TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ад Хок Фестивал како одбрана на автономијата на универзитетот

+инфо - 09.12.2015

Утре, в петок и в сабота на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе се одржи фестивалот со име „АД ХОК ФЕСТИВАЛ“, под мотото „Случајна реакција на конкретна ситуација“. „Време е повторно да ја одбраниме автономијата на нашиот универзитет и ...

Студенсткиот пленум против новиот барок

Телма - 09.12.2015

Студенсткиот пленум наведува неколку причини поради кои ја проблематизира најавената изградба на два факултета во барокен стил во кампусот на УКИМ. НЕма одлука од страна на сенатот, локацијата е проблематична бидејќи и сега има огромен број ...

„Студентски пленум“ против партизација и барок

24 Вести - 09.12.2015

Студентите на УКИМ веќе една година немаат студентско раководство. Мандатот на Студентскиот парламент една година е истечен, а претседателот Кирил Спировски веќе одамна не се појавува во јавноста ниту ги застапува правата и интересите на студентите ...

Студентски пленум: Барокните факултети се навреда за студентите

Радио МОФ - 09.12.2015

Студентски пленум смета дека најавата на Министерството за образование и наука за изградба на два факултети во барок стил е навреда за студентите. Според Пленумот, одлуката за изградба на овие факултетски објекти е проблематична од повеќе аспекти.

Студентскиот пленум против барокни факултети

Р.С.Европа - 09.12.2015

Студентскиот пленум реагира на најавата за изградба на две барокни факултетски згради во Комплексот на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје. Велат дека одлуката за тоа е проблематична од повеќе аспекти.

Студентски пленум против барокот на УКИМ

+инфо - 09.12.2015

Студентскиот пленум ќе се бори против новите згради на ФИНКИ во барок, кои се најавени дека ќе се градат во комплакесот факултети. - Еден од најголемите проблеми што ни се случуваат на УКИМ, е проблемот со Студентскиот парламент кој што не ги ...

Остра реакција на студентите од ФИНКИ и ФФК

Курир - 09.12.2015

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентски парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје излегоа со остра реакција по денешната прес-конференција на таканаречениот Студентски ...

(ВИДЕО) СП: Барокните факултети се длабока навреда за студентите

А1 On - 09.12.2015

Да се градат барокни факултети е навреда за студентите и особено е голема иронија со оглед на тоа дека барокни фасади треба да имаат токму факлутетите за информатички науки во 21 век – ова е ставот на Студентскиот пленум, откако пред неколку дена ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Барокните факултети се длабока навреда за студентите

Либертас - 09.12.2015

Да се градат барокни факултети е навреда за студентите и особено е голема иронија со оглед на тоа дека барокни фасади треба да имаат токму факлутетите за информатички науки во 21 век – ова е ставот на Студентскиот пленум, откако пред неколку дена ...

Студентски пленум против барокот на УКИМ

Канал 77 - 09.12.2015

Студентскиот пленум денеска реагираше на најавата за изградба на две нови барокни згради во рамки на комплексот факултети на УКИМ. Според пленумци, ваквата одлука е проблематична од повеќе аспекти.

Студентските движења ги сметаат за навреда барокните факултети

Нова ТВ - 09.12.2015

Студентите - членови на Студентскиот пленум и младинската организација „Мугра“ се спротивставуваат на изградбата на двете нови згради во барокен стил, кои што треба да се подигнат во кампусот на УКИМ.

Писмо од СП ФИНКИ и СП ФФК: "Зарем не сакате да не` видите во исти амфитеатри и предавални во какви што и самите ...

Факултети - 09.12.2015

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентскиот парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје Почитувани колеги студенти, другари, пријатели, врсници...

(ВИДЕО) СП: Барокните факултети се длабока навреда за студентите

Репортер - 09.12.2015

Да се градат барокни факултети е навреда за студентите и особено е голема иронија со оглед на тоа дека барокни фасади треба да имаат токму факлутетите за информатички науки во 21 век – ова е ставот на Студентскиот пленум, откако пред неколку дена ...

Неподнослива леснотија на ветувањата

Р.С.Европа - 08.12.2015

Најави за бесплатен превоз за студенти, бесплатна среда за средношколци, повисоки плати, пензии, социјални трансфери. Ветувањата се нижат, но тоа мора некој да го плати. Од народот за народот.

Студентски пленум: За секоја владина акција, постои соодветна пленумска реакција

А1 On - 08.12.2015

Студенстки пленум најавува, повикувајќи се на: Третиот пленумски закон, најавува „За секоја владина акција, постои соодветна пленумска реакција.“ Еве што напиша Студентски пленум: Случајна реакција на конкретна ситуација.

Студентски пленум го претставува „Ад хок фестивал“

Окно - 08.12.2015

На 10, 11 и 12 декември , на Платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе се одржи фестивалот со име „АД ХОК ФЕСТИВАЛ“ , под мотото „Случајна реакција на конкретна ситуација“. Станува збор за фестивал во организација на Студентскиот пленум со ...

Студентски пленум го oрганизира „Ад хок фестивал“ – Случајна реакција на конкретна ситуација

Либертас - 08.12.2015

На 10, 11 и 12 декември, на Платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе се одржи фестивалот со име „АД ХОК ФЕСТИВАЛ“, под мотото „Случајна реакција на конкретна ...

Студентски пленум: Никола, ние сме студенти, не овци!

Канал 77 - 08.12.2015

Ја поздравуваме реформата (бесплатен автобуски превоз за студенти) за која беа потребни 10 години да се донесе… Сосем случајно пред избори. Никола, да те потсетиме дека ние сме студенти, а не овци! – напишаа од Студентскиот пленум на својот фејсбук ...

Остра реакција на студентите од ФИНКИ и ФФК

Пулс24 - 09.12.2015

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентски парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје излегоа со остра реакција по денешната прес-конференција на таканаречениот Студентски ...

Студентски пленум: За секоја владина акција, постои соодветна пленумска реакција

Репортер - 08.12.2015

Студенстки пленум најавува, повикувајќи се на: Третиот пленумски закон, најавува „За секоја владина акција, постои соодветна пленумска реакција.“ Еве што напиша Студентски пленум: Случајна реакција на конкретна ситуација.

Остра реакција на студентите од ФИНКИ и ФФК

Lider - 09.12.2015

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентски парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје излегоа со остра реакција по денешната прес-конференција на таканаречениот Студентски ...

Ад хок фестивал во одбрана на автономијата на Универзитетот

Р.С.Европа - 09.12.2015

Со идеја да бидат погласни од било кога и наново да ја изразат својата креативност и упорност, чистиот и неуморен дух за просперитет, студентите собрани околу Студентскиот пленум, од 10 декември, на платото пред УКИМ, го организираат тродневниот ...

Студентски пленум: Изградбата на барокните факултети е упад во универзитетската автономија

МКД - 09.12.2015

Одлуката за изградба на овие две нови факултетски згради ја сметаме за проблематична од повеќе аспекти. Прво, сенатот никогаш не донел одлука за градење на нови објекти во склоп на кампусот на УКИМ, па со тоа сметаме дека одлуката за изградба на ...

ВИДЕО: Студентски пленум бара во Универзитетската управа да има претставници што ќе ги бранат интересите на студентите

А1 On - 09.12.2015

Студентскиот пленум бара студентите да имаат свои претставници во Сенатот на Универзитетот, бидејќи сегашните претставници од Студентскиот парламент се нелегитимни и под сомнеж дека фалсификувале потписи.

ФИНКИ и Факултет за физичко образование: Изградбата на двата факултетите ќе значи замена на субстандардните услови

МКД - 09.12.2015

Како најзасегнати од одлуката за изградба на нови објекти за ФИНКИ и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје, при Универзитетот ,,Св. Кирил и Методиј“, сплотени во ставовите, остро реагираме на изјавите и несолидарниот однос од страна на ...

(ВИДЕО) СП бара студентите да имаат свои претставници во Сенатот на Универзитетот

Локално - 09.12.2015

Студентскиот пленум бара студентите да имаат свои претставници во Сенатот на Универзитетот, бидејќи сегашните претставници од Студентскиот парламент се нелегитимни и под сомнеж дека фалсификувале потписи-пренесува А1он.

Остра реакција на студентите од ФИНКИ и ФФК: За нас новите објекти значат чувство на достоинство

Нетпрес - 09.12.2015

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентски парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје излегоа со остра реакција по денешната прес-конференција на таканаречениот Студентски ...

(ВИДЕО) СП бара во Универзитетската управа да има претставници што ќе ги бранат интересите на студентите

Репортер - 09.12.2015

Студентскиот пленум бара студентите да имаат свои претставници во Сенатот на Универзитетот, бидејќи сегашните претставници од Студентскиот парламент се нелегитимни и под сомнеж дека фалсификувале потписи.

Против Студентски Пленум се кренаа Студентските парламенти на ФИНКИ и ФФК

+инфо - 09.12.2015

После денешната реакција од Студентски пленум на изградбата на новите објекти на ФИНКИ и на Факултетот за физичка култура (ФФК) во дворот на Комплексот на универзитетот Свети Кирил и Методиј кај Бит Пазар, со реакција преку соопштение испратено по ...