TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гарантираните цени одат во заборав, власта ќе реагира ако не се донесе законот за нефер трговски практики

24 Вести - 28.02.2024

Пазарниот инспекторат со засилени контроли од петок ќе проверува дали има енормно зголемување на цените на прехранбените производи. На први март завршува мерката за гарантирани цени, останува прашањето дали до петок ќе биде усвоен Законот за нефер ...

Од петок нема повеќе гарантирани цени, Битиќи тврди дека за секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Алфа

Казни за трговците кои ќе ги покачат цените

Алсат-М

Дали законот за забрана на нефер трговски практики е брана од повторно зголемување на цените

Н.Македонија

Поскапуваат прехранбените производи од март, нема веќе замрзнати цени

Сител

Храната ќе поскапи, а граѓаните неможат да одат во Србија и Грција да пазарат поевтино

Вечер Прес

Притиснати од сите страни: Владата не знае кај тера и става крај за гарантираните цени на прехранбените производи од 1 март, граѓаните без пасоши не можат ни да испазарат во соседството

Lider

еМагазин Слободен Печат Алсат-М Алфа Lider Алсат-М Lider

Инспекторите од петок на терен, ќе се контролира дали ќе се зголемат досегашните гарантирани цени на производите

360 степени - 28.02.2024

Според Битиќи, Комисијата за заштита на конкурентноста, како и Организацијата за заштита на потрошувачи се најповиканите коишто треба да реагираат секогаш кога има вакви случувања, а како што рече, најсоодветно решение е да се изгласа законот за ...

Битиќи очекува трговците да се однесуваат „соодветно“, ако многу ги зголемат цените ќе има казни

Независен

Се одмрзнуваат цените од петок: Ако цените излегуваат од пазарната логика, ќе има соодветна реакција

Скопје1

Гарантирани цени за граѓаните уште утре, Владата нема да ја продолжи мерката

Глас на Америка

Завршува мерката „Гарантирана цена“, Бектеши ќе го чека носењето на законот за забрана на нефер трговски практики

360 степени

Гарантираните цени со рок до 29 февруари – Нема ново продолжување на мерката

Пари

Бектеши: Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени, ќе се чека законот за забрана на нефер трговски практики

ТВ21

Нова ТВ Локално Р.С.Европа Канал5 Мета Фокус Пулс24 365

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Макфакс - 28.02.2024

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи порача дека секое нелогично зголемување на производите, кое ќе биде надвор од пазарната логика, ќе биде санкционирано.

Битиќи:Доколку не се донесе законот за нефер трговски практики соодветно ќе реагираме

Канал5

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Опсервер

Битиќи: Секое нелогично зголемување на цените ќе биде санкционирано

24Инфо

Битиќи: Од 1 март нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Денар

Битиќи: Секое нелогично зголемување на производите во маркетите ќе биде санкционирано

Press24

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Скопје инфо

Антропол А1 On Кајгана MTM Точка