TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски со писмо до Вебер: Очекувам да работиме заедно во интеграцијата на Македонија во ЕУ

ТВ21 - 09.11.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му испрати писмо на Манфред Вебер, Кандидат на ЕНП за Претседател на Европската Комисија и Претседавач на Групата на ЕНП во Европскиот Парламент, во кое му честиташе за изборот за претседател на Европската ...

ВМРО-ДПМНЕ по Хелсинки - Oдлична или загрижувачка ситуација?

Р.С.Европа - 09.11.2018

Самитот на Европската народна партија во Хелсинки, донесе нови несогласувања во ВМРО-ДПМНЕ откако таму отпатува актуелното раководство и исклучените членови. Од европските политичари пак стигнаа пораки дека не смее да има насилство, а дека е ...

Богојески: На ВМРО-ДПМНЕ ѝ требаат итни мерки за санација на последиците

Deutsche Welle - 09.11.2018

Се грижам за иднината на ВМРО-ДПМНЕ и не сакам да се реализираат последиците кои ги најавија европските партнери, вели членот на партијата Петар Богојески по средбите со функционери на ЕПП.

Мицкоски: Хан и Дол беа погрешно информирани дека има закани до пратениците

Независен - 09.11.2018

Официјалната делегација на ВМРО-ДПМНЕ што присуствуваше на Конгресот на Европските народни партии (ЕПП) во Хелсинки се врати во земјава. Претседателот Хрисијан Мицкоски ги демантира информациите во јавноста дека бил „влечен за уши“ од лидерите на ...

Сестринските партии до Мицкоски: Смени се!

Независен - 09.11.2018

Начинот на кој се однесувате кон пратениците од партијата што гласаа за уставните измени е неприфатлив. Добро е што не го блокирате Собранието, ама не чини што одлично го газите патот кон изолација. Покажете дека навистина сте за ЕУ и за НАТО.

Тодоров, Александрова и Богојески правеле нервоза со акредитациите околу врат

Фактор - 09.11.2018

Неодамна исклучените од ВМРО-ДПМНЕ - Никола Тодоров, Емилија Александрова и Петар Богојески постојано ги носеле околу врат акредитациите на Конгерсот на Европската народна партија во Хелсинки и тоа им задавало фрустрации на официјално делегираните ...

Сите закани во ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престанат, порача Жозеф Дол

МКД - 08.11.2018

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), Жозеф Дол, по Конгресот во Хелсинки, имал средба со поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, поранешниот министер за здравство Никола Тодоров и поранешната членка на ...

Дол на средба со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ: Дискутиравме за загрижувачката состојба во партијата

Фокус - 08.11.2018

Претседателот на ЕПП, Жозеф Дол денеска по завршувањето на Конгресот на ЕПП, имал средба со поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, поранешниот министер Никола Тодоров и исклучената пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Емилија ...

Дол: Договорот од Преспа е чекор напред кон целосно членство во ЕУ и НАТО

24 Вести - 08.11.2018

„Членките на ЕПП да го почитуваат различното мсилење и внатрепартсиката демократија колку и да сум свесен за недостатоците на договорот од Преспа, како и за начинот на кој што беше постигнат, сепак, верувам дека претставува важен чекор кон ...

Дол на средба со Тодоров, Александрова и Богојески

Р.С.Европа - 08.11.2018

Денеска по конгресот на Европската народна партија во Хелсинки, претседателот на Европските народни партии, Жозеф Дол ги поканил на средба поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, поранешниот министер за здравство Никола ...

Претседателот на ЕПП се сретна со Тодоров, Александрова и Богојески

Независен - 08.11.2018

По Конгресот на ЕПП во Хелсинки претседателот на ЕПП, Јосеф Даул се сретна само со ексминистерот Никола Тодоров и пратениците Емилија Александрова и Петар Богојески. Даул на неговиот фејсбук профил напиша дека ги поканил да дискутираат за ...

Тодоров, Богојески и Александрова поканети како гости на ЕНП (ФОТО)

Република - 08.11.2018

Нема две делегации од ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на Европската народна партија во Хелсинки, како што сакаат да прикажат провладините медиуми. „Втората делегација на ВМРО-ДПМНЕ“, за која се пишува деновиве, составена од Никола Тодоров, Емилија ...

ВМРО-ДПМНЕ дупли гости на сестринската забава во Хелсинки

Вечер - 08.11.2018

Во контекст со случувањата на Конгресот во Хелсинки , каде партијата е претставена со две делегации , една предводена од Мицкоски и втората , на реформското крило во партијата , кое е таму повикано на лична покана од претседателот на ЕПП , Жозеф Дол ...

Исклучените членови на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на ЕПП

Телма - 08.11.2018

На Конгресот на Европската народна партија на лична покана на Претседателот на ЕПП, Жозеф Дол беа поканети и разрешените членови на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, Петар Богојевски и Емилија Александрова.

Како се случи две делегации на ВМРО-ДПМНЕ да учествуваат на Конресот на ЕПП?

Канал5 - 08.11.2018

Официјална и неформална - како се случи две делегации од ВМРО-ДПМНЕ да се дел од Конгресот на Европските народни партии во Хелсинки.. Лидерот на партијата Мицкоски вели дека тие биле официјалната делегација.

Мицкоски со повеќе шамари се враќа од Хелсинки

Deutsche Welle - 08.11.2018

Хан „ја поздрави посветеноста на Мицкоски да не ја попречува постапката во парламентот“, Пак порача дека 8-те пратеници не смеат да се третираат како криминалци, а Жозеф Дол покани и втора партиска делегација од ДПМНЕ Дали Конгресот на Европската ...

Богојески: За ЕПП, Мицкоски е пречка Македонија да влезе во ЕУ и НАТО, тие се разочарани од него

Макфакс - 08.11.2018

Преставниците на Европската народна партиja во Хелсинки се разочарани од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави реформаторот Петар Богојески, кој ја предводи втората делегација на конгресот на ЕПП.

Хан во друштво на Тодоров, Александрова и Богојески: Ја поздравувам храброста на пратениците, заканите кон нив мора да ...

Фокус - 08.11.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вчера се фотографираше со пратеничката Емилија Александрова, поранешниот министер, Никола Тодоров и со Петар Богојески, на маргините на самитот на ЕПП во Хелсинки.

Богојевски се враќа со мисија да ја европеизира ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 08.11.2018

Продолжуваме со демократизација, модернизација и европеизација на ВМРО-ДПМНЕ и по враќањето од Хелсинки, ќе се среќавам со секој член на партијата за да ги убедам дека ВМРО-ДПМНЕ треба да е дел од европска Македонија, ни изјави Петар Богојевски од ...

Натпревар меѓу Мицкоски и избрканите од ВМРО ДПМНЕ за фото плус на Конгресот на ЕПП

AKO - 08.11.2018

Од почетокот на Конгресот на Европските народни партии во Хелсинки, лидерот на ВМРО ДПМНЕ , Христијан Мицкоски, избрканите реформатори и отцепените пратеници се натпреваруваат кој ќе објави повеќе фотографии со лидерите на европските демохристијани.

(ФОТО) Јоханес Хан се сретна со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ на самитот на ЕПП: Заканите мора да престанат!

Либертас - 08.11.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан на самитот на ЕПП во Хелсинки се сретна и со паралелната делегација од ВМРО-ДПМНЕ, на функционери кои беа исклучени од партијата. „Добра средба со македонските колеги Петар Богојески, Емилија Александрова, Никола Тодоров на ...

Исклучената Александрова за „Независен“: Добивме поддршка од ЕПП

Независен - 08.11.2018

И пратеничката Емилија Александрова во Хелсинки се сретна со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и европратеникот Дејвид Мекалистер. Александрова за „Независен весник“, вели дека на средбите се разговарало за важноста и перспективата на ...

Тодоров и Богојески присуствувале само како гости на Конгресот на ЕПП, немало втора делегација

Курир - 08.11.2018

Никола Тодоров, Петар Богојески и Емилија Александрова преку интензивно лобирање и спамирање со пораки од организаторот успеале да добијат покана како гости на Конгресот на ЕПП и да бидат меѓу 3.000 гости од кои најголем дел се студенти, објавија ...

Хан се сретна со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 08.11.2018

Комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, денеска за време на конгресот на ЕПП (european people party), се сретна со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, Емилија Александрова и Никола Тодоров.

Мицкоски со честитка до Вебер: ЕНП одбрал идеален кандидат за да го движи процесот на Европска интеграција напред

Курир - 09.11.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски испрати честитка до Манфред Вебер, кандидат на ЕНП за Претседател на Европската Комисија и Претседавач на Групата на ЕНП во Европскиот Парламент.

Кој се е повикан како „паралелна“ делегација на ВМРО-ДПМНЕ во Хелсинки

Фактор - 08.11.2018

Никола Тодоров, Емилија Александрова и Никола Тодоров ја сочинуваат „паралелната“ делегација на ВМРО-ДПМНЕ која присуствува на Конгесот на сестринската ЕПП во Хелсинки заедно со онаа „официјалната“ која ја предводат Христијан Мицкоски, Александар ...

Хан: Кристално јасна порака до Мицксоки и поддршка за Богојевски, Тодоров и Александровска

24Инфо - 08.11.2018

Хан: Кристално јасна порака до Мицксоки и поддршка за Богојевски, Тодоров и Александровска „Убава средба” предмалку на Твитер напиша еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан по кусата средба со делегација на реформското ...

Богојески: На ВМРО-ДПМНЕ ѝ требаат итни мерки за санација на последиците

Либертас - 09.11.2018

Се грижам за иднината на ВМРО-ДПМНЕ и не сакам да се реализираат последиците кои ги најавија европските партнери, вели членот на партијата Петар Богојески по средбите со функционери на ЕПП за Дојче веле .

Сестринските партии со силни критики кон Мицкоски!

Радар - 09.11.2018

Начинот на кој се однесувате кон пратениците од партијата што гласаа за уставните измени е неприфатлив. Добро е што не го блокирате Собранието, ама не чини што одлично го газите патот кон изолација. Покажете дека навистина сте за ЕУ и за НАТО.

На конгресот на ЕПП - две делегации од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи поделена и на конгресот на Европската народна партија во Хелсинки. Освен актуелното раководство предводено од Христијан Мицкоски, поканети се и дел од разрешените доскорешни сопартијци.

Жозеф Дол ги поканил и разрешените членови на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на европските народни партии

Телма - 07.11.2018

Претседателот на Европските народни партии, Жозеф Дол, испратил лични покани до исклучени и разрешени членови на Вмро-Дпмне, да учествуваат на Конгресот на европските народни партии, што почна денеска во Хелсинки.

Богојески од Хелсинки: Учествувам на Конгресот на ЕПП по специјална покана на претседателот Дол

Фокус - 07.11.2018

Поранешниот заменик-генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, а сега активист, Петар Богојески денеска е во Хелсинки каде се одржува Конгресот на Европската народна партија (ЕПП). Во изјава за „Фокус“ вели дека добил специјална покана од претседателот на ...

Јанчев наместо на Конгрес на ЕПП, дома ќе слави Митровден, Богојески и Тодоров во „придружба“ на Мицкоски

МКД - 07.11.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и партиската делегација на Конгресот на Европската народна партија (ЕПП) кој што се одржува во Хелсинки ќе добијат „придружба“ во која се најверојатно ќе бидат Никола Тодоров, кој неодамна беше ...

Дол му ги викна реформаторите на Мицкоски

Независен - 07.11.2018

Официјалната четворка од ВМРО-ДПМНЕ, која е предводена од претседателот Христијан Мицкоски, ќе добие неочекувана придружба на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Хелсинки, каде што ќе се избира кандидат за претседател на Европската ...

Хан се сретна со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ: Да престанат сите закани против нив!

+инфо - 07.11.2018

Искучителен состанок со еврокомесарот Јоханес Хан, напиша еден од реформаторите Петар Богојевски на Фејсбук, од Хелсинки каде се одржува Конгресот на Европската народна партија (ЕПП). Хан, пак, по средбата со паралелната делегација од ВМРО-ДПМНЕ ...

Малчевски: ВМРО-ДПМНЕ има една делегација на конгресот на ЕПП, предводена од претседателот Христијан Мицкоски со право ...

Курир - 07.11.2018

Професорот Самоил Малчевски во своето вечерашно гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија ги разобличи лагите и манипулациите дека ВМРО-ДПМНЕ има паралелна делегација на конгресот на Европската Народна партија.

Мицкоски на Конгресот на Европската Народна Партија

Макфакс - 07.11.2018

Утрово почна работниот дел на Конгресот на Европската Народна Партија, каде што 758 делегати треба, меѓу другото, да го изберат Кандидатот на ЕНП за Претседател на Европската Комисија. Двете носечки теми на приот работен дел од Конгресот биле ...

Мицкоски на конгресот на ЕПП: Убеден сум дека ќе го избереме најдобриот кандидат за претседател на ЕК

Курир - 07.11.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на социјалните мрежи објави фотографии од Конгресот на ЕПП. -Започна Самитот на Европската народна партија. Убеден сум дека ќе имаме интересни дискусии за иднината на десницата во Европа и дека ќе го ...

Дол бара да престанат заканите во ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 08.11.2018

Сите закани во ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престанат, вели п ретседателот на Европската народна партија (ЕПП), Жозеф Дол, кој по Конгресот во Хелсинки, имал средба со поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, поранешниот ...

Тодоров, Александрова и Богојески на средба со Јозеф Даул

Нова ТВ - 08.11.2018

Претседателот на ЕПП, Јозеф Даул денеска по завршувањето на Конгресот на ЕПП, имал средба со поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, поранешниот министер Никола Тодоров и исклучената пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Емилија ...

Дол на средба со Тодоров, Богојески и Александрова

Вечер - 08.11.2018

Претседателот на Европските народни партии, Жозеф Дол денеска по конгресот на Европската народна партија во Хелсинки, ги поканил на средба поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, поранешниот министер за здравство Никола ...

Мицкоски со повеќе шамари се враќа од Хелсинки

Либертас - 08.11.2018

Хан „ја поздрави посветеноста на Мицкоски да не ја попречува постапката во парламентот“, Пак порача дека 8-те пратеници не смеат да се третираат како криминалци, а Жозеф Дол покани и втора партиска делегација од ДПМНЕ, пишува Дојче веле .

Хан на “Твитер” потврди дека Тодоров и Богојески гласале “За” промена на името

Курир - 09.11.2018

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, преку еден од своите твитови откри нови детали за македонската јавност. Имено, тој напиша: „Добра средба со македонските колеги Петар Богојески, Емилија Александрова, Никола Тодоров ...

Исклучените од ВМРО-ДПМНЕ со студентски покани присуствуваа на Конгресот на ЕПП

Нетпрес - 08.11.2018

Исклучените од ВМРО-ДПМНЕ преку интензивно лобирање и спамирање со пораки од организаторот успеале да добијат покана како гости на Конгресот на ЕПП и да бидат меѓу 3.000 гости од кои најголем дел се студенти, објавија дел од медиумите повикувајќи се ...

Честитка од Мицкоски до Вебер, кандидат на ЕНП за претседател на Европската комисија

Канал5 - 09.11.2018

Од името на ВМРО-ДПМНЕ би сакал уште еднаш да ви честитам за изборот за Кандидат на ЕНП за Претседател на Европската Комисија. Со вас како Кандидат на ЕНП за Претседател на Европската Комисија сум уверен дека ЕНП одбрал идеален кандидат за да го ...

Хан: Кристално јасна порака до Мицксоки и поддршка за Богојевски, Тодоров и Александровска

Бриф - 08.11.2018

„Убава средба“ предмалку на Твитер напиша еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан по кусата средба со делегација на реформското крило на ВМРО-ДПМНЕ, во состав Петар Богојевски, пратеничката Емисија Александрова и ...

Богојески: На ВМРО-ДПМНЕ ѝ требаат итни мерки за санација на последиците

iPortal - 09.11.2018

Се грижам за иднината на ВМРО-ДПМНЕ и не сакам да се реализираат последиците кои ги најавија европските партнери, вели членот на партијата Петар Богојески по средбите со функционери на ЕПП.

Две делегации од ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на ЕПП

Локално - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи поделена и на конгресот на Европската народна партија во Хелсинки. Освен актуелното раководство предводено од Христијан Мицкоски, поканети се и дел од разрешените доскорешни сопартијци.

Богојески од Хелсинки: Учествувам на Конгресот на ЕПП по специјална покана на претседателот Дол

Либертас - 07.11.2018

Поранешниот заменик-генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, а сега активист, Петар Богојески денеска е во Хелсинки каде се одржува Конгресот на Европската народна партија (ЕПП). Во изјава за „Фокус“ в ели дека добил специјална покана од претседателот на ...

Малчевски: ВМРО-ДПМНЕ има една делегација на конгресот на ЕПП, предводена од Мицкоски со право на глас и учество во ...

Нетпрес - 07.11.2018

Професорот Самоил Малчевски во своето вечерашно гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија ги разобличи лагите и манипулациите дека ВМРО-ДПМНЕ има паралелна делегација на конгресот на Европската Народна партија.