TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарското МНР- Однесувањето на македонските власти е понижувачко и неприфатливо за бугарскиот народ

Р.С.Европа - 04.02.2023

Однесувањето на македонските власти спрема бугарските граѓани на 4 февруари, на одбележувањето на 151 годишнина од раѓањето на Гоце Делчев е недопустливо се вели во реакцијата на бугарското министерство за надворешни работи, јавуваат бугарските ...

Преглед на денот: Во Скопје мирно, на Деве Баир тензично за роденденот на Гоце Делчев

360 степени

Тензично одбележан роденденот на Гоце Делчев

Р.С.Европа

Не сме дојдени да правиме провокации, рече Бугарскиот министер Демерџиев на гробот на Гоце Делчев

Сакам да кажам

ДЕМЕРЏИЕВ: Ќе ви донираме три генератори за струја за да не ви паѓа системот на границата

Денешен

ДЕМЕРЏИЕВ НЕ ГИ ДОЧЕКА БУГАРИТЕ ВО СКОПЈЕ: Најави донација на генератори за да не паѓа системот на границата

Фактор

(ВИДЕО) Бугарски граѓани запрени на граница, се скараа со полицијата

Zoom

Глас на Америка Р.С.Европа CivilMedia еМагазин Нова ТВ Frontline

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Макфакс - 04.02.2023

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот на враќање на довербата меѓу двете земји, се наведува во ставот на бугарското МНР.

Официјална Софија: Македонските власти се однесуваа понижувачки кон бугарскиот народ и Бугарија

Независен

Ваквите постапки на властите во Северна Македонија му штетат на процесот за воспоставување доверба, реакција на бугарското МНР

Телма

МНР ги повика Бугарите кои се блокирани на границата со РСМ да поднесат пријава

4NEWS

Бугарско МНР: Понижувачки и неприфатлив однос на македонските власти кон бугарските граѓани

Канал5

МНР НА БУГАРИЈА РЕВОЛТИРАНО: Денешното однесување на властите на Северна беше недозволиво и понижувачко кон бугарскиот народ

Денешен

Остро интонирана реакција од Софија до Скопје: Понижувачи однос кон бугарскиот народ и Бугарија

360 степени

MTM

Македонските власти не им дозволија на бугарски граѓани да му одадат почит на Гоце Делчев, реагираат од бугарското МНР

еМагазин - 04.02.2023

Бугарското Министерство за надворешни работи попладнево излезе со реакција за денешното одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Во соопштението објавено на нивната веб – страна се посочува дека денешното одбележување на 151 – ...

Реакција на бугарско МНР: Северна Македонија им зададе сериозен удар на билатералните односи

CivilMedia

Бугарско МНР: Одбележувањето на годишнината не придонесе за надградба на билатералните односи меѓу Софија и Скопје

Локално

Однесувањето на македонската влада кон Бугарија и бугарскиот народ беше понижувачко – реакција од Софија

А1 On

Реакција на бугарското МНР: Владата на РСМ се однесува понижувачки и неприфатливо кон бугарскиот народ и Бугарија

Слободен Печат

Им пречи што немало заеднички венец: Бугарското МНР не е задоволно од одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев

Република

Бугарското МНР реагира дека одбележувањето на 4 февруари не придонело за добрососедските односи

Н.Македонија

PressingTV Курир Zoom ТВ21 МКД +инфо Опсервер

На колкумина денеска им беше забранет влез во Македонија: МВР не кажува, БНТ јавува за повеќемина

360 степени - 04.02.2023

„360 степени“ упати две прашања до МВР – на колку државјани на Бугарија денеска не им беше дозволен влез во земјава и дали МВР може да ја потврди информацијата што ја објави Бугарската национална телевизија БНТ дека на списокот со бугарски државјани ...

14 бугарски државјани на црна листа за влез во Македонија

24 Вести

Според БНТ, 14 бугарски граѓани на списокот за забранет влез во Македонија

Канал5

БНТ: 14 бугарски државјани се на списокот со забранет влез во С Македонија

360 степени

Црна листа од 14 бугарски државјани за влез во Македонија

МКД

БНТ: 14 бугарски државјани на црната листа за влез во Македонија

Република

БНТ: 14 бугарски државјани се на списокот со забранет влез во С Македонија

Либертас

24Инфо Локално

Мирно и достоинствено одбележан роденденот на Гоце Делчев (ФОТО)

МКД - 04.02.2023

Неочекувано мирно, но и достоинствено денеска во црквата Св. Спас во Скопје беше одбележана 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Наспроти тензиите што деновите претходно беа присутни и во Македонија и во Бугарија, ...

Без инциденти но тензично мина чествувањето на 151-от роденден на великанот Гоце Делчев

Алфа

ФОТО+ВИДЕО: Бугарската делегација се поклони пред гробот на Гоце Делчев

Слободен Печат

„ЛИЧНО ЌЕ ГИ ЧЕКАМ БУГАРИТЕ ДА ДОЈДАТ ВО СКОПЈЕ“: Демерџиев потврди дека има список на лица на кои им е забранет влез

Фактор

БУГАРСКОТО МНР ГО ДЕМАНТИРА КОВАЧЕВСКИ: „Владата во Скопје е известена за пристигнувањето на Демерџиев“

Фактор

Џамбаски не доаѓа, од Бугарија стигнуваат сто души

Независен

МНР на Бугарија ги демантира изјавите на премиерот Ковачевски дека владата не била известена за бугарска делегација

Република

Локално Точка Скопје24 Вечер Прес MakPress

Имаше различни обиди за провокација, изјави Демерџиев по заминувањето од Скопје

Локално - 04.02.2023

Имаше различни обиди за провокација, мислам дека се однесувавме на најкоректен можен начин – како што налага одговорното политичко однесување, како што налага државништвото, изјави во Благоевград вицепремиерот и министер за внатрешни работи на ...

Демерџиев: Не сме дојдени да правиме провокации!

Фокус

Бугарска делегација положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Сител

Христијан Пендиков наскоро ќе биде пуштен од болница, ќе побара и бугарско државјанство

Слободен Печат

Делегацијата од Бугарија, до овој момент, се' уште нема положено цвеќе

24 Вести

Зошто повторно се разгорува стара бугарско-македонска расправија за револуционер од отоманската ера

Во Центар

Демерџиев: Имам податоци за Бугари запрени на границата со Македонија

ТВ21

Во Центар Република Press24 4NEWS Фокус МКД Курир Локално

Министерот за внатрешни работи на Бугарија ќе донира генератори за македонското МВР: За да нема слични проблеми…

4NEWS - 04.02.2023

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев денеска во изјава за медиумите истакна дека ќе донираат генератори за македонското министерство за внатрешни работи. „За да нема такви проблеми во иднина, подготвени се три генератори кои ќе ...

Сите во Украина, Демерџиев ќе ѝ донира генератори на Македонија -да не паѓал граничниот систем

Канал5

Демерџиев вели дека ќе донираат генератори за македонското МВР: За да нема слични проблеми…

ТВ21

Очекувам заедно со Спасовски да положиме цвеќе на гробот на Делчев на следното чествување, порача Демерџиев

Н.Македонија - 04.02.2023

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи кој ја предводеше бугарската делегација на одбележувањето на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев изрази очекување дека следната година заеднички со неговиот македонски колега Оливер ...

(ВИДЕО) Бугарската делегација положи цвеќе, министерот Демерџиев се пожали дека мерките биле „драконски“

Независен

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Мета

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

24Инфо

Демерџиев од Скопје: Очекувам на следното чествување заедно со Спасовски да положиме цвеќе на гробот на Делчев

ММС

Демерџиев: Ќе донираме генератори за струја за пак да не ви „падне системот “ на граничните премини

24Инфо

Демерџиев: За нас е јасно дека Македонија е самостојна држава, како претставник се однесувам со целосна почит

ТВ21

4NEWS 24Инфо Во Центар еМагазин MakPress Вечер Прес Денешен

Демерџиев го советувал Џамбаски да не доаѓа во Скопје, најави и донација од генератори за граничните премини

Слободен Печат - 04.02.2023

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и технички министер за внатрешни работи Иван Демерџиев по поклонувањето пред гробот на Гоце Делчев во Скопје зборуваше за проблемите меѓу двете земји кои искрснаа денеска.

МВР: Граничните премини се во функција, се пропуштаат возила

Р.С.Европа

Демерџиев: Има податоци за запрени бугарски државјани на границата со РСМ

Р.С.Европа

Демерџиев: Има податоци за бугарски државјани кои се спречени да влезат во Македонија, ќе видиме колку причините се оправдани

Локално

Демерџиев: Околу 100 до 150 бугарски државјани се очекува да пристигнат во Скопје за одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Бизнис Вести

Комедија на грешки

Сакам да кажам

Комедија на грешки

Либертас

Сител MakPress Бриф Канал5 Либертас Н.Македонија Кајгана ММС

Демирџиев : Во понеделник ќе им подариме три генератори на граничните власти

Телма - 04.02.2023

Бугарската делегација предводена од министерот за внатрешни работи Иван Демирџиев заедно со бугарскиот министер за здравство и бугарскиот амбасадор во Македонија Ангел Ангелов како и со бугарски граѓани оддадоа почит на гробот на Гоце Делчев во ...

БУГАРСКА ДЕЛЕГАЦИЈА МУ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ВЕЛИКАНОТ Демирџиев задоволен што Џамбаски го послушал да не дојде (ГАЛЕРИЈА)

+инфо

Демирџиев тврди дека има запрени бугарски граѓани на граничниот премин Деве Баир

Телма

Дермеџиев: Во понеделник ќе им подариме два генератори на граничните власти

Вечер Прес

Одбележување на роденденот на Гоце Делчев по строги протоколи и во тензии

Deutsche Welle - 04.02.2023

Одбележувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев се одвива под строги протоколи и во тензична атмосфера. Тензична атмосфера и полициски контроли - одбележувањето на 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев се одвива под ...

Демерџиев: Македонската страна одби заедно да положиме цвеќе на гробот на Гоце Делчев

ТВ21

Демерџиев и Меџидиев пристигнаа во Скопје – ќе ги чекаат сонародниците за да положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев

4NEWS

Демерџиев: Предложив заедно да положиме цвеќе на гробот на Гоце Делчев, Скопје одби

Zoom

Демерџиев и Меџидиев пристигнаа во Скопје – ќе ги чекаат сонародниците за да положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев

ТВ21

Демерџиев: Македонската страна одби заедно да положиме цвеќе на гробот на Гоце Делчев

4NEWS

ФОТО+ВИДЕО: Силно полициско обезбедување под Кале, се чекаат бугарските делегации

Слободен Печат - 04.02.2023

Откако заврши официјалниот дел на честувањето на 151-годишнина од раѓањето на македонскиот великан и револуционер Гоце Делчев, под Кале околу црквата Св. Спас останаа полициските единици кои го обезбедуваат гробот на Гоце Делчев, во исчекување на ...

Министерот за внатрешни работи ќе ја предводи бугарската делегација во Скопје по повод годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Во Центар

Делегација предводена од бугарскиот в.д. вицепремиер Демерџиев ќе оддаде почит на гробот на Гоце Делчев во Скопје

Макфакс

Бугарскиот министер Демерџиев утре ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Опсервер

Бугарскиот министер за внатрешни Демерџиев доаѓа во Скопје за роденденот на Делчев

еМагазин

Бугарски функционери ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев

МКД

Бугарскиот министер Демерџиев ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Н.Македонија

Либертас Канал5 Курир Lider Бриф Пулс24 365 Независен

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите ...

Макфакс - 04.02.2023

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас“. Тој пред новинарите го коментираше задржувањето на Бугарите на граница, но и тоа што ...

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

MTM

Бугарската делегација положи цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем

Либертас

Бугарите положија цвеќе во „Свети Спас“, Демерџиев реагираше за застојот на границата

Н.Македонија

Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори, за да не ви паѓа граничниот систем

Република

(ВИДЕО) Демерџиев: Ќе ви подариме агрегатори за струја за да не ви паѓа системот на граница

А1 On

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекуваме сите да бидат пуштени во Македонија

Точка

Press24 Фокус

(ВИДЕО) Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

360 степени - 04.02.2023

Во секој момент се очекува да пристигнат и бугарските граѓани кои утринава со автомобили тргнаа кон Скопје Бугарската делегација предводена од бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, ...

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев (ВИДЕО)

Курир

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Пулс24

(ВИДЕО) Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Либертас

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Република

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

Lider

Бугарската делегација пристигна во црквата „Св. Спас“ на чествувањето на Гоце Делчев

PressingTV

Нетпрес

(ФОТО+ВИДЕО) Само новинарски екипи се пуштаат накај црквата „Св. Спас“, полицијата им врши проверки, хеликоптер го ...

360 степени - 04.02.2023

МВР на Бугарија најави дека цвеќе на гробот на Гоце Делчев во Скопје ќе положат и бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев и неговиот заменик Венцислав Катинов Новинарската екипа на „360 ...

Официјална Софија ќе има претставници на чествувањето на Гоце Делчев: Демерџиев со заменикот ќе положат цвеќе во „Свети Спас“

360 степени

Бугарскиот МВР и неговиот заменик ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Локално

Официјална Софија ќе има претставници на чествувањето за Гоце Делчев: Демерџиев со заменикот ќе положат цвеќе во „Свети Спас“

Zoom

РАСПРОДАЖБА НА АПОСТОЛОТ: Демерџиев ќе ја предводи бугарската делегација на гробот на Гоце Делчев

Денешен

Официјална Софија ќе има претставници на чествувањето на Гоце Делчев: Демерџиев со заменикот ќе положат цвеќе во „Свети Спас“

Во Центар

Бугарски министри утре ќе положат цвеќе на гробот на Делчев

Фокус

Фактор Либертас Канал5

Декларацијата на бугарското собрание е неоснована и ги преувеличува работите, смета Ковачевски

360 степени - 03.02.2023

Бугарското собрание вчера усвои Декларација со која остро го осуди насилството над македонските Бугари во РСМ. Бугарските пратеници им наложија на македонските институции да донесат системски мерки за да запре говорот на омраза врз Бугарија во ...

Ковачевски на иста страна со МНР – бугарската декларација не е во согласност со договорената политика

Frontline

Бугарската декларација ги преувеличува работите и не соодветствува на реалноста, вели Ковачевски

еМагазин

Бугарското МНР реагира: Денешните постапки на македонските власти нанесоа штета

Фокус - 04.02.2023

За жал, прославата на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев не придонесе за надградување на билатералните односи меѓу Софија и Скопје, реагира МНР на Бугарија. „Со длабоко жалење констатираме дека 4 февруари 2023 година ќе влезе во историјата ...

Бугарското МНР реагира: Денешните постапки на македонските власти нанесоа штета

Либертас

МНР на Бугарија: Ова е недопустлив однос кон народот на Бугарија и бугарската држава

Сител