TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стојаноски: Законот за данок на солидарност ќе влијае лошо врз целокупната економија

Бизнис Вести - 22.09.2023

Солидарниот данок е новото економско промашување. Власта на СДСМ и ДУИ внесува нестабилност во работењето на бизнисот во Република Македонија. Имено, со донесениот Закон за таканаречен данок на солидарност, власта воведува арач за успешните компании ...

Данокот за солидарност удира на егзистенцијата на 180 компании

Нетпрес

Бизнис здруженијата предупредуваат дека солидарниот данок ќе ги демотивира идните инвеститори

24 Вести

Стопанските комори контра Владата – „Солидарниот данок“ ќе заврши пред Уставен суд

Алфа

Законот изгласан, но бизнис секторот не се предава: Законот за „неплаќачи“ ќе го оспориме пред Уставен

Фактор

Законот за т.н солидарен данок може да биде добар за стопанството ако парите се искористат на вистински начин

Локално

ЗАКОНОТ ЗА СОЛИДАРЕН ДАНОК ЌЕ БИДЕ КАЗНА ЗА УСПЕШНИТЕ Ретроактивното оданочување мора да падне на Уставен суд

+инфо

24 Вести Точка Н.Македонија МКД Во Центар Макфакс Курир Канал5

Мицкоски за солидарниот данок: Во Македонија има даночни раеви каде фискалните сметки не важат

Независен - 21.09.2023

Има даночни раеви во Македонија каде што ниту фискални сметки важат, ниту било какви законски одредби, а има и делови во градот Скопје каде може да платите со европска валута и да ви вратат кусур исто така со европска валута, изјави претседателот на ...

Мицкоски: Законот за солидарен данок е данок каде од успешните и дисциплинирани се зема повеќе на сметка на оние кои се генератори на сивата економија во Македонија

Курир

Мицкоски: Законот за солидарен данок е данок каде од успешните и дисциплинирани се зема повеќе на сметка на оние кои се генератори на сивата економија

Zoom

Мицкоски: Законот за солидарен данок е земање од успешните и дисциплинирани на сметка на генераторите на сивата економија

Република

ГИ КАЗНУВААТ УСПЕШНИТЕ, ЈА ШТИТАТ СИВАТА ЕКОНОМИЈА Мицкоски го критикува солидарниот данок

+инфо

Мицкоски: Законот за солидарен данок е данок каде од успешните и дисциплинирани се зема повеќе на сметка на оние кои се генератори на сивата економија во Македонија

Нетпрес

Мицкоски: Со Законот за солидарен данок се зема повеќе на сметка на оние кои се генератори на сивата економија во Македонија

Expres

Денешен MakPress MakPress

Ангелоски: Сегашната даночна реформа нема да помогне во борбата против сивата економија

Локално - 21.09.2023

Претседателот на Сојузот на стопанските комори на Македонија, Трајан Ангелоски не смета дека даночната реформа ќе помогне во борбата против сивата економија. Околу вчерашните најави дека Стопанската комора ќе го оспори пред Уставен суд Законот за ...

Азески: Мораме да дадеме предимство на државните интереси, партиските да ги оставиме на страна

Телма

Стопанската комора ќе го оспори законот за солидарен данок пред Уставниот суд

Телма

Топ Тема интервју со претседателот на Стопанската комора Бранко Азески 20.09.2023

Телма

Стопанската комора ќе го оспори пред Уставен суд Законот за солидарен данок

Независен

Стопанската комора ќе го оспори пред Уставен суд Законот за солидарен данок

Локално

Бизнисмените пред Уставен суд ќе го оспорат данокот за солидарност

Слободен Печат

Lider Zoom Expres Вечер Прес Република 24Инфо Фокус MakPress

СКСЗМ: Законот за данок за солидарност е доказ за правната несигурност во која работат компаниите

МКД - 20.09.2023

И покрај сите реакции на Стопанската комора на северозапанда Македонија - СКСЗМ, Собранието го изгласа законот по брза постапка, со што уште еднаш се докажува дека правната сигурност на компаниите никогаш не е загарантирана и дека успешните компании ...

Владата ги казнува бизнисите со солидарниот данок и ги замрзнува намалените цени, реагираат од Стопанската комора на северозападна Македонија

Макфакс

Владата ги казнува бизнисите со солидарниот данок и ги замрзнува намалените цени, реагираат од Стопанската комора на северозападна Македонија

Опсервер

Владата ги казнува бизнисите со солидарниот данок и ги замрзнува намалените цени, реагираат од Стопанската комора на северозападна Македонија

Скопје инфо

Владата ги казнува бизнисите со солидарниот данок и ги замрзнува намалените цени, реагираат од Стопанската комора на северозападна Македонија

Точка

СКСЗМ: Владата ги казнува бизнисите со солидарен данок и ги замрзнува намалените цени

Канал5

Стопанската комора на северозападна Македонија: Владата ги казнува бизнисите со солидарниот данок и ги замрзнува намалените цени

Press24

Gostivarpress.mk Нетпрес Република Скопје1 Lider MakPress