TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таравари: „ВЛЕН“ има целосен легитимитет

Канал5 - 28.05.2024

„Турската паерија да беше со нас ќе имавме 10000 гласови повеќе од ДУИ“ Најверојатно ДУИ им даде подобра понуда, но доколку Турската партија беше со нас ќе имавме 10000 гласови повеќе од ДУИ.

Гаши: ДУИ ќе има можност да биде опозиција

Алсат-М - 28.05.2024

Не сакам да коментирам, тоа е нивно прашање, сега влегуваат во фаза на опозиција. Го почитувам нивниот став. Но легитимноста е евидентна. Тоа се јасни факти ВЛЕН со 107 илјада гласа доби целосен легитимитет кај Албанците за да биде дел од власта, а ...

Вреди: Со ВМРО-ДПМНЕ успешно го завршивме процесот на интегрирање на изборните програми – „Многу брзо како држава ќе ...

ТВ21 - 28.05.2024

Од албанската коалиција Вреди информираат дека со ВМРО-ДПМНЕ успешно го завршиле процесот на интегрирање на изборните програми. „Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на ...

ВИДЕОИНТЕРВЈУ | Иво Ранѓеловиќ, аналитичар: ВМРО-ДПМНЕ нема потреба да ги повторува истите грешки на СДСМ

Слободен Печат - 28.05.2024

ВМРО-ДПМНЕ оствари убедлива победа на изборите и нема потреба да ги повторува грешките на партијата на СДСМ, која поради помалиот број на пратеници беше зависна од поддршката којашто ѝ ја даваше ДУИ, вели аналитичарот Иво Ранѓеловиќ.

Азири: Евентуалната коалиција со ВМРО и ВЛЕН значи длабока политичка криза

Алсат-М - 28.05.2024

Пратеникот Илми Аизри од Европскиот фронт денеска, во пресрет на конститутивната седница, изјави дека евентуалната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН ќе предизвика длабока криза на легитимитетот, па затоа нагласи дека би било добро да се проценат ...

Боемот: Македонците си ги враќаат назад клучните министерства

Lider - 28.05.2024

„Македонскиот народ народ си ги враќа клучните министерства кои досега беа кај Албанци – МНР, Финансии, Образование и Правда. МНР, Финансии и образование одат во рацете на ВМРО-ДПМНЕ, а Правда кај партијата на Максим Димитриевски – ЗНАМ“, пишува во ...

Ибрахими: Ова ВМРО се разликува од старото, ако се однесуваат како Груевски тогаш ќе ни се разминат патиштата…

Локално - 28.05.2024

Поканет во емисијата Клан дебата во Клан Македонија, Зеќирија Ибрахими од ВЛЕН рече дека ова ВМРО се разликува од она на поранешниот премиер, Никола Груевски. „Ова ВМРО веројатно не е исто како на пријателот на Али Ахмет, Груевски, ниту на ...

ВЛЕН и ВМРО се среќаваат за поделба на дирекции

Алсат-М - 27.05.2024

ВМРО и ВЛЕН, како што дознава Алсат, моментално се на состанок и разговараат за поделба на дирекции. Оваа средба доаѓа ден пред седницата за конституирање на Владата, која се очекува да се одржи утре, 28 мај во 11 ...

Партиите ги поделиле ресорите – двајца градоначалници стануваат министри, Николоски во МНР, Гаши на местото на Џафери…

Локално - 27.05.2024

Речиси е познат новиот состав на владата и распределбата на кадровските места. Откако беше познато дека ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН, надополнети со ЗНАМ, ќе го формираат новото владино мнозинство, обелоденети се и министерствата што партиите ќе ги добијат и ...

„62 мандати на Мицкоски“, Бектеши зборува за тајните средби во Кичево, вели дека ВМРО, ВЛЕН и ЛДСМ соработувале

Локално - 27.05.2024

Крешник Бектеши од Европскиот фронт во „Дејли клик“ на ТВ21 рече дека ВЛЕН на одредени избирачки места им се придружил на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, само за да се намали бројот на пратеници на Европскиот фронт.

Каков е новиот собраниски состав – закони ќе гласаат поранешни министри и директори, лекари, економисти?

Frontline - 27.05.2024

На утрешната конститутивна собраниска седница, пратеничка заклетва ќе дадат поранешни министри, поранешни директори, лекари, економисти… Новиот пратенички состав во рок од три дена треба да избере Претседател на Собранието и членови на ...

Каков е новиот собраниски состав – закони ќе гласаат поранешни министри и директори, лекари, економисти?

Нова ТВ - 27.05.2024

На утрешната конститутивна собраниска седница, пратеничка заклетва ќе дадат поранешни министри, поранешни директори, лекари, економисти… Новиот пратенички состав во рок од три дена треба да избере Претседател на Собранието и членови на ...

Каков е новиот собраниски состав – закони ќе гласаат поранешни министри и директори, лекари, економисти?

Рацин - 27.05.2024

На утрешната конститутивна собраниска седница, пратеничка заклетва ќе дадат поранешни министри, поранешни директори, лекари, економисти… Новиот пратенички состав во рок од три дена треба да избере Претседател на Собранието и членови на ...

Гаши ќе биде нов спикер во Собрание, речиси сѐ е договорено – Еве кој што ќе добие од колачот „Влада“

Пулс24 - 27.05.2024

Речиси е познат новиот состав на владата и распределбата на кадровските места. Откако беше познато дека ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН, надополнети со ЗНАМ, ќе го формираат новото владино мнозинство, обелоденети се и министерствата што партиите ќе ги добијат и ...

(ВИДЕО) Ранѓеловиќ, аналитичар: Вчерашната изјава на Силјановска дека ке го почитува Преспанскиот договор за ...

Либертас - 28.05.2024

ВМРО-ДПМНЕ оствари убедлива победа на изборите и нема потреба да ги повторува грешките на партијата на СДСМ, која поради помалиот број на пратеници беше зависна од поддршката којашто ѝ ја даваше ДУИ, вели аналитичарот Иво Ранѓеловиќ.

Азири: Евентуалната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН значи длабока политичка криза

Во Центар - 28.05.2024

Заменикот Елми Аизири од Европскиот фронт денеска, во пресрет на конститутивната седница, изјави дека евентуалната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН ќе предизвика длабока криза на легитимитетот, па затоа нагласи дека би било добро да се проценат ...

Азири: Коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН значи длабока политичка криза

Локално - 28.05.2024

Пратеникот Елми Аизири од „Европскиот фронт“ денеска во пресрет на конститутивната седница на Собранието, изјавил дека евентуалното коалицирање меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН ќе предизвика длабока криза на легитимитетот, па оттаму нагласува дека би било ...

Вреди: Работните групи интензивно продолжуваат со преговорите, многу брзо како држава ке добиеме европски ориентирана ...

4NEWS - 28.05.2024

Од албанската коалиција Вреди информираат дека со ВМРО-ДПМНЕ успешно го завршиле процесот на интегрирање на изборните програми. „Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на ...