TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО е мртво, да живее НАТО

Н.Македонија - 09.11.2019

Последните изјави на францускиот претседател Емануел Макрон околу состојбата на НАТО предизвикаа бурни реакции кај другите светски лидери, но и кај дел од домашните аналитичари, кои не се согласуваат со неговата констатација и сметаат дека ...

Во процепот

Deutsche Welle - 09.11.2019

Македонската јавност ненадејно стана свесна дека француското вето не било поради ревизија на процедурите за членство во ЕУ, туку дека тоа е дел од многу поголемата игра за моќ во Европа. Пишува Љупчо Поповски Има една извонредна работа во овој ...

Балканското предавство на Емануел Макрон

Н.Македонија - 09.11.2019

Кристофер Хил Од падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години, западните лидери постојано тврдат дека не постојат проблеми на европскиот континент што не можат да се решат со ангажман на Европската Унија или со проширување на европскиот проект.

Макрон отворено ја насочува ЕУ кон Кина наместо кон САД?

еМагазин - 09.11.2019

Не престануваат реакциите во домашната и во европската јавност по интервјуто на францускиот претседател Емануел Макрон за британски Економист , но и по неговата посета на Кина каде склучи економски договори вредни милијарди евра.

„Норвешки модел“ – врапче во раката за Скопје и соседството?

Опсервер - 09.11.2019

Дојче веле Гералд Кнаус би морал да знае што се случува. Тој е директор на Европската иницијатива за стабилност, тинк-тенк кој е многу влијателен во Брисел. Кнаус беше главниот творец на бегалскиот договор меѓу ЕУ и Турција со кој значително е ...

Жртви на геноцидот во Босна со писмо до Макрон: Единствената закана за БиХ се големодржавните проекти

ММС - 09.11.2019

Жртви на геноцидот во Босна и Херцеговина вчера му упатиле отворено писмо на францускиот претседател Емануел Макрон по неговите изјави дека БиХ е темпирана бомба во која се враќаат терористи од ИСИЛ.

Британски аналитичар: Макрон премногу време поминал со Колинда Грабар Китаровиќ

МКД - 08.11.2019

Политичкиот аналитичар на британски Економист Тим Џуда вели дека не би бил изненаден дека изјавата за БиХ како „темпирана бомба“ да доаѓа од претседателката на Хрватска, а не од францускиот претседател Емануел Макрон.

Поделба во ЕУ: Макрон или Меркел?

Слободен Печат - 08.11.2019

„Европа сосема сигурно се најде во хаос кој од поодамна трае и тешко е да се процени во која насока ќе продолжи да се движи“, смета долгогодишниот дописник на српска „Политика“ од Германија, Мирослав Стојановиќ.

За француските функционери дијагнозата на Макрон за НАТО била ризична, но потребна

Нетпрес - 08.11.2019

Отворената оцена на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“ можеби ги вознемирила Европејците, но тоа е ризик со кој тој е подготвен да се носи доколку тоа ќе ги спречи да ја вртат главата од сѐ поопасниот ...

Комшиќ го покани Макрон да ја посети БиХ

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, денеска изјави дека нематерористички напади во Босна и Херцеговина и го повика францускиот претседател Емануел Макрон да ја посети земјата и лично да види каква е состојбата кога станува збор ...

Аналитичар на „Економист“: Колинда Грабар-Китаровиќ му ја „наполни“ главата на Макрон за БиХ

Слободен Печат - 08.11.2019

Аналитичарот смета дека најверојатно тој став на Макрон, за џихадистите во БиХ, доаѓа од хрватската претседателка, Колинда Грабер- Китаровиќ. Политичкиот аналитичар на британски „Економист“, Тим Џуда, вели дека не би бил изненаден дека изјавата на ...

Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Канал5 - 08.11.2019

Претседателот Пендаровски не очекува пресврт или драстична промена на позицијата од средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон идниот вторник. Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу ...

Пендаровски: Преамбициозно е да очекуваме дека ќе се смени ставот на Макрон

24 Вести - 08.11.2019

Илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со унијата изјави денеска претседателот ...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Макрон не ни пречи за клинички мртвото НАТО, но во ЕУ не сака „курви“!

Денешен - 08.11.2019

Дарко ЈАНЕВСКИ Кој стигна се „изреди“ на Макрон и на амбасадорот Тимоние во изминатиот период, за да ни каже зошто францускиот претседател ни ги извлекол ушите. Среќа што сме живи во ова време, инаку не ќе знаевме дека на овие 160 на 160 км има ...

Додик: Да, Босна е темпирана бомба

МКД - 08.11.2019

Макрон призна дека БиХ е „темпирана бомба“, која претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам, изјави српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик. „Му благодарам на претседателот (на Франција Емануел) Макрон што ...

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Фактор - 08.11.2019

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не се проблем Македонија и Албанија, туку Босна која е „темпирана бомба“ затоа што се враќаат џихадистите од Сирија, ги налути властите во БиХ.

Пендаровски не верува дека ќе го убеди Макрон за датумот?

Фактор - 08.11.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со ...

Босна е гневна на Макрон

МКД - 08.11.2019

Функционери од Босна и Херцеговина изразија незадоволство поради комнетарот на францускиот претседател Емануел Макрон околу враќањето на џихадистите од Сирија и Ирак во земјата. Макрон оцени дека Босна и Херцеговина е „темпирана бомба која чука ...

Умислениот владетел на Европа ги најави целите преку посетата на Кина

Н.Македонија - 08.11.2019

Политико Авторка: Рим Момтаз Емануел Макрон беше застанат пред европското знаме во Домот на народното собрание на Кина, а веднаш до него стоеше неговиот кинески колега Си Џинпинг, до знамето на неговата држава.

Еnfant terrible

Призма - 08.11.2019

Како изгледа кога ќе се јавите во Брисел за да го слушнете ставот на ЕУ? Се вклучува автоматска телефонска секретарка, која прецизно објаснува: „Ако сакате да го слушнете ставот на Берлин, изберете 1. За ставот на Париз изберете 2.

Вучиќ в понеделник оди кај Макрон да го праша кој сè може во ЕУ

Локално - 08.11.2019

Србија продолжува со реформите заради своите граѓани и нејзината иднина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Женева, каде учествуваше во Стратешкиот дијалог за Западен Балкан, во организација на Светскиот економски форум.

Додик со благодарност до Макрон бидејки признал дека БиХ е опасност за ЕУ

Слободен Печат - 08.11.2019

Макрон признал дека уредувањето на БиХ претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам и џихадистите кои се регрутирани во БиХ а војувале во Сирија, Ирак и други земји и сега се враќаат во земјата, смета Додик Српскиот член на ...

Аналитичари во Скопје оптимисти за датум на пролет

Алсат-М - 08.11.2019

Францускот преседател Емануел Макрон со последната изјава во весникот Економист ја врати надежта дека на Самитот во Загреб на пролет Македонија може да го добие датумот за почеток на преговорите, доколку Брисел и Скопје спроведат реформи.

Ќе има ли реформи за Македонија да преговара со ЕУ?

Слободен Печат - 08.11.2019

Законското решение за Јавното обвинителство, кое е клучно, е заглавено во преговарачките тимови. Најави за нови преговори нема. Од власта има очекувања за датум за преговори со Европската Унија.

Вучиќ: Регионот и е еднакво потребен на ЕУ, колку што и таа ни е потребна нам

Слободен Печат - 08.11.2019

Тој вели дека не го разбира сосема ставот на ЕУ дека десет земји од Еврозоната наводно издржуваат уште 17 земји, кои се членки на ЕУ, па тоа го користат како аргумент дека не им се потребни уште четири, пет или шест земји од Западен Балкан.

Пендаровски: Без илузии, нема човек на светов што може да го убедува Макрон

365 - 08.11.2019

Од 2005 година земјава е кандидат за членство во ЕУ, па нашите тимови се подготвени за преговори, дури и ако новата методологија на која инсистира Франција е „петпати“ поригорозна. Нека е, ние немаме проблем, подготвени сме и немаме резерви за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со криминални тендери, рекет и корупција во секоја пора

24Инфо - 08.11.2019

Соопштение од ВМРО-ДПМНЕ, реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов „СДСМ и Зоран Заев се виновниците кои му дадоа аргументи на Макрон да ја блокира Македонија. Криминалот, корупцијата и рекетот кои станаа поим за Македонија под власта ...

Пендаровски: Нема да го убедувам Макрон, во тоа не успеале ниту САД и Германија

iPortal - 08.11.2019

„Ние сме мала држава, имаме силни аргументи кои ќе бидат кажани на таа средба, меѓутоа да не одиме со преголеми очекувања, затоа што ниту Америка, ниту Германија, никој никогаш не може да го убедува претседателот на Франција“, изјави денеска ...

Босанците бесни по коментарите на Макрон

Deutsche Welle - 08.11.2019

Босанските политичари изразија големо незадоволство од забелешките на францускиот претседател Емануел Макрон кој ја опиша нивната земја како „темпирана бома“ во интервју за Економист. Водечките политичари во Босна и Херцеговина се бесни на Макрон ...

Пендаровски пред средбата со Макрон - Да не одиме со преголеми очекувања

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во пресрет на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон вели дека земјава е подготвена за преговори брз разлика каква ќе биде методологијата за реформи во ЕУ, но сака да знае кога навистина ќе почнеме со ...

Кристофер Хил: Емануел Макрон го предаде Балканот

Сител - 08.11.2019

Проџект Синдикат По падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години западните лидери континуирано го истакнуваат ставот дека не постои проблем на Европскиот континент што не може да биде решен преку залагање заедно со Европската унија или со проширување на ...

Захарова: Златните зборови на Емануел Макрон

Алсат-М - 08.11.2019

Додека во Европа се појавуваат првите реакции и критики за изјавите на францускиот претседател, Емануел Макрон, дадени за списанието „Економист“, портпаролкта на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на својот фејсбук ...

Макрон не гледа друга опција освен партнерство меѓу Русија и Европа

Макфакс - 08.11.2019

Откако вчера направи вистинска мешаница велејќи дека НАТО е пред смрт, а ЕУ се распаѓа, францускиот претседател ја критикуваше и Русија. Емануел Макрон смета дека има три можни сценарија за стратешки развој за Русија.

Вучиќ ќе се информира од Макрон кој според него може да влезе во ЕУ

Слободен Печат - 08.11.2019

Важно е, вели српскиот претседател, ЕУ да донесе одлука за понатамошниот европски пат на земјите од Западен Балкан. Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека на почетокот на неделата ќе има нова средба со претседателот Емануел Макрон во ...

Од застареното НАТО на Трамп до НАТО на умирање на Макрон

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон во четвртокот ги предупреди сограѓаните во Европа дека НАТО умира, наведувајќи ги притоа недостигот на координација и американската непредвидливост под претседателот Доналд Трамп.

Што би му кажал в лице на Макрон

Н.Македонија - 08.11.2019

Како секој разочаран Македонец по француското „не“ за доделување датум за почеток на преговори за Македонија за членство во ЕУ, веројатно многумина граѓани посакуваат да можат своите аргументи директно и во четири очи да му ги предочат на ...

Емануел Макрон: На Европа и се заканува геополитичко исчезнување

Слободен Печат - 08.11.2019

Францускиот претседател, според „Фигаро" сака да ја нарече мачката - мачка. Тој не ги користи дипломатските формулации. Во британскиот неделник тој вели дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт".

Макрон го шокира светот со изјавата дека НАТО е „клинички мртов“

Тера - 08.11.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ги предупреди земјите од Европа дека повеќе не може да очекуваат САД да ги заштитуваат членките на НАТО алијансата. „Она што моментално се случува е клиничка смрт на НАТО, а Европа е „на работ на пропаст“, ...

Кристофер Хил: Трамп има недефинирана надворешна политика, проблемот со Северна Македонија не го ни регистрира

Локално - 08.11.2019

Уште од падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години, западните лидери постојано нагласуваа дека не постои проблем на Европскиот континент кој не може да биде решен со помош на Европската Унија или со ширење на европскиот проект.- Пишува Кристофер Р.

Апокалиптична визија на Макрон: НАТО веќе не може да гарантира безбедна Европа

Фактор - 08.11.2019

НАТО е на смртна постела, ЕУ е на работ на бездна, а Европа веќе не може да очекува ништо од САД! Тоа е, во најмала рака, апокалиптична визија од интервју дадено во драматичен тон од францускиот претседател Емануел Макрон за британскиот „Економист“.

Макрон во прегратките на Трамп и Путин

CivilMedia - 08.11.2019

пишува: Геополитичкиот „земјотрес“ што го предизвика интервјуто на Емануел Макрон за лондонски „Економист“ („мозочна смрт на НАТО“, „Европа на работ од амбис“ итн.) додаваат „трамповско“ масло на оганот којшто беснее во меѓународниот мултилатерален ...

Единствена Македонија: Силно ја поздравуваме искреноста на Макрон дека ЕУ и НАТО се мртви организации, останува уште ...

Скопје1 - 08.11.2019

Единствена Македонија силно ја поздравува искреноста на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО Алијансата е на смртна постела и минува низ мозочна смрт, а Европската унија е на работ на провалија, се вели во соопштението од Единствена ...

„НАТО е клинички мртов“, вели Макрон, Русија го поздрави

еМагазин - 08.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за британски Економист вели дека НАТО е на умирање, а Европа е на раб на бездна. Тој ги предупреди членките на европските земји дека веќе не можат да се потпираат на САД, односно дека од САД веќе не ...

Макрон: Македонија не доби датум за преговори поради Албанија

Магазин - 08.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за ,,Економист” истакна дека Македонија е подготвена да добие датум за преговори уште на самитот во март, но под услов и Унијата и Македонија да испорачаат реформи.

Вучиќ: Србија нема да биде Бамби за колење

Република - 08.11.2019

Србија само купува дефанзивно оружје и нема да купува оружје што може да биде предмет на санкции, вели Вучиќ. Србија само купува дефанзивно оружје, нема да купи оружје што може да ја стави земјата под санкции, рече српскиот претседател Александар ...

Изборна сапунијада

Deutsche Welle - 07.11.2019

Запрепастувачки брзо постигнатата согласност за предвремени избори наведува на заклучок- сите три партии посакуваат да купат повеќе време за да разберат кон кое следно царство треба да се приклонат и навреме престројат.

Макрон: Сите во ЕУ беа за преговори со С. Македонија, но не и со Албанија

Deutsche Welle - 07.11.2019

Францускиот претседател Макрон во интервју за магазинот Економист вели дека е подготвен да се согласи да започнат преговори со Скопје, доколку во следните месеци се реформира процедурата, а земјата продолжи со реформите.

Макрон за Економист: НАТО е клинички мртво

МКД - 07.11.2019

„Спремен сум повторно да размислам за Западен Балкан доколку бидат решени процедурите за пристапување“, вели францускиот претседател во интервју за Економист . Емануел Макрон, францускиот претседател, ги предупреди европските земји дека веќе не ...

Макрон: Трамп го гледа НАТО како трговски проект

МКД - 07.11.2019

Макрон во драматичното интервју за Економист ги предупреди европските држави дека веќе не можат да се потпираат на Соединетите Американски Држави, односно дека од Америка веќе не може да се очекува дека ќе застане во одбрана на земјите членки на ...

Макрон: БиХ е темпирана бомба која чука покрај Хрватска

МКД - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон оцени дека Босна и Херцеговина е „темпирана бомба која чука веднаш до Хрватска“. Во големото интервју за лондонски Економист, тој зборуваше и за Босна и Херцеговина, истакнувајќи дека земјата се соочува со ...