TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Макфакс - 12.01.2018

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Реакции за Законот за употреба на јазиците

24 Вести - 12.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците предизвика бура од реакции во јавноста. Форумот на слободоумни патриоти, формиран од членови на ВМРО-ДПМНЕ, го повика претседателот Ѓорге Иванов да не го потпишува законот со кој се унапредува ...

Законот за јазиците ги распали зборовите

Deutsche Welle - 12.01.2018

Премиерот Заев во јули најави дека по усвојувањето, законот ќе биде доставен до Венецијанската комисија, за да даде оценка за неговите одредби. Во јавноста се множат повици за претседателско вето на законот и за протести Законот за употреба на ...

Законот за јазиците ќе ја ослабне позицијата на македонскиот јазик

Телма - 12.01.2018

Нов закон кој ќе отвори стари проблеми. Дали Законот за употреба на јазиците ќе ја подобри положбата на другите јазици во Македонија но на сметка на македонскиот кој ќе стане подреден. Александра Ѓуркова од Институтот за македонски јазик вели дека ...

ТМРО: Примената на Законот за јазици да се спречи со референдум

МКД - 12.01.2018

Собирањето на 150.000 потписи, за потоа референдумски да се изјаснат државјаните на Македонија е веројатно единственото законско решение за спречувањето на примената на штотуку донесениот закон за јазици, оценува ТМРО.

Дали Собранието го прекрши Уставот...

Н.Македонија - 12.01.2018

По вчерашното изгласување на Законот за употреба на јазиците се наметнува дилемата каква ќе биде неговата понатамошна судбина, особено по многубројните реакции на експертската јавност, но и на претседателот на државата за противуставниот карактер на ...

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

МКД - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

Законот за јазици е пред Иванов - Внимателно ќе решава за вето

Фактор - 12.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците кој вчера го изгласа Собранието, а содржи многу спорни елементи како двојазичност на парите и униформите, веќе е доставен на одобрување пред претседателот Иванов.

ФСП: Иванов да не го потпишува штетниот закон за употреба на јазиците

А1 On - 12.01.2018

„Форумот на слободоумни патриоти најостро реагира на грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на т.н. Закон за употреба на јазиците. Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична злоупотребата на ...

ОМД бара САД и ЕУ да го осудат донесувањето на законот за јазиците

Канал5 - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора остро ги осудува пратениците за усвојување на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот како официјален јазик на целата територија на Македонија. ОМД и глобалната македонска заедница надвор од Македонија нема ...

Пратеникот Јовановиќ не гласаше за Законот за јазици

Kumanovo News - 12.01.2018

Со овој закон во државните институции, покрај македонскиот официјален јазик ќе биде и албанскиот. Јовановиќ беше воздржан при гласањето на пратениците од редовите на етничките заедници, иако е дел од вадејачката коалиција на СДСМ.

Дали на преведувачите им е загрозена работата?!

Факултети - 12.01.2018

( Фото: Screenshot ) На Саемот за електроника што се одржа во Лас Вегас беше претставен уред кој во реално време преведува на 80 јазици. Уредот за преведување наречен „ тревис “ е производ на истоимената холандска компанија.

(Фото) Кои пратеници гласаа за Законот за употреба на јазиците

еМагазин - 12.01.2018

Шеесет и девет пратеници гласа „за“ Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

„Со Законот за јазици Македонија добива бинационален карактер, наместо уставната мултиетничност“

Фокус - 11.01.2018

За жал досега поради дневнополитичко толкување на Охридскиот Рамковен договор, а пред се на Уставот, многу нови и воопшто непредвидени работи излегоа од зацртаната ,,рамка” и од нормалата.

Изгласан Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Законот за јазиците и помага на земјата на евроинтеграцискиот пат

ТВ21 - 11.01.2018

Според претседателот на ДУИ, Али Ахмети, гласањето на законот за употреба на јазиците беше очекувана момент. Тој вели дека исто така се очекуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не присуствува на оваа седница.

Отворено писмо на професорките – Итно повлекување на „Законот за употреба на јазиците“

Република - 11.01.2018

Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи го европското знаме и статусот на претседател на Комисијата за европски прашања, неевропски (неделовнички и во отсуство на опозицијата) го турка законот кон гласање! Впрочем, тој ...

(Видео) И вечерва протести поради Законот за јазиците

Макфакс - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието бидејќи со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави Македонија двојазична.

Група граѓани протестираа пред Собрание поради Законот за јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница. Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците.

Жестоки реакции на твитер по изгласувањето на законот за јазици

Република - 11.01.2018

Собранието денеска го изгласа Законот за јазици, со кој Македонија стана двојазична… Твитер заедницата со жешки критики: Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright).

Ѓуркова: Се создава паралелен јазичен систем и се губи кохезивноста на македонскиот јазик

Курир - 11.01.2018

Александра Ѓуркова, научен советник во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, смета дека со Законот за употреба на јазиците изгласан денеска, со кој албанскиот станува официјален на целата територија на Македонија, „се создава ...

Законот за јазиците и неговата имплементација во институциите

Алсат-М - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците сега веќе донесен во Собранието, предвидува унапредување на јазиците на етничките заедници кои сочинуваат над 20 отсто од вкупниот број на населението во Македонија.

Собранието го изгласа Законот за јазиците - на потег е претседателот Иванов

Press24 - 11.01.2018

Собранието денеска без ниеден глас против го изгласа Законот за јазиците, кој во првите седум дена е во рацете на претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. Откако тој ќе го потпише, Законот ќе биде објавен во Службен весник и официјално да стапи на ...

Ќе го потпише ли Иванов законот за употреба на јазиците?

Поглед - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците на денешната собраниска седница е изгласан. За него гласаа 69 пратеници, без ниту еден против или воздржан. На денешната собраниска седница и на чинот на самото гласање не присуствуваа пратениците од најголемата ...

Унапредена употреба на албанскиот јазик во Македонија

Deutsche Welle - 11.01.2018

Во Собранието со мнозинство гласови е изгласан Законот за употреба на јазиците. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираа гласањето, но го осудија законот. Неизвесно дали претседателот Иванов ќе го потпише законот.

СДСМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, кукавички и неосновани се реакциите на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 11.01.2018

Измените на Законот за употреба на јазиците, што Собранието ги усвои денеска, се во согласност со Уставот на Република Македонија и амандманот 5, донесен пред 17 години, се наведува во рекацијата на СДСМ.

СДСМ без опозиција го изгласа Законот за јазиците, ќе го потпише ли претседателот Иванов?

Република - 11.01.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Ванковска: Собранието не не’ удостои со јавна расправа за Законот за јазици, сега ќе си играме демократија и јавност

Курир - 11.01.2018

Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи се огласи го изгласувањето на Законот за јазици во Собранието. -Зборував пред малку со Гордана Силјановска. Ми кажува (исто како и Елка) дека ја барале од неколку телевизии да го коментира ...

Како и зошто е донесен Законот за јазиците? Помислете што симболизира бројот 69

Република - 11.01.2018

Професорката Билјана Ванковска со свој коментар за Законот за јазиите. „Ако се прашувате како и зошто е донесен Законот за јазиците, само помислете што симболизира бројот 69!“ Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени ...

Пратениците со 69 гласа го изгласаа законот за јазици, опозицијата не дојде во собраниската сала - на потег ...

Сител - 11.01.2018

Со 69 гласа За и ниту еден против Собранието го донесе Законот за јазиците. По неколку неуспешни обиди Џафери денеска конечно успеа да собере кворум за законското решение кое ги обедини СДСМ и сите албански политички партии.

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

МРТ - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на седницата, за нив решението е неуставно. ДУИ порачува- ако Иванов стави вето, повторно ќе го гласаме...

Собранието го донесе законот за јазиците

Р.С.Европа - 11.01.2018

Пратениците во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците и ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кардиу за уставни судии. Главна забелешка на опозицијата беше дека законот е противуставен, а власта тврди дека со законот се унапредува ...

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

Протест пред Собрание по носењето на Законот за јазиците

24 Вести - 11.01.2018

Група граѓани се собраа пред Парламентот за да го изразат своето незадоволство од носењето на Законот за јазиците. Протестите биле закажани паралелно со гласањето на Законот.Засега нема голем одзви, се собраа само дваесетина граѓани, кои најавуваат ...

Петнаесетина луѓе на протест против законот за јазиците пред Собранието

Р.С.Европа - 11.01.2018

Петнаесетина поддржувачи на Семакедонскиот национален совет – Македониум денеска излегоа на протест пред Собранието против изгласувањето на Законот за јазици, со кој и албанскиот јазик влегува во службена употреба.

Зендели и пратениците од БЕСА во Собранието ќе делуваат обединето

Фокус - 11.01.2018

Пратеникот од БЕСА, Фадиљ Зендели рече дека петтмината пратеници од оваа партија ќе функционираат обединето и единствени во Парламетот согласно програмата и платформата на партијата. – Проблемите и недоразбирањата што ги имаме во партијата оставаме ...

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Фокус - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите пратеници кои се произнесоа на ...

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Канал5 - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

(Видео) Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Макфакс - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

ФОТО Амди Бајрам се појави на седницата на која ќе се гласа за употреба на законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам денеска се појави на седницата за гласање на Предлог законот за употреба на јазиците и за изборот на уставните судии. Бајрам, претходно беше во коалиција со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но сега заедно со Чедо ...

ОБНОВЕНО Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

+инфо - 11.01.2018

Ако претседателот го искористи правото на вето, законот повторно ќе се врати во Собрание, а за да биде донесен ќе треба двотретинско мнозинство. Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на ...

Донесен законот за употреба на јазици

Макфакс - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“, а пак 1 воздржан.

Донесен Законот за употреба на јазиците

А1 On - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“, а еден беше ...

Јовановски: Јас никогаш не би гласал за Законот за јазици затоа што задира длабоко во унитарноста на мојата држав

Курир - 11.01.2018

Ако се има во предвид што содржи Законот за јазици и што е целата позадина на тој Закон за јазици тогаш јас лично никогаш не би го гласал тој закон затоа што задира длабоко во Унитарноста на мојата сопствена држава во која јас сум пораснал, сум ...

Група граѓани пред Собрание, протестираа против одлуката за законот за јазици (фото)

Press24 - 11.01.2018

Откако попладнево беше изгласан законот за јазици во Собрание со вкупно 69 гласови „за“ и ниеден против, група на граѓани се собраа пред Законодавниот дом за да го искажат своето незадоволство од ваквата одлука.

Академик Ѓорѓи Поп-Атанасов: Ако се изгласа законот за јазиците, со Македонија е крај!

Република - 11.01.2018

Академик Ѓорги Поп-Атанасов, теолог, изучувач на старословенската книжевност и на старите ракописи и постојан член на Одделението за лингвистика и литературна наука при Македонската академија на науките и уметностите, а тесна специјалност му се ...

Во Собрание донесен Законот за јазици

Слободен Печат - 11.01.2018

Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците, пишува Плусинфо. Сепак не е исклучено дека претседателот Ѓорѓе Иванов може да стави вето на овој закон.

Изгласано: Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Press24 - 11.01.2018

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 66 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Законот за јазиците беше жешка тема во периодот пред за време и по изборите. Тој беше дел од т.н.