TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Д-р Жан Митрев: Пациенти чекаат ново срце, трансплантацијата да стане редовна практика

еМагазин - 28.05.2020

Во Македонија неодамна успешно беше изведена првата трансплантација на срце, а дел од клучниот тим што ја изведе операцијата беше и кардиохирургот д-р Жан Митрев . Во интервјуто, тој меѓу другото раскажува како во 1988 година случајно бил во Загреб ...

Трансплантацијата на срцето на Емилија Динева е еден од моите најголеми животни белези: Отворено со д-р Соња Граждани, ...

ММС - 28.05.2020

„Потребно е многу труд, и од наша страна како доктори но и од страна на нашите политичари кои што ги диктираат правилата“, вели за mms.mk младата докторка Соња Граждани, која со дваесет и пет години во нејзината фела ја препознаваат по амбициозноста ...

Интервју со д-р Горан Николов: „Не треба да се прави хистерија, туку потребен е еден порационален пристап во ...

Убавина и Здравје - 27.05.2020

Разговор со специјалист интернист-кардиолог, извршен и стручен директор на Центарот за внатрешни болести СРЦЕ, Скопје Денес разговараме со др. Горан Николов, специјалист интернист-кардиолог, извршен и стручен директор на Центарот за внатрешни ...

Трансплантација на срце и паркинг наместо Клинички

Deutsche Welle - 27.05.2020

Среќен сум што првата трансплантација на срце се направи на државната кардиохирургија, но ме разочара тоа што на местото каде веќе требаше да биде изграден Клиничкиот центар изградија паркинг.

Филипче: Со донираење на некој орган се спасува живот

Нова ТВ - 27.05.2020

Во раните утрински часови во петокот, околу 02 часот по полноќ започна да чука првото трансплантирано срце во градите на 54 годишниот Иван Огненовски. Операцијата траеше шест часа и заврши успешно, па лекарскиот тим го разбуди првото трансплантирано ...

Прва трансплантација на срце во Македонија

Сител - 27.05.2020

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција,беше трансплантирано срце. Експлантацијата на срцето траела еден час, а трансплатацијата траела три часа. Донорот и примателот одговарале по крвната слика и по сите ...

Филипче на Алсат: Трансплантацијата на срце е историски успех, имаме контрола врз вирусот, избори може да се одржат со ...

Frontline - 26.05.2020

„Трансплантацијата на срце е историски успех за нашето здравство. Кардиохирурзите велат дека ова е круна на нивната работа. Ова целосно ја менува сликата за кардиохирургијата кај нас. Во процесот беа вклучени неколку еминентни имиња, видни лекари од ...

Среќен сум за првата трансплантација на срце, но разочаран за паркингот на местото каде требаше да биде новиот Клинички

24Инфо - 27.05.2020

Среќен сум што првата трансплантација на срце се направи на државната кардиохирургија, но ме разочара тоа што на местото каде веќе требаше да биде изграден Клиничкиот центар изградија паркинг, пишува поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров ...

Тодоров: Знам некои повторно ќе навредуваат бидејќи повторно му честитам на Венко Филипче

Мак. Весник - 27.05.2020

Колумна на Никола Тодоров за „Дојче веле на македонски јазик“: Два настана посебно ме погодија изминативе две недели. Многу позитивно ме трогна фактот што на државната кардиохирургија за прв пат во историјата на македонското здравство и македонската ...

Трансплантација на срце и паркинг наместо Клинички

Либертас - 27.05.2020

Два настана посебно ме погодија изминативе две недели. Многу позитивно ме трогна фактот што на државната кардиохирургија за прв пат во историјата на македонското здравство и македонската државност се изврши трансплантација на срце.