TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дипломатски гаф или смислена порака на Меркел од Атина

Н.Македонија - 12.01.2019

Посетата на германската канцелара Ангела Меркел на Грција се реализира во турбулентни времиња за владата на Алексис Ципрас поради прашањето на Македонија, но и поради сѐ поголемата неизвесност на грчкиот премиер да обезбеди сигурно мнозинство во ...

Меркел: Договорот со Турција за мигрантите не функционира

+инфо - 11.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договорот меѓу Европската унија и Турција за мигрантите е нефункционален и го критикуваше правниот систем на Грција што остварува слаби резултати во депортацијата на мигранти во Турција.

Мицотакис до Меркел: Преспанскиот договор може да создаде нов проблем на Балканот

Курир - 11.01.2019

Ѝ ги објаснив на госпоѓа Меркел нашите ставови за Преспанскиот договор и за причините зошто Нова демократија нема да го ратификува, изјави по средбта со германската канцеларка лиерот на опозициската Неа Демократија, Кирјакос Мицотакис кој смета дека ...

Јункер повикува да заврши процесот, кандидатот за негов наследник против Договорот од Преспа

Сител - 11.01.2019

Претседателот на Европската Комисија од Букрешт ги повика ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. На прес конференцијата со романскиот престседател, Јункер, одговарајки на новинарско прашање, ја пофали ...

Мицотакис до Меркел: Преспанскиот договор може да создаде нов проблем на Балканот

Република - 11.01.2019

изјави по средбта со германската канцеларка лиерот на опозициската Неа Демократија, Кирјакос Мицотакис кој смета дека мнозинството грчки граѓани се против ваквиот договор за името. истакнал Мицотакис.

Грција не се откажува од барањето за воени репарации од Германија

Канал5 - 11.01.2019

,,Германија во целост ја презема одговорноста за злосторствата што ги извршиле нацистите во Втората светска војна “ , рече канцеларката Меркел на својата прва службена посета во Атина по 2014.

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

Макфакс - 11.01.2019

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

ТВ21 - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Меркел ја пофали Грција за храброста за решение за спорот со името

Телма - 11.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и денеска ја пофали Грција за храбрите напори кои ги покажала во решавањето на спорот окоилу името, цементирајќи ја со тоа пораката која вчера ја испрати до грчката јавноста дека Договорот од Преспа и името ...

Бурен дочек за Меркел во Атина: Група демонстранти го пробија кордонот, полицијата употреби солзавец

Сител - 11.01.2019

Грчката полиција вчера фрлила солзавци на мала група активисти од левицата кои протестираа поради посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во Атина. Се уште нема информации за уапсени или повредени.

ФАЦ: Ципрас ќе го истурка Договорот од Преспа пред евентуални предвремени избори

Deutsche Welle - 11.01.2019

Посетата на германската канцелара Ангела Меркел на Грција се реализира во трубулентни времиња за владата на Ципрас поради прашањето на Македонија. Еве што пишува германскиот печат на оваа тема: Германската канцеларка Ангела Меркел својата четврта ...

Меркел: спорот со името може да заврши

Р.С.Европа - 11.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас по двочасовните разговори во Атина изразија целосна поддршка на Договорот од Преспа. Според нов, со решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција добива и цела Европа.

Меркел: Потребен е храбар пристап од Грција за разврската со Северна Македонија

Слободен Печат - 11.01.2019

Претседателот на Грција во изјавите на почетокот од средбата со германската канцеларка воопшто не го спомена Договорот од Преспа, ниту пак говореше за т.н. грчки национлни прашања. За сите нас во Европа е добро да има важна разврска овде во однос на ...

Солзавец врз демонстранти против посетата на Меркел на Грција

Р.С.Европа - 11.01.2019

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. И покрај забраната за демонстрации во центарот на градот во текот на дводневната посета на Меркел, ...

Средба Павлопулос-Меркел

24Инфо - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

За Меркел Македонија е веќе Северна

Пулс24 - 11.01.2019

Во само една изјава на синоќешната заедничка прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина германската канцеларка Ангела Меркел дури три пати за северниот сосед на Грција рече -„Северна Македонија“.

„Шпигел“ за посетата во Атина: Ципрас дојде на власт, критикувајќи ја Меркел, а сега таа го поддржува

Фактор - 11.01.2019

Германски „Шпигел“ ја искритикува посетата на канцеларката Ангела Меркел во Атина и средбата со грчкиот премиер Алескси Ципрас. На состанокот Меркел го нарече Преспанскиот договр „историски“ и му даде поддршка на грчкиот колега пред ратификувањето ...

Меркел од Грција бара согласност за Договорот од Преспа

Deutsche Welle - 10.01.2019

Германската канцеларка го пофали решителниот став на грчкиот премиер за Македонија, а на опозицијата и’ порача дека за прашања од големо национално значење треба да се бара заедничка позиција со владата.

Меркел: Името Северна Македонија е јасно

Телма - 10.01.2019

Договорот за името создава јасност и дозволува северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО, порача вечерва германската канцеларка Ангела Меркел од заедничката прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина.

Меркел на грчките политичари ќе им ја потенцира поддршката за Договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Сакам да и се заблагодарам на Грција за се што постигнаа и покрај потешкотиите, но и севкупната улогата која ја има на Балканот во време кога е важно да се испитаат регионалните прашања, изјави попладнево германската канцеларка Ангела Меркел, пред ...

Меркел доаѓа во дводневна посета на Атина, утре средба и со Мицотакис

Канал5 - 10.01.2019

Со драконски мерки на безбедност, но и со нескриен оптимизам дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот парламент, Алексис Ципрас ја пречекува германската канцеларка Меркел. Еуфоријата на грчкиот премиер оди до таму, што тој е убеден дека ...

Ципрас: Договорот од Преспа во јануари во грчкиот парламент – Вебер: Прашањето за името мора да се затвори

Сител - 10.01.2019

- Веднаш штом ке заврши процесот на уставните измени во македонското собрание , преспанскиот договор ке се пресели на ратификација во парламентот во Атина, најави грчкиот премиер. Што се однесува пак до протоколот за НАТО, тој, од технички причини, ...

Грчката опозиција призна дека Ципрас има 151 пратеник за Договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе има обезбедено 151 пратеник за усвојување на Договорот од Преспа со што го има доведено коалицискиот партнер Панос Каменос, кој се противи на Договорот, во очај.

Меркел во дводневна посета на Грција – притисок врз Грција за Преспанскиот договор

24 Вести - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со најавени протести, но и забрана за собири, попладнево во дводневна посета на Грција пристигнува германската канцеларка Ангела Меркел. Нејзината посета, меѓу другото, како што сметаат аналитичарите, е потсетник дека ...

Меркел пристигна во посета на Грција

Алсат-М - 10.01.2019

Под зголемени безбедносни мерки, со најавени протести, како и забрани за митинзи, германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во посета на Атина. Во попладневните часови, ќе се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, по што ќе следува ...

Меркел во дводневна посета на Атина

24 Вести - 10.01.2019

„Грција веќе не е земја во криза, туку дел од решението, треба да стане столб на стабилноста во регионот кој страда од дестабилизација и сила која ја промовира потребата за соработка во Југоисточна Европа". изјави Ципрас.

Меркел во Грција не нарекуваше „Северна Македонија"

Press24 - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел ќе лобира за Преспа во грчкиот парламент

Вечер - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и со главна тема на разговор Договор од Преспа, односно спорот со името и економските реформи, германската канцеларка Ангела Меркел ...

Mеркел кај Ципрас притиска за договорот од Преспа – посетата со предзнак ризична

Алфа - 10.01.2019

Меркел од денеска во дводневна посета на Грција, ќе притиска за ратификација на Преспанскиот Договор. Германската канцеларка се очекува да му даде поддршка на Ципрас и да интервенира кај Мицотакис.

Ризичното патување на Меркел во Грција

Либертас - 10.01.2019

Како да му се даде поддршка на Ципрас поради договорот со Македонија, а да не се избламира Мицотакис? Со оваа дилема со која е соочена германската канцеларка Меркел во Грција, денеска се занимава германскиот ...

Меркел: Решавањето на спорот за името ќе биде од корист и за Северна Македонија и за Грција

Макфакс - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, според она што го објави „Катимерини“.

Ризичното патување на Меркел во Грција

Локално - 10.01.2019

Како да му се даде поддршка на Ципрас поради договорот со Македонија, а да не се избламира Мицотакис? Со оваа дилема со која е соочена германската канцеларка Меркел во Грција, денеска се занимава германскиот печат, пренесува DW Германската ...

Меркел по пет години во посета на Грција

Нетпрес - 10.01.2019

Четири месеци откако Грција излезе официјално од последниот пакет странска финансиска помош со којашто се спаси од банкрот, германската канцеларка Ангела Маркел пристигна во Атина во четвртокот, што е првата нејзина посета на оваа јужна членка на ...

Меркел од Атина: Да се забрза ратификацијата на договорот од Преспа

ТВ21 - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е во дводневна посета на грчката престолнина. Освен да ја убеди Атина да го забрза усвојувањето на Преспанскиот договор за името на Македонија и да ги поттикне грчко – германските односи, во време кога земјата ...

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

ТВ21 - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Бакојани: Ципрас има мнозинство пратеници за Договорот од Преспа

CivilMedia - 10.01.2019

Дора Бакојани тврди дека грчкиот премиер Алексис Ципрас, има обезбедено 151 пратеник во грчкиот парламент за Договорот од Преспа, пренесува грчката телевизија „Скај“. „Ципрас има обезбедно мнозинство на пратеници за Договорот од Преспа и ова ...

Грците забранија протести за време на посетата на Меркел

Точка - 10.01.2019

Спроти посетата на германската канцеларка, Ангела Меркел, во Атина, грчките власти забранија протестни собири во центарот на градот и најавија затворање на улиците и неколку метро-станици.

Засилени мерки за безбедност, пред посетата на Ангела Меркел во Атина

CivilMedia - 10.01.2019

Пред посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во Атина, грчките власти најавија затворање на улиците и неколку метро станици и исто така забранија протестни собири во центарот на градот.

Ципрас-Меркел: Се отвора нив циклус во грчко-германските односи

24Инфо - 10.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

Договорот меѓу Грција и Македонија: Ќе има ли политички превирања во Атина?

MTM - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во посета на Атина. Главна тема на разговорите - ратификација на договорот за името на Македонија. Во меѓувреме, премиерот Алексис Ципрас најави дека ќе побара гласање за доверба, ако не добие поддршка за ...

Меркел: Договорот со Турција за мигрантите не функционира

А1 On - 11.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договорот меѓу Европската унија и Турција за мигрантите е нефункционален и го критикуваше правниот систем на Грција што остварува слаби резултати во депортацијата на мигранти во Турција.

Мицотакис до Меркел: Преспанскиот договор може да создаде нов проблем на Балканот

Нетпрес - 11.01.2019

Ѝ ги објаснив на госпоѓа Меркел нашите ставови за Преспанскиот договор и за причините зошто Нова демократија нема да го ратификува, изјави по средбта со германската канцеларка лиерот на опозициската Неа Демократија, Кирјакос Мицотакис кој смета дека ...

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

24Инфо - 11.01.2019

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Вечер - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Ципрас ќе го истурка Договорот од Преспа пред евентуални предвремени избори

Либертас - 11.01.2019

Посетата на германската канцелара Ангела Меркел на Грција се реализира во трубулентни времиња за владата на Ципрас поради прашањето на Македонија. Еве што пишува германскиот печат на оваа тема: Германската канцеларка Ангела Меркел својата четврта ...

Меркел: Потребен е храбар пристап од Грција за разврската со Северна Македонија

Сител - 11.01.2019

За сите нас во Европа е добро да има важна разврска овде во однос на прашањето за Северна Македонија, но за тоа предуслов е храбриот пристап, рече германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави ...

Полицијата употреби солзавец во Атина против протестанти

Канал5 - 11.01.2019

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. И покрај забраната за демонстрации во центарот на градот во текот на дводневната посета на Меркел, ...

Средба Павлопулос-Меркел

А1 On - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Меркел: Договорот за името e јасeн и дозволува Северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО

Либертас - 10.01.2019

Договорот за името создава јасност и дозволува северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО, порача вечерва германската канцеларка Ангела Меркел од заедничката прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина.

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

Сител - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...