TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија три години ги чека плодовите од брегзитот

Слободен Печат - 31.01.2023

Пред точно три години тогашниот премиер Борис Џонсон објави дека „земјата конечно ќе може да го оствари својот потенцијал“ и изрази надеж дека „од месец на месец ќе расте довербата“. Показателите во изминатите две години укажуваат на спротивното – ...

Еврозоната избегна рецесија, економијата зајакна во четвртиот квартал од 2022 година

Денар - 31.01.2023

Еврозоната забележа раст во последните три месеци од 2022 година, избегнувајќи рецесија дури и кога растот на трошоците за енергија, падот на довербата и зголемувањето на каматните стапки ја оптоваруваат економијата на валутниот блок.

ПРОГНОЗАТА НА ММФ ЗА 2023 ПООПТИМИСТИЧНА: Инфлацијата во светот ќе забави, можно избегнување на рецесијата

Пари - 31.01.2023

Меѓународниот монетарен фонд даде посветла перспектива во својот најнов извештај отколку во октомври, предвидувајќи дека инфлацијата ќе забави. Се вели дека европските економии покажале поголема отпорност од очекуваното.

БДП во Франција неочекувано расте, и покрај стравувањата од рецесија во Европа

Денар

Прогнозата на ММФ за 2023 пооптимистична

Алсат-М

Прогнозата на ММФ за 2023 пооптимистична

Zoom

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

Телма - 31.01.2023

Меѓународниот монетарен фонд денеска малку ги зголеми изгледите за глобалниот раст во 2023 поради „изненадувачките отпорни“ побарувања во САД и Европа, пониските трошоци за енергија и повторното отворање на кинеската економија откако Пекинг ги ...

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

А1 On

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

Опсервер

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

Независен

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

Бизнис Вести

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

Курир

ММФ ГИ ЗГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊАТА ЗА РАСТ Глобалната економија годинава ќе порасне за 2,9 отсто

+инфо

Нетпрес Вечер Прес Н.Македонија еМагазин Нова ТВ Во Центар Слободен Печат MakPress