TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вархеји потврди дека бугарските услови станале дел од преговарачкиот процес, кандидатски статус за Украина и Молдавија

МКД - 23.06.2022

ЕУ многу сериозно ги сфаќа сите бугарски грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Сега е моментот за одговорни одлуки. Западниот Балкан треба да биде дел од нашата Европска Унија.

Германски европратеник: Секој што ќе каже „да“ за Украина и Молдавија, не може да каже „не“ на Македонија и Албанија

Локално - 23.06.2022

Претставникот на Зелените во Европскиот парламент, Рајнхард Бутикофер, на социјалните мрежи го коментираше прашањето за доделување кандидатски статус за ЕУ ​​на Западен Балкан, велејќи дека „оној што ќе каже „да“ на Украина и на Молдавија, не може ...

Германија, Франција и Холандија против кандидатски статус за БиХ, дознава Н1

Нова ТВ - 23.06.2022

Босна и Херцеговина ништо не направи во изминатиот период за да се приближи на Европската Унија, е сè погласната порака од Брисел, дознава Н1 од дипломатски извори, и покрај иницијативата на Словенија која ја поддржаа Хрватска, Унгарија и Полска.

ВО БРИСЕЛ ПОЧНУВА ДВОДНЕВЕН САМИТ: Кој добива кандидатски статус на ЕУ, а кој ќе чека?

Фактор - 23.06.2022

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит ЕУ-Западен Балкан, на кој средба ќе одржат лидерите на Европската унија и шесте партнери од Западен Балкан, на која, според претходните изјави и извештаите на медиумите, ќе се види европскиот пат и ...