TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинетите за Диво насеље бараат меѓународна истрага и не го признаваат Судот

Р.С.Европа - 16.05.2019

Обвинетите за настаните во „ Диво насеље“ на денешната седница на апелациониот суд рекоа дека не го признаваат судот и побараа меѓународна истрага. Дел од обвинетите ги навредуваа судиите и покрај објаснувањата на судиите дека јавната седница е на ...

Пцости, викотници и навреди на судењето за Диво Насеље

Телма - 16.05.2019

Почнаа со едноминутен молк за загинатите во Диво Насеље, но молкот се претвори во викотници и тензии, пцовки и навреди на обвинетите кон 5-мината судии од апелација. Најгласни беа Валдет Зекај и Генц Сефа .

Тензично судење за Диво Насеље - „Ова е Албанија - Нема да ни судите Вие“

Сител - 16.05.2019

Пцости и навреди ги дочекаа петтемина апелациони судии на јавната седница за случајот Диво Насеље. Наместо разгледување на жалбите, за денешната расправа, обвинетите имаа барање напишано на три страници но тоа не го слушнаа судиите.

Кумановската група не го признава Судот, бара меѓународна истрага

Алсат-М - 16.05.2019

Со една минута молчење и гласни барања за меѓународна истрага рочиштето во Апелациониот суд на кое се разгледува жалбата за случајот Дива Населба се претвори во вербален конфликт меѓу обвинетите и судот. Обвинетите имаат две главни барања.

Тензично и само со тројца обвинети почна јавната седница во Апелација за „Диво Насеље“

Канал5 - 16.05.2019

​Во тензична и напната атмосфера денеска започна седницата во Апелација по жалбите на осудените за Диво Насеље. Иако на почетокот побараа едноминутно молчење за сите загинати во инцидентите, обвинетите Генц Сефа и Валдет Зекај бараа да прочитаат ...

Обвинетите од „Диво Насеље“ не отстапуваат, тврдат дека пресудата е сценарио на Груевски и Ахмети

МКД - 16.05.2019

Неправосилно осудените од „Диво Насеље“ кои поднесоа жалби на првостепената пресуда за случајот денес одлучија да ја бојкотираат јавната седница закажана од Апелацискиот суд. И покрај тоа што добија шанса да образложат зошто не се согласуваат со ...

Тензично на апелациската седница за „Диво Насеље“, обвинетите тврдат – пресудата е режирана од Груевски и Ахмети

1tv - 16.05.2019

„Овде е Албанија, Албанија ќе биде“, рече во судница обвинетиот Генц Сефеј. По овие зборови Генц Сефеј ги повика преостанатите обвинети во Диво Насеље да дадат почит со една минута молк за како што рече, за нашиот херој кој загина во битката во ...

Тензично на рочиштето за „Диво Насеље“, Зекај: Не ве признаваме како држава, ова е Албанија

ТВ21 - 16.05.2019

-Ние не ве признаваме како држава. Ова е и ќе биде Албанија-рече Зекај. -Чест ми е денеска да говорам во името на сите, кои едногласно…. Нема да седнам, ќе слушнете… Ги поканувам соборците да станат и да одржиме едноминутен молк за загинатите.

Пцовки, навреди и „ова е Албанија“ на седницата за Диво Насеље

МКД - 16.05.2019

Почнаа со едноминутно молчење за сите загинати во настаните од Диво Насеље, продолжија со барање, пцовки и навреди кон судот, а на крај сите заедно се договорија и ја напуштија јавната седница по жалбите на првостепената пресуда за случајот Диво ...

Диво Насеље: Пцости и навреди кон судиите, oбвинетите не го признаваат Судот, скандираа оваа е Албанија

Алфа - 16.05.2019

Тензично на почетокот од јавната седница по жалбите на обвинетите за терористичкиот напад на кумановско Диво Насеље од пред 4 години. Пцости кон 5 члениот судечки совет, „оваа е Албанија“, „говорете на албански“, за на крај 29 обвинети да ја ...

Тензии и погрдни зборови на седницата за Диво Насеље во скопска Апелација

Алсат-М - 16.05.2019

Со барање за меѓународна истрага, во тензична атмосфера започна јавната седница во скопска Апелација за жалбите од осудените во случајот Диво Насеље. Обвинетите побараа наместо презентација на тужбите прво судот да им дозволи да ги прочитаат ...

Осудените за Диво Насеље бараат од Заев да ги приложи доказите дека случајот е политички монтиран

24Инфо - 16.05.2019

Осудените за случајот Диво Насеље бараат премиерот Зоран Заев да ги приложи доказите дека случајот е политички монтиран, и дека бил замка подготвена од власта на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, пишува во заедничката изјава која еден од обвинетите успеа да ја ...

Денеска продолжува судењето за Диво Насеље

Канал5 - 16.05.2019

Денеска продолжува судењето за Диво Насеље . Првостепено осудените 33 лица за крвавата престрелка во кумановската населба ,во која загинаа 8 полицајци, денеска повторно треба да влезат во судница.

Скандал и пцости во Апелација: Ова е Албанија, ние сме автохтони! (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.05.2019

Осудените бараат целата снимка од полициската акција да се види, бидејќи тврдат дека командантите Бег Ризај и Мирсад Ндрецај биле убиени откако ѝ се предале на полицијата. Во тензична атомосфера започна денеска седницата на Апелација за случајот ...

Обвинетите тврдат: Диво насеље е сценарио во режија на Али Ахмети и Никола Груевски

еМагазин - 16.05.2019

Со многу навреди, непризнавање на судската власт и замолчување на преведувачите се одржа денеска јавната седница во Апелацискиот суд за случајот Диво насеље. Тие повторно побараа како сведоци да бидат повикани Сашо Мијалков, Никола Груевски, ...

„Ова е Албанија, зборувајте на албански“ – осудените од Диво Насеље до судот

ММС - 16.05.2019

Осудените за настаните од Диво Насељe ја напуштија јавната седница на Апелациониот суд во Скопје, каде се разгледуваат нивните жалби. Извикуваа дека не го признаваат судот и побараа меѓународна истрага. -Вие сте дојденци, а ние сме автохтони.

(ВИДЕО) Тензична атмосфера на седницата за „Диво Насеље“: Ова е Албанија, не го признаваме судот

А1 On - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им се ...

Тензично и само со тројца обвинети почна јавната седница во Апелација за „Диво насеље”

ММС - 16.05.2019

Јавната седница во Апелација по жалбите на обвинетите од случајот „Диво насеље” продолжи само со тројца од обвинетите откако останатите доброволно ја напуштија седницата. Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни ...

Тензично и само со тројца обвинети почна јавната седница во Апелација за „Диво насеље”

Нетпрес - 16.05.2019

Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни зборови кон судот побараа да ја напуштат седницата, бидејќи како што рекоа на албански јазик не го прифаќаат овој суд и бараат меѓународна ...

Тензично на cyдењето за „Диво насеље“: Ова е Албанија, вие сте избеглици дојдени тука (ВИДЕО)

365 - 16.05.2019

Судската расправа во Апелациониот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“ денеска почна со минута молчење од страна на членовите на тн. Кумановска група во чест на нивните „паднати другари“. Тензиите не застанаа таму.

Тензично судењето за Диво Насеље: Кумановската група направи скандал – ова е Албанија

Магазин - 16.05.2019

Апелацискиот суд Скопје денеска и утре ќе ги разгледува жалбите на триесет и тројцата осудени лица за терористичкиот акт во кумановското Диво Насеље што се случи пред четири години. Судењето започна со едноминутно молчење во чест на загинатите во ...

Командант Соколи: Вие сте дојдени од Карпатите, не трпиме веќе (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, експлодира денеска во Апелациониот суд, каде што започна сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија

Скопје1 - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие “избеглици” сте дојдени тука

Курир - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво Насеље“. Судењето започна во напната атмосфера и со револт изразени од страна на членовите на ...

Осудените за тероризам за случајот „Диво Насеље“ денеска повторно во судница

Слободен Печат - 16.05.2019

Поради обемноста на предметот, термин за седницата за разгледување на жалбите, Апелација има закажано и за утре. Првостепено осудените 33 лица за тероризам во врска со крвавата престрелка во кумановското Диво Насеље на 9 и 10 мај 2015 година, ...

Осудените за тероризам од Диво Насеље утре пак во судница

МКД - 15.05.2019

Неправосилно осудените од постапката за Диво Насеље утре повторно ќе бидат спроведени во суд. За утре и за в петок Апелацискиот суд во Скопје закажа јавни седници на кои ќе се чита првостепената пресуда и ќе се разгледуваат жалбите кои се поднесени ...

Тензично на судењето за Диво насеље: „Заев да ги изнесе доказите- Ова е Албанија, нема да ни судите вие!“ (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2019

Пцости и навреди ги дочекаа петтемина апелациони судии на јавната седница за случајот Диво Насеље. Наместо разгледување на жалбите, за денешната расправа, обвинетите имаа барање напишано на три страници но тоа не го слушнаа судиите.

Осудените за ,,Диво насеље“ со провокации и закани одбиваат да го признаат македонскиот суд

AKO - 16.05.2019

„Не го признаваме овој суд. Бараме меѓународна истрага”. Вака, синхронизирано постапија денеска обвинетите за случајот ,,Диво насеље“. Ја навредуваа судијката , ѝ се закануваа, извикуваа политички пароли против Македонија, покажуваа симбол на орел, ...

Обвинетите за Диво Насеље: Пресудата е режија на Груевски и Ахмети

Press24 - 16.05.2019

Со многу навреди и тензии почна денеска судењето за Диво Насеље во Апелација, а обвинетите решија да бојкотираат. Гласното викање на дел од обвинетите, проследено со навреди, беше упатено прво кон судиите, а потоа и кон преведувачката на која ѝ ...

(ВИДЕО) Тензично на апелациската седница за „Диво Насеље“, обвинетите тврдат – пресудата е режирана од Груевски и ...

Либертас - 16.05.2019

„Овде е Албанија, Албанија ќе биде“, рече во судница обвинетиот Генц Сефеј. По овие зборови Генц Сефеј ги повика преостанатите обвинети во Диво Насеље да дадат почит со една минута молк за како што рече, за нашиот херој кој загина во битката во ...

„Ова е Голема Албанија“, им порачаа терористите од Диво Насеље на судиите од Апелација

24Инфо - 16.05.2019

Осудените терористи од Диво Насеље со едноминутно молчење за паднатите соборци ја почнаа седницата на Апелацискиот суд на која се разгледуват нивните жалби од судиите кои ги пречекаа со пцовки и погрдни зборови.

Тензии на седницата за Диво Насеље

CivilMedia - 16.05.2019

Со барање за меѓународна истрага, во тензична атмосфера започна јавната седница во скопска Апелација за жалбите од осудените во случајот Диво Насеље. Обвинетите побараа наместо презентација на тужбите прво судот да им дозволи да ги прочитаат ...

(Видео) Осудените за „Диво насеље“ ги пцуеја судиите: За нас судот не постои, ова е Албанија

Макфакс - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Тензично и само со тројца обвинети почна јавната седница во Апелација за „Диво насеље“

Опсервер - 16.05.2019

Јавната седница во Апелација по жалбите на обвинетите од случајот „Диво насеље“ продолжи само со тројца од обвинетите откако останатите доброволно ја напуштија седницата. Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни ...

Васко Белески: Смилковско езеро и Диво насеље беа со иста цел, Тиранска платформа и менување на името

Република - 14.05.2019

Сакам да ја известам македонската јавност бидејќи е моја граѓанска должност, дека денес случајно до мене дојде информација од еден Албанец од Словенија (по потекло од Македонија) кој ми рече: И Смилковско езеро и Диво насеље беа со иста цел, ...

Командант Соколи: Вие сте дојдени од Карпатите, не трпиме веќе

Сител - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, експлодира денеска во Апелациониот суд, каде што започна сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие „бегалци” сте дојдени тука

Нетпрес - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот „Диво Насеље“. Судењето започна во напната атмосфера и со револт изразени од страна на членовите на ...

Тензично на апелациската седница за „Диво Насеље“, обвинетите тврдат – пресудата е режирана од Груевски и Ахмети ...

Скопје24 - 16.05.2019

„Овде е Албанија, Албанија ќе биде“, рече во судница обвинетиот Генц Сефеј. По овие зборови Генц Сефеј ги повика преостанатите обвинети во Диво Насеље да дадат почит со една минута молк за како што рече, за нашиот херој кој го загуби животот во ...

„Орли“ летаат во скопска апелација

Република - 16.05.2019

Обвинетите ја напуштија јавната седница по жалбите на првостепената пресуда за случајот Диво Насеље. Тие во постапката ги пречекаа апелациските судии со пцовки и погрдни зборови. Само што петорката од второстепениот суд се појави во големата сала на ...

Тензична седницата за „Диво Насеље“: Ова е Албанија, не го признаваме судот

Слободен Печат - 16.05.2019

Адвокатите кои ни се доделени немаат право да говорат наместо нас. Четири години слушаме, сега послушајте не нас, рече Генц Сефај, осуден за „Диво Насеље“. Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за случајот „Диво Насеље“.

Со тензии и навреди од обвинетите почна јавната седница во Апелација за „Диво насеље“

Локално - 16.05.2019

Јавната седница во Апелација по жалбите на обвинетите од случајот „Диво насеље“ продолжи само со тројца од обвинетите откако останатите доброволно ја напуштија седницата. Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни ...

Фејсбук статус на Васко Белески кој предизвика реакции: Смилковско езеро и Диво насеље беа со иста цел

Магазин - 15.05.2019

Фејсбук статус на Васко Белески, кој предизвика големо внимание во јавноста. Болна вистина: Сакам да ја известам македонската јавност бидејќи е моја граѓанска должност, дека денес случајно до мене дојде информација од еден Албанец од Словенија (по ...

Kомандант Соколи во суд: Вие сте дојдени од Карпатите, таму треба да се вратите

Република - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска во Апелациониот суд, каде во тек е сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое им се прави, ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие “избеглици” сте дојдени тука

Сител - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво Насеље“. Судењето започна во напната атмосфера и со револт изразени од страна на членовите на ...

Осудените за „Диво Насеље“ направија хаос во Апелација

Н.Македонија - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Командант Соколи „збесна" на судењето за Диво Насеље: Не малтретирате 4 години

Press24 - 16.05.2019

Со тензии, погрдни зборови и пцовки почна седницата за Диво Насеље денеска во Апелација. Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни зборови кон судот побараа да ја напуштат седницата, бидејќи како што рекоа на ...

Командант Соколи до судијката: Доста е веќе, не ве поднесуваме (ВИДЕО)

PressingTV - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска во Апелациониот суд, каде во тек е сослушувањето за случајот „Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое им се прави, ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие „бегалци” сте дојдени тука

Република - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот „Диво Насеље“. Новинарот на Лајм кој е присутен на седницата објави дека судењето започнало во напната ...

Осудените за „Диво Насеље“ ги пцуеја судиите: Зборувај албански, тука е Албанија, вие „бегалци” сте дојдени тука

Точка - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Тензично и со навреди на јавната седница во Апелација за „Диво насеље“

24 Вести - 16.05.2019

Јавната седница во Апелација по жалбите на обвинетите од случајот „Диво насеље“ продолжи само со тројца од обвинетите откако останатите доброволно ја напуштија седницата. Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни ...