TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведската премиерка: Во екстрадициите на Курдите ќе го следиме домашното и меѓународното право

Канал5 - 29.06.2022

Шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави денеска дека секое зголемување на бројот на екстрадиции, како резултат на договорот со Турција за прием на оваа нордиска земја во НАТО, ќе зависи од информациите добиени од турските власти.

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска

Еспресо

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

А1 On

Зошто Турција го укина ветото за членство на Финска и Шведска во НАТО

Frontline

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Кајгана

Шведските Курди стравуваат: Ние ќе ја платиме цената за влезот во НАТО

МКД

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

Опсервер

Во Центар Република Frontline MakPress Курир 24Инфо Локално Вечер Прес

НАТО ги поканува Шведска и Финска да се приклучат

4NEWS - 29.06.2022

Лидерите на земјите од НАТО одлучија да ги поканат Шведска и Финска да се приклучат на алијансата и се согласија да ги потпишат пристапните протоколи. Членките на НАТО ги поканија Шведска и Финска да станат членки.

НАТО ги повика Шведска и Финска да станат членки, Русија означена како закана

Локално

Турција даде зелено светло за прием на Финска и Шведска во НАТО

Телма

Лидерите на НАТО се собраа на првиот самит по руската инвазија на Украина

Телма

ВИДЕО | Андоновиќ: За Русија влезот на Шведска и Финска во НАТО нема никакво значење?

Слободен Печат

Столтенберг - Русија претставува директна закана за нашата безбедност

Р.С.Европа

Столтенберг: Очекувам брза ратификација на членството на Шведска и Финска во НАТО

МКД

Фактор Еспресо Локално Локално Локално Сакам да кажам Независен А1 On

Русија: Влегувањето на Шведска и Финска во НАТО е дестабилизирачки потег

МКД - 29.06.2022

Русија смета дека шведските и финските планови за влез во НАТО се дестабилизирачки потег, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, во време кога двете земји се подготвуваат за забрзан процес на добивање членство ...

Реакција од Русија: Проширувањето на НАТО е дестабилизирачки фактор

4NEWS

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

А1 On

Москва: Негативно гледаме на плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО

Локално

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

24Инфо

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Опсервер

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

CivilMedia

MakPress 360 степени Канал5 еМагазин

Турција побара екстрадиција на 33 „терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием во НАТО

Сакам да кажам - 29.06.2022

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО. Двете скандинавски држави денеска и формално добија покана за членство во НАТО и ...

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Макфакс

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Независен

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Опсервер

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Република

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Frontline

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

24Инфо

А1 On CivilMedia MakPress Вечер Прес +инфо Фокус Локално Точка

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

MakPress - 29.06.2022

Лидерите на НАТО се согласија официјално да ги поканат Финска и Шведска да се приклучат на алијансата откако Турција постигна договор со нордиските држави за да се откаже од своите приговори, се вели во соопштението.

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

А1 On

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

Во Центар

Лидерите на НАТО едногласни да ги поканат Финска и Шведска во Алијансата

Слободен Печат

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

Курир

Лидерите на НАТО членките ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

24Инфо

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

Frontline

Опсервер Нетпрес Вечер Прес Фокус

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Опсервер - 29.06.2022

Премиерката на Шведска Магдалена Андерсон изјави дека нејзината земја ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата. Откако вчера Турција, Шведска и Финска потпишаа Меморандум за влез на двете земји во НАТО, Андерсон утрово даде изјава ...

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

MakPress

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

А1 On

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Frontline

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

24Инфо

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Во Центар

Шведската премиерка Андерсон вети воспоставување близок дијалог со Турција за екстрадиција на терористите од ПКК

Денешен

Република CivilMedia Lider

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Опсервер - 29.06.2022

Грчката Влада изразила задоволство за постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството на НАТО, пишува грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на владини извори, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Фокус

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Frontline

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

А1 On

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

MakPress

Грција е задоволна од договорот на Турција со Шведска и Финска за членството во НАТО

Денешен

Грција го поздравува договорот на Турција со Шведска и Финска за членството во НАТО

Република

Во Центар Lider