TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Марин: Итно да се повлече спрниот ДУП, Конески и ВМРО-ДПМНЕ го доведоа во ризик здравјето на граѓаните

А1 On - 06.04.2017

„Ивица Коневски и ВМРО-ДПМНЕ вчера кукавички, ненајавено и без дебата, го изгласаа спорниот ДУП И 10. Со овој ДУП, се предвидува уништување на зеленило, нова деветкатница на оваа зелена површина и нови згради покрај Вардар.

Протести во општина Аеродром против ДУП

24 Вести - 06.04.2017

Експресно и на вонредна седница општина Аеродром го изгласа Деталниот урбанистички план со кој се предвидува изградба на станбени објекти на зелените површини кај Мајчин дом и покрај реката Вардар.

Аеродромци ќе протестираат секој ден во шест

Р.С.Европа - 06.04.2017

Активистите од иницијативата „Сакаме Аеродром да дише“ најавија уште еден протест пред зградата на општината Аеродром поради спорниот Детален урбанистички план кој вчера на вонредна седница беше изгласан.

ДОМ: На Уставен суд за спорниот ДУП во Аеродром

А1 On - 06.04.2017

„ДОМ бара општината Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ДОМ ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ...

Аеродромци вечерва ќе протестираат пред општинската зграда против измените во ДУП-от

Радио МОФ - 06.04.2017

Жители на Аеродром за вечерва најавија собир пред Општината во знак на протест против новиот Детален урбанистички план, откако вчера општинскиот Совет во последен момент го стави на расправа на седни цата.

Протести во Аеродром секој ден, до повлекување на урбанистичкиот план

А1 On - 06.04.2017

Жителите на Аеродром најавуваат протести секој ден во 18 часот, се до повлекување на планот на градоначалникот Ивица Коневски. Ова е одлуката на жителите на општина Аеродром, откако советниците на ВМРО-ДПМНЕ го изгласаа спорниот урбанистички план со ...

Секој ден во шест: Аеродромци продолжуваат со протестите против измените на ДУП-от

Канал 77 - 06.04.2017

Жителите на општина Аеродром најавуваат дека ќе протестираат секој ден во 18 часот, се’ додека не биде повлечен планот на градоначалникот, Ивица Коневски. Жителите на оваа општина ја донесоа ваквата одлука, откако советниците на ВМРО-ДПМНЕ го ...

Аеродромци на протест против спорниот ДУП, градежната експанзија и загадувањето

Фактор - 06.04.2017

Експресно и на вонредна седница изгласаниот спорен Детален урбанистички план со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин Дом и покрај реката Вардар ги разгневи жителите на Аеродром.

Aеродромци не го спасија зеленилотo кај „Mајчин дом“

24 Вести - 06.04.2017

Граѓанскиот отпор не придонесе да се одложи точката за деталниот урбанистички план во Аеродром. Со 15 гласа „за“ и 10 „против“ советниците на општина Аеродром гласаа за новиот ДУП – ќе се гради деветкатница кај Мајчин дом и стабнени објекти покрај ...

Аеродром го усвои планот кој ќе предизвика еколошка катастрофа, аеродромци ќе го оспорат на Уставен суд

Сакам да кажам - 05.04.2017

Советот на Општина Аеродром го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа оти предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом и покрај Вардар, а на местото на сегашни градби превидува ...

Изгласан спорниот ДУП во Аеродром

24 Вести - 05.04.2017

Изгласан спорниот ДУП во општина Аеродром со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом за изградба на згради. Советниците доцна вечерва ги изгласаа измените. 15 советници гласаа „ЗА“и 10 гласаа „Против“.

Аеродром го изгласа спорниот ДУП, граѓаните револтирани

Стандард - 05.04.2017

Денеска беше изгласан спорниот ДУП во општина Аеродром со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом за изградба на згради. Советниците доцна вечерва ги изгласаа измените. 15 советници гласаа „ЗА“и 10 гласаа „Против“.

Протест пред Општина Аеродром против вонредни измени на ДУП-от

+инфо - 05.04.2017

Граѓаните тврдат дека мандатот на советниците изминал и дека немаат законска можност да гласаат за измени во ДУП-от. Граѓани на Општина Аеродром денеска се собраа на мирен протест пред седиштето на оваа локална самоуправа, откако се дозна дека на ...

(ФОТО) Граѓани почнаа да се собираат пред општина Аеродром

Фокус - 05.04.2017

Откако попладнево градоначалникот на Аеродром, Ивица Конески, без претходна најава на дневен ред ја стави точката за донесување на спорниот ДУП кој еднаш беше повлечен по реакции на граѓаните, тие во моментов повторно го креваат гласот и се собираат ...

Конески ненадејно го стави на гласање планот со кој ќе се сечат 50-годишни дрвја И ќе се градат висококатници во ...

Сакам да кажам - 05.04.2017

Советот на Општина Аеродром попладнево ненадејно расправа за донесувањето на спорниот Детален урбанистички план за градска четврт И 10 (ДУП И 10) со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин Дом и покрај Вардар и кој беше еднаш ...

Протест пред општина Аеродром поради проблематичниот ДУП

Либертас - 05.04.2017

Граѓани на социјалните мрежи се организираат во 18:15 да излезат на протест пред Општина Аеродром против одлуката на градоначалникот Ивица Коневски како вондредна точка на дневен ред на седницата на Советот на општината да ја вметне точката за ...

Аеродромци ќе протестираат секој ден во шест

Бриф - 06.04.2017

Активистите од иницијативата „Сакаме Аеродром да дише“ најавија уште еден протест пред зградата на општината Аеродром поради спорниот Детален урбанистички план кој вчера на вонредна седница беше изгласан.

ДОМ: На Уставен суд за спорниот ДУП во Аеродром

Макфакс - 06.04.2017

ДОМ бара Општина Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ДОМ ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ДУП-от, ...

Протести во Аеродром секој ден, до повлекување на урбанистичкиот план

Порта 3 - 06.04.2017

Жители на Аеродром за вечерва најавија собир пред Општината во знак на протест против новиот Детален урбанистички план, откако вчера општинскиот Совет во последен момент го стави на расправа на седницата.

Општина Аеродром го усвои спорниот ДУП и покрај предупредувањата за еколошка катастрофа

Фокус - 05.04.2017

Советот на Општина Аеродром го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа оти предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом и покрај Вардар, а на местото на сегашни градби превидува ...

Изгласан спорниот ДУП во Аеродром

+инфо - 05.04.2017

Советниците доцна вечерва ги изгласаа измените. Петнаесет советници гласаа „за“, а 10 беа „против“. Изгласан е спорниот ДУП во Аеродром со кој се предвидува уништување на зелени површини кај „Мајчин дом“ за изградба на згради.

Конески попладнево на дневен ред стави уништување на зеленило и нови згради

Фокус - 05.04.2017

Градоначалникот на Аеродром, Ивица Конески, попладнево без никаква претходна најава, на дневен ред стави расправа за донесувањето на спорниот Детален урбанистички план за градска четврт И 10 (ДУП И 10) со кој се предвидува уништување на зелени ...

ДОМ бара општина Аеродром да го поништи спорниот ДУП

МКД - 06.04.2017

ДОМ бара општината Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ДУП-от, што ...

ТВ 24: Изгласан спорниот ДУП во Аеродром

Бриф - 05.04.2017

Изгласан спорниот ДУП во општина Аеродром со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом за изградба на згради. Советниците доцна вечерва ги изгласаа измените. 15 советници гласаа „ЗА“и 10 гласаа „Против“, јавува ТВ 24.

Протест пред општина Аеродром против сечата на зеленилото кај Мајчин Дом додека советниците носат нов ДУП

Сакам да кажам - 05.04.2017

Граѓани се собираат пред седиштето на општина Аеродром каде што Советот попладнево ненадејно реши да расправа за донесувањето на спорниот Детален урбанистички план со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин Дом и покрај Вардар и ...

Протест пред општина Аеродром поради проблематичниот ДУП

Репортер - 05.04.2017

Граѓани на социјалните мрежи се организираат во 18:15 да излезат на протест пред Општина Аеродром против одлуката на градоначалникот Ивица Коневски како вондредна точка на дневен ред на седницата на Советот на општината да ја вметне точката за ...

ДОМ: На Уставен суд за спорниот ДУП во Аеродром

Точка - 06.04.2017

ДОМ бара Општина Аеродром да го поништи спорниот ДУП, со кој ќе се бетонираат големи површини зеленило во една од најзагадените општини. Во спротивно, ДОМ ќе поведе иницијатива за преиспитување на уставноста на самата постапка за носење на ДУП-от, ...

Изгласан спорниот ДУП во Аеродром

Локално - 05.04.2017

Изгласан спорниот ДУП во општина Аеродром со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом за изградба на згради. Советниците доцна вечерва ги изгласаа измените. 15 советници гласаа „ЗА“и 10 гласаа „Против“.

Аеродромци протестираат против нов ДУП, додека за него се гласа на вонредна седница

Радио МОФ - 05.04.2017

Граѓани на Аеродром се собраа пред Општината во знак на протест, додека трае седница на која може да биде изгласан нов Детален урбанистички план. Доколку ДУП-от, кој еднаш беше повлечен поради волјата на граѓаните, биде изгласан, зелените површини ...

Протест поради уништување на зеленилото кај Мајчин дом

Нова ТВ - 05.04.2017

Протест на граѓани се одвива пред општина Аеродром каде Советот попладнево ненадејно одлучи да расправа за донесувањето на спорниот Детален урбанистички план со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин Дом и покрај Вардар.

Изгласан спорниот ДУП во Аеродром

Репортер - 05.04.2017

Изгласан спорниот ДУП во општина Аеродром со кој се предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом за изградба на згради. Советниците доцна вечерва ги изгласаа измените. 15 советници гласаа „ЗА“и 10 гласаа „Против“.

Аеродромци протестираа, советниците го изгласаа спорниот ДУП

МКД - 05.04.2017

Граѓани на Општина Аеродром денеска се собраа на мирен протест пред седиштето на оваа локална самоуправа, откако се дозна дека на денешниот дневен ред на Советот е и спорниот Детален урбанистички план со кој се предвидува уништување на зелени ...

ВИДЕО: Коневски избега од соочување со жителите на Аеродром

А1 On - 05.04.2017

Градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски, избега од Општината со својот автомобил, иако жителите сакаа да го прашаат во чии интерес се носи спорниот урбанистички план, откако советниците на ВМРО-ДПМНЕ го усвоија спорниот план кој е на штета на ...

Изгласан урбанистичкиот план, аеродромци ќе го спорат на Уставен...

Н.Македонија - 05.04.2017

Советниците изгласаа уништување на зелени површини, аеродромци протестираат Советот на Општина Аеродром го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа оти предвидува уништување на зелени ...

(ВИДЕО) Коневски избега од соочување со жителите на Аеродром

Репортер - 05.04.2017

Градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски, избега од Општината со својот автомобил, иако жителите сакаа да го прашаат во чии интерес се носи спорниот урбанистички план, откако советниците на ВМРО-ДПМНЕ го усвоија спорниот план кој е на штета на ...

Општина Аеродром усвои ДУП кој ќе предизвика еколошка катастрофа

Окно - 06.04.2017

Советот на Општина Аеродром го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа оти предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом и покрај Вардар, а на местото на сегашни градби превидува ...