TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред Владата (ВО ЖИВО)

+инфо - 12.02.2019

Пред Владата на Република Македонија во 11 часот треба да почне свечена церемонија на која ќе биде подигнато знамето на НАТО, а најавено е обраќање и на премиерот Зоран Заев. Од зградата на Владата вчера веќе беше отстранет написот „Влада на ...

1ТВ во живо од свеченото подигнување на знамето на НАТО пред Владата

1tv - 12.02.2019

1ТВ го пренесува во живо свеченото подигнување на знамето на НАТО и обраќањето на премиерот Зоран Заев пред платото на Владата. Од зградата на Владата вчера веќе беше отстранет написот „Влада на Република Македонија“ откако грчкиот Парламент го ...

Знамето на НАТО пред македонската Влада

Телма - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на македонската Влада. На свечената церемонија ќе се обрати премиерот Зоран Заев. Телевизија Телма ќе врши директен пренос од оваа свеченост.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Знамето на НАТО се подигна пред Владата

Фактор - 12.02.2019

Со интоинирање на химната денеска знамето на НАТО беше подигнато пред владата ...

(ВО ЖИВО) Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред зградата на Владата

еМагазин - 12.02.2019

Следете ја во живо церемонијата на подигање на знамето на НАТО пред зградата на Владата. Фото/видео: ...

Знамето на НАТО ќе се подигне на церемонија на платото пред владината зграда

Канал5 - 12.02.2019

Владата на свечена церемонија на платото напладне со почеток во единаесет часот ќе го подигне знамето на северноатлантската Алијанса. Државното и знамето на НАТО од денеска па натаму ќе се веат пред државните институции и на платото пред владата.

Знамето на НАТО од денеска пред Владата

ТВ21 - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде подигнато пред зградата на Владата. На свечената церемонија ќе се обрати премиерот Зоран Заев. За оваа намена вчера имаше и специјална проба. Од фасадата на објектот, името “Влада на Република Македонија” веќе е ...

Знамето на НАТО пред Владата

Р.С.Европа - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на македонската влада. Како што е најавено, на свечената церемонија која ќе почне во 11 часот ќе зборува премиерот Зоран Заев. Атина вчера и официјално го информираше Скопје дека ги ратификуваше ...

Владата денеска ќе го крене знамето на НАТО и ќе го објави новото име

Фактор - 12.02.2019

На свечена церемонија денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето, а на настанот ќе говори премиерот Зоран Заев.

Влада на РМ: Не го поставуваме натписот „Северна Македонија“ ја варосуваме фасадата пред церемонијата утре

Press24 - 11.02.2019

Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој чекал да ја постави новата табла на која треба да пишува „Влада на Северна Македонија“ , пишува Скопје 1.мк.

(ФОТО) Кран пред Владата, вечерва ќе се поставува таблата „Влада на Северна Македонија“

Скопје1 - 11.02.2019

Владата на Северна Македонија, по теркот на Владата на Груевски, отстранува, но и става табли во доцните вечерни саати. Така вечерва по дождливо време градежна мехаизација – кран пред Владата, се чека знак да се постави таблата „ Влада на Северна ...

НАТО, НАТО, мое злато?

Независен - 11.02.2019

Здравко Савевски Се случи и тоа. Го потпишаа Протоколот за зачленување во НАТО. Пресреќни беа нашите властодршци! И како не би биле, нели? Повеќе од четврт век се чекаше овој момент! Но дали, ние, народот, треба да ја споделуваме радоста со ...

Симнат натписот „Влада на Република Македонија“, утре свечено ќе биде поставено знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Забрзани подготовки се прават за утрешната церемонија пред владата. На свечен начин, со кревање на знамето на НАТО, ќе биде одбележано потпишувањето на Пристапниот протокол за членство во алијансата.

Знамето на НАТО утре ќе биде поставено пред Владата

Макфакс - 11.02.2019

Со свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата. Како што најави владината прес-служба, во рамки на свеченоста, пред платото на Владата ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија

Фокус - 11.02.2019

Со почеток во 11:00 часот утре пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најавија од владината прес ...

Свечена церемонија пред владата за поставување на знамето на НАТО

Независен - 11.02.2019

Знамето на НАТО ќе биде поставено утре пред зградата на македонската влада, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Знамето на НАТО утре ќе се развиори пред Владата

Н.Македонија - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најави владината прес служба.

Пред Владата утре свечено подигање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Со свечена церемонија, утре на платото пред Владата ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, пак, каде што утрово беше отстранет натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување на знамето на НАТО пред владиниот објект, на кој наскоро ќе пишува „Влада на ...

Утре пред владата ќе биде подигнато знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ денеска го немаше на зградата на Владата. Натписот беше изваден, а додека се чекаат новите да бидат поставени со „Влада на Република Северна Македонија“, утре со почеток во 11 часот ќе биде подигнато знамето на НАТО, ...

Утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

Скопје инфо - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како што е најавено од владината прес-служба, ќе се обрати ...

Неработен ден во Влада, циркус пред Влада?

Република - 11.02.2019

Црвен тепих, свечени столици, знамиња, војници, гарда пред зградата на Владата денеска. Вработените се надвор и ги „надгледуваат“ работите. Нема поважна работа од ова утре. Минувачите, кои љубопитно ѕиркаат, се прашуваат каков настан е во тек.

Знамето на НАТО утре официјално пред Влада

Кумановски м. - 11.02.2019

Знамето на НАТО утре со свечена церемонија со почеток во 11 часот ќе се постави пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе стане „Северна“. Во склоп на настанот, како што информираат од прес службата, претседателот на Владата, Зоран Заев, ...

Владата вежба кревање на знамето на НАТО

МКД - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: НАТО Сапиенс

Вечер - 11.02.2019

Се чудам како воопшто настанал и еволуирал хомо сапиенсот без да се зачлени во НАТО? Но, очигледно ја имал таа идеа уште многу рано штом ги надвладеал сите други луѓе по род: еректуси, Денизовци и многу други.

Владата се подготвува за поставување на НАТО знамето (ФОТО)

Слободен Печат - 11.02.2019

Оттаму објаснуваат дека тоа било причината зошто утринава биле тргнати буквите со натписот „Владата на Република Македонија“. На платото пред Владата, во текот на денот, ќе се одвиваат активности за поставување на НАТО знамето, информираат од ...

Безбедносни импликации од руското мешање во Република Македонија

МКД - 11.02.2019

Досега се говореше за отворено мешање на Русија во внатрешните работи на Република Македонија, но многу малку се укажуваше какви импликации може тоа да има по безбедноста на РМ. Слика: Проширувањето на НАТО во Европа. Извор: Patrickneil, Wikipedia.

Влада: Буквите се извадени рано утринава затоа што се подготвува поставување на НАТО знамето

Фокус - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Натоленд

Н.Македонија - 11.02.2019

Во петокот ми се јави швајцарски новинар за да побара изјава за тоа што ќе значи членството во НАТО за Македонија. Само што го изговори тоа, се сепна и веднаш се поправи – Северна Македонија.

Утре ќе се поставува знамето на НАТО

Фактор - 11.02.2019

Од утре знамето на НАТО ќе се вее пред зградата на македонската влада, соопштија од прес-службата за медиумите. Токму поради оваа свечена манифестација се тргнати и буквите од натписот „Влада на Република Македонија“ од фасадата за да не се ...

Знамето на НАТО ќе се подигне на церемонија на платото пред владината зграда

Слободен Печат - 12.02.2019

Државното и знамето на НАТО од денеска па натаму ќе се веат пред државните институции и на платото пред владата. Владата на свечена церемонија на платото напладне со почеток во единаесет часот ќе го подигне знамето на северноатлантската Алијанса.

Знамето на НАТО денеска ќе се постави пред Владата на Северна Македонија

Локално - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде поставено и кренато пред зградата на македонската влада. Како што е најавено, на свечената церемонија која ќе почне во 11 часот ќе зборува премиерот Зоран Заев.

НАТО

Либертас - 10.02.2019

Отворено е ново поглавје за државата, „стапување во брак“ со НАТО. Долгоочекуваната свадба деновиве станува реалност, со добри, но и тешки услови за некои од сватовите. Но, да продолжам со бистрата вистина, на Македонија ретко ѝ се погодило да ...

Денеска пред Владата ќе се крене и знамето на НАТО

МКД - 12.02.2019

Денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето. На свечената церемонија ќе говори премиерот Зоран Заев.

Кран пред Владата, вечерва ќе се поставува таблата „Влада на Северна Македонија“

Press24 - 11.02.2019

Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој чекал да ја постави новата табла на која треба да пишува „Влада на Северна Македонија“ , пишува Скопје 1.мк.

Симнат натписот „Влада на Република Македонија“, утре свечено ќе биде поставено знамето на НАТО

4NEWS - 12.02.2019

Забрзани подготовки се прават за утрешната церемонија пред владата. На свечен начин, со кревање на знамето на НАТО, ќе биде одбележано потпишувањето на Пристапниот протокол за членство во алијансата.

Знамето на НАТО утре ќе биде поставено пред Владата

Точка - 11.02.2019

Со свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата. Како што најави владината прес-служба, во рамките на свеченоста, пред платото на Владата ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Пред зградата на Владата ќе се развее знамето на НАТО – Македонија и официјално дел од големото семејство

Centar - 11.02.2019

Во вторник 12.02.2019 година, со почеток во 11:00 часот пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија.

Свечено кревање на знамето на НАТО пред Владата

Р.С.Европа - 11.02.2019

На платото пред Владата, утре, со свечена церемонија, ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, на која од денеска веќе не стои натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

Утре пред владата ќе биде подигнато знамето на НАТО

4NEWS - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ денеска го немаше на зградата на Владата. Натписот беше изваден, а додека се чекаат новите да бидат поставени со „Влада на Република Северна Македонија“, утре со почеток во 11 часот ќе биде подигнато знамето на НАТО, ...

Утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

Скопје24 - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како што е најавено од владината прес-служба, ќе се обрати ...

ФОТО: Владата вежба да го крева знамето на НАТО

Press24 - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

Отстрането „Република Македонија“ од зградата на владата

Тера - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Знамето на НАТО денеска ќе се крене пред Владата

Алсат-М - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на Владата на Македонија. Како што е најавено, на церемонијата која ќе почне во 11 часот ќе зборува премиерот Зоран Заев. Атина вчера и официјално го информираше Скопје дека ги ратификуваше ...

Пред Владата денеска ќе биде поставено знамето на НАТО

24 Вести - 12.02.2019

На свечена церемонија денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето, а на настанот ќе говори премиерот Зоран Заев.

Влада: Не го поставуваме натписот „Северна Македонија“, ја варосуваме фасадата пред церемонијата за подигнување на ...

Либертас - 12.02.2019

Владиниот потпарол за Прес 24 вели дека не се поставува натписот „Севетна Македонија“ туку дека се варосува зградата. Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој ...

Ќе се развее знамето на НАТО пред Влада - буквите „Република Македонија" ги нема

Press24 - 11.02.2019

Со почеток во 11:00 часот пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија.

Генерална проба – како ќе се крева знамето на НАТО пред Влада?

Скопје1 - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда, објави порталот мкд.мк. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи.

Влада: Буквите се извадени затоа што се подготвува поставување знамето на НАТО

Република - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Знамето на НАТО ќе биде подигнато пред македонската Влада

Сител - 12.02.2019

Денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето. На свечената церемонија ќе говори премиерот Зоран Заев.