TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кацарска до Груевски: Не сте во Собрание или на владина седница, не ми климајте со главата

+инфо - 17.05.2018

Со обвинувања дека судските процеси се всушност политички процеси, дека ова е хајка и политички прогон против него и неговите соработници, Груевски ги започна неговите завршни зборови во судскиот случај „Тенк“ за набавката на мерцедесот.

Кацарска дрско го прекина Никола Груевски во завршните зборови

Република - 17.05.2018

Освен рушење на мојата партија ВМРО ДПМНЕ овие политички процеси имаат цел и прогон на неистомислениците, на народот, вака поранешниот премиер Никола Груевски се осврна на пошироката смисла на судските процеси кои се водат против него и потенцираше ...

Адвокатот на Груевски побара од судот да ги игнорира бомбите, бидејќи во спротивно политички ќе го дискриминирале

Фокус - 17.05.2018

Адвокатите на Никола Груевски и на Ѓоко Поповски денеска во завршните зборови за случајот „Тенк“ побараа ослободителна пресуда за своите клиенти. Адвокатот Стерјо Зиков истакна дека Груевски не се познавал со Поповски што значи и дека не можеле да ...

Адвокатот на Груевски ја потсети Кацарска за што може да биде разрешен судија

+инфо - 17.05.2018

Сакам да и честитам на судската власт бидејќи денеска стапуваат на сила новите измени во законот за судови каде е нотирано разрешување на судии за непостапување или спротивно постапување на судските норми во европскиот суд, рече еден од адвокатите ...

Новиот Законот за судови налага ослободителна пресуда за Груевски

Курир - 16.05.2018

Адвокатот на поранешниот премиер Никола Груевски, Боро Тасевски ја потсети судијката Кацарска за новите измени и дополнувања на законот за судовите при нејзината одлука во Тенк. -Соочени сме со докази на СЈО со кои се кршат меѓународни стандарди за ...

Адвокатот Тасевски ја потсети Кацарска за измените на Законот за судовите

Република - 17.05.2018

Судијката Добрила Кацарска, Ссудија во случајот „Тенк“, каде обвинети меѓу другите се и поранешниот премиер Никола Груевски и поранешаната министерка за вннатрешни работи, Гордана Јанкулоска, постапува спротивно на Законот за судови и прави потешки ...

Кацарска не ја интересира Законот за судови, ниту одлуките на Европскиот суд за човекови права

Република - 17.05.2018

Според измените на Законот за судови, кој беа усогласени помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како дел од реформскиот пакет на закони гласани во Собранието пред враќањето на препораката за отпочнување на преговори, како потешка дисциплинска повреда за која се ...

Судскиот совет се уште оценува кандидати

ТВ21 - 16.05.2018

Повеќе од два месеци скопскиот Апелационен суд го води в.д претседател а Судскиот совет се уште не ја завршил постапката за повторно оценување на кандидатите за оваа позиција. Иако во март мнозинството членови на советот одлучија да се спроведе ...

Адвокатот на Груевски ѝ се закани на судијката Кацарска

24Инфо - 17.05.2018

Адвокатот на Груевски ѝ се закани на судијката Кацарска Сакам да и честитам на судската власт бидејќи денеска стапуваат на сила новите измени во законот за судови каде е нотирано разрешување на судии за непостапување или спротивно постапување на ...