TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Задоволство Ми е што мандатот го почнувам во период кога ќе станете членка на НАТО, рече новата амбасадорка на САД Кејт ...

Сакам да кажам - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави Кејт Мери Брнс. Амбасадорката Брнс рече дека ќе ги поддржува напорите на македонските власти во борбата против ...

Новата амбасадорка на САД во земјава официјално ја започна својата функција

Алсат-М - 12.07.2019

Со предавање на акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски, денеска новата амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мери Брнс, и официјално ја започна својата функција. „Ми претставува особено задоволство да го започнам мојот мандат во овој ...

Брнс: Ќе ги поддржам напорите во борбата против корупцијата

Р.С.Европа - 12.07.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска го прими акредитивното писмо на новоименуваната американска амбасадорка во Скопје Кејт Мери Брнс.Таа најави дека ќе ги поддржи напорите на власта во борба против корупцијата и за зајакнување на ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД

Н.Македонија - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД во државава, Кејт Мери Брнс. – Најнапред, дозволете ми срдечно да ве поздравам и, воедно, да ви посакам искрено добредојде во нашата земја, ...

Брнс: Како сојузници во НАТО нашите односи ќе стануваат посилни

Нова ТВ - 12.07.2019

Новата амбасадорка на САД во земјавата Кејт Мери Брнс денеска ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски со што официјално ја започна својата функција. -Ми претставува особено задоволство да го започнам мојот мандат во овој ...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс

Канал5 - 12.07.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка наСоединетите Американски Држави во Македонија, Кејт Мери Брнс. По церемонијата на предавање на акредитивните писма, претседателот ...

Новата амбасадорка на САД: Се радувам што ќе ја искусам убавината на Северна Македонија

+инфо - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуван ата амбасадор ка на САД во земјава, а церемонијата утрово се одржа во вилата на Водно. – Се радувам што ќе ја искусам убавината и различностите на Северна ...

Брнс – Димитров: Да се искористи моментумот за отворање нови перспективи на државата

Нова ТВ - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес се сретна со новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнс, која му ги предаде копиите на акредитивните писма за именување за амбасадор.

Брнс ќе промовира стабилност преку силни институции и борба со корупцијата

PressingTV - 12.07.2019

Длабоко верувам дека во периодот што ни претстои, ќе продолжи безрезервната поддршка на Соединетите Американски Држави за остварување на нашите евроатлантски аспирации, како највисок надворешно-политички приоритет и трајна стратегиска определба, ...

Амбасадорката на САД ги предаде акредитивните писма: Закајнување на институциите и борба против корупцијата

Фактор - 12.07.2019

Новоименуваната амвасадорка на САД во Скопје, Кејт Мари Брнс, денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, со што наследничката на Џес Бејли и формално започнува со работа во земјата.

Американската амбасадорска Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

PressingTV - 12.07.2019

Новоименуван ата амбасадор ка на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнс денеска ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс е дипломат веќе 26 години.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс (ФОТО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Дипломатските односи меѓу нашите две земји успешно се развиваат повеќе од две децении, порача претседателот Пендаровски. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната ...

Кејт Брнс му ги предаде акредитивите на Пендаровски: Со нетрпение ве очекуваме во НАТО

Република - 12.07.2019

Новата американска амбасадорка Кејт Брнс денеска на церемонијата во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на шефот на државата Стево Пендаровски. Со нетрпение очекувам до крајот на годината да ѝ посакаме добредојде на Северна Македонија како ...

Димитров-Брнс: Извонреден напредок е направен во Северна Македонија

Република - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес се сретна со новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнс, која му ги предаде копиите на акредитивните писма за нејзино именување за амбасадор на САД во Република ...

Американската амбасадорка Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

Канал5 - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на соединетите американски држави, Кејт Мери Брнс денеска ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс е дипломат веќе 26 години.

Кејт Мари Брнс: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Вечер - 12.07.2019

Со желба што поскоро да не види како 30. членка на НАТО, новата американска амбасадорка Кејт Брнс денеска на церемонијата во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на шефот на државата Стево Пендаровски.

Американската амбасадорка ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

Вечер - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на соединетите американски држави, Кејт Мери Брнс денеска ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс е дипломат веќе 26 години.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс

Скопје1 - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Кејт Мери Брнс.

Американската амбасадорска Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

Курир - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Кејт Мери Брнс е дипломат веќе 26 години.