TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ќе расправа за предлог-законите за основно и средно образование

Н.Македонија - 21.09.2020

Пратениците денеска ќе расправаат за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Измените не се од голем обем и сложеност и овие законски измени се потребни за безбедно и непречено ...

Колумна: Ни „тежи“ ли наставничкиот габарит и зошто не?

Факултети - 21.09.2020

Над реакциите на фелата во ковид-периодов, кои покажаа дека во основа, и покрај заложбите за трансформација на класичното во современото, и покрај неоспорната насушна потреба да се менуваме во чекор со децата, во чија зона на интернет-живеење се ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

Опсервер - 21.09.2020

Скопје, 21 септември 2020 () – Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, ...

Професор претепал ученичка до смрт поради неточни одговори

Република - 20.09.2020

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт претепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува „Ориентал дејли“, повикувајќи се на семејството на девојчето, на 10 септември, кога Кина ...

Во Прилеп над 85% од родителите се изјасниле за физичко присуство на децата во училиште

Канал5 - 20.09.2020

Над 85 проценти од родителите на ученици во Прилеп сакаат наставата да биде со физичко присуство на нивните деца. Со комбинирана настава според бројот на учениците и просторот во 10-те основни 5-те средни и во музичкото училиште на први идниот месец ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Либертас - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Бројот на деца одлучувачки за целодневната настава, МОН понуди решение за децата кои немаат ИТ-уреди

Независен - 20.09.2020

Фото: Б. Грданоски Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

24Инфо - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

А1 On - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Учениците кои немаат компјутер ќе можат да ја следат наставата во училница

Либертас - 20.09.2020

Министерката за образование и наука, Мила Царовска ја презентираше платформата за за онлајн настава. Учениците преку компјутер или телефон ќе можат да ја гледаат училницата и наставникот и ќе можат да ги користат сите аудио материјали и видеа ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Сител - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Скопје инфо - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

iPortal - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Канал5 - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта.

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Frontline - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Комисијата одлучува за целодневна настава

Вечер - 20.09.2020

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври. Како што истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче, направена е анализа за бројката на деца коишто ...

Комисијата за заразни болести одлучува за целодневна настава

Курир - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Kомисијата за заразни болести и денеска ќе ja разгледува можноста за целодневна настава

Нетпрес - 20.09.2020

Kомисијата за заразни болести и денеска ќе продолжи да ја разгледува можноста за воведување целодневна настава со физичко присуство во основните училишта, со оглед на тоа што онаа која е предвидена за деца до трето одделение засега е замислено да ...

Комисијата одлучува за целодневна настава

Пулс24 - 20.09.2020

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври. Како што истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче, направена е анализа за бројката на деца коишто ...

Комисијата одлучува за целодневна настава

Кајгана - 20.09.2020

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Press24 - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

15-минутни видеа на телевизија: Настава за учениците преку малите екрани

Хаштаг - 20.09.2020

Министерот за здравство Венко Филипче веќе изјави дека ќе се донесе позитивна одлука доколку се утврди дека бројот на деца кој би останал и по завршувањето на часовите не е голем. - Предност е тоа што станува збор за истата група на деца, значи не ...

Комисијата одлучува за целодневна настава

Centar - 20.09.2020

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври. Како што истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче, направена е анализа за бројката на деца коишто ...

Комисијата одлучува за целодневна настава

Точка - 20.09.2020

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври. Како што истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче, направена е анализа за бројката на деца коишто ...

ЦАРОВСКА: 40.000 ученици во државава немаат компјутер за да следат настава од дома

Денешен - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

MakPress - 20.09.2020

Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта, со оглед на тоа што ...

Професор претепал ученичка до смрт, за два погрешни одговори

Нетпрес - 20.09.2020

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт претепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува „Ориентал дејли“, повикувајќи се на семејството на девојчето, на 10 септември, кога Кина ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

24Инфо - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Професор претепаал ученичка до смрт поради неточни одговори

Поглед - 21.09.2020

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува „Ориентал дејли“, повикувајќи се на семејството на девојчето, на 10 септември, кога ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

Курир - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Денеска пратениците ќе расправаат за предлог-законите за основно и средно образование

МКД - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Измените во законите за основно и средно образование на дневен ред во Собранието

Р.С.Европа - 21.09.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

Телма - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

Press24 - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

А1 On - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

Frontline - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Собранието ќе расправа за предлог-законите за основно и средно образование

Локално - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

Канал5 - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

ТВ21 - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование пред пратениците

CivilMedia - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Пратениците денеска ќе расправаат за Предлог-законите за основно и средно образование

Република - 21.09.2020

Собранието денеска ќе расправа за предлог-законите за изменување и дополнување на законите за основно и средно образование, по скратена постапка. Во образложението на законите за основно и за средно образование, министерката за образование и наука ...

Комисијата одлучува за целодневна настава

Макфакс - 20.09.2020

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври. Како што истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче, направена е анализа за бројката на деца коишто ...

МОН во видео ги прикажа протоколите за децата кои ќе се вратат во училниците од први октомври

Деца - 20.09.2020

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен и едноставен начин се прикажани протоколите на кои треба да се придржуваат учениците, наставниците и родителите, со враќањето на ...

Децата кои немаат компјутери за онлајн настава, часовите ќе ги следат во училниците

Иновативност - 20.09.2020

Министерство за образование и наука информира дека со Планот и Протоколите што се усвоени од Владата се предвидува успешно следење на наставата и за децата кои нема да бидат во можност да учат преку онлајн платформата.

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Опсервер - 20.09.2020

Скопје, 20 септември 2020 () – Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните ...

Учениците кои немаат компјутер ќе можат да ја следат наставата во училница, нема одлука за дневниот престој

Локално - 20.09.2020

Министерката за образование и наука, Мила Царовска ја презентираше платформата за за онлајн настава. Учениците преку компјутер или телефон ќе можат да ја гледаат училницата и наставникот и ќе можат да ги користат сите аудио материјали и видеа ...

И денеска ќе се разгледува можноста за целодневна настава, ќе има и 15-минутни видеа на телевизија

Фактор - 20.09.2020

Kомисијата за заразни болести и денеска ќе продолжи да ја разгледува можноста за воведување целодневна настава со физичко присуство во основните училишта, со оглед на тоа што онаа која е предвидена за деца до трето одделение засега е замислено да ...

Настава од училница за социјално ранливите, за дневниот престој одлука во понеделник

4NEWS - 20.09.2020

Учениците кои немаат компјутер ќе можат да ја следат наставата во училница. Се работи за бројка од 40 000 ученици, за кои министерката вчера најави дека лекциите ќе бидат емитувани на телевизија, а материјали ќе добиваат во хартиена форма.

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS - 20.09.2020

Министерството за образование и наука веќе ги информира директорите на основните и средните училишта за тоа какви компјутери, со каква минимална конфигурација се потребни за работа на Националната платформа за учење на далечина.

КОМИСИЈА ЗА ЗДРАВСТВО: Викендов се одлучува за враќање на целодневна настава во училиштата

Денешен - 19.09.2020

Комисијата за здравство викендов ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека е направена анализа за бројката на деца коишто би требало да останат во училиште и после ...