TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еднонасочен меч наместо дерби: Вардар го разнесе ППД Загреб

Нова ТВ - 23.03.2019

Вардар го реши осминафиналниот двомеч во ракометната Лига на шампиони со ППД Загреб уште по „првото полувреме“ во хрватската престолнина. Европскиот шампион од 2017 година ги декласира „плинарите“ со 27:18 (полувреме 14:6) за, слободно ќе речеме, ...

Вардар победи во Загреб и почна „полноќна“ продажба на билети (ФОТО)

24 Ракомет - 24.03.2019

Вардар победи на гостувањето кај Загреб со 18-27 во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Тоа беше причина навивачите на „црвено-црниот“ тим да се ангажираат малку повеќе и да почнат да купуваат од останатите билети за реваншот во ...

Парондо: Горд сум на овие момци, одигравме перфектно!

МКД - 23.03.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо не го криеше задоволството по убедливата победа на гостувањето кај ППД Загреб, стратегот им се заблагодари на своите избраници за тоа што одработиле перфектно.

Ако не гледавте: Најдоброто од ППД Загреб – Вардар во 90 секунди (ВИДЕО)

24 Ракомет - 24.03.2019

Вардар се враќа од Загреб со победа од 27:18 и со огромна предност за реваншот така што „црвено-црните“ се на вистински пат кон четврт-финалето, а според играта која што ја прикажаа се на одличен пат да успеат да дојдат и до ново учество на Ф4 ...

ВАРДАР на гости им зададе ракометен „нокаут„ на Хрватските ракометари !

Магазин - 24.03.2019

Македонскиот машки ракометен првак Вардар скоро е во четврт-финале од Лигата на шампиони, откако вечерва славеше во Загреб со убедливи 18-27. Криштопанс и Карачиќ реализираа по пет гoлa, Мораеш постигна четири а одличен на гoлoт беше Милосављев со ...

Тамше и Мандиќ во еден глас: Вардар ни одржа ракометна лекција

Дерби - 23.03.2019

Вардар доминираше на дуелот со ППД Загреб во хрватската престолнина и по убедливата победа на првата средба од осминафиналето на Лигата на шампионите, сега е многу блиску до пласман во следната фаза.

Како Милосављев го „излуде“ Загреб (ВИДЕО)

24 Ракомет - 23.03.2019

Голманот на Вардар, Дејан Милосављев имаше одличен натпревар против ППД Загреб и тој е еден од најголемите виновници за победата против шампионот на Хрватска од 27:18. Милосављев е сосема заслужено прогласен за МВП на средбата бидејќи тој ги откажа ...

Парондо: Момци – ви благодарам и горд сум на вас!

Gol.mk - 23.03.2019

Предводникот на Вардар , Роберто Гарсија Парондо водно задоволен од прикажаната партија на своите момци на дуелот против ППД Загреб не сакаше многу да зборува пред новинарите. >>>ПОВРЗАНО - Вардар го „здроби“ ППД среде Загреб и веќе може да слави ...

Тамше: Ова ни беше животниот натпревар, но Вардар заслужено победи

Gol.mk - 23.03.2019

Вардар на фантастичен начин ја започна елиминационата фаза на Лигата на шампионите и иако по само 60 одиграни минути против ППД Загреб може да слави учество во четвртфиналето. Македонскиот шампион среде Хрватска извојува победа од 18-27, а стратегот ...

Парондо: Може да кажам само едно – момци горд сум на вас!

Екипа - 23.03.2019

Сосема очекувано, тренерот на Вардар, Роберто Парондо не го криеше задоволството од начинот на кој неговите ракометари го одиграа првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите и убедливата победа на гостувањето против Загреб.

Парондо: Горд сум на овие момци – одиграа совршено!

Sport 1 - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар веќе го обебзедија четвртфиналето во Лигата на шампионите, откако во Загреб вечерва славеа со убедливи девет голови разлика (27-19) во првиот осминафинален меч, па идниот викенд во Скопје реваншот оставија да биде само чиста ...

Чупиќ: Не очекувавме вака убедлива победа, со контра-нападите го „убивме“ Загреб

Gol.mk - 23.03.2019

Македонскиот шампион Вардар одигра моќен натпревар среде Загреб и со убедливи 18-27 го совлада ППД и на еден начин го отпиша од борбата за четвртфиналето на Лигата на шампионите. Еден од подобрите рекометари на „црвено-црните“ на овој меч, Иван ...

Зошто беше избран за играч на натпреварот: Одбраните на „октоподот“ Милосављев (Видео)

Дерби - 23.03.2019

Македонскиот шампион Вардар е на добар пат да избори четвртфиналето во Лигата на шампионите и тоа откако вечерва го прегази ППД Загреб на негов терен со 27-18. Човек на натпреварот беше голманот Дејан Милосављев кој бранеше фантастично, запиша дури ...

Вардар од соништата, Загреб потопен дома

Н.Македонија - 23.03.2019

Ракометарите на македонскиот првак Вардар, вечерва во арената „Загреб“ (7.836 гледачи), во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите (ЛШ), го декласира со 27-18, двојниот европски првак (1992, 1993) и 27-кратен шампион на Хрватска, ...

Парондо: Горд сум на вас момци!

SportMedia - 23.03.2019

Роберто Гарсија Парондо уште еднаш докажа дека е голем тактичар. Во изминатите десет дена со своите момци одлично ја скоцкаа противиграта за ППД Загреб, Вардар на теренот делуваше сигурно, моќно и убедливо.

Милосављев: Чекавме вистинска шанса и ја искористивме

24 Ракомет - 23.03.2019

Вардар славеше на гостувањето кај Загреб со 18-27 во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите, па четвртфиналето е многу блиску. Голманот Дејан Милосављев беше прогласен за МВП на овој натпревар. „Многу добар натпревар за нас.

Хрватите го отпишаа Загреб (ФОТО)

SportMedia - 23.03.2019

Тешкиот и убедлив пораз на ППД Загреб во првиот дуел од осминафиналето во Лигата на шампионите од Вардар, Хрватите го доживеаја како голем удар, па покрај тоа што публиката пред време ја напушти Арената Загреб, и медиумите „удрија“ по своите.

Вардар цврсто чекори кон четвртфинале го „прегази“ Загреб со 18-27!

МКД - 23.03.2019

Шампионот на Македонија, Вардар со една нога е во четвртфинале од Лигата на шампиони откако вечерва славше на гостувањето кај Загреб со убедливи 18-27 „Црвено-црните“ покажа моќ на гостувањето кај ППД Загреб, водеа од првата до последната минута и ...

Вардар го „здроби“ ППД среде Загреб и веќе може да слави четвртфинале во ЛШ

Gol.mk - 23.03.2019

Екипата на Вардар одигра неверојатен натпревар и им сервираше слатка одмазда на ракометарите на ППД Загреб за поразот во Хрватска од пред неколку месеци и во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите запиша голема победа од 18-27.

Уште сега во четврт-финале: Вардар го здроби Загреб со 9 разлика!

Sport 1 - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар уште во првиот натпревар со Загреб обезбедија предност, која им гарантира пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Среде „Арена“ му одржаа лекција по ракомет на хрватскиот првак декласирајќи го со 27-18 Доминацијата ...

ВИДЕО: Кој ќе го запре Кристопанс? Проектилите на вардаровиот џин….

Екипа - 23.03.2019

Вардаровиот џин, Даинис Кристопанс имаше една од клучните улоги во убедливата победа на Вардар против ППД Загреб во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите која значи и веќе сигурен пат на црвено-црните кон четвртфиналето.

Милосављев: Чест ми е што одиграв ваков меч против Загреб

SportMedia - 23.03.2019

Дејан Милосављев одново беше на ниво на задачата. Вардаровиот голман блескаше, запиша 14 интеревенции на дуелот со ППД Загреб и накрајот беше прогласен за играч на неделата на Лигата на ...

Тамше: На почеток не торпедираше Криштопанс и потоа не можевме да се вратиме

24 Ракомет - 23.03.2019

Вардар славеше со 18-27 во првиот осминфинален дуел во Лигата на шампионите против хрватскиот првак Загреб. Тренерот на домашните, Бранко Тамше, вината ја бара во сопствените редвои. „Ние направивме се споритвно од она што сакавме.

Парондо: Горд сум на овие момци, беа перфектни на теренот

24 Ракомет - 23.03.2019

Тренерот на Вардар, Роберто Парондо уште еднаш со своите момци се враќа со крената глава од тешко гостување во Лигата на шампионите, а новиот тим кој се додаде на долгиот список на совладани ривали е ППД Загреб.

Вардар го прегази Загреб и направи значаен исчекор кон четвртфиналето во ЛШ!

Дерби - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар му одржаа вистинска лекција на ППД Загреб во првиот осминафинален меч во Лигата на шампионите, односно со победата од 27-18 се на добар пат да обезбедат четвртфинале во ова натпреварување.

„Црвено-црна машинерија“ го здроби ППД Загреб: Вардар веќе во четвртфинале на ЛШ!

Екипа - 23.03.2019

Вардар е безмалку речиси сигурно во четвртфиналето од Лигата на шампионите откако во првата осминафинална пресметка убедливо со 18-27 (6-14) славеше на гостувањето против ППД Загреб. „Црвено-црната машинерија“ беше незапирлива во арената во Загреб ...

И маскотата на ППД Загреб во неверување: Што ли се случи… (ВИДЕО)

SportMedia - 23.03.2019

Хрватска е во неверување, никој не очекуваше дека ППД Загреб ќе биде прегазен од Вардар и тоа на домашен терен. Пред крајот на мечот голем дел од публиката одлучи да ја напушти салата, фановите не можеа да го „проголтаат“ убедливиот пораз, а во ...

ЛШ: На Загреб му се случи Вардар, чертфиналето е извесно за шампионот на Македонија !

AKO - 23.03.2019

Вардар е пред пласман во четвртфиналето откако вечерва го прегази Загреб со убедливи 18-27 во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Вардар го одигра еден од најдобрите натпревари сезонава во Лигата на шампионите, извесен е пласман ...

Вардар со убедлива победа на гостувањето во Загреб

А1 On - 23.03.2019

Екипата на Вардар вечерва славше убедливо на гостувањето кај ППД Загреб со 18:27 (6:14) во првиот дуел од осминафиналето на ракометната Лига на шампиони. По вечерашната победа во „Арена Загреб“, „црвено-црните“ веќе се со една нога во четвртфиналето.

Вардар одигра перфектно во Загреб и со една нога е во четврт-финалето на ЛШ

Вардар - 23.03.2019

На гостувањето во Загреб нашите момци славеа убедливо со 27-18 во првиот осмина-финален меч од ЕХФ Лигата на шампионите против ППД Загреб. Реваншот е во сабота во Скопје. Голманот Дејан Милосављев беше прогласен за играч на натпреварот со 14 одбрани.

Вардар го згази Загреб на гости, четвртфиналето на ЛШ се насмевнува

Република - 23.03.2019

Македонскиот машки ракометен првак Вардар со една нога е во четвртфинале од Лигата на шампиони откако вечерва славше на гостувањето кај Загреб со убедливи 18-27. Криштопанс и Карачиќ реализираа по пет гола, Мораеш постигна четири а одличен на голот ...

Вардар го згази и го понижи Загреб на нивни терен

Оff.net - 23.03.2019

Немаше ни „Д“ од балканско дерби во осминафиналето од Лигата на шампионите. Вардар е класи поголем и помоќен противник од хрватскиот претставник кој џабе ќе доаѓа на реванш во ...

Чупиќ: Бевме подготвени на полна сала, „луда игра“ и сите други работи

24 Ракомет - 23.03.2019

Победата од 27:18 на гостувањето кај Загреб е од големо значење и дефинитивно резултат кој на Вардар му дава за право да се прогласи за четвртфиналист. Уште позначајно е тоа како Вардар играше на овој натпревар против Загреб, со каков жар и желба се ...

Чупиќ: Бевме подготвени за полна сала, со контранапади успеавме да ја „убиеме“ нивната игра

SportMedia - 23.03.2019

Вардар е веќе во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Ова стана јасно по само еден одигран меч во осминафиналето, македонскиот првак на гостувањето кај ППД Загреб славеше со 18-27. Роберто Гарсија Парондо и неговите избраници одлично го ...

Видео: Милосављев со 14 одбрани го носи Вардар во четвртфинале

AKO - 23.03.2019

Голманот на Вардар, Дејан Милосављев е играч на натпреварот против Загреб. Српскиот голамн запиша 14 одбрани а Вардар победи со 9 голови разлика, победата од 28-17 на шампионот на Македонија му гарантира мирен реванш и пласман во ...

Ракометарите на Вардар извојуваа победа над ППД Загреб

+инфо - 23.03.2019

Фантастични беа голманот Милосављев со 14 одбрани, Криштопанс и Карачиќ дадоа по 5 погодоци. Ракометарите на Вардар го победија ППД Загреб во првиот осминафинален меч во Лигата на шампионите со 27-18.

Вардар го нокаутираше Загреб, може да се подготвува за четврт-финале

24 Ракомет - 23.03.2019

Одиграни се само 60 минути, но веќе е јасно дека Вардар е првиот четврт-финалист во Лигата на шампионите и реваншот во Скопје в сабота од 19:30 часот ќе биде само формалност. Победата од 27:18 на гостувањето кај ППД Загреб е од големо значење и ...

Загреб патосиран, моќен, моќен Вардар!!!

SportMedia - 23.03.2019

Вардар, во едно од своите најдобрите изданија сезонава во Лигата на шампионите триумфираше над ППД Загреб 18:27 (6:14) во првиот осминафинален натпревар во Арена Загреб. Комплетно доминантен како во дефанзивната, така и во офанзивната линија, ...

Вардар веќе може да го прославува пласманот во четврт – финалето во ЛШ

Вечер - 23.03.2019

Македонскиот ракометен шампион Вардар, може да се каже дека веќе е во четвртфиналето од Лигата на шампионите. „Црвено – црните“ во првиот осмина – финален натпревар убедливо го совладаа ППД Загреб, на гости со 27:18 и со предност од девет гола во ...

Одлична игра на Вардар, со девет разлика го прегази Загреб

Независен - 23.03.2019

Вардар вечерва одигра одлично во првото полувреме против Загреб на гостински терен, во рамките на првата осминафинална пресметка во Лигата на шампиони. Интересно е што Европската ракометна федерација го прогласи вечерашниот меч од Лигата на ...

Вардар го „поплави“ Загреб

TopSport - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар триумфално минаа низ Загреб и со „една нога“ веќе се во четврт-финалето во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“, вечерва, го совладаа ППД Загреб 27:18. Избраниците на Гарсија Парнодо во Загреб демонстираа врвна одбрана, која ...

Вардар во Загреб веројатно го завери четвртфиналето во ЛШ

Нетпрес - 23.03.2019

Во првиот натпревар во осминафиналето од ракометната Лига на шампионите, во саботата вечерта македонскиот претставник Вардар со високи девет голови разлика 27:18 (14:6) го совлада домашниот ППД Загреб, пред реваншто следната сабота во Скопје.

БЛЕСКАШЕ: Милосављев е „играч на натпреварот“ (ВИДЕО)

SportMedia - 23.03.2019

Голманот на Вардар, Дејан Милосављев е прогласен за играч на натпреварот во „мечот на неделата“ меѓу ППД Загреб и Вардар во првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите. Милосављев блескаше на овој натпревар, кој го заврши со 14 одбрани или 45 ...

Вардар изгледа како НБА-тим за Загреб: По првото полувреме - 8 разлика!

Sport 1 - 23.03.2019

Ракометот се игра 60, минути, но безбедно е да кажеме дека по првите 30 од мечот меѓу ППД Загреб – Вардар, македонскиот првак му држи лекција на хрватскиот. Резултатот е 14-6 за црвено-црните по првото полувреме, со максимална доминација и контрола ...

Вардар го „скрши“ Загреб за 30 минути пред полната Арена

24 Ракомет - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар после првите 30 минути имаат предност на гостувањето во Загреб и игра која води кон победа на овој натпревар која може да даде шанса за помирен реванш следната сабота во Скопје.

Растур-систем во Загреб – Вардар е веќе во четвртфинале

Спортклуб - 23.03.2019

Македонскиот првак како да го чуваше најдоброто за крајот на оваа сезона. Последните променливи резултати очигледно биле само затишје пред бура бидејќи вечерва го демолира Загреб со 27-18 во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите.

Скубе асистира, Мораеш погодува – „плинарите“ изгасени…(ВИДЕО)

24 Ракомет - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар после првите 30 минути имаат предност на гостувањето во Загреб и игра која води кон победа на овој натпревар која може да даде шанса за помирен реванш следната сабота.

Вардар е главен, штама во Арена Загреб

SportMedia - 23.03.2019

Надмоќно делува македонскиот првак Вардар во првиот осминафинален меч против ППД Загреб во Лигата на шампионите и на полувремето оди со 6:14. Фантастична игра на вардарци, ги газат „плинарите“ во „мечот на неделата“.

Доминација на Вардар во првото полувреме, води со 14:6 против Загреб

Независен - 23.03.2019

Вардар одлично игра во првото полувреме против Загреб на гостински терен, во рамките на првата осминафинална пресметка во Лигата на шампиони. Македонскиот првак во првото полувреме води со 14:6.

Дисингер го „бомбардира“ Загреб (ВИДЕО)

24 Ракомет - 23.03.2019

Ракометарите на Вардар играат одлично на првиот натпревар во Лигата на шампиони и водат на гостински терен против Загреб. Иако можеби се очекуваше посилен отпор од страна на домашниот тим, сепак се чини дека патникот во четвртфиналето ќе биде решен ...