TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг ги повика Вучиќ и Харадинај: Дијалог со посредство на ЕУ е единствениот пат до траен мир и стабилност во ...

МКД - 06.12.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денес ги повика Белград и Приштина да покажат смиреност и воздржаност и да избегнуваат провокативни изјави или постапки. НАТО соопшти дека Столтенберг по телефон ги контактирал денес претседателот на ...

Харадинај до Столтенберг: Војската на Косово ќе се формира

А1 On - 06.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека денеска во телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, му порачал дека без оглед на дилемите кои постојат во Алијансата околу трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во ...

Харадинај: Косово ги гони, а Србија ги наградува тие кои војуваат во други држави

А1 On - 06.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека косовската држава, за разлика од српската, има закон со кој експлицитно ги санкционира своите граѓани кои учествуваат во војни во странство. Ставот на Харадинај искажан по денешната седница на Владата ...

Харадинај: И покрај дилемите на НАТО, војската на Косово ќе биде одобрена идната недела

А1 On - 06.12.2018

Претседателот на косовската Влада Рамуш Харадинај вели дека трансформацијата на Безбедносните сили на Косово (ФСК), односно созадавњето на војската на Косово и нејзиното одобрување од Собранието идната недела, е внатрешно прашање и е во согласност ...

Мали шанси за политичко решение помеѓу Косово и Србија

Deutsche Welle - 06.12.2018

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во интервју за ДВ и РТК зборува за односите помеѓу Косово и Германија, разочарувањето на граѓаните од Европа и како може да изгледа решение на пробпемот со Србија.

Столтенберг: Го ценам придонесот на Србија во мирот и стабилноста во регионот

+инфо - 06.12.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во телефонски разговор се согласија дека зачувувањето на мирот и стабилноста е од најголем интерес за Србија и за целиот регион, соопштија од ...

Харадинај: НАТО има право на свое мислење

Макфакс - 06.12.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека трансформацијата на косовските безбедносни сили во војска е интерен процес кој е во склад со косовскиот Устав. Харадинај го изјави ова еден ден откако генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Француски Фигаро: Србија се заканува со интервенција доколку Косово формира војска

МКД - 06.12.2018

Францускиот весник Фигаро ја пренесува изјавата на српската премиерка Ана Брнабиќ дека евентуалното формирање косовска војска би можело да предизвика воена интервенција на Србија . Весникот наведува дека Белград стравува дека војската би можела да ...

Косово во регионот бара алтернатива за производите од Србија и БиХ

MTM - 06.12.2018

Косово ги истражува пазарите на земјите од регионот со кои ќе ги надомести производите кои до пред 15 дена се увезувале од Србија и Босна и Херцеговина, по 100 отсто зголемување на таксите.

Вучиќ: Убеден сум дека нема да има војна

Макфакс - 06.12.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по повод тензиите на Косово и Метохија и зголемување на таксите за српската стока, вели дека е убеден дека нема да дојде до војна. „Не сакам ни да го користам тој збор.

Брнабиќ вели дека војската би можела да интервенира, доколку Косово формира војска

Нетпрес - 05.12.2018

Српската премиерка Ана Брнабиќ навести во средата дека создавањето на војска на поранешната јужна српска покраина Косово би можело да испровоцира воена интервенција на Србија, дваесет години по вооружениот бунт на Албанците поддржани од Западот ...

Косово: Даноците не влијаат врз народот на Косово и не се насочени против нив

Макфакс - 05.12.2018

Владата на Косово соопшти дека даноците од 100 отсто на производи од Србија и Босна и Херцеговина никако не влијаат на народот на Косово и не се насочени против нив, а исто така, објави и листа на донации, кои како што соопштија, тие влегле во ...

Косово на чекор до сопствена војска?

Deutsche Welle - 05.12.2018

Приштина има поддршка од „западните партнери“ за формирање војска. Дали е тоа засега формалност, бидејќи на војската ќе ѝ требаат десет години да биде оперативна или е вовед во „катастрофа“ како што се вели во Белград? Кадри Весели веројатно би се ...

Харадинај: Војската е за Авганистан и Ирак, не за војна со Србите

А1 On - 05.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изрази уверување дека трансформацијата на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во вооружени сили не загрозува никого и дека идната војска на Косово ќе придонесе за глобалниот мир.

Харадинај: Војската не е за северот на Косово, туку за Авганистан и Ирак

МКД - 05.12.2018

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави денес дека Косово не формира војска за северот на земјата и дека таквите изјави на српските претставници се „чиста лага“. Тој истакна и дека е убеден дека нема да има војна.

Столтенберг: Трансформирањето на безбедносните сили на Косово во војска се погрешен чекор, може да има сериозни ...

А1 On - 05.12.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг смета дека намерата на Косово да ги трансформира своите безбедносни сили во војска доаѓа во погрешно време и дека е против препораките на голем број членки на НАТО.

Хоџај: Белград има намера да го дестабилизира Балканот преку медиумите кои ги контролира

А1 On - 05.12.2018

Заменик-претседателот на косовската Влада, Енвер Хоџај вели дека српските власти преку медиумите кои ги контролираат водат постојана пропаганда против Косово, а крајна цел им е да го дестабилизираат Западен Балкан.

Столтенберг - Не е време за косовска армија, можни се последици

Р.С.Европа - 05.12.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг предупреди дека не е време Косово да формира војска и оти се можни последици. „Намерата да се продолжи со трансформација на косовските безбедносни служби во војска не е потег во вистинско време, и е ...

ЕУ го повика Косово да ги укине таксите за Србија и БиХ

Макфакс - 05.12.2018

Европската Унија го повика Косово да ги отстрани бариерите за регионална соработка, откако земјата реши да ги покачи царинските давачки на стоки увезени од Србија и Босна и Херцеговина. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, ...

НАТО го предупреди Косово да не формира војска

Макфакс - 05.12.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја предупреди официјална Приштина дека ќе се соочи со сериозни последици ако продолжи со процесот на трансформација на косовските безбедносни сили во косовска војска.

Руско МНР: Формирањето косовска војска е спротивно на Резолуцијата 1244

+инфо - 05.12.2018

Реализацијата на плановите на Косово за формирање сопствени вооружени сили претставува кршење на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, се наведува во соопштение на руското Министерство за надворешни работи.

Се огласи Русија за веста за формирање косовска војска

Макфакс - 05.12.2018

Кршење на резолуцијата на ОН 1244 и дестабилизирачки провокативен чекор, е реакцијата на руското Министерство за надворешни работи на веста за формирање војска на Косово. „Приштина ги објави плановите дека на 14 декември ќе ја усвои одлуката за ...

Харадинај подготвува нови мерки за Србија

Н.Македонија - 05.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по воведувањето на царините од 100 отсто, најави дека следниот потег на Приштина може да биде „реципроцитет на однесувањето на Србија“. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај кажа дека воведувањето на царините не е ...

Харадинај до Столтенберг: Војската на Косово ќе се формира

Независен - 06.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека денеска во телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, му порачал дека без оглед на дилемите кои постојат во Алијансата околу трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во ...

Харадинај: Косово ги гони, а Србија ги наградува тие кои војуваат во други држави

Независен - 06.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека косовската држава, за разлика од српската, има закон со кој експлицитно ги санкционира своите граѓани кои учествуваат во војни во странство. Ставот на Харадинај искажан по денешната седница на Владата ...

Oд Србија во Косово влегле 38 камиони со стока oд воведувањето на таксите

+инфо - 05.12.2018

Од денот кога, пред две недели, косовската Влада донесе одлука за воведување 100 отсто такса на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, од овие земји во Косово влегле вкупно 49 камиони со стока, од кои 38 од Србија и 11 од БиХ, јави ...

Столтенберг: Не е време за косовска армија

24Инфо - 05.12.2018

По состанокот на НАТО за Западен Балкан, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг предупреди дека не е време Косово да формира војска и можни се последици. -Намерата да се продолжи со трансформација на косовските безбедносни служби во ...

Новости: ЦИА испраќа брод полн со оружје за војската на Косово

МКД - 05.12.2018

Брод со контејнер полн со најново вооружување за потребите на опремувањето на косовската војска е на пат преку Атлантикот до пристаништето Драч во Албанија, пишува српски Новости . Според тврдењата на весникот, оттаму опасниот товар ќе биде префрлен ...

„Вечерње новости“: ЦИА им испраќа оружје на Албанците за дa го преземат северот на Косово

Макфакс - 05.12.2018

Брод со контејнери полни со најново вооружување за потребите на опремување на таканаречената косовска војска моментно е на пат преку Атлантикот до пристаништето Драч во Албанија, од каде што опасниот товар ќе биде однесен до базата на косовските ...

Харадинај: И покрај дилемите на НАТО, војската на Косово ќе биде одобрена идната недела

Сител - 06.12.2018

Претседателот на косовската Влада Рамуш Харадинај вели дека трансформацијата на Безбедносните сили на Косово (ФСК), односно созадавњето на војската на Косово и нејзиното одобрување од Собранието идната недела, е внатрешно прашање и е во согласност ...

Вучиќ и Столтенберг разговараа за најавите за формирање косовска војска

Локално - 06.12.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во телефонски разговор се согласија дека зачувувањето на мирот и стабилноста е од најголем интерес за Србија и за целиот регион, соопштија од ...

Харадинај: НАТО има право на свое мислење

24Инфо - 06.12.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека трансформацијата на косовските безбедносни сили во војска е интерен процес кој е во склад со косовскиот Устав. Харадинај го изјави ова еден ден откако генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Харадинај им напиша писмено објаснение на членките на ЕУ за таксите кон Србија и БиХ

Либертас - 05.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај испрати писмо до сите држави членки на Европската унија (ЕУ), во кое ги елаборира причините поради кои неговата Влада воведе 100 отсто такси на увозот на производи од Србија и од Босна и Херцеговина.

Косово во регионот бара алтернатива за производите од Србија и БиХ

24Инфо - 06.12.2018

Косово ги истражува пазарите на земјите од регионот со кои ќе ги надомести производите кои до пред 15 дена се увезувале од Србија и Босна и Херцеговина, по 100 отсто зголемување на таксите.

Вучиќ: Нема да има војна

А1 On - 06.12.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по повод тензиите на Косово и Метохија и зголемување на таксите за српската стока, вели дека е убеден дека нема да дојде до војна. „Не сакам ни да го користам тој збор.

Харадинај: Војската е за Авганистан и Ирак, не за војна со Србите

1tv - 05.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изрази уверување дека трансформацијата на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во вооружени сили не загрозува никого и дека идната војска на Косово ќе придонесе за глобалниот мир, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоџај: Белград има намера да го дестабилизира Балканот преку медиумите

Н.Македонија - 05.12.2018

Заменик-претседателот на косовската Влада, Енвер Хоџај вели дека српските власти преку медиумите кои ги контролираат водат постојана пропаганда против Косово, а крајна цел им е да го дестабилизираат Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

НАТО го предупреди Косово да не формира војска

24Инфо - 05.12.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја предупреди официјална Приштина дека ќе се соочи со сериозни последици ако продолжи со процесот на трансформација на косовските безбедносни сили во косовска војска.

Харадинај до Столтенберг: Војската на Косово ќе се формира

Локално - 06.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека денеска во телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, му порачал дека без оглед на дилемите кои постојат во Алијансата околу трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во ...

Харадинај: Косово ги гони, а Србија ги наградува тие кои војуваат во други држави

MTM - 06.12.2018

– Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача дека косовската држава, за разлика од српската, има закон со кој експлицитно ги санкционира своите граѓани кои учествуваат во војни во странство, јави дописникот на МИА од Приштина.

Од воведувањето на таксите, од Србија во Косово влегле 38 камиони со стока

24Инфо - 05.12.2018

Од денот кога, пред две недели, косовската Влада донесе одлука за воведување 100 отсто такса на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, од овие земји во Косово влегле вкупно 49 камиони со стока, од кои 38 од Србија и 11 од БиХ, јави ...

Столтенберг: Не е време за косовска армија

Курир - 05.12.2018

-Намерата да се продолжи со трансформација на косовските безбедносни служби во војска не е потег во вистинско време, и е спротивен на советите на НАТО сојузниците и може да има последици врз евроатлантската интеграција на Косово, изјави денеска ...

Новости: ЦИА испраќа брод полн со оружје за војската на Косово

Нетпрес - 05.12.2018

Брод со контејнер полн со најново вооружување за потребите на опремувањето на косовската војска е на пат преку Атлантикот до пристаништето Драч во Албанија, пишува српски Новости. Според тврдењата на весникот, оттаму опасниот товар ќе биде префрлен ...

„Вечерње новости“: ЦИА им испраќа оружје на Албанците за дa го преземат северот на Косово

24Инфо - 05.12.2018

Брод со контејнери полни најново вооружување за потребите на опремување на таканаречената косовска војска, моментално е на пат преку Атлантикот до пристаништето Драч во Албанија, од каде опасниот товар ќе биде однесен до базата на косовските ...

Харадинај: И покрај дилемите на НАТО, војската на Косово ќе биде одобрена идната недела

1tv - 06.12.2018

Претседателот на косовската Влада Рамуш Харадинај вели дека трансформацијата на Безбедносните сили на Косово (ФСК), односно созадавњето на војската на Косово и нејзиното одобрување од Собранието идната недела, е внатрешно прашање и е во согласност ...

Вучиќ и Столтенбер разговараа за најавите за формирање косовска војска

24Инфо - 06.12.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во телефонски разговор се согласија дека зачувувањето на мирот и стабилноста е од најголем интерес за Србија и за целиот регион, соопштија од ...

Косово во регионот бара алтернатива за производите од Србија и БиХ

1tv - 06.12.2018

Косово ги истражува пазарите на земјите од регионот со кои ќе ги надомести производите кои до пред 15 дена се увезувале од Србија и Босна и Херцеговина, по 100 отсто зголемување на таксите.

Харадинај: Војската е за Авганистан и Ирак, не за војна со Србите

Н.Македонија - 05.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изрази уверување дека трансформацијата на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во вооружени сили не загрозува никого и дека идната војска на Косово ќе придонесе за глобалниот мир, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоџај: Белград има намера да го дестабилизира Балканот преку медиумите што ги контролира

Локално - 05.12.2018

Заменик-претседателот на косовската Влада, Енвер Хоџај вели дека српските власти преку медиумите кои ги контролираат водат постојана пропаганда против Косово, а крајна цел им е да го дестабилизираат Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај до Столтенберг: Војската на Косово ќе се формира

Вечер - 06.12.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај соопшти дека денеска во телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, му порачал дека без оглед на дилемите кои постојат во Алијансата околу трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во ...