TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има или нема бојкот од страна на 5те терестријални телевизии?

24 Вести - 23.01.2020

Има или не бојкот на владините активности на националните телевизии? Деновиве на вестите се забележува дека во новинарските прилози не се пуштаат тонски парчиња од изјави на министрите и техничкиот премиер.

Трајчевски: Медиумите сами одлучуваат кои владини активности ќе ги пренесуваат

Телма - 23.01.2020

Медиумите сами одлучуваат кои владини активности ќе ги пренесуваат, а кои не. Од она што го следи АВМУ, граѓаните се информирани за активностите, но не се пренесуваат изјави на владините функционери, што е одлука на уредувачката политика, ...

Тивок бојкот на владата, националните телевизии во вестите не објавуваат изјави на министрите

IRL - 23.01.2020

Веќе трет ден на петте национални телевизии не се пренесуваат изјави и ставови на техничкиот премиер, министрите и нивните заменици во Владата. Во вестите на Сител, Канал 5, Телма, Алсат и Алфа ТВ се објавуваат тонски парчиња само од пониските ...

Одговорните во националните телевизии ниту го демантираат ниту го потврдуваат бојкотот на Владата

Мета - 23.01.2020

Одговорните лица во националните телевизии, ниту ја потврдуваат ниту категорично ја демантираат информацијата дека ги бојкотираат настаните во организација на владата и министерствата. Во телефонската комуникација со неколку директори и уредници на ...

Османи: Владата се обидува максимално да биде во коректни односи со медиумите

Слободен Печат - 23.01.2020

Се надеваме на добра соработка особено во овој предизборен период кога граѓаните сакаат да ги видат ставовите на сите учесници во овој политички натпревар за да можат да донесат соодветна одлука за наредниот мандат, изјави Османи.

Спуштени камери во знак на протест на националните телевизии против Владата

MakPress - 23.01.2020

Националните телевизии Сител, Канал 5, Телма, Алфа и Алсат- М дел од Македонската Медиумска Асоцијација во знак на протест ги бојкотираат активностите на министрите и на владата. На прес-конференциите на министрите од актуелната Впада тие ги ...

Приватните национални тв упатија уцена до владата, или да им ги исполнеле барањата, или нема да ги сликале

Либертас - 22.01.2020

Давачките за агенцијата ММА ги налути приватните телевизии. Од вчера бојкот на владата и министрите. Асоцијацијата на приватните телевизии Сител, Канал 5, Телма, Алсат и Алфа од вчера се договориле и дале инструкции во редакциите во нивните ...

Националните телевизии ги бојкотираат Владата и министрите

Република - 22.01.2020

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на владата. Вчера тие ги спуштија камерите и не ја снимаа прес конференцијата на министерот за транспорт и врски, Горан ...

Националните телевизии почнаа бојкот за Владата и министрите

Курир - 22.01.2020

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на владата. Вчера тие ги спуштија камерите и не ја снимаа прес конференцијата на министерот за транспорт и врски Горан ...

Националните телевизии почнаа бојкот на Владата и министрите

Нетпрес - 22.01.2020

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на Владата. Вчера тие ги спуштија камерите и не ја проследија прес-конференцијата на министерот за транспорт и врски, Горан ...

Пет национални телевизии ја бојкотираат Владата?

Денешен - 22.01.2020

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на Владата, пишува Курир . Вчера тие ги спуштија камерите и не ја снимаа прес конференцијата на министерот за транспорт и ...

Сител, Алфа, Канал 5, Телма и Алсат ја бојкотираат Владата

Expres - 22.01.2020

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на Владата. Вчера екипите на Сител, Алфа, Канал 5, Телма и Алсат ги спуштија камерите и не ја проследија прес-конференцијата ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

Frontline - 23.01.2020

-Самите медиуми одлучуваат за своите уредувачки активности. Она што се наведе во текот на вчерашниот ден од неколку електорнски портали дека има наводен бојкот од страна на медиумите е засега само непотврдена информација која не можеме да кажеме ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

24Инфо - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами ќе одлучуваат како ќе известуваат – евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

ТВ21 - 23.01.2020

Владата се надева на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

А1 On - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

Локално - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

CivilMedia - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Османи: Доколку постојат одредени недоразбирања помеѓу Владата и медиумите треба да си ги решат во дијалог.

Press24 - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Медиумите сами одлучуваат како ќе известуваат, евентуалните недоразбирања со Владата да ги решат преку дијалог

Опсервер - 23.01.2020

– Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и ...

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

МКД - 23.01.2020

Владата се надеава на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Османи за бојкотот: Се надеваме на добра соработка со медиумите особено во предизборниот период

MakPress - 23.01.2020

Владата се надева на добра соработка со медиумите особено во овој предизборен период, а доколку има недоразбирање меѓу нив тоа треба да се реши преку дијалог и консултации. Ова го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и директорот ...

Љубовта меѓу Владата и телевизиите во криза: И едните и другите кријат зошто се лути

Курир - 23.01.2020

Владата и националните телевизии се во конфликт, но и едните и другите тоа јавно не го признаваат. Вистинската причина за тоа пак, не сакаат да ја споменат, иако им е добро позната. Недоразбирањето излезе на површина, откако завчера националните ...