TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новото име стапува на сила, на сајтот на Владата веќе стои Република Северна Македонија (фото)

365 - 12.02.2019

Уставните измени со кои Собранието го изгласа новото име на државата вечерва ќе бидат објавени во Службен весник, потврдува директорот Мартин Костовски за „ Нова ТВ “. Денеска на платото пред Владата развеано беше знамето на НАТО, а во текот на ...

Владата прва си го смени името во Влада на Република Северна Македонија

Фокус - 12.02.2019

Откако вечерва Владата соопшти дека пристигнала нотата од грчкото МНР, со што Договорот од Преспа стапува на сила, владиниот веб сајт беше преименуван во сајт на Владата на Република Северна Македонија.

Новото име Република Северна Македонија на веб страницата на Владата

Вечер - 12.02.2019

Веб страницата на Владата од вечерва потпишана со новото име на државава – Република Северна Македонија. Инаку, промената следува откако Министерството за надворешни работи на Грција, попладнево ја испрати Вербалната нота до македонското ...

Новото име стапува на сила вечерва

Нова ТВ - 12.02.2019

Вечерва во Службен весник ќе бидат објавени уставните измени кои ги изгласа Собранието, потврди за НоваТВ директорот на Службен весник Мартин Костовски. Со што и официјално новото име на државата Република Северна Македонија стапува на сила.

Димитров: Денешниот ден да биде почеток на долготрајно пријателство меѓу Грција и Северна Македонија

+инфо - 12.02.2019

Пред малку ги разменивме конечните вербалн и ноти: Преспанскиот договор влегува во сила, напиша на Твитер министерот за надворешни работи, Никола Димитров. – Нека денешниот ден биде почеток на долготрајно пријателство меѓу Грција и Северна ...

Веб сајтот на Владата со новото име: Влада на Република Северна Македонија

Независен - 12.02.2019

Откако вечерва пристигна Вербалната нота од Атина, новото име веќе почна да се појавува во институциите. Веб сајтот на Владата е со новото име. Горе пишува Влада на Република Северна ...

Грчкото МНР ја испрати Вербалната нота

Канал5 - 12.02.2019

Министерството за надворешни работи на Грција, попладнево ја испрати Вербалната нота до македонското МНР, потврдуваат грчки дипломатски извори. Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во неделата, во интервјуто за ...

Сменето името на официјалната веб страница на Владата

ТВ21 - 12.02.2019

Веб сајтот на Владата е со новото име. Горе пишува Влада на Република Северна Македонија. Новото име веќе почна да се појавува во сите државни институции откако вечерва од Грција пристигна Вербалната нота.

Димитров: Преспанскиот договор стапува на сила, денеска e почеток на пријателство меѓу Грција и Северна Македонија

ТВ21 - 12.02.2019

Никола Димитров вечерва на својот „Твитер“ профил објави дека е добиена Вербалната нота од Грција, и дека Договорот од Преспа стапува на сила. Тој истакна дека ова е почеток на долго пријателство меѓу соседите.

Грција ја испрати Вербалната нота

ТВ21 - 12.02.2019

Како што беше најавено, Грција ја испрати Вербалната нота, со која и официјално информираше дека го ратификуваше Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО. Оваа информација ја потврдија од грчкото МНР.

Собранието на РМ веќе стана Собрание на Република Северна Македонија

Слободен Печат - 12.02.2019

Од Владата објаснија дека примената на новото име ќе почне откако грчката страна ќе испрати дипломатска нота со која ќе информира дека ги исполнила своите обврски за да може Договорот од Преспа да стапи на сила.

Грчката национална телевизија: Вербалната нота уште не е пристигната во Скопје

Фактор - 12.02.2019

Досега, владата на Скопје не ја добила вербалната нота од Атина дека пристапниот Протокол за прием на Македонија во НАТО е изгласан во грчкиот парламент, објави грчката национална телевизија ЕРТ.

Сѐ уште се чека вербалната нота од Грција

ТВ21 - 11.02.2019

Сѐ уште не е пристигната вербалната нота од Грција до Македонија, со која нашиот сосед ќе ја извести нашата земја дека е ратификуван протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Од Министерството за надворешни работи за ТВ21 најавија дека ...

Грција ја испрати нотата до Македонија со што уставните измени за новото име може да стапат на сила

Фокус - 11.02.2019

Грција и ја достави на Македонија нотата со која ја информира дека ги исполнила своите обврски за да може Договорот од Преспа да стапи на сила, објави телевизија Телма. Се очекува уште вечерва во Службен весник да биде објавен датумот кога стапуваат ...

Грција ја испрати нотата до Македонија – Договорот од Преспа стапува на сила

Телма - 11.02.2019

Грција ја испрати официјалната дипломатска нота со која ја информира македонската влада за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО. Следниот чекор е објавувањето во Службен весник на датумот на стапување во сила на уставните ...

Македонија се подготвува за промената на името – тргнати буквите од зградата на владата

Телма - 11.02.2019

Од зградата на владата рано утрово беа отстранети буквите „Влада на Република Македонија“ во очекување на нотата од Грција со која таа ќе ја информира земјава дека ги исполнила своите обврски за да може Договорот од Преспа да стапи на сила.

Владата прва си го смени името во Влада на Република Северна Македонија

Либертас - 12.02.2019

Откако вечерва Владата соопшти дека пристигнала нотата од грчкото МНР, со што Договорот од Преспа стапува на сила, владиниот веб сајт беше преименуван во сајт на Владата на Република Северна Македонија.

Грција ја прати вербалната нота – Македонија од вечерва и официјално станува Северна Македонија

Centar - 11.02.2019

Вечерва се очекува во Службен весник да биде објавено стапувањето на сила на амандманите со кое Република Македонија станува Република Северна Македонија, откако Грција доцна вечерва ја испрати вербалната нота со која се потврдува дека е заокружен ...

Стигна нотата од Грција

365 - 11.02.2019

Доставена е дипломатската нота со која Грција требаше да ја извести Македонија дека ги исполнила сите обврски и се отстранети сите пречки за стапување на сила на Преспанскиот договор, објави „ Телма “.

Димитров: Денешниот ден нека биде почеток на долготрајно пријателство помеѓу Грција и Северна Македонија

Макфакс - 12.02.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на неговиот профил на „Твитер“ напиша дека ги размениле вербалните ноти со Грција. Тој изрази надеж дека денешниот ден ќе биде почеток на долготрајно пријателство меѓу Грција и Северна Македонија.

Атина ќе го информира скопје за ратификацијата на Преспанскиот договор и протоколот за НАТО

24 Вести - 11.02.2019

Само неделава две членки на НАТО ќе го ратификуваат македонското членство во алијансата. Утре се очекува ратификацијата да помине во словенечкиот парламент, каде во посета е претседателот на македонското собрание Талат Џафери, а веќе во четврток за ...

Грчкото МНР ја испрати Вербалната нота до македонското МНР

Фокус - 12.02.2019

Министерството за надворешни работи на Грција, попладнево ја испрати Вербалната нота до македонското МНР, потврдуваат грчки дипломатски извори, јави дописничката на МИА од Атина. Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос ...

ФОТО: Сменето името на официјалната веб страница на Владата

Курир - 12.02.2019

Веб сајтот на Владата е со новото име. Горе пишува Влада на Република Северна Македонија. Новото име веќе почна да се појавува во сите државни институции откако вечерва од Грција пристигна Вербалната нота.

Денеска се очекува вербалната нота од Атина

Алсат-М - 11.02.2019

Во текот на денешниот ден се очекува од Атина да биде испратена вербална нота, со која Грција ќе информира дека го ратификувала Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО. Како што вчера информираше грчкиот заменик министер за надворешни ...

Димитров: Денеска e почеток на долго пријателство меѓу Грција и Северна Македонија

Р.С.Европа - 12.02.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва на својот „Твитер“ профил објави дека е добиена Вербалната нота од Грција, и дека Договорот од Преспа стапува на сила. Тој нагласи дека ова е почеток на долго пријателство меѓу Грција и Северна ...

Република Северна Македонија прво стигна на јужната граница

Deutsche Welle - 11.02.2019

На „Илинденска“ број 2 веќе ги нема буквите „Влада на Република Македонија“. Таблите со новото име на државата ќе почнат да се поставуваат неделава. „Не стигнав ни да се фотографирам со старите натписи...

Неделава ќе почне да се поставуваат табли со новото име на државава

Алсат-М - 11.02.2019

На „Илинденска“ број 2 веќе ги нема буквите „Влада на Република Македонија“. Таблите со новото име на државата ќе почнат да се поставуваат неделава. Tабла со македонскиот државен грб и двојазичен натпис – Република Северна Македонија / Republic оf ...

Грција ја испрати Вербалната нота

4NEWS - 12.02.2019

Како што беше најавено, Грција ја испрати Вербалната нота, со која и официјално информира дека го ратификуваше Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО. Оваа информација ја потврдија од грчкото МНР.

„Плоштадот Македонија како ќе го преименувате“: Твитер за отстранувањето на буквите од зградата на Владата

еМагазин - 11.02.2019

Очекувано, лавина од реакции по социјалните мрежи за стартот на процесот на менување на натписите и таблите на државните институции, што е предвидено со Договорот од Преспа. Утрово зградата на Владата осамна без буквите „Влада на Република ...

Денеска се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје

Локално - 11.02.2019

Во текот на денешниот ден, според најавите на алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос, се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје во кој ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за ...

Атина ќе го информира Скопје за ратификацијата на договорот

Р.С.Европа - 11.02.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Јоргос Катругалос вчера изјави дека Атина денеска ќе испрати вербална нота до Скопје со која ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО.

Атина ќе го информира Скопје за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО

Вечер - 11.02.2019

Атина денеска се очекува да испрати Вербална нота до Скопје со која ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, најави вчера алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, пренесе МИА.

Утре Атина испраќа Вербална нота во Скопје, од следната недела Грција ќе ни се обраќа со „Северна“

4NEWS - 10.02.2019

Во понеделник, Атина ќе испрати во Скопје Вербална нота со која ќе информира дека Грција го ратификувала Преспанскиот договор и Протоколот за членство во НАТО. Министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во интервју за грчката ...

Ќе се менуваат ли и капаците на шахтите со ѕвездата од Вергина (Кутлеш), согласно Договорот од Преспа

еМагазин - 11.02.2019

Грција денеска ќе испрати Вербална нота до Македонија во која што ќе информира за ратификацијата на Договорот од Преспа, а Македонија автоматски ќе треба да го започне процесот во кој ќе ги информира ОН, но и сите земји членки што ја признаа под ...

ШТО Е СЛЕДНО: Грција денес ќе му каже на Скопје дека го ратификувала Преспанскиот договор

Фактор - 11.02.2019

Атина се очекува да испрати вербална нота до Скопје денес, во која ќе информира дека Грција го ратификувала Преспанскиот договор и протоколот за членство на земјава во НАТО. Во петокот грчкиот парламент даде зелено светло за протоколот, а на 25 ...

Сѐ уште се чека Вербалната нота од Грција

4NEWS - 11.02.2019

Сѐ уште не е пристигната Вербалната нота од Грција до Македонија, со која нашиот сосед ќе ја извести нашата земја дека е ратификуван Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Од Министерството за надворешни работи за ТВ21 најавија дека ...

Грција ја испрати нотата до Македонија со што уставните измени за новото име може да стапат на сила

iPortal - 11.02.2019

Грција и ја достави на Македонија нотата со која ја информира дека ги исполнила своите обврски за да може Договорот од Преспа да стапи на сила, објави телевизија Телма. Се очекува уште вечерва во Службен весник да биде објавен датумот кога стапуваат ...

Грција ја испрати дипломатската нота

Република - 11.02.2019

Грција ја испрати официјалната дипломатска нота со која ја информира македонската влада за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО. Следниот чекор е објавувањето во Службен весник на датумот на стапување во сила на уставните ...

Димитров: Нека денешниот ден биде почеток на долготрајно пријателство меѓу Грција и Северна Македонија

Фокус - 12.02.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров се јави на Твитер по стапувањето на сила на новото име на државата, Република Северна Македонија. -Пред малку ги разменивме конечните вербални ноти: Преспанскиот договор влегува во сила! Нека ...

Јужниот сосед ја испрати вербалната нота

Фактор - 12.02.2019

Mинистерството за надворешни работи на Грција ја испратило вербалната нота. Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во неделата, во интервјуто за АНА-МПА најави дека нотата ќе биде испратена во понеделник.

И официјалната веб-страница на Владата со новото име

Нетпрес - 12.02.2019

Веб сајтот на Владата е со новото име. Горе пишува Влада на Република Северна Македонија. Новото име веќе почна да се појавува во сите државни институции откако вечерва од Грција пристигна Вербалната нота.

Денес се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје

Република - 11.02.2019

Во текот на денешниот ден, според најавите на алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос, се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје во кој ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за ...

Атина денеска ќе го информира Скопје за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО

Либертас - 11.02.2019

Атина денеска се очекува да испрати Вербална нота до Скопје со која ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, најави вчера алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, јави ...

Се уште се чека Вербалната нота од Грција

Press24 - 11.02.2019

Сѐ уште не е пристигната Вербалната нота од Грција до Македонија, со која нашиот сосед ќе ја извести нашата земја дека е ратификуван Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави ТВ21.

Грција ја прати нотата до Македонија со која уставните измени за новото име може да стапат во сила

1tv - 11.02.2019

Официјална Атина ја прати до Владата во Скопје нотата со која ја информира дека ги исполнила своите обврски за да може Договорот од Преспа да стапи во сила. Штом документот ќе пристигне во Владата, се очекува во најскор можен рок во Службен весник ...

Грција ја испрати нотата до Македонија со што уставните измени за новото име може да стапат на сила

1tv - 11.02.2019

Грција и ја достави на Македонија нотата со која ја информира дека ги исполнила своите обврски за да може Договорот од Преспа да стапи во сила. Се очекува уште вечерва во Службен весник да биде објавен датумот кога стапуваат на сила уставните измени ...

Грција ја информира македонската Влада дека Договорот од Преспа и Протоколот за НАТО се ратифицирани

МКД - 11.02.2019

Грција ја испрати официјалната дипломатска нота со која ја информира македонската влада за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО. Следниот чекор е објавувањето во Службен весник на датумот на стапување во сила на уставните ...

Димитров на Твитер: Денешниот ден нека биде почеток на долготрајно пријателство меѓу Северна Македонија и Грција

1tv - 12.02.2019

Пред малку ги разменивме конечните вербални ноти: Преспанскиот договор влегува во сила, напиша на Твитер министерот за надворешни работи, Никола Димитров. – Нека денешниот ден биде почеток на долготрајно пријателство меѓу Грција и Северна Македонија.

ПЈРМ официјално станува Северна Македонија, пишуваат грчките медиуми

Фокус - 11.02.2019

Во текот на денешниот ден, според најавите на алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос, се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје во кој ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за ...

Грците праќаат вербална нота за ратификација на „преспанскиот“ договор

Алфа - 11.02.2019

Атина треба да испрати Вербална нота до Скопје со која ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, најави вчера алтернативниот министер за надворешни работи на Грција.