TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

Локално - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Алсат-М - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Пахор: Решавање на проблемот со границата меѓу Косово и Црна Гора

Алсат-М - 13.02.2018

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, имаше серија барања за институциите на Косово, за време на говорот пред косовските законодавци. Тој побара ратификување на договорот за одбележување на границата меѓу Косово и Црна Гора и продолжување на ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Тера - 13.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател Борут Пахор, ...

Коха диторе: Како ЕУ ги предаде Ахтисари и Косово

МКД - 13.02.2018

Иако прогласувањето на косовската независност беше објавено во целосна координација со меѓународната заедница и прилагодено на потребите на Европската Унија, ЕУ го предаде Косово останувајќи неутрална во однос на неговиот статус, пишува Коха диторе.

Коха диторе: Како ЕУ ги изневери Ахтисари и Косово

Локално - 13.02.2018

Под наслов „Европската унија го издаде Косово“, приштинскиот весник „Коха диторе“ наведува дека ЕУ ја изневерила таа држава бидејќи останала неутрална во однос на нејзиниот статус, иако преговорите за прогласување косовска независност биле направени ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

CivilMedia - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Алфа - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се ...

Пахор: Словенија и Косово имаат одлични односи

Алфа - 12.02.2018

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Приштина оцени дека Словенија и Косово имаат одлични односи. Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Приштина оцени дека Словенија и Косово имаат одлични односи.

Словенечкиот претседател во посета на Косово...

Н.Македонија - 12.02.2018

Словенечкиот претседател во посета на Косово Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Пахор во Приштина ќе се сретне со косовскиот државен врв, при што на средбите главна тема ќе биде ...

Платформа 2: Али Ахмети, Харадинај и Хашим Тачи во Тирана разговарале за поделба на Косово?

Телевизија Нова - 12.02.2018

Лидерот на ДУИ,Али Ахмети, и премиерот и претседателот на Косово, Рамуш Харадинај и Хашим Тачи неодамна во Тирана разговарале за поделба на некогашната српска покраина. Ова го тврди познатиот аналитичар Бера Бузара, според кој меѓу тројцата лидери ...

Тачи, Рама и Ахмети го делат Косово, вклучена и Грција?

Локално - 12.02.2018

По предлогот на Австија северот на Косово да добие автономија, аналитичарот Бера Бузала тврди дека Хашим Тачи, Еди Рама и Али Ахмети, разговарале за поделба на Косово, пишува Б92. Бузала на својот фејсбук профил напиша дека меѓу тројцата лидери ...

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Р.С.Европа - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Коха диторе: Како ЕУ ги предаде Ахтисари и Косово

+инфо - 13.02.2018

За признавањето на независноста на Косово потребна е висока политичка волја на земјите членки на ЕУ и НАТО“, заклучува косовскиот весник. Иако прогласувањето на косовската независност беше објавено во целосна координација со меѓународната заедница и ...

Коха диторе: Како ЕУ ги изневери Ахтисари и Косово

А1 On - 13.02.2018

Под наслов „Европската унија го издаде Косово“, приштинскиот весник „Коха диторе“ наведува дека ЕУ ја изневерила таа држава бидејќи останала неутрална во однос на нејзиниот статус, иако преговорите за прогласување косовска независност биле направени ...

Тачи: Годинава ќе постигнеме историски договор со Србија

А1 On - 14.02.2018

Косово очекува во текот на оваа година да ги реши значајните прашања со Србија преку постигнување на историски договор, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. – Договорот меѓу Косово и Србија кој верувам ќе биде постигнат во 2018 година, ќе биде ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

+инфо - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Пахор: Словенија и Косово имаат одлични односи

Сител - 12.02.2018

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Приштина оцени дека Словенија и Косово имаат одлични односи. По средбата со неговиот косовски колега Хашим Тачи, Пахор, коментирајќи ја Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, рече дека ...

Словенечкиот претседател во посета на Косово

CivilMedia - 12.02.2018

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Како што јави дописникот на МИА, Пахор во Приштина ќе се сретне со косовскиот државен врв, при што на средбите главна тема ќе биде перспективата на ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Алсат-М - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Црногорскиот премиер утре во посета на Косово

Сител - 13.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковќ утре ќе допатува во дводневна официјална посета на Косово. Марковиќ требаше да допатува во Косово на 6 февруари, но посетата тогаш беше одложена бидејќи неговиот авион не можеше да слета на приштинскиот аеродром ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Сител - 12.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...

Тачи јавно се дистанцира од идејата за поделба на Косово

Телма - 13.02.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за кого се тврди дека се согласил со идејата за поделба на Косово, попладнево изјави дека „идејата е далеку од неговиот ум и институциите во Косово“. На заедничката прес-конференција со словенечкиот претседател ...