TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Антикорупциска следната година ќе ги проверува судиите и обвинителите

Канал5 - 02.12.2019

Антикорупциската комисија од наредната година ќе ја испитува имотната состојба и судирот на интереси на судиите и обвинителите. Оттаму велат дека планот за проверки каде што има сомнежи веќе е скроен, но иако имаат волја за големата операција, се ...

Заев контра Заев, дали судството е реформирано или заробено?

Алфа - 02.12.2019

Антикорупциската комисија од следната година ќе го проверува имотот на судиите и обвинителите. Антикорупционерите ќе утврдуваат дали се вистинити податоците внесени во анкетните листови и дополнително ќе скенираат дали имотот на судиите и ...

Антикорупциска ќе го испитува имотот на судии и обвинители но не заради барањето на премиерот

Телма - 02.12.2019

Антикорупциската комисија ќе го проверува имотот на судиите и обвинителите во 2020 година бидејќи тоа е предвидено со годишниот план за работа и барањето на премиерот Заев не влијае врз тој процес.

Оливер Ристовски: Неопходен е процес на ветинг врз судии и јавни обвинители

Канал5 - 02.12.2019

Последните случувања во правосудството покажаа дека судството останува последното упориште на остатоците на режимот и „заробената држава". Неопходен е процес на ветинг врз судии и јавни обвинители.

ДКСК: Правосудството на проверка догодина – Мицкоски: Мене прв, а потоа и Заев нека не проверат

ТВ21 - 02.12.2019

Антикорупциска за наредната година веќе има зацртано да ја преиспитува имотната состојба на судиите и обвинителите. Преку соопштението што го испратија наведуваат дека во правосудството има висок ризик на корупција и поради тоа во годишниот план ...

Судиите и обвинителите на тапет кај Антикорупциска во 2020 година

Глас на Америка - 02.12.2019

Од Комисијата потенцираат дека проверката е врз основа на нивна проценка и веќе е предвидена во Годнишниот план за работа а не поради барањето на премиерот. Тие побараа доекипирање во кадар и техника но и владина координација на сите надлежни ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага проверката на потекло на имот да вклучува и политичари и функционери

Телма - 02.12.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски излезе со предлог закон, кој ќе го поднесе неговата партија, за потеклото на имотот не само на судии и обвинители, туку и на политичари и функционери.

Антикорупциска ќе ги проверува имотите на судиите и обвинителите

Алсат-М - 02.12.2019

Антикорупционерите до година ќе го истражуваат имотот на судиите и обвинителите. Тие ќе бидат дел од Годишниот план за следење на имотната состојба и судирот на интереси за 2020 година, откако во антикорупциската комисија утврдиле дека во ...

Мицкоски: Сеопфатна истрага за „Кеш“ и проверка на потекло на имотот за судии и политичари

Алсат-М - 02.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ, ќе побара сеопфатна истрага за аферата Кеш и ќе предложи закон за испитување и утврдување на потеклото на имотот на политичарите и судиите. Ова денеска на прес-конференција го најави лидерот на партијата, Христијан Мицкоски.

Имотот на судиите и обвинителите под антикорупциска лупа во 2020

360 степени - 02.12.2019

Наредната 2020 година под лупата на Антикорупциската комисија ќе бидат имотната состојба и судирот на интереси кај судиите и обвинителите. Антикорупционерите, како што соопштија денеска, направиле анализа и правосудството го оцениле како столб со ...

Мицкоски: Мене прв нека ме проверат институциите за потекло на имотот!

Фокус - 02.12.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција, ги повика инситуциите да го проверат потеклото на неговиот имот, но додаде тоа да го сторат и кај премиерот Зоран Заев.

Мицкоски: Аферата „Кеш“ покажува дека пречка за правдата во Македонија е Зоран Заев

Курир - 02.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека аферата „Кеш“ покажува дека пречка за правдата во Македонија е Зоран Заев. -Гледаме како тоа СЈО си имала и приватна полиција платена со народни пари, преку началникот на Алфите.

Антикорупциска денеска ќе го разгледува барањето на Заев за чешлање на имотот на судската фела

Слободен Печат - 02.12.2019

Одлуката на Уставниот суд да ја врати во игра аболицијата на екс претседателот Ѓорѓе Иванов за 56-те функционери опфатени во предметите на СЈО, од кои најголемиот дел од ВМРО-ДПМНЕ, ја прели чашата.

Заев ќе го прочистува судството преку Антикорупциска

Телма - 01.12.2019

Заев го стартува ветингот врз судиите и обвинителите со барање Антикорупциска да ги провери нивните имоти, а Судскиот совет и Советот на обвинители да ја проверат одговорноста на судиите и обвинителите за застарување на предметите.

Заев им објави војна на нечесните судии и обвинители - за Мицкоски тоа е признание дека владата не направила ништо

Сител - 01.12.2019

Правосудството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители за да можат професионалците да ја вратат правдата. Премиерот Заев преку видео обраќање ги повика сите надлежни институции да стартуваат со проверки на имотот на судиите и обвинителите ...

Осум месеци е блокирано испитувањето на потеклото на имотот на Јово Вангеловски и судиите од „бомбите“

А1 On - 01.12.2019

„Антикорупциската ќе го проверува имотот на судиите од бомбите“. Со овој наслов медиумите во март годинава објавија дека Државната комисија за спречување на корупцијата по сопствена иницијатива ќе ги провери податоците од анкетните листови и ...

Заев: Судството остана последната тврдина од „заробената држава“, ова мора да престане веднаш!

Канал5 - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во јавно обраќање го навести почетокот на процесот на ветинг во судско-обвинителските кругови и ги повика антикорупциската комисија и Советот на јавни обвинители и судскиот совет да го помогнат процесот.

(Видео) Заев: „Сваровски“ судски центри на моќ на патот на правдата

Нова ТВ - 01.12.2019

Изминатите две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на заробената држава и под контрола на одреден број на судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот Зоран Заев во видео обраќање до јавноста.

Заев: Судството остана последната тврдина на „заробената држава“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.12.2019

Правосудството мораме да го прочистиме од нечесните судии и обвинители, за да можат чесните и професионалните, непречено да ја обезбедат правдата која ја чекаат граѓаните, рече Заев. Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана ...

(ВИДЕО) Обраќање на премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Бриф - 01.12.2019

„Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители, ќе се проверува имотот и финансиите на сите судии и обвинители и нивните семејства. Ќе се проверуваат постапките на судиите и ќе се бара одговорност за застарување на дела и ...

Заев ги повика институцииите, Антикорупциска и ЕК да ги разоткријат „сваровски“ судиите и обвинителите (ВИДЕО)

ММС - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео ...

Заев: Антикорупциска во моментов врши проверка на парите и имотот на сите членови на Владата

Фактор - 01.12.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Милчин за повикот од Заев за проверка на потеклото на имотот на судиите: А да почне од себе?

Expres - 01.12.2019

Режисерот Владимир Милчин го повика премиерот Зоран Заев да почне од себе со проверката на потеклото на имотот, која претседателот на Владата ја побара од Антикорупциска комисија за судиите, и тоа веднаш.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Канал5 - 01.12.2019

Преку видео обраќање премиерот Зоран Заев говори за правосудството и вели дека судството ќе мора да се соочи со граѓаните, да се прочисти од нечесните и да се промени . ,,Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството ...

Премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Сител - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

24Инфо - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

24 Вести - 01.12.2019

Изминативе две ипол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Со вакво тврдење преку видео обраќање се појави премиерот Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

А1 On - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот Зоран Заев во своето видео-обраќање на тема правосудство.

Премиерот Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

CivilMedia - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во најновото видео обраќање, објавено на владината веб страница, како и на Фејсбук , го насочува вниманието кон правосудството, во која повика на сериозно и длабоко прочистување од нечесните судии и обвинители.

Заев ја повика антикорупциска веднаш да го провери потеклото на имотот на судиите, обвинителите И нивните семејства, ќе ...

Сакам да кажам - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев ја повика Антикорупциската комисија веднаш да го испита потеклото на имотот на обвинителите, судиите и нивните семејства, како и да утврди можни конфликти на интереси.

(ВИДЕО) Заев: Правосудството мора да се ослободи од нечесните судии и обвинители

Либертас - 01.12.2019

Премиерот Заев на својот фејсбук профил истакна дека правосудството мора да се ослободи од нечесните судии и обвинители. Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под ...

Заев ги повика институцииите, Антикорупциска и ЕК да ги разоткријат „сваровски“ судиите и обвинителите ВИДЕО

+инфо - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео обраќање.

Заев: Судството остана последната тврдина на заробената држава (ВИДЕО)

Локално - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Press24 - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео обраќање до граѓаните денеска.

(ВИДЕО) Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Скопје1 - 01.12.2019

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Овие последни упоришта на „заробената правда“ продолжија да ги контролираат ...

Заев: Мораме да обезбедиме правосудство кое одлучува, а не правосудство кое застарува предмети! (ВИДЕО)

iPortal - 01.12.2019

Судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев. Овие последни упоришта на „заробената правда“, стои во пораката од претседателот на ...

(Видео) Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Макфакс - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Н.Македонија - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

Заев: Мораме да го прочистиме судството од непрофесионалните, неажурните и корумпираните!

365 - 01.12.2019

,,Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Заев: Ова мора да престане веднаш! Правосудството мораме да го прочистиме од нечесните судии и обвинители, за да можат ...

Centar - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

(ВИДЕО) Заев: Антикорупциска во моментов врши проверка на парите и имотот на сите членови на Владата

Бриф - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Заев: Правосудството да го прочистиме од нечесните судии, ова мора да престане веднаш!

Фокус - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Опсервер - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Правосудството да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Р.С.Европа - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во видео обраќање денеска порача дека во изминатите две и пол години се покажало дека судството останало последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

Вечер - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители

MTM - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

ДВАПАТИ АБОЛИЦИРАНИОТ ЗАЕВ ЗА ЗАРОБЕНАТА ЈУСТИЦИЈА: Сваровски судски центри на моќ застанаа на патот на правдата

Денешен - 01.12.2019

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители, порача Заев

МКД - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев во обраќње до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, порача дека мора да престане да постои заробената правда во државата. „Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната ...

Заев: Антикорупциска да започне постапка за проверка на судиите и обвинителите

Алсат-М - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев денеска сподели видео-обраќање до граѓаните во земјава на тема правосудство. Преку видео-пораката, Заев наведе дека правосудството мора да се прочисти и ја повикува Државната комисија за спречување на корупцијата да започне ...

Да се провери имотот на судиите, обвинителите, министрите… побара Заев

Expres - 01.12.2019

Антикорупциската комисија веднаш да го испита потеклото на имотот на обвинителите, судиите и нивните семејства, како и да утврди можни конфликти на интереси побара премиерот Зопран Заев. Тој, во видеопорака, рече дека судството останало последната ...