TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпигл: Германија се премисли, ќе ѝ испрати тенкови на Украина

МКД - 24.01.2023

Германскиот канцелар Олаф Шолц одлучил на Киев да му се испратат тенкови „леопард“, објави Шпигл. Германскиот весник наведува дека станува збор за моделот „леопард 2А6“ и, цитирајќи неименувани извори, тие ќе дојдат директно од складиштата на ...

Медиумите објавија дека Германија испраќа тенкови „Леопард 2“ во Украина

Р.С.Европа

ПРВА РЕАКЦИЈА ОД КИЕВ: Германските тенкови силно ја поддржуваат Украина

Фактор

Прва реакција од Киев: Германските тенкови силна поддршка за Украина

Локално

ЕДЕН УДАР ОД ТОРНАДО ЌЕ УНИШТИ 100 ГЕРМАНСКИ ЛЕОПАРДИ - Руски експерт тврди дека берлинските тенкови нема суштински да го променат балансот на силите

Фактор

Украина се подготвува за брутална пролет, војниците се обучуваат за западно оружје: Тенковите ќе ја одлучи војната?

Локално

Зошто „Леопард 2“ е супериорен: Отвора оган и во движење дури и кога оди во рикверц

Нова ТВ

Deutsche Welle Слободен Печат Deutsche Welle 360 степени CivilMedia MakPress Кумановски м.

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард” во Украина

Фокус - 24.01.2023

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште утре би можел да и дозволи на Полска да ги извезе своите тенкови „Леопард” од германско производство во Украина, наведуваат извори запознаени со прашањето.

Германија и САД ќе попуштат и ќе испратат тенкови „леопард“ и „абрамс“ во Украина

Сакам да кажам

ШОЛЦ СЕ СОГЛАСИЛ НА БАРЕМ 14 „ЛЕОПАРДИ“? Толку тенкови сакаат да испратат и Полска и Британија

+инфо

Белата куќа ги финализира плановите за испраќање тенкови М1 Абрамс во Украина

Локално

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ОДОБРИ ИСПРАЌАЊЕ НА „ЛЕОПАРД“ ВО УКРАИНА: Пресврт по договорот меѓу Бајден и Шолц?

Локално

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА „АБРАМСИТЕ“ УШТЕ НЕДЕЛАВА? Бајден зборувал со Шолц, одлуката би ги опфатила и „леопардите“

+инфо

Германија конечно се согласи да испрати тенкови во Украина

Канал5

Фактор Либертас А1 On Слободен Печат Frontline Нова ТВ CivilMedia 365

Полска ќе бара компензација од ЕУ за тенковите кои ќе ѝ ги испрати на Украина

МКД - 24.01.2023

Полска ќе бара од Европската Унија компензација за секој тенк „леопард“ кој ќе ѝ го испрати на Украина, кажа полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Во разговор за полската телевизија ТВН, Моравјецки кажа дека тоа барање „ќе биде уште еден тест на ...

Полскиот премиер: Ќе бараме компензација од ЕУ за Леопардите што ги испраќаме во Украина

Канал5

Полскиот претседател: На Украина треба да и се помогне со тенкови по секоја цена

Локално

Полска станува тенковска велесила

Кумановски м.

Полска ќе бара од ЕУ компензација за тенковите што сака да ги испрати во Киев

Кумановски м.

Зошто толку врева околу германските „леопарди“?

Р.С.Европа

Борел: Германија не им забранува на трети земји извоз на тенкови во Украина

МКД

Канал5 МКД Сител Глас на Америка Frontline Макфакс Пулс24 Вечер Прес

САД се подготвени да испорачаат тенкови „Abrams“ на Украина, тврдат извори

Нетпрес - 25.01.2023

Се чини дека САД го промениле ставот и дека се подготвени да започнат процес на испраќање повеќе десетици модерни офанзивни тенкови „М1 Abrams“ во Украина, рекле за агенцијата Reuters двајца функционери, но Пентагон и натаму тврди дека тоа прашање ...

Германија испраќа тенкови во Украина и ќе им дозволи и на другите, тврдат извори

Нетпрес

„Шпигел“: Шолц одлучи, испраќа тенкови Leopard 2 во Украина

Локално

Полска ќе бара компензација од ЕУ за испораката на германските тенкови во Украина

Нетпрес

Германија примила барање од Полска за испорака на тенковите во Украина

Нетпрес

Борел уверува дека Берлин нема да им пречи на трети земји при извозот на германските тенкови на Украина

Нетпрес

Берлин ќе следи „добро воспоставени“ процедури при барања за извоз на тенковите

Нетпрес

Нетпрес Точка Кајгана

Столтенберг: Наскоро ќе најдеме решение за тенковите за Украина

Канал5 - 24.01.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика сојузниците да ги забрзаат испораките на тешко и понапредно оружје на Киев и изрази верба дека за пратката борбени тенкови наскоро ќе биде донесена одлука.

Полска официјално побара дозвола од Германија за испорака на тенковите „леопард 2“ на Украина

360 степени

Зошто Украина толку го сака германскиот тенк „Леопард“: Доверлив и модерен, технички посупериорен од руските тенкови, пука и кога вози наназад

Точка

Столтенберг во Берлин побара побрза испорака на ново оружје во Украина

Нова ТВ

Столтенберг - Сојузниците наскоро ќе најдат решение за тенковите во Украина

Р.С.Европа

Украински владини функционери поднесоа оставки поради обвинувања за корупција

Глас на Америка

Столтенберг e убеден дека наскоро ќе има решение за испораката на германските тенкови во Украина

360 степени

Р.С.Европа Слободен Печат А1 On Макфакс Нетпрес Локално Опсервер Centar

Столтенберг: НАТО треба да помогне да се победи Русија на бојното поле

CivilMedia - 24.01.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг смета дека партнерите треба да и помогнат на Украина да победи на бојното поле и да создадат услови за завршување на војната на преговарачка маса според нејзините услови.

Столтенберг: Ќе најдеме решение за испорака на тенкови во Украина

А1 On - 24.01.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази уверување дека Алијансата наскоро ќе најде решение за испорака на борбени тенкови на Украина. – Во овој клучен момент од војната, мораме да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина и ...

Столтенберг: Наскоро одлука за испорака на борбени тенкови во Украина

Кумановски м.

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Опсервер

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

24Инфо

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Курир

СТОЛТЕНБЕРГ: Во овој клучен момент мора да обезбедиме испорака на тенкови, потешки и понапредни системи за Украина

Денешен

Столтенберг: Ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Frontline

Слободен Печат Република Lider 24 Вести Нетпрес MakPress

Кремљ го предупреди Западот: Ако испратите тенкови, за тоа ќе плати украинскиот народ

Centar - 23.01.2023

Кремљ испрати предупредување до Западот поради најавите за испраќање тенкови во Украина. Сè повеќе има индиции дека тенковите „Леопард 2“ од германско производство ќе бидат префрлени во Киев.

Русија со закана кон земјите кои и даваат помош на Украина

Фокус

Песков: Псевдопомошта од Западот ќе ја плаќа украинскиот народ

Нетпрес

Русија со закана кон земјите кои и даваат помош на Украина

Либертас

САД планираат да испратат тенкови „Абрамс” во Украина

24Инфо - 24.01.2023

Весникот „Вол Стрит Џурнал” пишува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е се поблиску до одлуката за испраќање на моќните американски тенкови „Абрамс” во Украина, додавајќи дека одлуката би можела да биде соопштена уште ...

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

А1 On

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

Независен

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

365

„Вол Стрит Џурнал”: САД планираат во Украина да ги испратат моќните тенкови „Абрамс”

Слободен Печат

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

Опсервер

„Вол Стрит Џурнал“: САД планираат да испратат тенкови „Абрамс“ во Украина

MakPress