TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претставникот на германската влада за Западен Балкан: Косово припаѓа на Советот на Европа

Локално - 14.05.2022

Пратеникот на германската влада за Западен Балкан, Мануел Сарацин изјави дека ставот на Германија е јасен – дека Косово е во срцето на Европа и дека припаѓа на Советот на Европа. Сарацин на Твитер напиша дека министерката за надворешни работи на ...

Косово аплицира за членство во Советот на Европа, Србија го свикува Советот за безбедност

Пулс24

Косово на пат кон Советот на Европа – оддалечување од договорот?

Deutsche Welle

Косово: Напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина е можен само со признавање на независноста

Слободен Печат

КАКОВ „ШАМАР“ ЗА КОСОВО, ФРАНЦИЈА НА СТРАНАТА НА СРБИЈА: Не поддржуваат влез на Приштина во Советот на Европа!

Во Центар

Селаковиќ: Приемот на Косово би било во спротивност со основните принципи на Советот на Европа

Локално

Косово аплицира за членство во Советот на Европа

Zoom

Локално Во Центар Кајгана

Србија отпочнува акција за отповикување на признавањето на Косово поради кандидатурата на Приштина за членство во ...

24Инфо - 13.05.2022

Поради кандидатурата на косовските власти за членство во Советот на Европа, претседателот на Србија свика итна седница на Советот за национална безбедност, со образложение дека Приштина го прекршила Вашингтонскиот договор, кој Белград и Приштина го ...

ЧЕТИРИ ЗЕМЈИ ГО ОТПРИЗНАА КОСОВО? Српскиот министер најави голема дипломатска борба

+инфо

Селаковиќ: Четири земји го повлекоа признавањето на Косово, продолжуваме да се бориме

Опсервер

Селаковиќ: Четири земји го повлекоа признавањето на Косово, продолжуваме да се бориме

Сител

Селаковиќ: Четири земји го повлекоа признавањето на Косово, продолжуваме да се бориме

MakPress

Четири земји го повлекоа признавањето на Косово

Слободен Печат

Селаковиќ: Четири земји го повлекоа признавањето на Косово, продолжуваме да се бориме

Вечер Прес

Локално 4NEWS Lider Фокус

Грвала: Со зачленувањето на Косово во Советот на Европа добиваат сите и не губи никој

А1 On - 13.05.2022

Шефицата на косовската дипломатија, Доника Грвала вели дека, доколку биде примено во Советот на Европа (СЕ), Косово нема да биде единствената држава која ќе има корист од тоа, односно дека тоа за никого нема да претставува загуба, јави дописникот на ...

Седница на српскиот Совет за безбедност за Косово

Р.С.Европа

Коњуфца: Голем број држави го поддржуваат зачленувањето на Косово во Советот на Европа

MakPress

Грвала: Со зачленувањето на Косово во Советот на Европа добиваат сите и не губи никој

Вечер Прес

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Курир - 13.05.2022

Портпаролот на Стејт департментот денеска оцени дека Косово и Србија се суверени земји кои имаат право сами да си ги одредуваат надворешно политичките приоритети, јави дописникот на МИА од Белград.

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

А1 On

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Опсервер

Стејт департмент порача Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Нетпрес

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

MakPress

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Lider

Стејт департмент- Заврши мораториумот за косовско учество во меѓународни организации

Р.С.Европа

Н.Македонија Вечер Прес