TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економијата заздравува, буџетот стабилен – 2021 година на економски раст

Нова ТВ - 08.04.2021

2021 година ќе биде година на економско заздравување и раст. Тоа го навестуваат добрата кондиција на буџетот во првиот квартал и позитивните трендови што се препознаваат. Ваква е оценката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија ...

Економијата и буџетот заздравуваат од последиците на пандемијата

Телма - 08.04.2021

Економијата заздравува, буџетот се полни, трговскиот дефицит се намалува, се намалува и невработеноста, а се зголемила просечната плата. Вака премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Фатмир Бесими ги презентираа ефектите од четирите пакети ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

Независен - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Платата за февруари и март работниците ќе ја добијат до 15 април

Сител - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

Канал5 - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

„Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни“, вели Бесими

ТВ21 - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Оптимистички економски показатели: Повеќе пари во буџетот отколку пред пандемијата

Слободен Печат - 08.04.2021

Во Буџетот, во првиот квартал од годинава, има повеќе пари отколку лани во истиот период, односно пред пандемијата, покажуваат официјалните податоци што на зедничка прес- конференција ги презентираа премиерот Зоран Заев и министерот за финансии ...

Бесими: Зголемени приходите во буџетот, имаме позитивен економски раст

Р.С.Европа - 08.04.2021

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска информираше дека приходната страна на буџетот има раст од 4,4 проценти во споредба со првиот квартал од 2020 година, кога се уште не можел да се забележи ефектот од пандемијата врз економијата.

Февруарската и мартовската плата работниците ќе ја добијат до 15 април

Скопје24 - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

Вечер Прес - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Ние сме реални и свесни дека пандемијата трае

Нова ТВ - 08.04.2021

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, на денешната прес-конференција порача дека заедно со Владата работат на економскиот раст во земјава и инвестиции, кои се најавени да се остварат во наредните четири години.

Бесими: Ние сме реални и свесни дека пандемијата трае!

Фокус - 08.04.2021

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, на денешната прес-конференција порача дека заедно со Владата работат на економскиот раст во земјава и инвестиции, кои се најавени да се остварат во наредните четири години.

Бесими: Приходите во буџетот бележат раст од 4,4 проценти, имаме позитивен економски раст во земјава

+инфо - 08.04.2021

За буџетскиот дефицит, Бесими вели дека тој е понизок за 7,4 проценти во однос на лани, и покрај планираните приходи и расходи, пониското ниво на дефицитот е поради добрата реализација на приходите, односно тој е 1 процент од БДП-то.

Бесими: Февруарската и мартовската плата работниците ќе ја добијат до 15 април

Press24 - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

iPortal - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

24Инфо - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Раст на приходите во буџетот од 4,4 проценти, имаме позитивен економски раст во земјава

Нетпрес - 08.04.2021

Министерот за финансии Фатмир Бесими информираше дека приходната страна на буџетот има раст од 4,4 проценти во споредба со првиот квартал од 2020 година кога се уште не можеше да се забележи ефектот од пандемијата врз економијата.

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

Бизнис Вести - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

MakPress - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Бесими: Проекциите за првиот квартал се покажаа како реални, а не како амбициозни

Frontline - 08.04.2021

Предвидовме буџет кој мислевме дека ќе ги следи економските прилики. Имаше многу дискусии дали тие бројки се реални или не. За среќа, за нашата економија, тие проекции за првиот квартал се покажаа не како амбициозни, туку како реални, изјави денеска ...

Проекцијата за економски раст од 4,1 процент за годинава е реална, тврди Бесими

Локално - 08.04.2021

Приходната страна на буџетот има раст од 4,4 проценти, даночните приходи раст од 5 проценти, даноците се наплатени од 27,8 милијарди денари или се за 6, 2 проценти повисоки во однос на истиот период лани, изјави денеска на прес-конференција ...