TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцините: Новата линија на поделба во Европа

Независен - 17.01.2021

ЈОВКА ДИМИТРОВА Секоја европска земја, според своето население, добива квота од шесте општи договори на ЕУ, кои може да ги управува според своето дискрециско право. Но, мешавината на вакцини беше оставена на локалната експертиза, која применуваше ...

Европа во ек на вакцинација: Некои земји ги продолжуваат, други ги менуваат мерките против ковид – протести во Австрија и Холандија

360 степени

Тасевски за вакцините: Ваква неспособност еднаш мајка раѓа

Expres

Д-р Цмиљановиќ: Постои можност за шест до 12 месеци вакцините да немаат дејство

Канал5

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Макфакс

Не (информираност) околу вакцинацијата

24 Вести

Теориите на заговор ги поткопуваат кампањите за вакцинација на Балканот

Независен

Сител Канал5 Фактор Кајгана ТВ21 Курир Слободен Печат Во Центар

Фрижидерите подготвени, вакцините ги нема – „Каде и се вакцините на Македонија од Бугарија?“, прашува Рама

ТВ21 - 17.01.2021

Македонија го подготви планот за вакцинација. Во земјава пристигнаа и два фрижидери со капацитет од 100 илјади вакцини кои треба да ги чуваат вакцините на Фајзер на минус 70. Фрижидерите во моментов се празни бидејќи Владата се уште не успеала да ...

“Брзата кучка слепи ги раѓа” – Македонија не се брза, сега за сега ни пристигнаа само фрижидерите за вакцините на Фајзер

Во Центар

Навремено реагиравме за набавка на вакцините, сите земји имаат проблеми да ги добијат, вели Филипче

Сакам да кажам

Филипче: Мерките беа добро димензионирани, имаме пад на новите случаи

Мета

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер” и преку КОВАКС следниот месец

Слободен Печат

ФИЛИПЧЕ: Пристигнаа првите фрижидери, а идниот месец чекаме да стигнат и првите вакцини

Денешен

МИНИСТЕР ВО ДЛАБОКО СМРЗНУВАЊЕ: Стигнаа фрижидери

Вечер

Сител ТВ21 Frontline 24Инфо Скопје1 Вечер Прес Н.Македонија Expres

Пареза на лицето добиле 13 Израелци откако примиле вакцина на Фајзер

ММС - 17.01.2021

Како што објави изреалскиот весник „Једиот Ахронот“, најмалку 13 Израелци претрпеле парализа на фацијалниот нерв, откако ја примиле првата доза на вакцина против коронавирусот Pfizer / BioNTech.

Шпанците ја добиваат втората доза од вакцината против коронавирус

Курир

13 ИЗРАЕЛЦИ ИМААТ ПАРЕЗА ФАЦИЈАЛИС: Нов несакан евект од вакцината на Фајзер

Фактор

Британија: 3,5 милиони луѓе примија вакцина, имунизирани повеќе од вкупниот број заболени

Курир

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Опсервер

Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

Курир

Во Велика Британија 3,6 милиони лица ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19

А1 On

+инфо Слободен Печат 24 Вести 24Инфо Вечер Прес Денешен Либертас MakPress

Норвешка ги смени препораките за вакцинација по неколку смртни случаи

МКД - 17.01.2021

Норвешките власти ги сменија препораките за вакцинирање против ковид-19 откако 13 постари лица умреле по имунизацијата, препуштајќи им на лекарите да проценат дали нивниот пациент треба да се вакцинира.

ДУРИ И БЛАГИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАТА МОЖЕ ДА БИДАТ ФАТАЛНИ ЗА ПОСТАРИТЕ: Норвешка уште ја истражува смртта на 29 возрасни лица кои примија вакцина

Фактор

Кинески експерти: Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“

Точка

Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“, повикуваат кинеските експерти

Република

Кинески експерти: Не ги вакцинирајте постарите лица со „Фајзер“

Press24

Норвешка уште ја истражува смртта на 29 возрасни лица кои примија вакцина

24Инфо

Кинески експерти предупредуваат да не се вакцинираат постарите лица со Фајзер

24Инфо

iPortal Во Центар

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година

Слободен Печат - 17.01.2021

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, Арно Фонтане за РТЛ изјави дека се надева на враќање на нормалниот живот, по пандемијата на ковид-19, во последниот квартал од 2021 година.

Француски епидемиолог: Ќе се ослободиме од коронавирус ако вакцините стигнат до сите земји

Курир

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

MakPress

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

+инфо

Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормала кон крајот на 2021

Фокус

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Опсервер

Проф. Фонтане се надева на „враќање во нормалниот живот“ кон крајот на 2021 година

Либертас

Сител Вечер Прес Република

Србија е вклучена во тестирањето на кинеската вакцина против коронавирус

Сакам да кажам - 17.01.2021

Од утре во Србија ќе почне вакцинацијата против ковид-19 со кинеската вакцина, откако вчера во Белград пристигнаа милион дози. Во септември, директорот на кинеската компанија „Кинеска национална биотек група (ЦНБГ)“ изјави за агенцијата Ројтерс дека ...

Грчева: Чекале 100 вакцини од Бугарија, па и тие не им ги дале

Expres

Во Србија пристигнуваат милион дози од кинеската вакцина

Вечер

Во Србија пристигнуваат милион дози од кинеската вакцина

Република

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини (ВИДЕО)

Курир

Во Србија пристигнаа милион кинески вакцини

Слободен Печат

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, ШТО Е ПРВА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА, И ВУЧИЌ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРА СО НЕА

Вечер

Frontline Н.Македонија Вечер Прес Нетпрес Точка 24Инфо Сител Независен

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Опсервер - 17.01.2021

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска Унија односно за нејзината политиката со вакцините против Ковид-19 кон земјите од Западен ...

Коха јон: Критиките на Рама за недостигот на вакцини од ЕУ за Франција се опасен анти-ЕУ курс

24Инфо

Коха јон: Критиките на Рама за недостигот на вакцини од ЕУ за Франција се опасен анти-ЕУ курс

MakPress

КАКО ВО КОМУНИЗМОТ: Французите го обвинија Рама дека е анти-ЕУ зашто критикувал дека не и даваат вакцини на Албанија

Денешен

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

24Инфо

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

Сител

Рама: Ништо не порекнувам од тоа што го кажав за ЕУ и за вакцините

+инфо

Република Слободен Печат Либертас Вечер Прес А1 On Денешен Опсервер

ВМРО ДПМНЕ: Власта го лаже народот и два месеца тврди дека обезбедила вакцини

Република - 17.01.2021

Владата, Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини, обвинува најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. велат од ВМРО ДПМНЕ. Според најголемата опозициска партија, СДСМ, Филипче и Заев лажат, но тоа не е ...

„Владата, Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини“

Курир

Шарените лаги и неспособноста на Заев и Филипче, народот ја плаќа со своите животи- Македонија е последна во регионот во која ќе се врши имунизација

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини

24Инфо

ВМРО ДПМНЕ: Власта го лаже народот и два месеца тврди дека обезбедила вакцини

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Владата, Заев, Филипче и СДСМ го лажат народот и два месеци тврдат дека обезбедиле вакцини

Сител

„КАДЕ СЕ ВАКЦИНИТЕ кои Заев и Филипче ги најавуваа од Бугарија и Грција?“

Вечер

Либертас Press24 Канал5 PressingTV MakPress Денешен 24Инфо

Гутереш: Вакци-национализмот ќе го успори глобалното излегување од кризата

Макфакс - 16.01.2021

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази жалење поради „бројката која го крши срцето“ – два милиони починати во светот од коронавирусот, и се осврна на фактот дека солидарноста опаѓа во одговорот на светот на вирусот.

Гутереш: Вакци-национализмот ќе го успори глобалното излегување од кризата

Вечер

Гутереш: Вакци-национализмот ќе го успори глобалното излегување од кризата

Н.Македонија

Гутереш: Вакци-национализмот ќе го успори глобалното излегување од кризата

Точка

Гутереш: Вакци-национализмот ќе го успори глобалното излегување од кризата

24Инфо

Гутереш:Владите имаат одговорност да ги штитат своите жители

Р.С.Европа

Шефот на ОН: Вакци-национализмот може да го успори глобалното излегување од кризата

МКД

Канал5 Локално

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Вечер - 16.01.2021

Документите од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините за коронавирус биле украдени, изменети и потоа објавени на Интернет, јави ДПА. Документите вклучуваат доверлива е-пошта, во која се прават проценки за вакцините.

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Точка

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Курир

Хакирани документи од Европската агенција за лекови поврзани со ковид-вакцините

Н.Македонија

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Скопје1

Хакери украле документи од Европската агенција за лекови поврзани со вакцините против Ковид-19

Макфакс

Хакери ги украле документите на Европската агенција за лекови за вакцините против коронавирус

Во Центар

Активни 16.231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

24 Вести - 16.01.2021

До вчера во земјава беа регистриарни 16.231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9.985 се од Скопје. На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 700 позитивни или суспектни пациенти на коронавирусот, од кои 300 се во Скопје, а има ...