TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска ја засили љубовта кон Албанците

Независен - 19.04.2019

Како што се приближува неделното гласање во првиот круг од претседателските избори, така сè поочигледно претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, ја засилува реториката со која се обидува да се приближи до албанскиот ...

Кој од тројцата професори ќе биде претседател на Северна Македонија?

Р.С.Европа - 19.04.2019

Од полноќ почнува молкот за претседателските избори. Во 19 дневната изборна кампања, тројцата кандидати заедно со претставниците на партиите што ги поддржуваат ги испраќаа своите пораки до можните гласачи преку директни средби, интервјуа, билборди, ...

Ново име, стари стравови: Северна Македонија пред претседателските избори

Локално - 19.04.2019

Северна Македонија викендов го одржува првиот круг од претседателските избори .Ова е првото гласање во земјата под ново име, додека општеството се бори со постојани економски проблеми и корупција.

(Видео) На финишот на кампањата: Силјановска-Давкова, Пендаровски и Река испија заедничко кафе

еМагазин - 19.04.2019

Тројцата претседателски кандидати Гордана Силјановска Давкова, Блерим Река и Стево Пендаровски го испија првото заедничко кафе. Неформалното дружење се случи пред снимањето на последната дебата на „ТВ21“, која ќе се емитува вечерва во 21 часот, а од ...

(ВИДЕО) Силјановска, Река и Пендаровски испија заедничко кафе пред последната дебата

Фокус - 18.04.2019

Кандидатите за претседател Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река денеска во ТВ 21 ја снимија последната ТВ дебата пред првиот круг од изборите. Пред да почне снимањето, претседателските кандидати со своите домаќини од ТВ 21 ...

Претседателска кампања (2)

Курир - 18.04.2019

На само два дена пред чинот на гласање, време е да направиме уште една анализа на севкупниот предизборен процес. Кампањата која стартуваше пред три недели не донесе многу изненадувања, но сепак расчисти многу дилеми.

Заев: Река е во спојка со Силјановска

Фактор - 18.04.2019

Заоран Заев, премиерот на Македонија, во вечерашното гостување во студиото на телевизија Алсат рече Блерим Река работи „во спојка“ со Гордана Силјановска Давкова против третиот претседателски кандидат Стево Пендаровски, инаку поддржан од владината ...

„Одлично се чувствуваме“ – кандидатската тројка на завршна дебата во ТВ21

ТВ21 - 18.04.2019

Утре во 21 часот е завршното претседателско соочување, пред почетокот на изборниот молк за шестите по ред Претседателски избори. Професорката тројка Река, Силјановска Давкова и Пендаровски и покрај напорната агенда, пред доаѓањето рекоа одлично се ...

Дали Река ќе ја замати очекуваната победа на Пендаровски?

Вечер - 18.04.2019

Се чини дека резултатот е познат, дека веќе е извесно дека во вториот круг борбата ќе биде меѓу двете најголеми партиски коалиции, на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, така што веројатно, партиските штабови ќе се борат за гласовите кои ќе отидат на сметката на ...

Крајот се ближи… изборна кампања, ден 17

CivilMedia - 18.04.2019

Кој со кого кафе пиел, кој со кого спот снимал, кој кого почитувал, кој со кого се дружел, кој како ќе продава гласови и дали воопшто е битно на самиот крај од изборната кампања, да се собираат политички поени преку деструктивните, очајнички потези ...

Дилеми околу видеото на фејсбук страницата “Другата страна на политиката”

Телма - 18.04.2019

Ова е дел од двеминутното видео, наречено Ексклузивно интервју, што го објави фејсбук страницата Другата страна на политиката. Го претставија како потрага по „човекот, а не политичарот во претседателските кандидати“, снимена со оние што ја прифатиле ...

Стево присутен на сите дебати: Силјановска се појави на заедничкото кафе

Centar - 18.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски пристигнува на првото кафе соочување со Гордана Силјановска и Блерим Река во теелвизијата ТВ21 . видео/фото ...

ВИДЕО: Прво заедничко кафе соочување во ТВ21 на Силјановска, Пендаровски и Река

ТВ21 - 18.04.2019

Прво заедничко кафе соочување во ТВ21 на Сиљановска, Пендаровски и ...

ВИДЕО: Пендаровски пристигнува на прво заедничко кафе соочување со Силјановска и Река во ТВ21

ТВ21 - 18.04.2019

Пендаровски пристигнува на прво заедничко кафе соочување со Силјановска и Река во ...

ВИДЕО: Силјановска пристигнува на прво заедничко кафе соочување со Река и Пендаровски во ТВ21

ТВ21 - 18.04.2019

Силјановска пристигнува на прво заедничко кафе соочување со Река и Пендаровски во ...

ВИДЕО: Блерим Река пристигнува на прво заедничко кафе соочување со Силјановска и Пендаровски во ТВ21

ТВ21 - 18.04.2019

Блерим Река пристигнува на прво заедничко кафе соочување со Сиљановска и Пендаровски во ...

„Другата страна на политиката“ ја објави поканата за интервју со Пендаровски

А1 On - 18.04.2019

Фејсбук страницата „Другата страна на политиката“ објави принт скрин од поканите кои преку „фејсбук“ биле испратени до тројцата претседателски кандидати. Оттаму ги демантираат тврдењата дека Пендаровски не бил поканет.

(Фото) Силјановска го посети штабот на Пендаровски, кој ја пречека?

еМагазин - 18.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова го посети штабот на противкандидатот во трката за претседател на државата, Стево Пендаровски . Информацијата, Силјановска ја сподели на Твитер: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Ако изгубат на изборите, ...

„Другата страна на политиката“ ја објави поканата до Пендаровски

Фактор - 18.04.2019

„Другата страна на политиката“ по заедничкото интервју со претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река во кое не учествуваше Стево Пендаровски објави демант дека третиот учесник на претседателските избори не бил повикан на ...

Река: Средбата со Силјановска беше за да снимаме емисија, а не да правиме заедничко видео

ТВ21 - 18.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река во излагањето на дебатната емисија на ТВ21, заедно со останатите претседателски кандидати, истакна дека снименото видео заедно со Силјановска, не е никаква нарачка, ниту пак, дека има некаква врска за тоа што ...

Ако изгубат Силјановска и Река ќе им се вратат на студентите, Пендаровски ќе се повлече од политиката

Фокус - 18.04.2019

Едно професорско место ќе биде празно, без разлика кој и да победи на претседателските избори. Сите тројца кандидати, кои се универзитетски професори по професија, велат дека ќе се вратат на своите професии доколку ги изгубат изборите и дека нема да ...

Пендаровски: Разбирам ако Силјановска сакала да си сними сама видео со Река

Фокус - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, негира дека добил покана за интервју од „Другата страна на политиката“, фејсбук страна која сними интервју само со Гордана Силјановска и Блерим Река, каде тие кратко одговараат на ...

Силјановска и Река во заедничко интервју, Пендаровски непоканет

Фокус - 18.04.2019

Кандидатите за претседател Гордана Силјановска и Блерим Река се најдоа во заедничко интервју каде одговараат на прашања за личните интереси и афинитети. Помеѓу месо и салата и двајцата бираат салата, Силјановска го избира Ганди, додека Река го ...

Сиљановска на кафе кај Река

Канал5 - 18.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва на митинг во Тетово . Синоќа тој на фејсбук објави дека испил кафе со Гордана Сиљановска Давкова, а ќе го чека и Пендаровски. Во самата завршница на претседателска кампања, неговиот штаб почнал со ...

Од штабот на Река негираат дека нарачале и снимиле заедничко видео со Сиљановска

А1 On - 18.04.2019

Во врска со неовластено видео кое се појавува и циркулира на „Фејсбук“ , ние од штабот на претседателскиот кандидат Блерим Река, ја информираме јавноста за следното: – Ова видео не е ниту производство на штабот на Река, ниту нарачано видео за нашиот ...

Река негира дека нарачал и снимил заедничко видео со Силјановска

Press24 - 18.04.2019

Од штабот на кандидатот за претседател Блерим Река, се огласија за видеото со Гордана Силјановска Давкова. - Ова видео не е производство на штабот на Река, ниту нарачано, не е објавено на нашата официјална страница, туку автор е Другата страна на ...

Кампања што (не)влијае (2)?

Н.Македонија - 18.04.2019

Минатата седмица го започнав освртот на кампањата на трите кандидати за претседател: Блерим Река, Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски и нејзиното влијание на определбата на граѓаните.

Алијанса негира дека има заедничко видео на Река и Силјановска, Пендаровски демантира дека добил покана за видеото

AKO - 18.04.2019

-Арбен Таравари објави дека не е точно дека видеото што го сподели Силјановска е заедничко со нивниот кандидат Блерим Река. ,,Автор на ова видео е: Другата Страна на Политиката, која ја има реализирано идејата за трие профили од тројцата ...

Сиљановска сподели видео од неа и Река

А1 On - 18.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Сиљановска Давкова сподели видео од неа и противкандидатот Блерим Река на кое двајцата даваат кратки одговори за приватниот живот. Таа во објавата на „Фејсбук“ пишува дека видеото и е особено драго, затоа што се ...

Денеска Река на централен митинг во Тетово, Сиљановска во Крива Паланка, Пендаровски во Гевгелија

МКД - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Блерим Река, поддржан од Беса и Алијансата за Албанците, денеска ќе го одржи централниот митинг во Тетово. Другите двајца кандидати на овие шестти претседателски избори продолжуваат со активностите во рамки на ...

Сиљановска и Река си снимиле спот, Пендаровски не го поканиле

Бриф - 18.04.2019

Дека некои политичари се подготвени да играат нечесно, уште пред да бидат заокрижени на гласачкото ливче за ситни поени доказ е последната објава на кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Сиљановска, која објави дека нејзиниот најголем ...

Многу политика во „Другата страна на политиката“

CivilMedia - 18.04.2019

Консензуалниот кандидат за претседател, Стево Пендаровски на својот Твитер профил напиша дека не е точно дека добил покана за интервју на „Другата страна на политиката“, откако неговата противкандидатка Гордана Силјановска Давкова го обвини дека не ...

Одличен „двобој“ на двајца интелектуалци

Република - 18.04.2019

Пред синоќешната дебата на претседателските кандидати на ТВ „Алсат” проффесорката Гордана Силјановска Давкова сподели видео, од „Другата страна на политиката“. Станува збор за кусо интервју, двобој меѓу неа и нејзиниот противкандидат Блерим Река.

Силјановска се пофали со заеднички спот со Блерим Река(видео)

AKO - 18.04.2019

Два дена пред крај на кампањата и 4 пред гласањето на претседателските избори, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова се пофали со заеднички спот со кандидатот на Алијанса и Беса, Блерим Река.

Река се залага за официјализирање на албанскиот јазик, за Силјановска законот е спротивен на Уставот, за Пендаровски ги ...

Вечер - 17.04.2019

Различни ставови во однос на Законот за јазиците изразија вечерва тројцата учесници во претседателската трка во четвртата ТВ дебата, која се емитува на Алсат, но сепак сите тројца на став дека гласачите не ги делат по етничка основа и дека во ...

Колку се богати кандидатите за претседател на државата?

24 Вести - 17.04.2019

Со каков имот влегоа Река, Силјановска и Пендаровски во претседателската трка и што ќе остави зад себе идниот претседател на државата, кога на 12 мај ќе се всели во претседателската палата на Водно.

СДСМ во паника пред денот на гласање – со негативна кампања против Силјановска

Република - 17.04.2019

Како се приближува денот на избори, така се засилува и негативната кампања. Анктите покажуваат дека двајцата противкандидати Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски се многу близу еден до друг, а последните бројќи даваат предност на ...

Претпладне државно, попладне партиски?!

+инфо - 17.04.2019

Ова се претседателски избори, на кои и двајцата кандидати, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова, се промовираа како „натпариски“. Од тој аспект, навистина пречи доминацијата и на владините функционери и на партиските функционери и од ...

Река повторно го закопа Пендаровски

Република - 17.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река, и вечерва го остави Стево Пендаровски без зборови. Тој го запраша Пендаровски како си дозволува постојано да и зборува на Гордана Силјановска Давкова дека ја поддржува партија на Никола Груевски кој се ...

Силјановска: Додека важи Законот за јазици, јас ќе го почитувам

Република - 17.04.2019

Тројцата претседателски кандидати и вечерва на соочување. На ТВ Алсат Гордана Сиљановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река одговараа на прашањето поставено од новинарот што ќе направат со Законот за јазиците ако станат претседател на државата.

Силјновска го спореди Пендаровски со Путин и Борисов

Press24 - 17.04.2019

Во дебата на Алсат, вечерва Силјановска го поистовети противкандидатот Пендаровски со Путин и Бојко Бориов. Таа рече дека Пендаровски е ист како рускиот претседател Владимир Путин и бугарскиот претседател Бојко Борисов, по сличноста на бројот на ...

Силјановска: Пендаровски во 1997 година беше во тимот што тепаа Албанци во Гостивар и Тетово

Република - 17.04.2019

На ТВ Алсат претседателските кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река одговараа на прашањето како Пендаровски и Сиљановска се однесувале кон Албанците а како Река се однесувал кон Македоците, за издвојување е одговорот ...

Пендаровски: Граѓаните кои имаат право сега да го користат албанскиот јазик, ја чувствуваат оваа држава како своја

Република - 17.04.2019

На ТВ Алсат претседателските кандидати, Гордана Сиљановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река одговараа на прашањето поставено од новинарот што ќе направат со Законот за јазиците ако станат претседател на државата.

Другата страна на политиката, ексклузивно интервју со Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река

Курир - 17.04.2019

Дојдовме до идеја, да го бараме “човекот” во нашите претседателски кандидати, а не политичарот во нив. За таа цел испративме покана за интервју до изборните штабови на кандидатите. Тие кои прифатија можете да ги видите во ова ексклузивно видео, а за ...

Гога беше на кафе кај Река

+инфо - 17.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река преку Фејсбук обајви дека пиел кафе со противкандидатката Гордана Силјановска Давкова. На ред е кафето со Стево Пендаровски. – Во самата завршница на претседателска кампања, штабот на Река денес почна со ...

Силјановска беше кај Блерим Река на кафе

Република - 17.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река реши да се дружи со противкандидатите Силјановска и Пендаровски и надвор од телевизиските дуели. Денес штабот Река го посети кандидатот на ВМРО Проф. Гордана Силјановска Давкова.

Пендаровски во Штип, Силјановска во Делчево

+инфо - 17.04.2019

Кандидатите за претседател на државата и денеска во рамки на кампањата ќе ги претстават своите изборни програми на средби со граѓани и митинзи. На 17-от ден од кампањата, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова ќе одржи ...

ТВ-дебата: Пендаровски ќе се повлече од политиката ако загуби на изборите

Фактор - 17.04.2019

Стево Пендаровски на крајот од денешната ТВ-дебата на Алсат во која учествуваа сите кандидати за претседател на Македонија рече дека ќе се повлече од политиката доколку втор пат по ред загуби на претседателските избори.

Силјановска го обвини Пендаровски дека учествувал во акциите против Албанците во 1997 година

MakPress - 18.04.2019

Кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова во телевизиската дебата помеѓу тројцата кандидати за претседател, го обвини нејзиниот против кандидат Стево Пендаровски дека во 1997 година како дел од полициските структури ...

Вечерва дебата на „Алсат-М“

Република - 17.04.2019

Вечерва уште една дебата со претседателските кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река. Дебатата е на телевизија „Алсат – М“ и почнува во 21,20 часот. ...