TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ ќе го чува изборниот процес со народни стражи

Телма - 13.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира народни стражи за чување на изборниот процес. Партијата тврди дека државните органи не реагираат, иако има сериозни нарушувања на изборните правила: поткупувања, злоупотреба на државни институции, мешање на државните ресурси ...

ВМРО – ДПМНЕ со народни стражи ќе го „чува“ изборниот процес

Нова ТВ - 13.10.2017

ВМРО­ДПМНЕ ќе организира народни стражи за чување на изборниот процес, најави Спиро Ристовски, на денешната прес конференција. -Во отсуство на реакција од страна на државните институции ние како партија ќе сесаморганизираме со народни стражи ­ ...

(ВИДЕО) Ристовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе формира народни стражи за да ја гарантира демократијата

Макфакс - 13.10.2017

Имаме сериозни информации на нарушувања на изборните правила, поткупувања, злоупотреба на државни институции, активно мешање државни ресурси за партиски цели. Вакви информации има на повеќе места во Македонија, што укажува на системски пристап, а не ...

Mитинг на ВМРО-ДПМНЕ во Велес

Алсат-М - 13.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ митингуваше во Велес. Од овој град, опозицијата вети почеток на нова ера која според нив ќе донесе позитивни промени во Македонија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски рече дека со неговата партија во локалната власт, ниското ...

Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалници претставија дел од програмите

Канал5 - 13.10.2017

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и денеска на прес конференции претставија дел од ...

Митев: СДС ја вклучи полициската станица Кочани во политичка кампања

Курир - 13.10.2017

Ова денеска го изјави носителот на советничката листа во општина Кочани од ВМРО-ДПМНЕ, Лазо Митев. -Приведеното лице се наоѓа на советничката листа на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и во време на траење на политичка кампања му е оневозможено ...

Во Кочани кандидат на ВМРО ДПМНЕ за советник осомничен за поткуп на гласачи

Р.С.Европа - 13.10.2017

Кандидат за советник на опозициската ВМРО ДПМНЕ во Кочани синоќа бил повикан во полиција на разговор поради сомневање дека поткупувал гласачи. Кај него, како што се наведува, биле најдени поголема сума пари и список на гласачи од еден дел на ...

Груевски и неговите градоначалници и овојпат избегаа од дебатите за локалните избори

Локално - 13.10.2017

Според локалните политички набљудувачи на 15 октомври, се очекува завршниот удар и вистински погром за партијата на Груевски. Во недела, на 15 октомври, ќе се одржат 6 локални избори во Република Македонија.

Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ осомничен за поткуп на гласачи, партијата вели тоа е „местенка“

МКД - 13.10.2017

Полицијата во Кочани повикала на разговор кандидат за советник на ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Случајот се работи во консултација и по налог на Јавно обвинителство. Кандидатот за советник бил повикан во станица и кај него се ...

Кандидат за советник од ВМРО ДПМНЕ повикан на разговор во МВР

Нова ТВ - 12.10.2017

Во Кочани, кандидат за советник од ВМРО ДПМНЕ бил повикан на разговор во МВР, поради сомнение за поткуп на гласачи. Случајот се работи по консултација и налог на Основното јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ: Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДСМ од пораз

А1 On - 12.10.2017

„Стравот на СДС од неминовниот изборен пораз кој ги очекува на 15-ти октомври кулминира. Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДС од изборениот пораз кој ги очекува.

Кандидат за советник од Кочани поткупувал гласачи

+инфо - 12.10.2017

Кај кандидатот е најдена поголема сума на пари и список на гласачи од одреден дел на Кочани. За случајот веднаш било известено Јавното обвинителство. Полицијата од Кочани денеска на информативен разговор повикала маж од овој град, кој бил кандидат ...

МВР: Кандидат за советник од листата на ВМРО-ДПМНЕ под сомнение дека поткупувал гласачи

Фокус - 12.10.2017

Лице од кандидираната листа на советници од ВМРО-ДПМНЕ вечерва е повикано на разговор во полициска станица во Кочани, под сомнение дека поткупувал гласачи. Според првичните информации од МВР, кај лицето се најдени пари, списоци со гласачи и друг ...

Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ осомничен за поткуп на гласачи

Макфакс - 12.10.2017

Полицијата во Кочани повикала на разговор кандидат за советник на ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Случајот се работи во консултација и по налог на Јавно обвинителство. Кандидатот за советник бил повикан во станица и кај него се ...

Кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ за Кочани повикан на разговор во полиција под сомнение за поткуп на гласачи

А1 On - 12.10.2017

Полицијата во Кочани повикала на информативен разговор лице, кое што е кандидат за советник на општината од ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Тој бил повикан во полициска станица, а неофицијално кај него биле пронајдени пари, списоци на ...

Во Кочани уапсен кандидат за советник на ВМРО ДПМНЕ за поткуп на гласачи

Бриф - 12.10.2017

МВР во координација со обвинителството, вечерва во Кочани привела лице кое е дел од листата на советници од редовите на ВМРО ДПМНЕ за град Кочани. Лицето било фатено од страна на полицијата по претходен налог на Јавен обвинител за основано сомнение ...

МВР: Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ осомничен за поткуп на гласачи

Стандард - 12.10.2017

Полицијата во Кочани повикала на разговор кандидат за советник на ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Според првичните информации од МВР, кај лицето се најдени пари, списоци со гласачи и друг ...

Средба на Груевски со амбасадорите на САД, држави членки на ЕУ и НАТО: Потребни се избори по највисоки стандарди

А1 On - 12.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес оствари средба со амбасадорите на САД, држави членки на Европската Унија и НАТО во Република Македонија, информираа од партијата. На средбата се разговарало за изборната кампања за локалните избори ...

ВМРО-ДПМНЕ продолжи со изборната кампања во Делчево

Алсат-М - 12.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжи со изборната кампањата во Делчево. Од овој град, ВМРО побара граѓаните да ја казнат Владата, која, како што рекоа, од ден ан ден се повеќе ја уништува економијата и ја остава Македонија во длабоки долгови.

ЕКСКЛУЗИВНО: Приведен кандидат за советник од опозициската партија – се сомничи за поткуп на гласачи, пронајдени се ...

Sky - 12.10.2017

Денеска во Кочани е приведено лице кое е на советничката листа на опозициската ВМРО, дознава Скај од свои извори. Според информациите се работи за лице од ромска националност, а се сомничи за поткуп на гласачи.

СДСМ во паника од поразот во Крива Паланка, фотографирани на дело како во полициско присуство поткупуваат гласачи со ...

Курир - 12.10.2017

Имено, поддршката која граѓаните ја покажуваат кон ВМРО-ДПМНЕ, во повеќе места ги тера од владеачката партија да даваат поткуп, во обид да дојдат до глас повеќе. Делото поткуп е едно од најголемите прекршувања на изборниот законик, според ...

(ВИДЕО) Ристовски: За прв пат во Македонија се случи убиство на човек и има згрижувачки информации за нарушување на ...

А1 On - 13.10.2017

„За време на изборната кампања се случија сериозни нарушувања и опструкции на изборниот процес, фрлајќи темна дамка на демократскиот амбиент кој е важен за спроведување на изборите. За прв пат во Македонија се случи убиство на човек кој активно ...

Во Кочани кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за советник осомничен за поткуп на гласачи

Локално - 13.10.2017

Кандидат за советник на опозициската ВМРО ДПМНЕ во Кочани синоќа бил повикан во полиција на разговор поради сомневање дека поткупувал гласачи. Кај него, како што се наведува, биле најдени поголема сума пари и список на гласачи од еден дел на ...

Доколку некој се подготвува за ПОТКУП при избори, проблеми на гласачко место и ПОСЛЕДИЦИТЕ од тоа?!

Маркукуле - 12.10.2017

Локалните избори се на врата. Македонија во недела одново ќе гласа за први луѓе на општините и членови на советот. Од изборната кампања останува утре утрешниот ден, кога на полноќ ќе биде означен изборен молк.

ВМРО ДПМНЕ реагира на сослушувањето на нивниот кандидат за советник

Нова ТВ - 12.10.2017

Откако попладнево беше објавено дека во Кочани, кандидат за советник од ВМРО ДПМНЕ бил повикан на разговор во МВР, поради сомнение за поткуп на гласачи, од ВМРО ДПМНЕ испратија соопштение до јавноста.

ВМРО-ДПМНЕ: Стравот на СДС од неминовниот изборен пораз кој ги очекува на 15-ти октомври кулминира

Курир - 12.10.2017

-Toa e само обид на затскривање на вистинските нерегуларности кои се случија во овој предизборен период, како убиство на кандидат за градоначалник, вперување на пиштоли врз друг кандидат, кршење на изборни штабови и користење на државните ресурси во ...

Кандидат за советник од Кочани поткупувал гласачи

ТВ21 - 13.10.2017

Полицијата од Кочани денеска на информативен разговор повикала маж од овој град, кој бил кандидат за советник од листата на сегашната парламентарна опозиција, кој за одредена сума пари поткупувал гласачи за в недела, пренесе Плусинфо .

Заев го врати Животот, Груевски ќе ја враќа Светлината

Фактор - 12.10.2017

Црни облаци надвиснале над штотуку ослободеното и „живнато“ македонско небо, се е црно, очајно, безнадежно и безначајно, особено ако сте жесток поддржувач на ВМРО-ДПМНЕ. Веднаш по враќањето на Животот кој го вети Заев започна тежок процес на ...

ОСОМНИЧЕН ЗА ПОТКУП НА ГЛАСАЧИ: Кај кандидат за советник најдени пари и списоци

Фактор - 12.10.2017

Полицијата во Кочани повикала на разговор кандидат за советник на ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Кандидатот за советник е повикан во станица. Кај него се пронајдени пари, списоци со гласачи и други материјали.

Приведен кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани под сомнение за поткуп на гласачи

Локално - 12.10.2017

Полицијата во Кочани привело лице, кое што е кандидат за советник на општината од ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Тој е приведен по налог на освовното јавно обвинителствои кај него биле пронајдени пари, списоци на гласачи и друг ...

Груевски на средба со амбасадорите на САД, државите членки на ЕУ и НАТО, посочени низата прекршувања во текот на ...

Курир - 12.10.2017

-Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше посочено дека во текот на кампањата се забележени низа прекршувања на изборниот процес, физички инциденти, демолирања на штабови, како и злоупотреба на државните ресурси во партиски цели.

СДСМ ги подмачка паланчани да заокружат 19: Во полициско присуство се поткупуваат гласачи со зејтин (ФОТО)

Република - 12.10.2017

Дека паниката од пораз кај СДСМ е голема доказ е еклатантното кршење на изборниот законик, при што министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски ја вмеша и полицијата, полицијата која е под негова контрола, пишува ...

Атанасоски за Публикум: Лицемерно е да изразам поддршка на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ!

10без10 - 11.10.2017

Влатко Атанасоски, истакнат политичар и поранешен координатор на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, овој пат нема да го даде својот глас за својот сопартиец Марјан Ристески, иако токму Атанасоски беше силна поддршка на Ристески, во време ...

ФОТО: Победничка атмосфера во Берово, голема поддршка за кандидатот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Атанасов

Курир - 11.10.2017

На масовниот митинг вечерва се обрати и кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Атанасов и пред граѓаните им вети изградба на нов градски пазар, нов стадион со соблекувална, бесплатни обуки за учениците по информатика и страбски ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го чува изборниот процес со народни стражи

Република - 13.10.2017

За време на изборната кампања се случија сериозни нарушувања и опструкции на изборниот процес, фрлајќи темна дамка на демократскиот амбиент кој е важен за спроведување на изборите, вели Спиро Ристовски Претседател на Републички изборен штаб на ...

Во Кочани кандидат на ВМРО ДПМНЕ за советник осомничен за поткуп на гласачи

10без10 - 13.10.2017

Кандидат за советник на опозициската ВМРО ДПМНЕ во Кочани синоќа бил повикан во полиција на разговор поради сомневање дека поткупувал гласачи. Кај него, како што се наведува, биле најдени поголема сума пари и список на гласачи од еден дел на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДСМ од пораз

Либертас - 12.10.2017

Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДС од изборениот пораз кој ги очекува. Toa e само обид на затскривање на вистинските нерегуларности кои се случија во овој предизборен период, како ...

Приведен кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за поткуп на гласачи

Точка - 13.10.2017

Министерството за внатрешни работи извести дека во Кочани е приведено лице на листата на советници од ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи. Случајот се работи во консултација и по налог на Јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ побара од амбасадорите фер и демократски избори

Макфакс - 12.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес оствари средба со амбасадорите на САД и на државите членки на Европската унија и НАТО во Македонија. Тема на разговор беше изборната кампања и нејзиниот тек.Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше посочено ...

Беровчани со голема поддршка за кандидатот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Атанасов (фотогалерија)

Република - 11.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва одржа митинг во Берово каде пред жителите кои се собраа во голем број ја претстави „новата ера“. На масовниот митинг вечерва се обрати и кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

ВМРО-ДПМНЕ со народни стражи ќе ја брани демократијата на денот на изборите

МКД - 13.10.2017

За време на изборната кампања се случија сериозни нарушувања и опструкции на изборниот процес, фрлајќи темна дамка на демократскиот амбиент кој е важен за спроведување на изборите, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поставува „народни стражи“ за документирање изборни нерегуларности

Мета - 13.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе постави „народни стражи кои ќе бидат гарант за демократијата и граѓанската волја“, поради, како што велат, отсуството на реакција од страна на државните институции.

Кандидат на ВМРО ДПМНЕ за советник од Кочани осомничен за поткуп на гласачи

еМагазин - 13.10.2017

Од МВР потврдија дека кандидат за советник на опозициската ВМРО ДПМНЕ од Кочани синоќа бил повикан во полиција на разговор поради сомневање дека поткупувал гласачи. Како што објавија медиумите кај него биле најдени поголема сума пари и список на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сослушувањето на нашиот кандидат за советник во Кочани е одраз на стравот на СДСМ од изборниот пораз

Стандард - 12.10.2017

„Стравот на СДС од неминовниот изборен пораз кој ги очекува на 15-ти октомври кулминира. Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДС од изборениот пораз кој ги очекува“, се вели во реакцијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите мора да бидат спроведени по највисоките стандарди

Сител - 12.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес (12 октомври, 2017 година) оствари средба со амбасадорите на САД, држави членки на Европската Унија и НАТО во Република Македонија. Тема на разговор беше изборната кампања, и нејзиниот тек.

Беровчани со голема поддршка за кандидатот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Атанасов

Вечер - 11.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва одржа митинг во Берово каде пред жителите кои се собраа во голем број ја претстави „новата ера". На масовниот митинг вечерва се обрати и кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Кандидат за советник на ВМРО-ДПМНЕ повикан во полиција

Телма - 13.10.2017

Кандидат за советник на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Кочани синоќа бил повикан во полиција на разговор поради сомневање дека поткупувал гласачи. Кај него, како што се наведува, биле најдени поголема сума пари и список на гласачи од еден дел на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стравот на СДС од неминовниот изборен пораз кој ги очекува на 15-ти октомври кулминира

Сител - 12.10.2017

Стравот на СДС од неминовниот изборен пораз кој ги очекува на 15-ти октомври кулминира. Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДС од изборениот пораз кој ги очекува, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.