TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Спејс икс“ однесе сателити за интернет во вселената

Глас на Америка - 24.05.2019

Ракетата „Спејс икс“ однесе 60 сателити во орбитата кои ќе се користат за обезбедување на интернет услуги во вселената. Ракетата беше лансирана од Кејп Канаверал, сојузната држава Флорида.

Илон Маск ги лансираше во орбитата своите први 60 интернет сателити

Сакам да кажам - 24.05.2019

„Спејс Екс“, компанијата на Илон Маск, ја почна својата операција на формирање на неколку милијарди долари вреден широкопојасен систем во орбитата. Ракета „фалкон-9“, лансирана од Флорида, со себе носеше 60 сателити, што на корисниците на Земјата ќе ...

Спејсекс лансираше 60 сателити во еден ден (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.05.2019

Компанијата Спејсекс испрати ракета со 60 сателити во вселената, објави Ројтерс. Таквиот потфат е голем чекор во создавањето мегаконстелации кои би можеле на популацијата во целиот свет да ѝ понудат ефтин широкопојасен пристап до интернет.

SpaceX денеска лансираше дури 60 сателити (ВИДЕО)

Канал5 - 24.05.2019

Компанијата SpaceX денеска лансираше ракета со 60 сателити во вселената. Ваквиот подвиг е прв чекор во создавање на мегаконстелација со што на популацијата од целиот свет ќе им се понуди ефтин пристап до широкопојасен интернет.

SpaceX ги лансираше првите 60 сателити за интернет (ВИДЕО)

USB - 24.05.2019

Компанијата SpaceX успешно лансираше ракета со 60 сателити во вселената и со тоа направи голем чекор во својата мисија на креирање мегаконстелации кои ќе овозможат ефтин интернет ширум планетата.

„Спејс Икс“ во еден ден лансираше 60 сателити

Локално - 24.05.2019

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

SpaceX лансираше дури 60 сателити (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.05.2019

Компанијата SpaceX денеска лансираше ракета со 60 сателити во вселената. Ваквиот подвиг е прв чекор во создавање на мегаконстелација со што на популацијата од целиот свет ќе им се понуди ефтин пристап до широкопојасен интернет.

SpaceX во еден ден лансираше 60 сателити

Кајгана - 24.05.2019

Њујорк, 24 мај 2019 (МИА) – Компанијата SpaceX во вселената испрати ракета со 60 сателити, пренесува CNN. Потфатот е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

„Спејс Икс“ за 24 часа лансираше 60 сателити

MakPress - 24.05.2019

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

„Спејс Икс“ во еден ден лансираше 60 сателити

Опсервер - 24.05.2019

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

„Спејс Икс“ во еден ден лансираше 60 сателити

А1 On - 24.05.2019

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.

„Спејс Икс” во еден ден лансираше 60 сателити (ВИДЕО)

PressingTV - 24.05.2019

Компанијата Спејс Икс во вселената испрати ракета со 60 сателити, јави Си-Ен-Ен. Таков потфат е голем чекор во создавање мегаконстелации кои на светското население може да му овозможат евтин широкопојасен пристап до интернет.