TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавен повик за учество на Собрание на акционери на ТТК Банка АД Скопје

Пари - 02.03.2021

Во согласност со Одлуката на Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје бр. 02-1541/2 од 25.2.2021 година, XXXVI-тата седница на Собранието на акционери на ТТК Банка АД Скопје ќе се одржи на 31.3.2021 година (среда) со почеток во 12:00 часот, во ...

Акциите на банките поцрвенеа на берза по одлуката на НБРМ

Сител - 01.03.2021

Поцрвенеа банките на берза. Вредноста на акциите на сите банки денеска потона, а кај некои падот е двоцифрен. Намалувањето на врендоста на акциите на банките беше очекувано по Одлуката на НБРМ да забрани исплата на дивиденда до крајот на годината.

Банкарските акции во слободен пад по Одлуката на Народна банка за привремено ограничување на распределбата и исплатата ...

Банкарство.мк - 01.03.2021

На последниот ден за тргување на македонската берза, банкарските акции забележаа висок пад на вредноста по Одлуката на Народната банка за привремено ограничување на распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките.

На акционерите нема да им „избега“ дивидендата?

Пари - 01.03.2021

Одлуката на НБРМ која им наложува на банките и штедилниците да ја одложат исплатата на дивиденда остварена врз основа на нивните резултатите од минатата, 2020 година, евидентно, предизивика и очекувани и неочекувани реакции, вели за весникот ВЕЧЕР, ...

Народната банка забрани исплата на дивиденда на акционерите на банките

Тера - 01.03.2021

Советот на Народната банка на седницата одржана на 26 февруари донесе Одлука за привремено ограничување на распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките. Оваа одлука се однесува и на штедилниците.

Хајредини: Одлуката на НБРМ за привремено ограничување на исплатата на дивидендата е преседан и мешање во деловната ...

Локално - 01.03.2021

Одлуката на Централната Банка да ја ограничи распределбата на дивидендата на акционерите на банките и на штедилниците е преседан, вели за локално.мк поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини.Иако зад ваквиот чекор сигурно има законска основа ...

НБРМ им забрани на банките да делат дивиденди, препорака и за осигурителните компании

Пари - 01.03.2021

Народна банка ги изненади банките и акционерите со тоа што привремено ја забрани исплатата на дивиденда на банките. Акционерите годинава нема да добијат ништо иако банките ланската 2020 година остварија високи профити.

Милошоски: Забраната на банките да исплаќаат дивиденди е показател дека буџетот е слаб

Centar - 28.02.2021

Одлуката на Народната банка за забрана на банките да исплаќаат дивиденди е показател дека буџетот е слаб и дека државата е пред банкрот, истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски.

Николоски и Милошоски шират опасен „вирус“ за недоверба во банкарскиот систем

Независен - 01.03.2021

МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Ако се оди според објаснувањата на Милошоски и Николоски може да се постави прашањето дали, на пример, пред банкрот се и Хрватска, Србија и други земји каде што централните банки исто така им наложија на банките да не делат ...

Втор ден по ред поцрвенеа банките на берза

Пари - 01.03.2021

Втор ден по ред поцрвенеа банките на Македонска берза. Вредноста на акциите на банките се намали. Акцијата на Стопанска Банка Битола денеска забележа пад од 4,57% и просечната цена сега изнесува 3.293,00 денари по акција, акцијата на ТТК Банка ...

Народна банка за Фактор: Очекуваме банките да послушаат, ограничувањето може да се укине и порано

Фактор - 01.03.2021

Банките да постапат согласно одлуката со која времено им се забранува да делат дивиденда од ланската добивка очекува креаторот на оваа мерка, регулаторот на пазарот – Народната банка. И покрај тоа што истиот ден, во петокот, кога Народна банка ...

Одлуката на НБРМ за забрана на банките да исплаќаат дивиденди е показател дека буџетот е слаб и дека државата е пред ...

Република - 28.02.2021

Денеска во Стопанската комора во Битола на средба со стопанствениците, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски во врска со одлуката на Народна банка за забрана на банките и осигурителните компании да исплаќаат дивиденди истакна дека ...

Славески: Одлуката на НБРМ требаше да се донесе уште лани во март

Република - 28.02.2021

Одлуката на Централната банка за времена суспензија на исплатата на дивиденди од страна на банките и штедилниците до крајот на 2021 година е целосно оправдана, вели за весникот ВЕЧЕР, професорот Трајко Славески, екс министер за финансии.

Народна банка привремено ја забрани исплатата на дивиденда на банките

Република - 26.02.2021

Советот на Народната банка одлучи денеска привремено да ја ограничи распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките. Оваа одлука се однесува и на штедилниците, соопшти Народната банка.