TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потпишан договорот за добрососедство, Македонија и Бугарија ги отстранија историските несогласувања

ТВ21 - 01.08.2017

Македонија и Бугарија ги отстранија историските несогласувања, и го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Потпис на документот ставија двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, кои за неполни два месеци, заедно со ...

Потпишан договорот со Бугарија

24 Вести - 01.08.2017

Договор за иднината кој ќе го трасира патот кон стабилноста на двете земји, но и на регионот вака премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Бугарија, Бојко Борусов го квалификуваа денешното затворање на отвореното прашање меѓу двете земји.

Македонија - Бугарија: Политика на решенија, а не на проблеми

Р.С.Европа - 01.08.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Скопје го потпишаа договорот за добрососедство. Велат дека одлучиле да гледаат напред наместо во минатото. Борисов вели дека е подобро празниците да ги славиме заедно ...

Борисов се сретна со Џафери

Р.С.Европа - 01.08.2017

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и делегација од соседната земја попладнево се сретнаа со претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери.Како што соопшти собраниската прес-служба на средбата со бугарската делегација од македонска страна ...

Борисов се сретна и со Џафери

Нова ТВ - 01.08.2017

Бојко Борисов, премиерот на Република Бугарија, денеска го посети и Собранието на Република Македонија, каде што оствари средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. На средбата Џафери истакна дека денешниот ден ќе биде забележан како меѓник ...

Десетина демонстранти против договорот со Бугарија, најлути поради точката 11

Телма - 01.08.2017

Владата опколена со железна ограда, околу неа присутно силно полициско обезбедување, хеликоптери постојано надлетуваа над белaта зграда. Речиси и пиле не можеше да прелета уште од рано утрото, пред пристигнувањето на високата делегација од Бугарија ...

Средба Иванов – Борисов

Курир - 01.08.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов, кој престојува во официјална посета на Република Македонија.

Заев-Борисов: Без медијатори сфативме дека добрососедството е најважно од сè (ВИДЕО)

+инфо - 01.08.2017

Двата премиери порачаа дека договорот ги отвора вратите на соработка и пријателство, но и значи приближување кон евроатланските интеграции на регионот Договорот помеѓу Македонија и Бугарија е од заеднички интерес и на двете земји, тој ќе овозможи ...

Борисов и Заев го повикаа Груевски да го поддржи Договорот

МКД - 01.08.2017

Со опозицијата во Македонија, односно со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски кој е дел од Европската народна партија работевме многу на постигнување на Договорот меѓу двете земји и бевме многу блиску до потпишување, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов, ...

Падна Договор- Заев и Борисов го парафираа во Скопје

Алфа - 01.08.2017

Потпишувањето не ги стивна критиките за содржината, заради тоа што јавноста ниту имаше можност да го види, ниту пак да интервенира со предлози за рамноправност, на вака, според многумина, договор во полза само на Бугарија.

Потпишан Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Македонија и Бугарија

Академик - 01.08.2017

Денешниот чин меѓу Бугарија и Македонија претставува силна порака до Европската Унија и до НАТО дека земјите од Балканот градат мост на соработка со цел перспективна иднина за своите граѓани, оценија премиерите на Македонија и Бугарија по ...

Заев- Борисов: Договорот е историски чекор во односите меѓу двете земји

МРТ - 01.08.2017

Владите на Македонија и на Бугарија во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Премиерите Заев и Борисов сметаат дека е ова историски чекор. Велат дека се демонстрира одговорност пред своите граѓани, очекуваат ...

ГРОМ со осуда за договор со Бугарија: Заев со него ги задоволува апетитите на неговите налогодавачи кои насилно и ...

Курир - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува потпишувањето на срамниот Договор за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Како што се вели во соопштението во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со ...

Борисов - Заев: Со договорот се испраќа порака дека Балканот се однесува европски

24 Вести - 01.08.2017

Премиерот на Бугарија, Зоран Заев и неговиот колега, Бојко Борисов попладнево во Владата на Република Македонија го потпишаа договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија.

Македонија и Бугарија го потпишаа Договорот за добрососедство, пријателство и соработка

МКД - 01.08.2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов денес го потпишаа Договорот за добрососедство, пријателство и соработка. Премиерот Зоран Заев рече дека овој договор претставува историски чекор и го повика ...

Заев и Борисов го потпишаа договорот за добрососедство

Р.С.Европа - 02.08.2017

Двајцата премиери во Скопје го потпишаа договорот за добрососедски односи на македонски и на бугарски јазик. Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Скопје го потпишаа договорот за пријателство, добрососедство ...

Премиерите Заев и Борисов го потпишаа Договорот за добрососедство

МРТ - 01.08.2017

Направивме историски чекор напред. Го поставивме минатото како темел за иднината и со тоа отворивме пат за стабилност и развој на двете држави, но и на регионот, изјави премиерот Зоран Заев.

Со потписите на Борисов и на Заев Бугарија и Македонија веќе се пријатели- а за Илинден сакаме да славиме а не да се ...

Локално - 01.08.2017

Можевме и да не го потпишеме ама зарем не е прекрасен насловот добрососедство ! Нам ни е важно дека тоа го направивме без посредници. Граѓаните на нашите две земји имаат потреба од овој пријателски договор.

Директорот и главниот уредник на МРТВ не кажуваат зошто јавниот сервис немаше директен пренос од потпишувањето на ...

Сакам да кажам - 01.08.2017

Јавниот сервис Македонска радио-телевизија (МРТВ) го бојкотираше директниот пренос од посетата на премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов и делегацијата, што е прва официјална посета на Македонија од странски премиер во мандатот на премиерот ...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пречекан со највисоки почести

Нова ТВ - 01.08.2017

Премиерот Бојко Борисов заедно со Бугарската државна делегација пристина во Владата на Р.М, каде заедно со премиерот Зора Заев ќе го потпишат Договорот за добрососедство. Пред Владата бугарскиот премиер беше пречекан со највисоки воени почести, од ...

Македонија и Бугарија го потпишаа договорот за добрососедство, пријателство и соработка

Макфакс - 01.08.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство, пријателство и соработка. Договорот е потпишан на македонски и на бугарски јазик во согласност со ...

ФОТО: МРТ извести за „потпушување“ на Договорот со Бугарија

Либертас - 01.08.2017

МРТ денеска како јавен сервис не емитуваше директен пренос од потпишувањето, на, како што меѓународната заедница го нарече, историскиот Договор за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија.

Заев и Борисов го потпишаа договорот за добрососедство

Фокус - 01.08.2017

Македонскиот премиер, Зоран Заев, и неговиот колега премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, го потпишаа Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу двете земји. Во своето обраќање Заев изјави дека договорот и дава позитивен ...

Свечено добредојде за бугарскиот премиер

Алсат-М - 01.08.2017

Со интонирање на државните химни на Бугарија и Македонија започна свечениот пречек на бугарската делегација во Владата на Република Македонија. Армиската гарда ја поздравија премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов.

Борисов: Без директиви постигнавме договор

Фокус - 01.08.2017

Можевме да не го потпишеме договорот, со години наназад не го потпишувавме, вака премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, го започна своето обраќање во Владата на Република Македонија по потпишување на Договорот за добрососедство, соработка и ...

Заев: Груевски има придонес во договорот со Бугарија

Фокус - 01.08.2017

Зад овој договор не стои само оваа Влада, туку придонес има и претходната на чело со премиерот Никола Груевски, рече премиерот Зоран Заев по денешното потпишување на Договорот за добрососедство со Бугарија.

Бугарскиот премиер Борисов пречекан со сите почести во македонската Влада

МКД - 01.08.2017

На црвен тепих, со сите државни и воени почести бугарскиот премиер Бојко Борисов и високата владина делегација беа пречекани на платото пред Владата на Република Македонија. Борисов беше поздравен од премиерот Зоран Заев и од министрите во Владата.

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

Фактор - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Каракачанов на билатералната ...

Потпишан Договорот со Бугарија – Борисов и Заев го опишаа како историски чекор

Мета - 01.08.2017

Бугарија од денеска е уште поголем пријател на Македонија и наш сојузник во евроатланската перспектива, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со бугарскиот премиер Бојко Борисов, по потпишувањето на Договорот за добрососедство ...

ФОТО Бугарската делегација пристигна пред Владата

+инфо - 01.08.2017

Делегацијата од Бугарија предводена од премиерот Бојко Борисов треба да пристигне пред Владата. Бугарската државна делегација предводена од Бојко Борисов пристигна на платото пред владината зграда, каде ги пречекаа премиерот Зоран Заев, министрите ...

Борисов на новинарско прашање: Празниците ги славиме затоа што се заеднички, да не сакате да се тепаме?

Стандард - 01.08.2017

По потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу премиероте на Бугарија и Македонија – Бојко Борисов и Зоран Заев, на одговор на прашањето на новинарка од Макфакс до бугарскиот премиер зошто одлучил да го слави заедно националниот празник на ...

Борисов за договорот: Гледајќи назад ќе се сопнеш и ќе паднеш, затоа решивме да гледаме напред

Стандард - 01.08.2017

„Решивме да гледаме напред, убеден сум дека по 10 години резултатите од Договорот за добрососедство ќе бидат видливи за двете држави“, изјави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер, Зоран Заев, ...

Борисов пристигна во Владата

ТВ21 - 01.08.2017

Премиерот Бојко Борисов заедно со Бугарската државна делегација пристина во Владата на Р.М, каде заедно со македонкиот колега ќе го потпишат Договорот за добрососедство. Тие беа пречекани од македонскиот премиер Зоран Заев, министрите и почесната ...

Грчки медиуми: Македонија и Бугарија денеска го потпишуваат договорот за пријателство

Канал5 - 01.08.2017

Македонија и Бугарија денеска во Скопје потпишуваат договор за пријателство со цел да изградат поблиски односи и да ја зајакнат билатералната соработка, најавуваат грчките медиуми. Премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот бугарски колега, ...

МРТ извести за „потпушување“ на договорот со Бугарија – Фото

Скопје24 - 01.08.2017

Социјалните мрежи се преплавија од коментари за денешниот интересен гаф на МРТ. Во вестите тие известија, не за потпишување, туку за потпушување на договорот со ...

Борисов: Терминот „заедничка историја“ дава перспективи, а не разделби

Фактор - 01.08.2017

Пред само неколку минути премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов ги ставија своите потписи под „Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија“.

Заев: Груевски имаше удел за постигнувањето на договорот, на Македонија и треба национално единство (ВИДЕО)

Стандард - 01.08.2017

„Го користам овој настан уште еднаш да потврдам дека овој договор е резултат на еден минат труд, кој не е само лично мој и на мојата влада“. Ова го изјави македонскиот премиер Зоран Заев на прес-конференцијата по потпишувањето на Договорот за ...

Заев и Борисов го потпишаа Договорот за добрососедство: Блокирани улици и засилено полициски присуство низ Скопје

Канал 77 - 01.08.2017

Блокирани улици и засилено полициско присуство – вакво е денешната слика во главниот град, откако пред 4 часа на аеродромот „Александар Велики“ со специјален лет пристигна бугарскиот премиер Бојко Борисов, по повод потпишувањето на Договорот за ...

(Живо) Борисов и Заев го потпишаа Договорот за добрососедство

Локално - 01.08.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев, денеска, нешто пред 14 часот, во Владата на Република Македонија го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

(ФОТО)Невидено обезбедување за посетата на Борисов, присутни 100 новинарски екипи од Бугарија

Макфакс - 01.08.2017

Оклопни возила, голем број полицајци и специјалци, хеликоптери летаат над зградата на владата поради посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов во земјава.Улиците околу владата се затворени и забранет е влез за возила и за луѓе.

Историски ден за односите меѓу Скопје и Софија

Deutsche Welle - 01.08.2017

Премиерите Заев и Борисов ќе потпишат Договор за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Владата на СДСМ во чинот гледа прозорец за европски перспективи, а опозицијата - капитулантски договор Со највисоки државни и воени ...

Над 60 новинари од Бугарија го следат потпишувањето на Договорот

А1 On - 01.08.2017

Над 60 новинари и камермани од бугарските редакции го следат потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија од страна на премиерот Зоран Заев и премиерот Бојко Борисов.

ВИДЕО: Свечен пречек за Борисов пред потпишувањето на Договорот за добрососедство

Либертас - 01.08.2017

Следете го преносот од свечениот пречек за бугарскиот премиер Бојко Борисов кој од денеска е во посета на Скопје. По церемонијата е предвидена тет-а-тет средба меѓу Заев и Борисов а потоа ќе уследи билатерален состанок на двете делегации, по што на ...

Заев и Борисов го потпишаа Договорот за добрососедство

Стандард - 01.08.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов денеска во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Договорот, кој е потпишан на македонски јазик согласно Уставот на Македонија и на бугарски ...

(ВО ЖИВО ОД ВЛАДАТА) Заев и Борисов го потпишуваат договорт за добрососедство и пријателство

Макфакс - 01.08.2017

Во живо од Владата – Заев и Борисов го потпишуваат договорот за пријателство, добрососедство и соработка. ...