сака да ја запознае јавноста со начините на кои поединци од ...

СЈО: Монструм, Мартин Нешковски и Диво Насеље се во предистражна постапка

Кајгана - 22.05.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека СЈО ќе продолжи со работа и дека ќе се продолжи со обвиненија и нови истраги. „Со оглед на рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, бараме новото парламентарно мнозинство да го избрише ...

Три нови истраги: СЈО бара замрзнување на дел од имотот на ВМРО поради перење пари

Точка - 22.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги кои произлегуваат од незаконско прислушуваните разговори, месец дена пред истекот на нивниот мандат. На почетокот на прес-конференцијата, обвинителката Катица Јанева побара од новото ...

„Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“, нови истраги на СЈО

Окно - 22.05.2017

Истрагите „Траекторија“ и „Тревник“, кои ги денеска ги отвори СЈО се однесуваат на незаконитости во пропишана постапка за градење. Со „Тревник“ ќе се истражуваат незаконитости при изградба на викендички во Зелениково, а „Траекторија“ ќе ги ...