TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кривичниот суд повикани новите осомничени за „Рекет“

Макфакс - 10.10.2019

Денеска ќе бидат повикани во судот останатите осомничени во најновата истрага за невладината организација на Бојан Јовановски, „Меѓународен сојуз“, откако вчера заменик-претседателка на невладината, Јасна Мандиќ, беше донесена во кривичниот суд, ...

Се очекува обвинието за „Рекет“

Н.Македонија - 10.10.2019

Обвинението за „Рекет“ за тројцата обвинети Катица Јанева, Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец ќе биде поднесено денеска, како што најави обвинителката Вилма Русковска. Во судот денеска ќе бидат повикани и останатите осомничени во ...

Денеска обвинение за “Рекет”

Centar - 10.10.2019

Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска се очекува да поднесе обвинение за случајот “Рекет”, кој ја тресе земјава уште од средината на оваа година. ОД вчера случајот беше проширен за нови пет лица, осомничени за ...

Најдени се парите од „Рекет“ – Рускоска откри детали во пресрет на обвинението

Centar - 10.10.2019

Синоќа обвинителката Вилма Рускоска соопшти дека парите за случајот “Рекет” се пуштени во промет. Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази. Имаше интерес кај некои од осомничените за спогодба, не се поднесе званично барање, но ...

Најдени сите пари „изрекетирани“ во “Рекет“?

еМагазин - 10.10.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска, која го води случајот “Рекет“ синоќа изјави дека се најдени парите кои биле „изрекетирани“ во овој мега скандал. Тие биле пуштени во промет. Од нејзината изјава е нејасно дали станува збор за првиот дел од ...

Тврдам дека документи не протекуваат од Обвинителството, сликани се копии, а такви им пративме на судовите, вели ...

Сакам да кажам - 09.10.2019

Шефицата на организиран криминал и корупција Вилма Русковска за тајното сликање и протекувањето на првата страна од исказот на Орце Камчев во Обвинителството, прстот го впери во судот. Таа не кажа кој суд, дали Основниот суд Скопје 1 или ...

Вечерва претреси кај тројца од новоосомничените за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Вечерва се вршат претреси кај тројца од осомничените од истрага која се објави денеска, а произлезе од случајот „Рекет“, откри обвинителката Вилма Русковска. Таа рече дека за пратеничката Фросина Ременски се предложени мерки за претпазливост.

Еден осомничен од „Рекет“ побарал да се спогоди со Обвинителството

Фокус - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека еден од осомничените во случајот „Рекет“ побарал спогодба со Обвинителството. -Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази.

Русковска: Одговорно тврдам дека документите од истрагата „Рекет“ не протекоа од Обвинителството

Фокус - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека документите од истрагата за „Рекет“ кои протекоа во јавноста, не се излезени од Обвинителството. -Одговорно тврдам дека документите објавени од истрагата за Рекет не се излезени од Обвинителството.

ВИДЕО: Русковска бара да им се одземат пасошите на осомничените во истрагата за невладината на Боки 13

А1 On - 09.10.2019

Утре ќе бидат повикани во судот останатите осомничени во најновата истрага за невладината организација на Бојан Јовановски, Боки 13, рече обвинителката Вилма Русковска. Таа бара од судот да им бидат одземени пасошите, еднаш неделно да се јавуваат во ...

Еден од осомничените во „Рекет“ се понудил за спогодба

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска вечерва изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи. Осомничени во првиот дел од изтрагата се Бојан Јовановски, Катица ...

Русковска знае кај се парите од “Рекет”

Слободен Печат - 09.10.2019

Рускоска исто така потврди дека кај некој од осомничените имало интерес за склучување спогодба, но не сакаше да обелодени за кого станува збор. – Утре ќе поднесам обвинение за перење пари, изјави обвинителката Вилма Рускоска по денешниот распит на ...

Русковска: Парите од „Рекет“ најдени, еден осомничен сака спогодба со ОJO

24Инфо - 09.10.2019

Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази. Имаше интерес кај некои од осомничените за спогодба, не се поднесе званично барање, но побараа спогодба. Ќе видиме што ќе биде. .

Еден од обвинетите за „Рекет“ понудил да се спогоди со обвинителството и да сведочи

Либертас - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва во изјава за медиумите откри дека еден од осомничените во првиот дел од истрагата за случајот „Рекет“ понудил да се спогоди со обвинителството и да сведочи, но такво нешто не се случило.

(ВИДЕО) Русковска: Вечерва претреси кај тројца од осомничените

Либертас - 09.10.2019

Вечерва се вршат претреси кај тројца од осомничените од новата истрага во која е вклучена невладината организација Меѓународен сојуз, кажа обвинителката Вилма Русковска, на излегување од Кривичниот суд.

Клопчето се отплеткува: Кој е осомничениот кој побарал спогодба со обвинителството во случајот “Рекет”?

Centar - 09.10.2019

Првиот човек во Јавното обвинителство за гонење на корупција во ОЈО, Вилма Рускоска вечерва соопшти дека едно осомничено лице побарало спогодба со Јавното Обвинителство. Вештачењата кои биле направени донеле важни докази, соопшти Рускоска.

Вечерва претреси на локации во сопственост на три лица низ Скопје – Рускоска објави детали

Centar - 09.10.2019

Вечерва јавната обвинителка Вилма Рускоска пред кривичниот суд ги потврди информациите за претреси на локации кај три физички лица. Сите овие лица се осомничени во проширениот дел на истрагата во случајот “Рекет”, во кој се осомничени пет лица и ...

Рускоска: Кај три лица дадов наредба да се изврши претрес

Слободен Печат - 09.10.2019

Таа изјави дека ОЈО поседува доволно докази за сите осомничени. – Имам издадено наредба на три локации да се изврши претрес кај три лица. За осомничената Јасна Мандиќ побарав судија на претходна постапка да и одреди притвор, изјави обвинителката ...

Едно лице побарало спогодба со обвинителството за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

Остануваат квалификациите за сите лица кои претходно беа осомничени, рече вечерва Рускоска. Таа додава дека едно лице побарало да се спогоди со обвинителството во врска со предметот, но неговото име не го откри.

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за третрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Во мобилните и компјутерите на Боки и Катица пронајдени клучни докази за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

На новинарско прашање на ТВ21, обвинителката Вилма Рускоска рече дека по завршувањето на вештачењето на одземените предмети од страна Бојан Јовановски и Катица Јанева пронајдени се клучни докази за ...

Катица Јанева сакала да се спогоди со обвинителството

MakPress - 10.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска по исказот на Мандиќ во Кривичен суд, кажа дека кај тројца осомничени во проширената истрага е определен налог за претрес. Таа информираше дека има „битни докази“ за обвинението за Рекет, кое утре ќе биде поднесено.

Рускоска: Еден од осомничените во „Рекет“ се понуди за спогодба

Фактор - 09.10.2019

Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција вечерва за медиумите изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи.

Претреси во Скопје по проширувањето на истрагата за Рекет

Centar - 09.10.2019

Обвинителството бара притвор за Јасна Мандиќ претседател на организацијата “Меѓународен сојуз”. Таа вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде претходно пристигнала обвинителката Вилма Русковска, која го води овој случај.

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Слободен Печат - 09.10.2019

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој, но неофицијално се очекува после 7 часот да ја донесат Јасна Мандиќ, заменик ...

Пронајдени клучни докази за „Рекет“: Следуваат обвиненија и за перење на пари!

Курир - 09.10.2019

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. По вештачењето на одземените предмети пронајдени се многу битни докази. -За осомничените за кои утре ќе поднесам обвиненија пронајдовме многу битни ...

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Курир - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Заев утре ќе се произнесе за осомничениот функционер на СДСМ во „Рекет“

Expres - 09.10.2019

„Ја добив информацијата дека има соопштение, а за кои лица се однесува, дека се работи за потпретседател на Собранието, тоа слушнав од вас“, изјави премиерот Зоран Заев во врска со информацијата дека е проширена истрагата за случајот „Рекет“ и дека ...

Нова истрага за Бојан Јовановски, вмешан и функционер

IRL - 09.10.2019

Јавното обвинителство отвори нова истрага за Бојан Јовановски во која вклучени се пет физички и едно правно лице за перење пари, измама и помагање. Како што соопштија од Обвинителството, Бојан Јовановски како првоосомничен во новата истрага сторил ...

Утре Русковска ќе поднесе обвинение до судот за случајот „Рекет“

МКД - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до судот ќе го поднесе обвинителниот акт за случајот „Рекет“, потврдуваат од таму за МКД.мк. Вчера пред обвинителката Вилма Русковска исказ треба да даде првоосомничениот Боки 13, но поради ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Осомничен во новата истрага за „Рекет“ и таткото на Боки 13

А1 On - 09.10.2019

Меѓу осомничените, како што дознава А1он, во новата истрага за „Рекет“, е и таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски. Во случајот „Рекет“ досега обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, кој се сомничи за „примање награда за противзаконито ...

Утре обвинение за „Рекет“

Локално - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа . Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој се ...

До четврток обвинение за „Рекет“

Канал5 - 08.10.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска до четврток ќе поднесе обвиненија за “Рекет”. Со ова ќе заврши истрагата која се водеше три месеци, а во која има тројца осомничени.

Русковска утре ќе поднесе обвинение за Рекет

Курир - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Либертас - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

24Инфо - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Русковска за утре го токми обвинението за „Рекет“

+инфо - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Сител - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Рускоска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Press24 - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Утре обвинение за „Рекет“

iPortal - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа . Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој се ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Вечер - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

4NEWS - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Случај „Рекет“: Обвинение утре, Јанева не даде исказ

Слободен Печат - 09.10.2019

Русковска утре ќе го достави обвинението за „Рекет“ во Кривичниот суд. Јанева не дава исказ. Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврдила обвинителката Вилма ...

Русковска утре ќе поднесе обвинение до судот за случајот „Рекет“

Алсат-М - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до судот ќе го поднесе обвинителниот акт за случајот „Рекет“, потврдуваат од таму за МКД.мк. Вчера пред обвинителката Вилма Русковска исказ требаше да даде првоосомничениот Боки 13, но поради ...

РСЕ: Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

ММС - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

„Рекет“, oсомничен во новата истрага и таткото на Боки 13?!

Алсат-М - 09.10.2019

Меѓу осомничените во новата истрага за „Рекет“, како што дознава „ А1он “, е и таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски. Во случајот „Рекет“ досега обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, кој се сомничи за „примање награда за противзаконито ...

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Република - 09.10.2019

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој, но неофицијално се очекува после 7 часот да ја донесат Јасна Мандиќ, заменик ...

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Република - 09.10.2019

Dаден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје, изјави вечерва Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд.

Русковска: Кај три лица дадов наредба да се изврши претрес

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва пред Кривичниот суд изјави дека е даден налог за третрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за „Меѓународниот сојуз“ – Имам издадено наредба на три локации да се изврши ...