TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Мадуро демонстрира сила: Голема воена вежба среде кризата во Венецуела

Макфакс - 11.02.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го прогласи почетокот на големите воено-цивилни вежби – „Двесте години Ангостура 2019″, во кои ќе уствуваат припадници на редовната војска и резервисти.

Мадуро ги започна „најважните воени вежби во историјата на Венецуела“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.02.2019

Венецуелскиот лидер Николас Мадуро ги започна, како што тој ги опиша, „најважните“ вежби во историјата, подготвувајќи се да се одбрани од каква било потенцијална инвазија, откако САД и нивните сојузници го поддржаа самопрогласениот привремен ...

ВИДЕО: Мадуро покажа дека ја има најсилната армија на континентот - ја подигна цела војска на нозе

Press24 - 11.02.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро го прогласи почетокот на најголемите воено-цивилни вежби, „Двесте години Ангостура 2019“ во историјата на таа земја, во кои учествуваат припадници на редовната војска и резервисти.

Мадуро покажал дека има најмоќна армија на континентот! Ја кренал целата војска на нозе: Еве како изгледа кога тие ...

Точка - 11.02.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го прогласил почетокот на најголемите воени-цивилни вежби - "Двесте години Ангостура 2019" - во историјата на таа земја, во која ќе учествуваат припадници на редовната војска и резервисти.

САД и Русија доставија до ОН различни предлог-резолуции за Венецуела

МКД - 10.02.2019

САД претставија нацрт-резолуција во Советот за безбедност на ОН, повикувајќи на доставување на меѓународната хуманитарна помош и на претседателски избори во Венецуела. Русија одговори со контрапредлог-резолуција.

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Фактор - 10.02.2019

Пратеникот на венецуелскиот парламент Карлос Папарони го обвини претседателот на земјата Николас Мадуро, засега непризнаен од САД и голем број на земји од Европа и Јужна Америка, дека ја натерал Националниот нафтена компанија да префра државни ...

Венецуела: Стратешката дилема на хуманитарната помош

Нова ТВ - 10.02.2019

Во срцето на актуелниот политички конфликт помеѓу претседателот на Венецуела Николас Мадуро и неговиот противник Хуан Гуаедо, е влезот на хуманитарната помош за оваа земја во криза, помош блокирана на границата.

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

А1 On - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

(ВИДЕО) И полковникот Хименес му откажа лојалност на Мадуро

Нетпрес - 10.02.2019

Полковникот на венецуелската армија, Рубен Алберто Пас Хименес изјави дека ja признава власта на самопрогласениот привремен претседател Хуан Гуаидо, признат од околу 40 земји, пренесе Франс прес.

(Видео) Мадуро демонстрира сила: Голема воена вежба среде кризата во Венецуела

24Инфо - 11.02.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го прогласи почетокот на големите воено-цивилни вежби – „Двесте години Ангостура 2019″, во кои ќе уствуваат припадници на редовната војска и резервисти.

Хуманитарната итна помош е во средиштето на политичката борба меѓу Мадуро и Гуаидо

Телма - 09.02.2019

-Земјата не се развива врз основа на трошки и просење, таа вистија ја кажуваме со достоинство додека пливаме контра струјата, бидејќи моментот којшто го наметнаа светските медиуми дека Мадура ја одбива помошта, подарокот, тоа е пакет со лаги, ...

Мадуро: Блокадата на нафтата од Венецуела би имала катастрофални последици

Макфакс - 09.02.2019

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, предупреди дека блокадата на испораката на нафта од Венецуела, која е членка на Организацијата на земјите извозници нафта (ОПЕК) би имала катастрофални последици.

Главниот опозиционер призна: Би можел да одобрам странска воена интервенција за рушење на Мадуро од власт!

Точка - 09.02.2019

Самопрогласениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо за прв пат призна дека размислува за „одобрување“ на странска воена интервенција во неговата земја која ќе има за цел да го симне од власт претседателот Николас Мадуро.

Предавници или херои? Американците ги убедуваат војниците да му го свртат грбот на Мадуро

Точка - 09.02.2019

Висок американски функционер потврди дека администрацијата на Доналд Трамп директно преговара со претставници на венецуеланската армија, наговарајќи ги да му го свртат грбот на претседателот Николас Мадуро.

Мадуро брутално ја нападнал Америка: Ни ги украдовте парите, па ни нудите тоалетна хартија! Нема да го дозволиме ова ...

Точка - 09.02.2019

"Венецуела нема да го дозволи лажното шоу со хуманитарната помош од САД", изјавил вчера претседателот на таа земја, Николас Мадуро. "Хуманитарната помош се претвори во шоу за да се оправда државниот преврат, тоа е евтино шоу кое треба да не понижи.

Гуадо ќе дозволи американска воена интервенција во Венецуела

24Инфо - 09.02.2019

Лидерот на венецуелската опозиција, Хуан Гуаидо рекол дека е подготвен да одобри американска воена интервенција. Тој нагласил дека тоа би го сторил за да претседателот Николас Мадуро биде отстранет од власта и да се стави крај на хуманитарната криза ...

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Бриф - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

24 Вести - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

Воено-цивилни вежби во Венецуела

Р.С.Европа - 11.02.2019

Оспорениот претседател на Венецуела, Николас Мадуро, го прогласи почетокот на големите воено-цивилни вежби – „Двесте години Ангостура 2019“, во кои ќе уствуваат припадници на редовната војска и резервисти.

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Нетпрес - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија тргна на Советот за безбедност на ОН- ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

Локално - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

(Видео) Мадуро демонстрира сила: голема воена вежба среде кризата во Венецуела

Centar - 11.02.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го прогласи почетокот на големите воено-цивилни вежби – „Двесте години Ангостура 2019“, во кои ќе уствуваат припадници на редовната војска и резервисти.

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Вечер - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

24Инфо - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Н.Македонија - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија со своја предлог-резолуција за Венецуела во Советот за безбедност

+инфо - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

1tv - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

Независен - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

А1 On - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание, Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

Н.Македонија - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. -Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела со ...

Врховен суд на Венецуела оцени дека претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

+инфо - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја предлог-резолуција за Венецуела

Алфа - 10.02.2019

Русија во Советот за безбедност на ОН ќе поднесе своја нацрт резолуција за решавање на кризата во Венецуела, како одговор на американскиот предлог кој предвидува нови избори. – Советот за безбедност повикува на решавање на ситуацијата во Венецуела ...

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

24Инфо - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка”, пренесува агенцијата Анадолија.

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Либертас - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Алфа - 09.02.2019

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател е „ништовна и неважечка“, пренесува агенцијата Анадолија.