TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тестовите во Германија ќе покажат дали Британецот починал од ебола

Утрински - 09.10.2014

Педесет и осум годишен државјанин на Велика Британија, како сомнителен случај на ебола денеска попладне починал на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Ебола во Македонија? - ќе се знае за два дена

Р.С.Европа - 09.10.2014

За британски државјанин коj со симптоми на внатрешно крварење денеска попладне почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје постои сомневање дека бил заболен од ебола.

Државјанин на Велика Британија со симптоми слични на ебола почина на Инфективна

Алфа - 09.10.2014

58 годишен државјанин на Велика Британија со симптоми слични на ебола денеска почина на Инфективната клиника во Скопје. 58 годишен државјанин на Велика Британија со симптоми слични на ебола денеска ...

Министерството за здравство: Големи се шансите да не е ебола, ќе знаеме за 48 часа

МКД - 09.10.2014

Се прават сите лабораториски анализи, земени се примероци што се испратени во Германија за да се дознае вистинската причина за смртта на британскиот граѓанин што попладнево почина на Клиниката за ...

Британски државјанин под сомнение дека починал од ебола

Нова ТВ - 09.10.2014

Британски државјанин под сомнение дека е заболен од ебола почина попладне на Клиниката за инфективни болести. Пациентот три дена имал стомачни тегоби и температура од 37, 5 степени.

За 48 часа ќе се знае дали Британецот бил заболен од Ебола

Р.С.Европа - 09.10.2014

За британски државјанин кој со симптоми на внатрешно крварење денеска попладне почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје постои сомневање дека починал од ебола.

Во Скопје почина британски државјанин под сомнение од ебола

Тера - 09.10.2014

Британски државјанин под сомнение дека е заболен од ебола почина попладне на Клиниката за инфективни болести. Пациентот три дена имал стомачни тегоби и температура од 37, 5 степени.

СТРАВ ОД ЕБОЛА ВО МАКЕДОНИЈА: Хотелот во карантин, гостите на прозорец (ФОТО)

Телеграф - 09.10.2014

Екипата на Телеграф.мк која е на терен кај трговскиот центар Мавровска информира дека фрекфенцијата на луѓе е вообичаена. Полицијата не пушта никого во хотелот каде престојувал Британецот, а гостите ...

Британец со симптоми на ебола почина на Инфективната клиника

Алсат-М - 09.10.2014

Британски државјанин со симптоми на болеста ебола починал денеска попладне на Клинката за инфективни болести во Скопје. Како што информираше вечерва д-р Јованка Костовска, засега не може да се ...

Британец почина од можни симптоми на ебола - неговиот пријател на Инфективна

Нова ТВ - 09.10.2014

Британец е првиот сомнителен случај на заболен од ебола во Македонија, соопштуваат македонските медиуми. Тој бил примен на инфективната клиника со симтоми на оваа болест.

ГАЛЕРИЈА Хотелот каде престојувал починатиот Британец во карантин

+инфо - 09.10.2014

Хотелот каде престојувал Британецот за кој се шпекулираше дека починал од ебола, а чии симптоми се испитуваат, е во карантин. Околу објектот се распоредени полициски патроли и лекарски екипи.

Анализите во Германија ќе покажат дали Британецот имал ебола

Фактор - 09.10.2014

Здравствените власти испратија материјал во меѓународно призната референтна лабораторија во Германија за да испитаат дали пациентот кој почина попладнево на Инфективната клиника во Скопје бил заболен ...

Стравот од ебола останува, здравствените власти се уште утврдуваат од што починал Англичанецот

Фокус - 09.10.2014

Дури за два дена ќе биде познато од што починал странецот Се уште е неизвесно дали 58-годишниот пациент од Англија, кој денеска почина на Инфективна клиника, бил заболен од ебола.

Смртта на англискиот пациент ќе се испитува во Германија

Вечер Прес - 09.10.2014

Резултатите треба да се испратат утре наутро, со специјална служба препорачана од Светска здравствена организација. Кога ќе пристигнат во Германија за 48 часа да се добијат резултатите, па макар и по ...

Хотелот Супер 8, каде што престојувал починатиот Британец, и сите во него се под карантин

МКД - 09.10.2014

Хотелот Супер 8 во Скопје каде што од 2 октомври престојувал денес починатиот Британец целосно е блокиран, под полициски надзор и сите лица што се затекнати таму во моментов се испитуваат.

На Инфективна почина странец со симптоми слични на ебола

Вест - 09.10.2014

На Клиниката за инфективни болести во Скопје попладневно бил примен странски пациенти со симптоми слични на ебола и набрзо починал. Тој бил сместен во хотел во трговскиот центар „Мавровка“ и во тек е ...

Официјално е потврдено нема Ебола но се применуваат карантински протоколи

Локално - 09.10.2014

58 годишен пациент кој почина денеска во Скопје нема Ебола , барем нема потврда Од министерството за здравство смируваат дека Еболата не се пренесува преку воздух, туку со директен допир, а дури да ...

КОСТОВСКА: Починатиот не престојувал во земји во кои има епидемија на ебола

Телеграф - 09.10.2014

Целиот хотел во кој починатиот Британец престојувал е преворен во карантин. Сè уште не се знае дали смртта на пациентот настанала поради ебола или друг вид на вирус, изјави Костовска Лицето кое ...

Медиумите на Балканот: Паника од ебола во Македонија!

Фактор - 09.10.2014

Веднаш по објавувањето на информацијата за првиот сомнителен случај на ебола во Македонија, информацијата ја пренесоа сите медиуми во регионот. „ЕБОЛА НА БАЛКАНОТ: Маж заразен со опасниот вирус ...

За два дена ќе се знае дали починатиот странец бил болен од ебола

Република - 09.10.2014

Министерството за здравство вечерва ја информираше јавноста дека најрано за два дена ќе биде познато дали странецот кој попладнево почина додека престојувал во хотел во ТЦ Мавровка боледувал од ...

Како се пренесува ЕБОЛА и кои се први симптоми

МК News - 09.10.2014

Вирусот не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе (плунка, урина, фецес) или поретко и преку загадени предмети од ...

Велика Британија воведува гранични контроли за ебола

Press24 - 09.10.2014

Велика Британија ќе воведе проверка на патниците кои влегуваат во земјата на двата главни аеродроми во Лондон и со возот Евростат со цел да се откријат евентуално заболени лица од ебола.

За 48 часа ќе се знае дали во Македонија има ебола - починатиот Британец во Скопје бил цела недела

+инфо - 09.10.2014

Државјанин на Англија, роден 1956 година, е лицето кое почина денеска на Инфективната клиника во Скопје, а здравствените власти штотуку известија дека најрано за 48 часа со сигурност ќе се знае дали ...

Министерство за здравство: Нема потврда за ебола во Македонија, се чекаат резултатите од Германија

Бриф - 09.10.2014

На вечерешната итна прес конференција на Министерството за здравство беше соопштено дека нема потврда за ебола кај починатиот Англичанец, изјави Јованка Костовска од Комисијата за заразни болести.

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола пренесен на Инфективна

Телеграф - 09.10.2014

Починатиот, според кажувањата на неговиот пријател често конзумирал алкохол, а три дена се жалел на болки и не побарал лекарска помош Другарот на починатиот Британец со симптоми слични на ебола e ...

Во Скопје почина странец со симптоми слични на ебола

Точка - 09.10.2014

На Клиниката за инфективни болести во Скопје попладневно бил примен странски пациент со симптоми слични на ебола и набрзо починал, пренесува Сител ТВ.

И британските медиуми известуваат за сомнежот за ебола во Македонија

Либертас - 09.10.2014

За сомнежот дека британски државјанин починал од ебола во Македонија известуваат и медиумите во Велика Британија. Тие се повикуваат на извештајот на Ројтерс , во кој, пак, се цитира анонимен владин ...

ПАНИКА ОД ЕБОЛА: Итна дезинфекција се врши на Инфективната клиника

Телеграф - 09.10.2014

Од хотелот Супер 8 лоциран кај Марвовка, за каде постои сомеж дека починал британскиот државјанин телефонски не сакаат да коментираат Странски државјанин бил префрлен на Инфективната клиника и ...

Хафингтон пост пишува за починатиот Британец во Македонија

Lider - 09.10.2014

Британското МНР со внимание ја проследи информацијата дека британски државјанин починал во Македонија како последица на ебола. Ако се потврди дека лицето починало навистина од ебола тоа ќе биде прв ...

Во Скопје починал Британец со симптоми на еболата

МКД - 09.10.2014

Британец за кој има сомнеж дека е заразен со ебола починал денеска во македонија, пренесува Ројтерс цитирајќи висок извор од македонските здравствени власти.

ЕКСКЛУЗИВНО: Прво сомневање за „Ебола“ во Македонија, почина пациент на Инфективна клиника

Алфа - 09.10.2014

Задржана екипата на Брза помош која го носела британецот во карантин. Неофицијално пријател на починатиот има симптоми кои одговараат на ебола. Задржана екипата на Брза помош која го носела ...

ОБНОВЕНО: Англискиот пациент не починал од ебола, туку од друг вирус

Вечер Прес - 09.10.2014

58 годишен пациент од Велика Британија бил примен во неконтактибилна состојба и веднаш починал. Починал веднаш од внатрешно крварење и висока температура.

„Хафингтон Пост“ пишува за случајот ебола во Македонија

Република - 09.10.2014

Угледниот весник „ Хафингтон пост“ односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни работи на Велика ...

Министерство за здравство: Британецот починал од вирусно заболување

Република - 09.10.2014

Починатиот Британец не бил болен од ебола, туку од друго вирусно заболување, соопшти министерството за здравство на вонредната прес-конфренција. Едно лице починало на Инфективната клиника во Скопје ...

Страв од ебола - во карантин хотелскиот персонал каде престојувал Британецот и лекарите кои имале контакт со него

+инфо - 09.10.2014

Пациентот кој почина на Клиниката за инфективни болести е од Велика Британија, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка“, јави Сител.

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола пренесен на Инфективна

Бриф - 09.10.2014

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола пренесен на Инфективната клиника во Скопје. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш хоспитализиран каде е под ...

Кои се симптомите на ебола?

Република - 09.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

ПАНИКА: СНН, СКАЈЊУЗ, ГАРДИЈАН известуваат за сомнение смрт од ЕБОЛА во МАКЕДОНИЈА!

Sky - 09.10.2014

Најмоќните светски медиуми, СНН, Гардијан, Скај Њуз, Би Би Си, Индепендент, Дејли Меил, Ројтерс и многу други известуваат за починат маж за кој се сомнева дека бил заболен од ебола.

Паника од ебола – Мавровка под силна полициска опсада, не се дозволува влез и излез

Либертас - 09.10.2014

По информацијата дека пациент по потекло од Велика Британија починал од ебола во Македонија, целиот персонал на хотелот во „Мавровка“ каде пристојувал, и сите оние што имале директен контакт се под ...

ВО ЖИВО: Мавровка под силна полициска опсада - Не се дозволува влез и излез

Сител - 09.10.2014

По информацијата дека пациент починал од Ебола во Македонија, Министерството за здравство закажа прес конференција. Екипата на Сител има вклучување во живо од Министерството за здравство и од ...

ФОТО: Ова е хотелот во кој почина пациент со симптоми на Ебола

Сител - 09.10.2014

Хотелот Супер 8 во Мавровка е местото каде починал пациентот со симптоми на Ебола, државјанин на Велика Британија. Инаку уште едно лице кое престојувало заедно со лицето од Велика Британија е со ...

Инфективна во паника по сомнителниот случај на ебола!

Нетпрес - 09.10.2014

Паника во Инфективната клиника, каде што денеска почина пациент со симптоми слични на болеста ебола. Извори од клиниката, информираат дека се врши итна дезинфекција на просториите, влезот е строго ...

Ебола во Македонија топ тема на Балканот: Еве што пишуваат медиумите од регионот

Press24 - 09.10.2014

Починатиот британски пациент и можноста тој да боледувал од ебола топ тема на Балканот. Прочитајте што пишуваат медиумите од ...

Уште едно лице со симтоми на ебола примено на клиника во Скопје?

Sky - 09.10.2014

Уште едно лице со симптоми на тие кои личат на Ебола, а било во друштво со веќе починатото лице, е хоспитализирано на скопските клиники, јави предмалку Сител телевизија во својот Дневник во живо.

Англиски пациент почина со симптоми на ебола во Скопје?

Вечер Прес - 09.10.2014

Едно лице од Велика Британија почина во Скопје, со симптоми на ебола. Престојувал кај Мавровка во центарот на градот. Уште еден англичанец е хоспитализиран со истите симптоми.

Во Лајпциг хоспитализиран пациент заболен од ебола

24 Вести - 09.10.2014

Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ебола, а саксонското Министерство за здравство, без да наведе детали, само соопшти дека станува збор за ...

Ебола: Во Лајпциг пренесен африкански пациент

МРТ - 09.10.2014

Во седиштето на ОН ќе се одржи состанок со лидерите на земјите најпогодени од еболата, ММФ и Светската банка... Продолжува битката со ебола. Со најголеми безбедносни мерки, во Лајпциг е пренесен ...