TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Локално - 23.01.2020

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување, истакна вечерва министерката за правда Рената Дескоска во интервју за ТВ 24, ...

Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи со или без ВМРО

Press24 - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

Фактор - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека новиот предлог од СДСМ за Законот за јавно обвинителство, за ВМРО-ДПМНЕ не е прифатлив. Тој на денешната прес конференција рече дека предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и ...

Интервју со Рената Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи, со или без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции - изјави во Дневникот во 17 часот ...

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавното обвинителство

Канал5 - 23.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавното обвинителство, главните поенти ги соопшти лидерот на партијата Мицкоски на прес-конференција која ја следеше Јулијана Николовска. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски кажа дека ...

Последното танго на власта и опозицијата

Deutsche Welle - 23.01.2020

До распуштањето на парламентот на 11-ти февруари на сцена е последниот обид за донесување на Законот за јавното обвинителство. Времето е кратко, волјата неизвесна Во наредниве денови работните групи на власта и на опозицијата ќе направат последен ...

Партиите ги интензивираат преговорите за Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 22.01.2020

За време на викендот ќе се состанат работните групи меѓу власта и опозицијата за усогласување на Предлог-законот за јавно обвинителство. Од координативната средба ВМРО-ДПМНЕ најави дека забелешките за текстот на законот ќе бидта претставени на ...

Власта не ја исклучува опцијата за носење на законот за ЈО и без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 22.01.2020

Петок евентуално сабота ќе се сретнат работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО. Министерката за правда Рената Десковска вели шансите да се донесе законот во голема мера зависи од расположението но и она што ќе го понуди ВМРО-ДПМНЕ, но ...

Викендов нови разговори за Законот за обвинителство - опозицијата подготвува писмени забелешки

Сител - 22.01.2020

До крајот на неделата, а најверојатно во сабота ќе се состанат работните групи на власта и опозицијата за новата верзија на законот за обвинителство откако вчера претставници на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одблокираа дијалогот што беше закочен речиси пет ...

Работните групи за законот за јавно обвинителство на состанок до крајот на неделата

Глас на Америка - 22.01.2020

Преговарачкиот процес меѓу власта и опозицијата ќе се одблокира. Се чека на забелешките од ВМРО – ДПМНЕ за да се закаже нова средба. Крајниот рок за носење на законот е 11 февруари кога се распушта Собранието Работните групи на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките, средба на работните групи до крајот на неделата

Канал5 - 22.01.2020

Преговарачките тимови од власта и опозицијата до крајот на неделава ќе седнат повторно на заедничка маса, откако денес ВМРО-ДПМНЕ во Министерството за правда ќе ги достави пакет предлозите за кои треба да дебатираат на средбата.

Дескоска: Негласањето на Законот за ЈО е обид за спас на одредени политичари

AKO - 22.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, уште еднаш предупреди дека негласањето за новиот Закон за Јавно обвинителство е обид да се спасат конкретни политичари од раката на правдата: ,,Негласањето на Законот за Јавно обвинителство е обид за ...

Разговорите за Законот за ЈО се интензивираат, разликите остануваат

Нетпрес - 22.01.2020

Разговорите околу предлог законот за јавно обвинителство се интензивираат, но клучните разлики меѓу власта и опозицијата што треба новата легислатива да содржи се уште опстануваат. Нова средба на преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ треба да ...

Обвинителите од СЈО пречка за Законот за јавно обвинителство

Алфа - 22.01.2020

Oбвинителите од СЈО и евентуалното префрлање во обвинителството со кое раководи Вилма Русковска останува најголемата пречка за договор меѓу власта и опозицјата. До крајот на неделава работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги усогласуваат ставовите.

Дескоска: Негласањето на законот за Јавното обвинителство е обид за избегнување на правдата од одредени политичари

Макфакс - 22.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, истакна дека отвореноста на судството и неговата транспарентност преставуваат основни претпоставки за зголемување на довербата на јавноста, а посочи и дека Судскиот совет е клучниот орган што треба да ...

Костадинов: Добрата страна е што предметите на СЈО ќе имаат извесност

Слободен Печат - 22.01.2020

Тој додаде дека досега ВМРО-ДПМНЕ само се обидувало да го спаси криминалот и криминалците од нивните редови. Деновите пред да биде закажана средба на работните групи кои ќе треба да дискутираат за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе достават забелешки кои ...

Средба на работните групи за Законот за ЈО – Дескоска: Голема е веројатноста за постигнување компромис

ТВ21 - 22.01.2020

Дали постојат реални шанси да се изгласа Законот за ЈО пред распуштањето на Собранието? Министерката за правда, Рената Дескоска вели дека тоа зависи од реалната волја на ВМРО-ДПМНЕ. Опозициската партија ДПМНЕ треба да ги стави евро интеграциските ...

Закон за ЈО: Работните групи ќе се сретнат неделава – власта не исклучува опција за носење на законот и без ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 22.01.2020

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски.

Се интензивираат разговорите за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 22.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска денеска рече дека шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависат од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ. На новинарско прашање дали има опција законот да се донесе без најголемата ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака да се донесе законот за обвинителство, зашто не знаат од април кој ќе биде опозиција

Сакам да кажам - 22.01.2020

Иако лидерот на СДСМ Зоран Заев покажува иницијатива за обезбедување двотретинско мнозинство, а претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вели дека сака модерен закон за Јавно обвинителство кој ќе обезбеди непристрасно гонење на криминалот и ...

Дескоска: Законот за ЈО не предвидува апсолутен трансфер на обвинителите на СЈО

Фокус - 22.01.2020

Апсолутно не е точно тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека во новиот предлог закон е предвидено „вдомување“ на обвинителите од поранешното Специјално јавно обвинителство во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, вели министерката за ...

Подобро без закон отколку без предметите на СЈО

Слободен Печат - 22.01.2020

Според аналитичарите, подобро е и да не се донесе законот, отколку со евентуалните отстапки на СДСМ кон опозицијата да се загрозат предметите што ги водеше Специјалното јавно обвинителство, а кои сега се во Јавното обвинителство.

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Денеска ги чекаме амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за ЈО и веднаш ќе закажеме средба

+инфо - 22.01.2020

Денеска ги очекуваме амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство и веднаш ќе закажеме средба, изјави министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, законот има шанси да се донесе пред изборите доколку ВМРО-ДПМНЕ има искрени ...

Се уште не се усогласени ставовите на партиите за Законот за ЈО

MakPress - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Милошоски: Во новиот Закон за ЈО на власта им се важни само обвинителите од СЈО

MakPress - 22.01.2020

Една од главните забелешки е што во преодните и завршните одредби на предлог законот за Јавно обвинителство се остава еден простор за условно речено удомување на поранешните обвинители од СЈО, односно нивно привилегирано законско удомување во ...

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 22.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска на брифинг со новинарите рече дека денеска власта ги чека амандманите од опозицијата за Законот за обвинителство по што ќе биде утврдено кога ќе започнат средбите на работните групи.

Се ближи денот на распуштање на Собранието, партиските ставови за Законот за ЈО непроменети

Слободен Печат - 22.01.2020

Додека се ближи денот на распуштање на Собранието, (11-12 февруари) од ВМРО-ДПМНЕ, не даваат позитивен сигнал дека е можно гласање на овој значаен Закон за ЈО. До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и ...

Партиските ставови за законот за ЈО и натаму непроменети

ММС - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Подобро без закон отколку без предметите на СЈО

Frontline - 22.01.2020

Ако е клучен услов за датум, како што навестува францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, тогаш дали и колку лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе се труди да ги задоволи барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која објави дека нема да гласа за ниедна варијанта ...

Партиските ставови за законот за ЈО и натаму непроменети

24 Вести - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Партиските ставови за законот за ЈО и натаму непроменети

Алсат-М - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Законот за ЈО заглавен во партиските окови

Вечер Прес - 22.01.2020

До крајот на неделава стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Оваа произлезе од вчерашната средба меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и ...

Дескоска: Законот за ЈО не предвидува апсолутен трансфер на обвинителите на СЈО

Вечер Прес - 22.01.2020

Апсолутно не е точно тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека во новиот предлог закон е предвидено „вдомување“ на обвинителите од поранешното Специјално јавно обвинителство во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, вели министерката за ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

Frontline - 22.01.2020

-За законот очекувам поддршка од сите пратеници и добро би било сите кои се декларираат за евроинтегравција на нашата држава да го поддржат законот, така што оти и таа опција не е исклучена, рече Дескоска.

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Добро би било сите кои се декларираат за евроинтеграција да го поддржат Законот за ЈО

Слободен Печат - 22.01.2020

На новинарско прашање дали има опција законот да се донесе без ВМРО-ДПМНЕ, министерката Дескоска рече дека и тоа не е исклучено. Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави ...

Дескоска: Законот за ЈО не предвидува апсолутен трансфер на обвинителите од СЈО

Нова ТВ - 22.01.2020

Шансите за донесување на законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, доколку државните интереси за евроинтеграција ги стави пред интересите на одредени нејзини партски членови за кои се водат постапки во редовното ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Постои можност за договор за Законот за ЈО

PressingTV - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Дали ќе се донесе или не законот за ЈО зависи од волјата на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Законот за ЈО зависи од ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 22.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите на одредени нивни партски членови за кои се водат постапки сега од редовното ...

Дескоска: Законот за јавно обвинителство предвидува проширување на бројот на обвинители, но тоа не значи трансфер на ...

Скопје1 - 22.01.2020

Според Министерката за правда Рената Дескоска шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависат од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ. – Држиме до ставот дека законот кој што ќе се донесе треба да ги имплементира меѓународните ...

Дескоска: Негласањето на Законот за Јавно обвинителство е обид за избегнување на правдата од одредени политичари

А1 On - 22.01.2020

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска денеска се обрати на тема „Отвореност на судството во Република Северна Македонија“, конференција која се одржа во организација на „Центарот за правни истражувања и анализи“.

Дескоска: Негласањето на Законот за јавно обвинителство е обид за избегнување на правдата од одредени политичари

Н.Македонија - 22.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека отвореноста на судството и неговата транспарентност преставуваат основни претпоставки за зголемување на довербата на јавноста, а посочи и дека Судскиот совет е клучниот орган кој треба да придонесе ...

Костадинов: Деновиве ги очекуваме забелешките од ВМРО-ДПМНЕ за законот за ЈО

Канал5 - 22.01.2020

Деновите пред да биде закажана средба на работните групи кои ќе треба да дискутираат за Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ќе достават забелешки кои ќе бидат конкретни за овој закон. Навистина не би сакал да шпекулирам за тоа кога би се одржала таа средба, ...