TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Омикронот дури сега „покажува заби“ во Словенија

Фокус - 27.01.2022

Словенија продолжува да бележи негативни рекорди кога станува збор за бројот на заразени пациенти од корона вирус, а во последните 24 часа се инфицирани 14.206 пациенти. Петтиот бран на епидемијата прави големи проблеми за словенското здравство, ...

Се ближи ли крајот на пандемијата?

Н.Македонија

Повторно рекордни бројки на новозаразени во Полска

А1 On

Ако сте прележале делта, омикрон тешко ќе ве заобиколи, тврди англиско истражување

Скопје инфо

Омикрон сојот беснее низ светот

Слободен Печат

„СКРИЕН ОМИКРОН“-ПОДВИДОТ ТЕШКО СЕ ДЕТЕКТИРА СО ПЦР, НО НЕ Е ПООПАСЕН: Нѐ очекува едно „ново нормално“ во следниот период-проф. Даниловски за Фактор

Фактор

Јапонска студија: Омикрон подолго преживуваа на пластика и кожа во споредба со другите соеви

360 степени

Денешен ТВ21 Канал5 Вечер Прес Скопје1 Република Вечер Прес Република

ЕЦДЦ: Бустер дозата би можела да ги намали хоспитализациите во Европа за 800.000

Канал5 - 27.01.2022

Бустер-дозата може да ги намали идните хоспитализации во Европа за најмалку половина милион, објави денеска Агенцијата за јавно здравје на Европската унија, иако варијантата омикрон невидено се шири.

Трета доза на вакцина против ковид-19 може да ја намали хоспитализацијата

Р.С.Европа

ЕЦДЦ: Бустер дозата би можела да го намали бројот на хоспитализации во Европа за 800.000

МКД

Засилувачката доза може да ги намали хоспитализациите поради Ковид-19 во Европа до 800.000

Press24

Засилувачката доза може да ги намали хоспитализациите поради Ковид-19 во Европа до 800.000

Опсервер

Засилувачката доза може да ги намали хоспитализациите поради Ковид-19 во Европа до 800.000

А1 On

Засилувачките дози против ковид-19 драстично ќе ја намалат хоспитализацијата, велат од Европскиот центар за превенција на болести

360 степени

Нова ТВ Вечер Прес Денешен Press24

Се појавуваат на самиот почеток на инфекцијата: Ова се официјално ОСУМТЕ рани симптоми на ОМИКРОН

Попара - 27.01.2022

Омикрон денес е доминантна варијанта на коронавирусот. Во многу земји таа е одговорна за над 90 проценти од новозаразени те Нејзините симптоми се малку поинакви од оние кои се сметаа за најчести досега.

20 најчести симптоми на омикрон

А1 On

Што е заедничко, а што различно за омикрон, грип, настинка и вироза

Н.Македонија

19 НАЈЧЕСТИ СИМПТОМИ НА ОМИКРОН: Разлика и сличност во симптомите меѓу варијантите Делта и Омикрон

Еспресо

Пановски: Ако го изгубите мирисот и вкусот имате Ковид-19, лицата над 60 години да примат трета доза

еМагазин

Овој симптом на омикрон може да биде присутен долго по прележување на болеста

Panacea.mk

Омикрон ќе го препознаете по овие два симптома

Pedijatar.mk

Женски магазин Pedijatar.mk Република Република Zoom Слободен Печат Скопје1 Денар

„Модерна“ започна клинички испитувања на вакцината против омикрон

Макфакс - 27.01.2022

Фармацевтската компанија „Модерна“ започна со клинички испитувања на вакцината против коронавирус, која го таргетира сојот омикрон, објави американската компанија. Првите учесници во втората фаза од клиничкото испитување веќе добија бустер доза со ...

„Модерна“ во фаза на клинички испитувања на засилувачка доза вакцина, насочена против омикрон

Бизнис Вести

„Модерна” во фаза на клинички испитувања на засилувачка доза вакцина, насочена против омикрон

Слободен Печат

„Модерна“ во фаза на клинички испитувања на засилувачка доза вакцина, насочена против омикрон

Независен

„Модерна“ во фаза на клинички испитувања на засилувачка доза вакцина, насочена против омикрон

Опсервер

Moдерна развива вакцина против Омикрон

Република

И “Модерна” прави вакцина против Омикрон

Фокус

Сител OhridNews +инфо 24 Вести Бриф MakPress А1 On Канал5

Пановски: Заштитени се оние што прележале делта сој и што се вакцинирани со 3-та доза

Република - 26.01.2022

Докторот Никола Пановски смета дека не треба да се изнесуваат само лоши страни од КОВИД-19 туку и некои охрабрувачки зборови за да не се доведе со зголемена депреси. „Делта сојот не замина. Се надевам дека овие 26 од вчера се делта сојот.

Пановски: Заштитени се оние што го прележале делта сојот и што се вакцинирани со трета доза

еМагазин