TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО – ДПМНЕ: Заев преку неговиот хибриден режим турка закон за обвинителство поради амнестија на криминалите

Канал5 - 23.01.2020

Преку соопштение ВМРО – ДПМНЕ објави факти на денот. Факти на денот: 1. Зоран Заев преку неговиот хибриден режим турка закон за обвинителство поради амнестија на криминалите и криминалците блиски до него и СДСМ. 2.

Власта и опозицијата и натаму на црвените линии за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 23.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавно обвинителство, главните поенти ги соопшти лидерот на партијата Мицкоски кој порача дека според него законот е противуставен. Власта и опозицијата се уште на црвените линии за Законот за јавно ...

ВМРО против Предлог законот за обвинителство

Алсат-М - 23.01.2020

ВМРО ДПМНЕ нема да преговара за усогласување на Предлог законот за јавното обвинителство сè додека не бидат прифатени нивните забелешки. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека групата експерти од неговата партија ќе седнат само кога ...

Мицкоски бара опозицијата да предлага обвинител, Заев: Законот е направен политичарите да не можат да го прават тоа

ТВ21 - 23.01.2020

Бројни забелешки за новиот предлог закон за Јавното обвинителство поднесено од Министерството за правда изнесе лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Вели дека одредбите во голем дел се противуставни,а обвини и дека со него се сака ...

Мицкоски ги објави предлозите за законот за јавно обвинителство, Заев обвини за „нарачка од Будимпешта“

Глас на Америка - 23.01.2020

Двајцата лидери со спротивставени ставови околу законот и меѓусебни обвинувања за кочење на процесот. Опозицијата прифаќа средба на работните групи доколку нивните забелешки и предлози се прифатат, власта обвинува за обид на амнестија на криминалот.

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

24 Вести - 23.01.2020

Забелешките што ВМРО- ДПМНЕ ги има за Предлог-законот за јавно обвинителство не се за живот или смрт, но сепак сакаме закон кој што ќе ја подобри правдата и правдината во Република Македонија, изјави денеска на прес конференција претседателот на ...

Мицкоски бара опозицијата да го предлага јавниот обвинител, за Заев предлозите на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од Будимпешта

Телма - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека нема да преговара ниту пак ќе го прифати предложеното законско решение за јавно обвинителство кое според него има само една цел, амнестија на криминал преку целосна контрола на обвинителството.

Заев: Зад Законот за ЈО стојат ЕУ и САД, апсурдни се нападите на Мицкоски што се по инструкции од Будимпешта

Frontline - 23.01.2020

Со самиот овој закон се гарантираат сите актуелни случаи, започнати предмети и истраги без разлика за кого се однесуваат во државата, тука се и предметите којшто беа од СЈО, од организиран криминал, сегашни или минати и веројатно обезбедуваат и идни ...

Мицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Канал5 - 23.01.2020

„Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата.

Единствена Македонија: Залагањето на Мицкоски и Заев за избор на јавен обвинител по партиска линија – пораз на правната ...

Опсервер - 23.01.2020

Единствена Македонија, македонскиот народ и државјаните на Република Македонија се силно вознемирени од жестоката битка меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски кој да го бира јавниот обвинител и да има контрола врз обвинителските предмети, со цел, да ...

Мицкоски спремен за преговори, но нема да прави компромис за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 23.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес конференција ја обвини власта дека е фокусирана на опструкции и кочења на нов квалитетен Закон за јавно обвинителство. Според него носењето на квалитетен закон би значело дека „Зоран ...

Мицкоски не прави компромис за законот за ЈО

Телма - 23.01.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не прави компромис за ваков закон за Јавно обвинителство. На денешната прес конференција изјави дека за партијата неприфатливи се голем дел од членовите на законот, како и тоа дека законот неуставен и ...

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение, сега ѝ требаме сите на државата

Локално - 23.01.2020

Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во правосудството и воопшто не ...

Мицкоски: СДСМ го кочи законот за ЈО

24 Вести - 23.01.2020

Кај Владата и СДСМ има отпор за носењето на Законот за Јавно Обвинителство - обвинува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски. Ако се донесе квалитетно законско решение според него Заев и СДСМ ќе треба да одговараат за сите обвинувања за ...

Мицкоски: Нема компромиси за предлогот од СДСМ

Алсат-М - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од седиштето на партијата денеска порача дека нема да прави никакви компромиси во врска со нацрт-законот за јавно обвинителство, предложен од СДСМ, за кој оцени дека во повеќе наврати е спротивен со Уставот ...

Нема компромис за законот за ЈО кој амнестира криминал

Алфа - 23.01.2020

Не постои притисок кој што ќе ме натера на против уставен, нереформски и неевропски закон да подржам ниту како човек ниту пак како лидер на опозиција. Христијан Мицкоски е спремен за преговори околу законот за јавно обвинителство но нема да прави ...

Мицкоски е подготвен за преговори, но не и за компромиси за јавното обвинителство

360 степени - 23.01.2020

„Вистински“ преговори за законот за јавно обвинителство треба допрва да почнат, со оглед на тоа што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешната прес-конференција, изнесе серија забелешки за последниот предлог поднесен од ...

Мицкоски: Предлогот од СДСМ за законот за ЈО, полн со уставни прекршувања

Алсат-М - 23.01.2020

Новиот предлог од СДСМ за Законот за ЈО е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи, како што рече на денешната прес конференција лидерот на опозициската партија, Христијан мицкоски, предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и Обвинителството ...

Мицкоски: Последниот кој има интерес од квалитетно решение за јавно обвинителство е Заев

Слободен Печат - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека при анализата на Предлог законот партијата консултирала повеќе правни експерти кои, како што кажа, се подготвени да ги бранат забелешките. Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се ...

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати

Фактор - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека н овиот предлог од СДСМ за Законот за јавно обвинителство, за ВМРО-ДПМНЕ не е прифатлив. Тој на денешната прес конференција рече дека предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и ...

Мицкоски со прес конференција во 13 часот

Република - 23.01.2020

Денеска во 13:00 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, во Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе се одржи прес конференција за медиуми на која што ќе се обрати г.

Прес-конференција на Мицкоски во 13 часот

Курир - 13.03.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНе Христијан Мицкоски денеска ќе одржи прес-конференција. Од партијата соопштуваат дека прес-конференцијата е закажана во 13 часот, а истата ќе се одржи во седиштето на ...

Колку назад му е доволно на Мицкоски за да му се оствари амбицијата за враќање чекор назад?

Бриф - 22.01.2020

Нека каже Мицкоски колку назад му е доволно да ја врати државата назад за да му се оствари амбицијата „чекор назад“. Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се залагаат за враќање на државата назад во режим, уцени и закани.

Мицкоски: Предлогот од СДСМ за законот за ЈО, полн со уставни прекршувања

Вечер Прес - 23.01.2020

Новиот предлог од СДСМ за Законот за ЈО е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи, како што рече на денешната прес конференција лидерот на опозициската партија, Христијан мицкоски, предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и Обвинителството ...

Предлогот на СДСМ за Јавно обвинителство противуставен и неевропски, за Мицкоски е неприфатлив

Нетпрес - 23.01.2020

Новиот предлог од СДСМ за Законот за Јавното обвинителство е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕм бидејќи, како што рече на прес-конференцијата во четвртокот лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, предлогот во неколку наврати го крши Уставот на ...

Мицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Курир - 23.01.2020

„Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата, ...

Mицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

24Инфо - 23.01.2020

„Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата.

Мицкоски: Заев сака Закон за јавно обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Република - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе достават девет забелешки за Законот за јавно обвинителство. Тој нагласи дека сакаат квалитетен закон а не како што сака хибридниот режим на . Повторувам, хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за ...

Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

Нетпрес - 23.01.2020

„Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата, ...

Мицкоски за законот за ЈО: Не прифаќам и не преговарам за амнестирање криминал

Макфакс - 23.01.2020

Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оценувајќи го предлог-законот за Обвинителството како антиуставен и во спротивност со кривичното ...

Мицкоски: Хибридниот режим на Зоран Заев сака да донесе Закон кој ќе штити криминал и корупција

MakPress - 23.01.2020

„Економист“ го оценува владеењето во Македонија како хибриден режим. Исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава. На чекор сме до она што се опишува како авторитарен режим во кој Зоран Заев ја втурнува државата, ...

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен закон за јавно обвинителство

А1 On - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен закон за јавно обвинителство

Press24 - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен закон за јавно обвинителство

Локално - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен закон за јавно обвинителство

Нова ТВ - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен закон за јавно обвинителство

Опсервер - 23.01.2020

– Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен Закон за јавно обвинителство

ТВ21 - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

(видео) МИЦКОСКИ: Заев и СДСМ повторно предлагаат обвинителство со привилегирани обвинители за да ги спасат од ...

Денешен - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

Мицкоски за законот за ЈО: Не прифаќам и не преговарам за амнестирање криминал

Скопје инфо - 23.01.2020

Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оценувајќи го предлог-законот за Обвинителството како антиуставен и во спротивност со кривичното ...

Мицкоски: Законот за ЈО што го предлага СДСМ е неприфатлив

CivilMedia - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

Мицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите

PressingTV - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе достават девет забелешки за Законот за јавно обвинителство. Тој нагласи дека сакаат квалитетен закон а не како што сака хибридниот режим на Заев закон за за амнестија на криминалот и неправдите .

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение

Слободен Печат - 23.01.2020

„Ако ВМРО-ДПМНЕ е за вакво решение јавно ги повикувам, а веројатно тоа ќе го направи и министерката за правда како лидер на работната група од наша страна, уште утре да седнат работните групи и веднаш да разговаат за се да решиме во функција и ...

Заев: Предлог законот за ЈО е структурно и системско решение, сега и требаме сите на државата

24Инфо - 23.01.2020

Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во правосудството и воопшто не ...

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение, сега и требаме сите на државата

Бриф - 23.01.2020

Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во правосудството и воопшто не ...

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение, сега и требаме сите на државата

Канал5 - 23.01.2020

Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите. Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен Закон за јавно обвинителство

4NEWS - 23.01.2020

Дел од членовите во новиот предложен закон за јавно обвинителство се неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи во неколку наврати се крши Уставот и Обвинителството го става под контрола на власта, истакна денеска на прес-конференција претседателот на ...

Заев: Изјавите на Мицкоски за законот за ЈО се резултат на инструкциите од Будимпешта

360 степени - 23.01.2020

Со барањето од опозицијата тие да го предлагаат јавниот обвинител, Мицкоски испраќа порака дека има намера да остане во опозиција. Вака критички да се настапи за закон кој е во координација со Европската делегација, ЕУ и САД е далеку од каква било ...

Заев: Предлог законот за јавно обвинителство е структурно и системско решение

Frontline - 23.01.2020

Заев за денешната прес-конференција на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на која рече дека нема да учествуваат во преговорите за законот за јавно обвинителство доколку не се прифатат нивните забелешки и предлози, рече дека е резултат ...

Заев: предлог-законот за ЈО е во координација со ЕУ и САД

Р.С.Европа - 23.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска рече дека предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на ...

Мицкоски: Хибридниот режим на Заев турка закон за обвинителство за амнестија на криминалот и неправдите.

Скопје1 - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе достават девет забелешки за Законот за јавно обвинителство. Тој нагласи дека сакаат квалитетен закон а не како што сака хибридниот режим на Заев закон за за амнестија на криминалот и неправдите .