TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Истраги Топлик и Тендер на СЈО – На два пати „летнале“ по еден милион евра

Р.С.Европа - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ги најави двете нови истраги „Топлик“ и „Тендер“. Случајот „Топлик“ се однесува на основано сомнение за злоупотреба на службена должност при продажба на земјиштето за изградба на Сончев Град во Скопје, а ...

СЈО почнува истраги за Сончев град и Музејот на ВМРО

Нова ТВ - 20.10.2016

СЈО денеска објави дека отвора две нови истраги под име Топ лик и Тендер, кои се однесуваат на населбата Сончев град во Сопиште и за градежни работи на Музејот на македонската борба поради основани соменија за кривични дела со кои е оштетен Буџетот ...

Истрага на СЈО: Тендер за изградба на Музејот на ВМРО

24 Вести - 20.10.2016

Министерството за култура и Комисијата за јавни набавки на министерството договориле тендер за АД Бетон-Штип кој бил наместен за да го добие токму оваа компанија – изјави обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес конференсција.

Прес на СЈО: Отворена истрага-кој продаде земјиште за Сончев град

24 Вести - 20.10.2016

Првиот случај што го обелодени СЈО е под името „Топлик“ а се однесува на продажна на градежно земјиште за изградба на резиденцијалниот комплекс Сончев град. Обвинителката Фетаи соопшти дека се работи за временски период од 3 април 2007 до 18 02 2013 ...

Наместила тендер за веќе почнати градежни работи во музејот на ВМРО

Сакам да кажам - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска покрена и втора истражна постапка под кодно име „Тендери“ против едно раководно лице од Министерството за култура и три лица од комисијата за јавни набавки од истото министерсто за кои постои основано ...

СЈО сомничи шест лица од министерството за транспорт и врски за незаконска продажба на земјиштето за „Сончев град“

Сакам да кажам - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена истражна постапка под кодно име „Топлик“ против едно раководно лице од министерството за транспорт и врски и пет лица од комисијата за јавни набавки од истото министерство кои ги сомничи дека го оштетиле ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Канал5 - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

(ВИДЕО) Фетаи: Со „Сончев град“ оштетен буџетот за еден милион и 44 илјади евра

А1 On - 20.10.2016

Јавната обвинителка Фатиме Фатеаи објави нова истрага под името „Топлик“ а се однесува за оштетување на буџетот на државата од 1 милион и 44 илјади евра со тендерот за населбата Сончев град во Сопиште.

(ВИДЕО) СЈО: На наместен тендер,„Бетон Штип“ го добил тендерот за изградба на „Музејот на ВМРО“

А1 On - 20.10.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи, денеска на прес конференција објави дека СЈО отвора истрага за случајот „Тендери“, во кој се осомничени четири лица вработени во Министерството за култура, и тоа првоосомничена е раководно лице во министерството, а тројца ...

СЈО отвори истраги за Сончев град и за тендери на Министерството за култура

Мета - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори две нови истраги, „Топлик“ и „Тендери“. Истрагата „Топлик“ се однесува на изградбата на населбата Сончев град, за која поради недостатоци настанати при склучување на договорот за нејзина изградба, ...

Истрагите на СЈО „Топлик“ и „Тендери“, за Музејот на ВМРО и за Сончев град

Макфакс - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) покрена две истраги наречени „Топлик“ и „Тендери“, а кои се однесуваат за злоупотреба на службена должност на високи раководни лица во министерствата за култура и за транспорт и врски, со што на Буџетот на ...

„Топлик“ и „тендери“ – нови истраги на СЈО за „Сончев град“ и за „музеј на македонската борба“

ТВ21 - 20.10.2016

„Топлик“ е првиот случај што го обелодени СЈО, а се однесува на продажна на градежно земјиште за изградба на резиденцијалниот комплекс Сончев ...

Со Сончев Град буџетот оштетен за милион евра, Министерството за култура местело тендери...

Н.Македонија - 20.10.2016

Со Сончев Град буџетот оштетен за милион евра, Министерството за култура местело тендери „Топлик“ и „Тендери“ се насловите на двата нови предмети што ги обелодени Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција.

Вториот предмет на СЈО носи име „Тендери“

+инфо - 20.10.2016

Набавките се вршени во кирст на правно лице од Штип. Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа ...

СЈО: Со местење на тендери го оштетиле државниот буџет

Фактор - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ги објави двете нови истраги, под името „Топлик“ и „Тендери“ во кои осомничените правеле злоупотреби со јавни набавки и го оштетиле буџетот на Република Македонија.

СЈО: „Бетон Штип“ на наместен тенденер победил да го гради Музејот на ВМРО

Фокус - 20.10.2016

Оброзложувајќи ја истрагата за случајот „Тендери“, обвинителската Фатиме Фетаи, истакна дека во овој случај осомничени се четири лица вработени во Министерството за култура. Наводно, според образложението на Фетаи, на наместен тендер била избрана ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови истраги на СЈО

Фокус - 20.10.2016

Во моментот од Специјалното јавно обвинителство информираат дека отвориле две истраги, поради основано сомневање за оштетување на државниот буџет. Првата истрага се однесува на проектот „Сончев град“, при што постои сомнеж дека бил оштетен буџетот ...

„Топлик“ и „Тендери“ се двете нови истраги на СЈО

Канал 77 - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двете истраги чии детали на денешната прес конференција ги обелодени обвинителката Фатиме Фети. На самиот почеток таа се извини поради тоа што на овој прес нема да присуствува специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

ФАТИМЕ: „Топлик“ и „Тендери“ нови истраги на СЈО

Фактор - 20.10.2016

Дви нови истраги на се СЈО „Топлик“ и „Тендери“ и во нив инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле буџетот на РМ и грубо ги повредиле обврските од Законот за јавните набавки, информираше специјалната јавна обвинителка Фатиме ...

Фетаи за истрагата „Топлик“ за Сончев град – буџетот е оштетен за 1.440 000 евра

Либертас - 20.10.2016

Во рамки на денешната прес конференција СЈО ги најави двете нови истраги:Топлик и Тендери. Во рамки на презентирање на истрагата Топлик поврзана со израдбата на резиденцијална населба Сончев рид во Сопиште, специјалната јавна обвинителка Фатиме ...

Истрага на СЈО: Тендер за изградба на Музејот на ВМРО

Бриф - 20.10.2016

Министерството за култура и Комисијата за јавни набавки на министерството договориле тендер за АД Бетон-Штип кој бил наместен за да го добие токму оваа компанија – изјави обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес конференсција.

Шестмина осомничени од министерство за Транспорт и врски во продажбата на земјиште за „Сончев Град“

Репортер - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена истражна постапка под кодно име „Топ лик“ против едно раководно лице од министерството за транспорт и врски и пет лица од комисијата за јавни набавки од истото министерство кои ги сомничи дека го оштетиле ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО...

Н.Македонија - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО „Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаи на Специјалното јавно обвинителство кои денеска на прес-конфернција ги објави обвинителската Фатиме Фетаи.

СЈО: „Бетон Штип“ НА НАМЕСТЕН ТЕНДЕР го добил правото за градба на „Музејот на ВМРО“

Репортер - 20.10.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи, денеска на прес конференција објави дека СЈО отвора истрага за случајот „Тендери“, во кој се осомничени четири лица вработени во Министерството за култура, и тоа првоосомничена е раководно лице во министерството, а тројца ...

Истрагите на СЈО „Топлик“ и „Тендери“, за Музејот на ВМРО и за Сончев град

Точка - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена две истраги наречени „Топлик“ и „Тендери“, а кои се однесуваат за злоупотреба на службена должност на високи раководни лица во министерствата за култура и за транспорт и врски, со што на Буџетот на Македонија ...

„Тендери“ – осомничено раководно службено лице од Министерството за култура

Либертас - 20.10.2016

Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа Мининстерство.

„Топлик“ и „Тендери“- нови истраги на СЈО

МРТ - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори два нови случаи во кои е направена штета на државниот буџет од два милини евра. Првиот се однесува на проектот „Сончев град“ во кој шестмина се осомничени за злоупотреба на службената положба.

Фетаи за истрагата „Топлик“ за Сончев град – буџетот е оштетен за 1.440 000 евра

Бриф - 20.10.2016

Во рамки на денешната прес конференција СЈО ги најави двете нови истраги:Топлик и Тендери. Во рамки на презентирање на истрагата Топлик поврзана со израдбата на резиденцијална населба Сончев рид во Сопиште, специјалната јавна обвинителка Фатиме ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Lider - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

СЈО: Наместен тендер за „Бетон Штип“ во проектот „Скопје 2014“

Стандард - 20.10.2016

„Топлик“ за Сончев град и „Тендери“ за тендери за изградба на објекти од „Скопје 2014“ се двата нови предмети за кои денеска информира Специјалното обвинителство. СЈО нема да бара притвор за осомничените, туку мерки на претпазливост.

„Топлик“ и „Тендери“: Нови истраги на СЈО за Музејот на ВМРО и за Сончев град

Кајгана - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) покрена две истраги наречени „Топлик“ и „Тендери“, кои се однесуваат за злоупотреба на службена должност на високи раководни лица во министерствата за култура и за транспорт и врски, со што на Буџетот на ...

Во случајот „Тендери“ осомничено службено лице од Министерство за култура

Репортер - 20.10.2016

Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа Мининстерство.

Фетаи за истрагата „Топлик“ за Сончев град – Буџетот е оштетен за 1.440 000 евра

Репортер - 20.10.2016

Ворамки на денешната прес конференција СЈО ги најави двете нови истраги:Топлик и Тендери. Во рамки на презентирање на истрагата Топлик поврзана со израдбата на резиденцијална населба Сончев рид во Сопиште, специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ...

СЈО отвори два нови случаи „Топлик“ и „Тендери“

Нетпрес - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителката Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Сител - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

(ВИДЕО) СЈО со два нови предмети: Случај “Топлик” за проектот „Сончев град“ и случај „Тендери“ за проектот „Скопје ...

Локално - 20.10.2016

Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Вест - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на Република ...