TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села: На државата и треба правда а правдата ќе ја донесе Блерим Река

MakPress - 16.04.2019

На денешната изборна промоција на кандидатот за Претседател поддржан од Алијансата за Албанците и движењето БЕСА, професорот Блерим Река поддршка за него дадоа и партиските лидери Зијадин Села и Билал Касами.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

24 Вести - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Поддршка за Река побараа и лидерите на Алијанса за Албанците, ...

Река: Немаме време да изгубиме уште 10-20 години, затоа одберете го концептот „Република за сите“

MakPress - 16.04.2019

Кандидатот за Претседател, професорот Блерим Река денеска својата програма ја претстави пред Битолчани. Тој во текот на денот имаше средби со граѓани а потоа оддржа и централен митинг во Домот на Културата во Битола.

Заев: Го почитувам Блерим Река, ама не може да бара гласови само од Албанците

ТВ21 - 15.04.2019

За својот противкандидат Блерим Река, Заев истакна дека го почитува многу, но дека му замерува што бара поддршка само од Албанците, додавајќи дека треба да бара гласови и од ...

Транформацијата на Река од дипломат и професор до претседателски кандидат

Глас на Америка - 15.04.2019

Блерим Река нуди концепт за сите граѓани под мотото „Река за Републиката“ СКОПЈЕ — Блерим Река - за јавноста најмалку познат од тројцата кандидати за иден шеф на државата. И пред изборите не беше многу експониран, со исклучок на повремените ...

Блерим Река: Да обезбедиме цензус, без разлика на тоа кој ќе победи

Република - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа. , истакна Река.

Река: Битола е празен град и тоа е загрижувачки

Макфакс - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва ја продолжи неговата кампања во Битола, Црнилиште и Житоше. Река потенцираше дека првиот впечаток од Битола му е чувство на празнина, празен град и дека тоа е загрижувачки.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

24Инфо - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Блерим Река од Битола: „Ќе го спречам егзодусот на граѓаните“

ТВ21 - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река, поддржан од Алијанса за Албанците и Движење Беса, во текот а денешната посета беше во Битола каде се сртена со обичните граѓани. Тој рече дека со граѓаните разговарал за нивните големи грижи како што е ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ И НАТО

24 Вести - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река, Села и Касами на предизборен митинг во Битола

Тера - 15.04.2019

Кандидатот за претседател професорот Блерим Река денеска на предизборен митинг во Битола. Неговото мото за изборите е „Река за Републиката“. Тој дојде заедно со лидерите на двете партии кои го предложија Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА.

Река ќе ја промовира својата изборна програма во Битола и Долнени

MakPress - 15.04.2019

Последната недела пред гласањето во првиот круг за Претседател на Македонија, кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА, професорот Блерим Река денес ја продолжува со митинзи и средби со граѓани.

Река од Желино: Ако не успееме да изградиме република со правна држава, ќе завршиме како празна држава

Макфакс - 15.04.2019

Кандидатот за претседател, Блерим Река синоќа ја продолжи својата кампања во Желино, на која присуствуваа илјадници граѓани. За време на митингот, Блерим Река, истакна дека таа неперспектива влијаеше за иселување на една четвртина од населението.

Река: Без признавање на Косово, Србија нема да влезе во ЕУ

ТВ21 - 15.04.2019

Отворањето на поглавјето 35 во преговорите за членство во ЕУ ќе ја натера Србија да го признае Косово, инаку нема да има интеграција во ЕУ, вели кандидатот за претседател на Северна Македонија, Блерим Река, пренесува ТВ21.

Касами: Пендаровски знае дека нема да го има чистиот глас на Албанците

MakPress - 15.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река имаше митинг и средби со граѓани во Желино. Заедно со него беа и лидерите на Алијансата за Албанците Зијадин Села и лидерот на БЕСА Билал Касами. Пред жителите на Желино зборуваше и претседателот на БЕСА, Билал ...

Села: Албанците на 21-ви ќе покажат дека Река е правиот избор

MakPress - 15.04.2019

На вечерашниот митинг на кандидатот за Претседател, професорот Блерим Река присуствуваа и лидерите на Алијансата за Албанците Зијадин Села и лидерот на Движење БЕСА Билал Касами, кои му ја дадоа својата поддршка на претседателскиот кандидат Река.

Река: Загадувањето ќе стане безбедносен проблем за нашата држава

MakPress - 15.04.2019

На претседателската дебата организирана од страна на иницијативата 02, кандидатот за Претседател професорот Блерим Река истакна дека е свесен дека загадувањето е толку алармантно што веќе преминува во безбедносна закана за нашата земја.

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

Канал5 - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Концептот на консензуалност не е концепт на меѓупартиски договор

MakPress - 15.04.2019

На прашањето упатено од Вицепремиерот Бујар Османи до кандидатот за Претседател Блерим Река на телевизиската дебата што тој мисли за концептот на консензуален кандидат, професорот Река истакна дека консензуланоста има сосема друга дефиниција и дека ...

Река од Гостивар: Оваа владина коалиција се плаши од СЈО

ТВ21 - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат, Блерим Река синоќа беше во Гостивар каде ја претстави својата програма и визија за водење на државата следните 5 години. Со концептот Република, излезе пред жителите на Гостивар кој потенцираше дека 11 години сме имале ...

Река: Ако судството е реформирано зошто никој нема осуден за бомбите и изборните нерегуларности

MakPress - 14.04.2019

Кандидатот за Претседател на Македонија, професорот Блерим Река во телевизиската дебата во емисијата Сител истакна дека целосно се сложува со перцепцијата на граѓаните искажана преку анкетата во која голем број на граѓани сметаат дека во Македонија ...

Река: Без ниту една судска пресуда за мега-корупциски скандали нема странски инвеститори

MakPress - 14.04.2019

- Не треба само декларативно да се залагаме за нашите највисоки приоритети а тоа се ЕУ и НАТО. Неможеме да бидеме земја членка на Европската ако од дома неможеме да ги направиме реформите кои Брисел ги бара од нас, истакна кандидатот за Претседател ...

Река: Во ХАГ бевме само морални победници но вака за шест месеци стануваме полноправна членка во НАТО

iPortal - 14.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река на ТВ дуелто истакна дека она што го зборува Гордана Силјановска дека ние сме биле победници во ХАГ по поднесената тужба е точно и дека Грција навистина го прекрши членот 11 од спогодбата од 1995 но дека таа ...

Река: Битола е празен град и тоа е загрижувачки

Точка - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва ја продолжи неговата кампања во Битола, Црнилиште и Житоше. Река потенцираше дека првиот впечаток од Битола му е чувство на празнина, празен град и дека тоа е загрижувачки.

Река на средби со граѓани во Желино

MakPress - 14.04.2019

Кампањата за шестите претседателски избори денеска продолжува со претставување на програмите на претседателските кандидати. Кандидатот за претседател Блерим Река, кој за претседателските избори е поддржан од Алијансата на Албанците и Движењето Беса, ...

Река: немаме време да изгубиме уште 10, 20 години

А1 On - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

Скопје1 - 14.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река од Желино: Ако не успееме да изградиме Република со правна држава ќе завршиме како празна држава

24Инфо - 15.04.2019

Кандидатот за претседател, Блерим Река синоќа ја продолжи својата кампања во Желино, на која присуствуваа илјадници граѓани. За време на митингот, Блерим Река, истакна дека таа неперспектива влијаеше за иселување на една четвртина од населението.

Река: Србија треба да го надмине колонијалниот менталитет спрема Косово

Фокус - 15.04.2019

Отворањето на поглавјето 35 во преговорите за членство во ЕУ ќе ја натера Србија да го признае Косово, инаку нема да има интеграција во ЕУ, вели кандидатот за претседател на Северна Македонија, Блерим Река, пренесува ТВ21 .

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

24Инфо - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Битола е празен град и тоа е загрижувачки

24Инфо - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва ја продолжи својата кампања во Битола, Црнилиште и во Житоше. Река потенцира дека првиот впечаток од Битола му е чувство на празнина, празен град и дека тоа е загрижувачки.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

Канал5 - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Река од Желино: Ако не успееме да изградиме Република со правна држава ќе завршиме како празна држава

Точка - 15.04.2019

Кандидатот за претседател, Блерим Река синоќа ја продолжи својата кампања во Желино, на која присуствуваа илјадници граѓани. За време на митингот, Блерим Река, истакна дека таа неперспектива влијаеше за иселување на една четвртина од населението.

Река: Без признавање на Косово, Србија нема да влезе во ЕУ

4NEWS - 15.04.2019

Отворањето на поглавјето 35 во преговорите за членство во ЕУ ќе ја натера Србија да го признае Косово, инаку нема да има интеграција во ЕУ, вели кандидатот за претседател на Северна Македонија, Блерим Река, пренесува ТВ21.

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

Независен - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Битола е празен град и тоа е загрижувачки

Centar - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва ја продолжи својата кампања во Битола, Црнилиште и во Житоше. Река потенцира дека првиот впечаток од Битола му е чувство на празнина, празен град и дека тоа е загрижувачки.

Река: Важно е да има цензус, граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно

+инфо - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Река од Желино: Ако не успееме да изградиме република со правна држава, ќе завршиме како празна држава

Centar - 15.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река синоќа ја продолжи својата кампања во Желино, на која присуствуваа илјадници граѓани. За време на митингот Блерим Река истакна дека таа неперспектива влијаеше за иселување на една четвртина од населението.

Села: Ние некогаш нема да поддржиме некој кој не е како нас и не е Албанец

Фокус - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Мојот концепт е една Република за сите со законот над сите

МКД - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

+инфо - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Тој укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

Независен - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Села: Ние никогаш нема да поддржиме некој кој не е како нас и не е Албанец

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

Нова ТВ - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Река: Корупцијата и невработеноста мора да запрат

А1 On - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

Сител - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

МКД - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Тој укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Да обезбедиме цензус, без разлика на тоа кој ќе победи

Фокус - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...

Села: Ние никогаш нема да поддржиме некој кој не е како нас и не е Албанец

Скопје1 - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус

Вечер - 15.04.2019

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се гласа и избира. Оптимист сум, рече Река, кај мене владее позитивна енергија, а ...