TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поднесени предлог - измени на Изборниот законик

Канал5 - 08.11.2019

Групата од десетина пратеници достави два предлози – еден за воведување една изборна единица веќе на предвремените избори во април догодина и втор за отворени кандидатски листи за следните локални избори. Собранието за промена на Изборниот законик.

Поднесени предлог-измени на Изборниот законик - една изборна единица на парламентарни и отворени листи на локални ...

Сител - 08.11.2019

Иницијативата за една изборна единица денеска поднесе два предлога за измени и дополнувања на Изборниот законик, соопшти денеска на прес-конференција во Собранието пратеничката Лилјана Поповска.

Промена на изборниот модел – сите се залагаат, никој не ја сака!

Слободен Печат - 08.11.2019

Овој модел се провлекува како идеја од почетокот на демократските избори, но никако да дојде на ред.Оттаму иако сега „сите“ се залагаат за една изборна единициа, тешко е да се поверува дека баш сите и го сакаат тоа.

Заев сака една изборна единица – Алијанса бара 8, Беса отворени листи

ТВ21 - 07.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се против промена на изборниот модел за изборите на 12 април. Премиерот Заев не е сигурен дали ги има потребните бројки за промена на изборниот модел, меѓутоа останува на ставот дека тоа треба да се случи, а ако не сега, како што ...

Изборен законик, Заев остана сам за една изборна единица

Алсат-М - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев продолжува да ја поттикнува иницијативата за промена на изборниот модел и моделот со шест изборни единици, но постојано повторува дека тој и неговата партија не се иницијатори.

Калеска-Ванчева: До сега немаше услови за промена на изборниот модел, но сега има

Локално - 07.11.2019

СДСМ уште во изборната програма во 2016 ја најави потребата за промена на изборниот модел со една изборна единица. Ова е еден конзистентен став кој го има СДСМ и впрочем јавно се кажува поддршката која се дава и од помалите политички партии по ова ...

Ацевски: Една изборна единица е најдобриот модел за државата

Локално - 07.11.2019

Една изборна единица е најдобриот модел за државата и тоа е преизборно ветување на СДСМ, вели пратеникот Костадин Ацевски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5. „Една изборна единица беше предизборно ветување, но тоа не е додворување на помалите ...

Предлогот за изборен модел со една изборна единица ќе се стави на гласање без оглед дали има конзенсус

Сител - 07.11.2019

Отсуството на консензус за премиерот нема да биде пречка да ја почне процедурата за промена на изборниот модел во една изборна единица. Иако не е сигурен дека ќе обезбеди мнозинство, Заев вели дека предлогот за измени сепак ќе го стави на гласање ...

Бошњачкиот Демократски Сојуз бара измена и демократизација на изборниот модел

24 Вести - 07.11.2019

Сегашниот изборен модел не дава можност на помалите партии кои ги преставуваат етничките заедници да настапуваат самостално на изборите, и мораат да настапуваат во коалиции со поголемите партии, велат од Бошњачкиот Демократски Сојуз.

Заев со една изборна единица сака да ги мотивира неопределените гласачи

Телма - 07.11.2019

Со една изборна единица премиерот сака да ги мотивира неопределените гласачи да излезат на гласање. Очекува поголема излезност доколку помалите партии добијат шанса да влезат во Парламентот.

Премиерот се уште е за една изборна единица

Телма - 07.11.2019

Премиерот Заев останува на ставот дека поддржува една изборна единица. Тврди дека има и бадентерово мнозинство, како и тоа дека измените во изборниот законик можат да се направат и без ВМРО ДПМНЕ, кои бараат мнозински модел, а и без ДУИ кои сметат ...

Заев пред избори се сети на ветувањето за една изборна единица дадено пред изборите во 2016-та

Алфа - 07.11.2019

Иако веќе 2 и пол години Заев шефува на Илинденска, на помалку од 6 месеци пред изборите се сети на ветувањето за една изборна единица. Период кој според препораките на ОБСЕ не е доволен за измени во изборниот законик.

Заев: Остануваме на ставот за една изборна единица

Алсат-М - 07.11.2019

Уште во изборната програма во 2016 година кажавме дека ќе се залагаме за една изборна единица и уште сме на тој став, рече денеска во одговор на новинарско прашање премиерот Заев, запрашан дали би можело да се очекува консензус по предлогот во ...

Не е до моделот туку до капацитетот

CivilMedia - 07.11.2019

од корнер: Како што се плашат од избори, се плашат уште повеќе од една изборна. А една изборна е простор каде што секој глас на секој граѓанин е ефектен и каде е ефектна и волјата на секој гласач.

Новиот изборен модел ќе го гледаме само во дебати

Слободен Печат - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев посакува консензус за промена на Изборниот законик со кој на изборите во април ќе се гласа во една изборна единица, наместо досегашните шест, но ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ вчера порачаа дека сега нема време за законски измени.

Заев надежен и покрај јасниот став од Ахмети и Мицкоски: Мислам дека имам поддршка за една изборна единица

Република - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека ќе биде постигнат консензус за промена на Изборниот модел со една изборна единица, повторувајќи дека со тоа губат големите партии, ќе загуби и СДСМ, но ќе се острани можноста за какво било авторитарно ...

Наместо една изборна единица, попис и подобрување на Донтовиот систем

МКД - 06.11.2019

Граѓаните мора да сфатат дека изборниот модел е сепак само математичка формула, а не магично стапче за демократизација. Во претходниот бло г беа претставени два елементи на политичка репрезентативност (Број на изборни единици и Изборен праг).

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

Фокус - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

Кој добива, кој губи од евентуална промена на изборниот модел?

Глас на Америка - 06.11.2019

Аналитичари сметаат дека не постои доволно политичка воља помеѓу големите политички партии да се промени веќе воспоставениот изборен модел Иако до предвремените парламентарни избори на 12 април има речиси половина година, на нов изборен модел ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ против менување на изборниот модел

Телма - 06.11.2019

Изборниот модел не треба да се менува неколку месеци пред предвремените избори, порачуваат ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Изборниот законик ќе се менува, но само во делот што подразбира вградување на препораките на ОБСЕ, ОДИХР и ЕУ.

Груби: Имаме усогласен текст за Изборниот законик, но нема промена на изборниот модел

Фокус - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти.

ВМРО и ДУИ не прифаќаат избори со една изборна единица

Алсат-М - 06.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не прифаќаат да се промени изборниот модел сега на само неколку месеци пред начелно договорените предвремени избори на 12 април. Покрај тоа, овие партии имаат значителни разлики во однос на соодветниот изборен модел што треба да се ...

Власта и опозицијата блиску до договор за изборниот законик, моделот останува ист

Канал5 - 06.11.2019

Изборниот законик ќе претрпи промени во пресрет на пролетните предвремени избори, но изборниот модел останува ист. На последната средба на работната група во Министерството за правда постигната е согласност во Законикот да се вметнат препораките од ...

ДУИ ја покрена идејата за една изборна единица, нема дебата за промена на изборен модел пред избори

Сител - 06.11.2019

ДУИ, коалициониот партнер на СДСМ засега не размислува за една изборна единица. Според пратеникот Артан Груби, нема потреба да се менува изборниот модел, на само 6 месеци од изборите. На иста линија е и опозицијата.

Помалите партии извисија за една изборна единица и отворени изборни листи

Слободен Печат - 06.11.2019

Ваквата информација ја потврди пратеникот од редовите на ДУИ, Артан Груби. Изборниот модел за предвремените останува ист - шест изборни единици и затворени листи. Работните групи на СДСМ, ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ вчера ги усогласиле измените во Изборниот ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ со ист став – не прифаќаат предвремени избори со една изборна единица

ТВ21 - 06.11.2019

ДУИ и ВМРО ДПМНЕ го отфрлаат предлогот на СДСМ со помалите политички партии кои бараат една изборна единица. Откако вчера премиерот Зоран Заев рече дека ДУИ треба да прифати модел со една изборна единица затоа што албанската опозиција се здружува и ...

Премиерот се по засилено го гради теренот за одложување на изборите?

Алфа - 06.11.2019

ДУИ не ги прифаќа сугестиите на премиерот да се согласат на една изборна единица – сами си знаеле што е најдобро за нив. Контра коалициониот партнер не прифаќаат една изборна единица, се усогласуваат ставови околу текст на закон а во него не се ...

ВМРО-НП на иста линија со власта во однос на изборниот модел

MakPress - 06.11.2019

ВМРО-Народна партија упатува целосна поддршка за конечна демократизација на изборните процеси во Македонија. Сметаме дека има доволно време и овој процес да се усвои и имплементира уште на претстојните предвремени парламентарни избори.

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

А1 On - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

Слободен Печат - 06.11.2019

Според Јанушев, во напредна фаза се разговорите на работните групи за изборното законодавство кои очекуваат да бидат донесени што е можно побрзо и да не се остават за пред распишување на изборите.

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

24Инфо - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

ЈАНУШЕВ: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори, а ако се прави тоа ние сме за 120 изборни единици

Денешен - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори.

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

CivilMedia - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

Независен - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборниот модел не се менува пред избори

iPortal - 06.11.2019

Од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ и останува на предлогот за мнозински модел со ...

Промена на изборниот модел во една изборна единица со или без консензус

А1 On - 06.11.2019

Премиерот Зоран Заев опстојува на идејата за промена на изборниот модел од постојните шест во една изборна единица, што беше и едно од изборните ветувањаа на СДСМ. Иницијативата за промена на изборниот модел, која тој ја поддржа, а која деновиве ја ...

Јанушев: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

Скопје инфо - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

Груби: Aпсурдно е да се дискутира за промена на изборен модел пет месеци пред избори

Независен - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти.

Политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел

iPortal - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти.

ГРУБИ: На средбата на ентузијасти усогласивме текст за Изборниот законик, но нема промена на изборниот модел

Денешен - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти.

Заев со надеж дека ќе се постигне консензус за една изборна единица

CivilMedia - 06.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека ќе биде постигнат консензус за промена на Изборниот модел со една изборна единица, повторувајќи дека со тоа губат големите партии, ќе загуби и СДСМ, но ќе се острани можноста за какво било авторитарно ...

Груби: Имаме усогласен текст за Изборниот законик, но нема промена на моделот

24Инфо - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти.

Груби: Имаме усогласен текст за Изборниот законик, но нема промена на изборниот модел

Нова ТВ - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик, во кој не се предвидува промена на изборниот модел. -Вчерашната средба, беше неформална средба на ентузијасти.

Заев контра Ахмети и Мицкоски: Парламентот ќе покаже дали ќе помине предлогот за една изборна единица

+инфо - 06.11.2019

Премиерот Зоран Заев ќе ја турка измената на изборниот модел, односно Македонија да биде една изборна единица иако вчера владиниот партнер ДУИ и најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ се изјаснија дека се против измени на Изборниот законик пет ...

Јанушев: Несериозно е да се менува изборен модел неколку месеци пред избори

MakPress - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

Власта бара консензус за промена на изборниот модел, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се согласуваат

MakPress - 06.11.2019

Премиерот Зоран Заев опстојува на идејата за промена на изборниот модел од постојните шест во една изборна единица, што беше и едно од изборните ветувањаа на СДСМ. Иницијативата за промена на изборниот модел, која тој ја поддржа, а која деновиве ја ...

ВМРО-ДПМНЕ одбива да се смени изборниот модел непосредно пред избори

+инфо - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

Груби: Усогласивме текст на Изборниот законик, а во него нема промена на изборниот модел

Р.С.Европа - 06.11.2019

Пратеникот Артан Груби од ДУИ изјави дека политичките партии усогласиле измени на Изборниот законик во кој не се предвидува промена на изборниот модел. Според него, апсурдно е да се дискутира за промена на изборен модел на пет месеци пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

еМагазин - 06.11.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку месеци пред закажаните предвремени парламентарни избори и останува на предлогот за мнозински модел ...

ДУИ ја покрена идејата за една изборна единица, нема дебата за промена на изборен модел пред избори

4NEWS - 06.11.2019

ДУИ, коалициониот партнер на СДСМ засега не размислува за една изборна единица. Според пратеникот Артан Груби, нема потреба да се менува изборниот модел, на само 6 месеци од изборите. На иста линија е и опозицијата.