TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вредноста на еден долар сега е еднаква на 12 лири

Фактор - 25.11.2021

И натаму паѓа вредноста на турската лира. Оваа валута е на историски најниско ниво досега. Сега еден долар вреди скоро како 12,5 лири. Падот на вредноста на лирата ја надмина „психолошката“ граница од 11 лири.

Турската лира на најниско историско ниво, еден долар изнесува 12,5 лири

Пари - 25.11.2021

Вредноста на турската лира е најниска во историјата – еден долар е речиси 12,5 лири. Падот на вредноста на оваа валута продолжи и денеска, со што ја надмина „психолошката“ граница од 11 лири.

Експериментот на Ердоган со лирата е тест за неговата моќ

Локално - 25.11.2021

Проблемите со турската лира се закануваат да ја уништат контролата на претседателот Реџеп Таип Ердоган врз економијата, давајќи им нов наплив на моќ на неговите противници, наведува „Блумберг“ во анализа.

Доларот владее – ФЕД се издвојува меѓу централните банки

Опсервер - 25.11.2021

ript> Американскиот долар се тргуваше на највисоко ниво во повеќе од една година во однос на еврото и блиску до петгодишното највисоко ниво во однос на јенот, како јастребско навалување од страна на креаторите на политиката на Федералните резерви, ...

Протести во Турција: Полицијата ги растури демонстрантите кои бараа оставка од Владата поради зголемените трошоци за ...

360 степени - 24.11.2021

Триесет лица се уапсени Протестот доаѓа во време на зголемена инфлација која сериозно ја поткопа турската куповна моќ, висока невработеност и рекорден пад на лирата по серијата намалувања на каматните стапки Турската полиција го растури протестот ...

Полицијата го растури антивладиниот протест во Истанбул: Уапсени десетици демонстранти (ВИДЕO)

Канал5 - 24.11.2021

Турската полиција вечерва го прекина протестот против владините политики и зголемените трошоци за живот во Истанбул и уапси повеќе од 30 демонстранти. Демонстрантите, главно членови на левичарски групи, почнаа да се собираат во истанбулскиот кварт ...

Турците излегоа на улици поради ценовниот шок

Фокус - 24.11.2021

Турската полиција вечерва го растури протестот против владините политики и зголемените трошоци за живот во Истанбул и приведе повеќе од 30 демонстранти. Демонстрантите, главно припадници на левичарските групи почнале да се собираат во истанбулското ...

Расте вредноста на доларот

Фактор - 24.11.2021

Се зголемува вредноста на доларот. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движеше околу новото максимум во последните 16 месеци.

Турците протестираа поради новите неславни рекорди на лирата која паѓа

Фактор - 24.11.2021

Турција е на нозе поради уште еден голем пад на вредноста на лирата за прв пат во последните 20 години. Протести имаше во Истанбул и Анкара, на кои демонстрантите побараа оставка на владата и отстранување на партијата на правдата и развојот.

Турција: Полицијата растури протест, демонстрантите бараат оставка од Ердоган

Локално - 24.11.2021

Турската полиција вечерва во Истанбул го растури протестот против владината политика и зголемените трошоци за живот и уапси повеќе од 30 демонстранти. Демонстрантите, главно членови на левичарски групи, почнаа да се собираат во истанбулскиот кварт ...

ВИДЕО | Cyдири меѓу демонстpaнтите и полицијата во Турција, се бара оставка од Ердоган

Слободен Печат - 25.11.2021

Турската полиција вечерва го прекина протестот против владините политики и зголемените трошоци за живот во Истанбул и уапси повеќе од 30 демонстранти, објави Биргун. Демонстрантите, главно членови на левичарски групи, почнаа да се собираат во ...

Турската полиција го прекина протестот на граѓаните против зголемените трошоци за живот

Вечер Прес - 25.11.2021

Турската полиција го растури протестот против владините политики и зголемените трошоци за живот во Истанбул и уапси повеќе од 30 демонстранти. Демонстрантите, главно членови на левичарски групи, почнаа да се собираат во областа Кадика во Истанбул, ...

Падот на лирата предизвика ценовен хаос во Турција, Apple ја прекина продажбата

Локално - 24.11.2021

Турците кои се обидуваа да купат iPhone и друга електроника преку Интернет денес добија пораки за грешка на интернет, а локалната веб-страница на Apple не беше достапна откако историскиот пад од 15 проценти на лирата претходниот ден предизвика ...

Apple ја прекина продажбата поради ценовниот хаос во Турција

Lider - 25.11.2021

Турците кои се обидуваа да купат iPhone и друга електроника преку Интернет денес добија пораки за грешка на интернет, а локалната веб-страница на Apple не беше достапна откако историскиот пад од 15 проценти на лирата претходниот ден предизвика ...