TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Затворен првиот хотелски карантин, по 14 дена – 114 луѓе заминуваат дома

Телма - 26.03.2020

Нема мораториум за кредитите за граѓаните и компаниите, туку банките сами ќе одлучуваат дали и кому ќе му ги одложат ратите. Владата вчера ја донесе Уредбата, со која им овозможува на банките да понудат поповолни услови за клиентите.

Владата донесе уредба за одложување на кредитите, сега на потег се банките

Канал5 - 26.03.2020

Владата синоќа ја донесе Уредбата со кој се овозможува одложување на ратите за кредитите, но таа нема да важи по автоматизам. Сега на потег се банките. Уредбата предвидува можност банките ќе дадат понуда за одложување или грејс период на обврските, ...

Нема сите граѓани да имаат „пауза“ за враќање на кредитите

Алсат-М - 26.03.2020

Нема сите граѓани да добијат можност да го одложат плаќањето на дел од ратите за кредити. Самите банки се тие кои ќе одлучуваат каква понуда ќе им дадат на своите клиенти. Според неофицијалните информации до кои дојде Алсат, управните одбори на ...

Одложени кредити, намалени камати – како ќе се преброди наредниот период?

24 Вести - 26.03.2020

Граѓаните и компаниите може да очекуваат одложување на исплатата на ратите на кредити, репрограмирање, пониска каматна стапка и други поволности со кои ќе им се олесни отплатата на кредитите за време на корона-кризата.

НБ: Депозитите сигурни, во вакви околности најбезбедни се во банките

А1 On - 26.03.2020

Депозитите на граѓаните во банките се сигурни и постои простор за загриженост, а прогласувањето на вонредната состојба не подразбира промени во процесот на банкарското работење, порачуваат од Народната банка.

Граѓаните може да почнат да бараат одложување на плаќањето на кредитите, пониски камати, поповолно задолжување…

Вечер - 26.03.2020

Според Уредбата со законска сила што ја донесе Владата во средата вечерта, граѓаните и фирмите имаат можност сами да побараат промена на условите за кредитите што ги користат, доколку оценат дека имаат потреба од тоа.

Владата ги остави граѓаните и банките меѓусебно да се натегаат за одложување на ратите за кредитите

Алфа - 26.03.2020

Владата ги остави граѓаните и банките меѓусебно да се натегаат за одложување на ратите за кредитите. И банките ќе даваат понуди, но и должниците ќе можат да побараат променети услови. Засега, ниту граѓаните, ниту фирмите се уште не знаат какви ...

Може ли финансискиот сектор да го спаси реалниот

Н.Македонија - 26.03.2020

Запирањето на одредени економски активности, како и забраните за движење и групирање на граѓаните, значително им наштети на угостителството, туризмот, транспортот… Но негативните ефекти веќе се чувствуваат и во другите економски сектори.

Банките ќе ги известат корисниците какви поповолни услови нудат

Слободен Печат - 26.03.2020

Банките и штедилниците можат да понудат поповолни услови преку веб-страници или преку индивидуално известување. Ако корисниците на кредити не одговорат негативно во рок од 10 дена, се смета дека се прифатени новите услови и не треба да се оди во ...

Промената на договорните услови за кредитите ќе може да се врши побрзо и поедноставно

Макфакс - 26.03.2020

Донесена е Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со коишто ќе им го олеснат сервисирањето на ...

Донесена Уредба со законска сила за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и ...

Бизнис Вести - 26.03.2020

Со задоволство ја информираме јавноста дека денес е донесена Уредбата за начинот на промена на договорните услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците подготвена од Народната банка, Министерството за финансии и Правната комисија при ...

БАНКАРИТЕ НЕ СЕ ПРЕЦИЗНИ ДАЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖАТ ОД ДИВИДЕНДИТЕ - велат, секогаш се грижиме за стабилноста

Фактор - 26.03.2020

Откако Народна банка им порача дека очекува од нив добивката што ја оствариле лани да не ја делат за дивиденди, туку да ја искористат за зголемување на капиталот, дел од банкарите за Фактор велат дека тие како и секогаш досега, и во овој кризен ...

Уредбата за одлагање на ратите за кредитите помина на владина седница

360 степени - 25.03.2020

Владата на денешната седница ја донесе Уредбата со законска сила со која ќе им се помогне на граѓаните и фирмите во исплатата на кредитите во банките. Истата уредба, викендов ја најави и министерката за финансии, Нина Ангеловска, посочувајќи дека на ...

Граѓаните чекаат на одложување на ратите за кредити, банките да не делат дивиденди

Алфа - 25.03.2020

Граѓаните и фирмите со нетрпение очекуваат банките да им ги пролонгираат ратите на кредитите за најмалку 3 месеци. Ратите најчесто доспеваат за плаќање на 1-ви или 16-ти во месецот, па има краток период за овој проблем привремено да се реши.

Владата донесе уредба за промена на договорните услови на кредитите

Денешен - 25.03.2020

Владата донесе повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза, меѓу кои и за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Банкарскиот долг огромен товар во вонредните услови: Секој вработен во просек им должи на банките по 4.900 евра

Слободен Печат - 25.03.2020

Отплатата на долговите во оваа вонредна ситуација кога многу фирми не работат или работат со значителни капацитети, како и кога многу луѓе останаа без работа или ќе земат намалена плата, е огромен товар, а за некои и невозможен.

НБРМ бара од банките поддршка за нивните клиенти, во просек секој вработен граѓанин е задолжен по 4.900 евра

Фокус - 25.03.2020

Компаниите и граѓаните им должат на банките 5,6 милијарди евра, од кои компаниите 2,72 милијарди евра, а граѓаните 2,83 милијарди евра, заклучно со февруари годинава, покажуваат податоците на Народната банка.

Владата донесе уредба за промена на договорните услови на кредитите

+инфо - 25.03.2020

Владата донесе повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза, меѓу кои и за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Донесени повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза

Слободен Печат - 25.03.2020

На владината седница е донесена Уредба со законска сила за примена на законот за буџетите за време на вонредна состојба, со која се дава поголема флексибилност на буџетските корисници при управувањето и користењето со планираните средства, односно ...

Владата донесе уредба за промена на договорните услови на кредитите

А1 On - 25.03.2020

Владата донесе повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза, меѓу кои и за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Владата ја донесе мерката за одложено плаќање на кредитите

Фокус - 25.03.2020

Владата донесе повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза, меѓу кои и за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Банките се на потег: Треба да ги одложат кредитите на граѓаните додека трае кризата

Centar - 25.03.2020

Владата донесе повеќе уредби за олеснување на финансиската изложеност на граѓаните и компаниите во услови на криза, меѓу кои и за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Уредбата за “замрзнување на ратите за кредитите” помина на владина седница

Банкарство.мк - 26.03.2020

На денешната 28-ма седница Владата на Република Северна Македонија ја донесе Уредбата со законска сила за начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

Курир - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

Вечер - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

Опсервер - 26.03.2020

Се овозможува навремена поповолна промена на кредитните услови за кредитите да не станат нефункционални. До крајот на септември секое доцнење до 150 дена нема да се смета за нефункционален кредит.

Владата донесе уредба со која банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

Слободен Печат - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

+инфо - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

А1 On - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Владата донесе Уредба: Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

Frontline - 26.03.2020

Се овозможува навремена поповолна промена на кредитните услови за кредитите да не станат нефункционални. До крајот на септември секое доцнење до 150 дена нема да се смета за нефункционален кредит.

Владата донесе Уредба: Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

Локално - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

4NEWS - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

Сител - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

Денар - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

Канал5 - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите, Владата ја донесе Уредбата

Либертас - 26.03.2020

– Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Владата донесе уредба за одложено плаќање на кредитите, на ред се банките

еМагазин - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Донесена уредба за банките да можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

MakPress - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

Нетпрес - 26.03.2020

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени.

Сега банките се на потег – како да се одложат кредитите и ратите

Независен - 26.03.2020

Ако физичкото лице, или фирмтат во рок од десет дена писмено или електронски не ја известат банката/штедилницата дека го одбива понуденото олеснување на финансискиот товар, ќе се смета дека понудата за промена на договорните услови е прифатена ...

НБ и МФ: Донесена е уредбата, промената на договорните услови за кредитите на засегнатите граѓани и фирми ќе може да се ...

24Инфо - 26.03.2020

Заедничко соопштение на Народната банка и Министерството за финансии Донесена е Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и ...

БАНКИТЕ НА ПОТЕГ - ОДЛОЖУВАЊЕ, ПРОЛОНГИРАЊЕ НА ИСПЛАТАТА И ПОНИСКА КАМАТА - тие ќе понудат, клиентите да кажат дали ...

Фактор - 26.03.2020

Уредбата конечно е донесена, но не е прецизно наведено какви конкретно олеснувања на кредитните услови ќе има за граѓаните. Тоа ќе го одредат самите банки и за тоа ќе ги известат своите клиенти.

Промената на договорните кредитни услови ќе се врши брзо и едноставно, електронски, без одење во банките

А1 On - 26.03.2020

Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со кои ќе им го олеснат сервисирањето на кредитите за време на ...

ДОНЕСЕНА Е УРЕДБАТА: Промената на договорните услови за кредитите на засегнатите граѓани и фирми ќе може да се врши ...

Бизнис Вести - 26.03.2020

Донесена е Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со коишто ќе им го олеснат сервисирањето на ...

Официјално: Банките и штедилниците може да ги олеснат кредитните услови за граѓаните и фирмите погодени од кризата

Банкарство.мк - 26.03.2020

Донесена е Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со коишто ќе им го олеснат сервисирањето на ...

Промената на договорните кредитни услови ќе се врши брзо и едноставно, електронски, без одење во банките

Фокус - 26.03.2020

Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со кои ќе им го олеснат сервисирањето на кредитите за време на ...

Промената на договорните кредитни услови ќе се врши брзо и едноставно, електронски, без одење во банките

Frontline - 26.03.2020

– Со Уредбата се овозможува промената на договорните услови за кредитите да се изврши побрзо и поедноставно, без да се загрози јавното здравје – без да се посетуваат експозитурите и филијалите и без да се чека во ред на шалтерите заради потпишување ...

Промената на договорните кредитни услови ќе се врши брзо и едноставно, електронски, без одење во банките

iPortal - 26.03.2020

Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со кои ќе им го олеснат сервисирањето на кредитите за време на ...

Промената на договорните кредитни услови ќе се врши брзо и едноставно, електронски, без одење во банките

Сител - 26.03.2020

Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со кои ќе им го олеснат сервисирањето на кредитите за време на ...

Промената на договорните кредитни услови ќе се врши брзо и едноставно, електронски, без одење во банките

Опсервер - 26.03.2020

– Уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба, на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата на ратите и други поволности со кои ќе им го олеснат сервисирањето на кредитите за време ...