TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан

24Инфо - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на Рамазан и додаде дека еврејската држава ризикува да ја загуби поддршката од остатокот од светот бидејќи ...

Бајден: Израел ќе ја изгуби поддршката

Фокус

Повеќе од 50 уапсени на протест во Њујорк, бараа прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Бајден: Израел ќе ја запре војната во Газа за Рамазан доколку се постигне договор за заложниците

Во Центар

Бајден оптимист: Дали е можен траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас до Рамазан?

Lider

Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Нетпрес

Над 50 уапсени на протестите против Бајден во Њујорк

Во Центар

360 степени Макфакс Кумановски м. Локално Опсервер А1 On Фокус Скопје1

ОН: Израел напаѓа хуманитарни конвои во Газа

24Инфо - 27.02.2024

Израелските сили „систематски“ го блокираат пристапот до луѓето во Појасот Газа на кои им е потребна хуманитарна помош, што ја отежнува и онака тешката задача за испорака на таа помош во хаотичната воена зона, предупредија денеска ОН.

Од почетокот на израелските напади врз Појасот Газа загинале приближно 30.000 Палестинци

Курир

Бајден изрази надеж за прекин на огнот во Газа следната недела

Глас на Америка

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма

Војна Израел-Хамас: Предлог за размена на заложници и затвореници е испратен до милитантите – изјавува и Бајден

Во Центар

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Глас на Америка Глас на Америка 24Инфо Глас на Америка MakPress MakPress Макфакс Опсервер

Ќе има ли примирје во Газа?

24 Вести - 27.02.2024

Претставен нацрт-предлогот за прекин на огнот во појасот газа...Иако примирјето ќе биде само привремено, двете страни ќе се обврзат да разменат голем број на заробеници но и да прекинат со меѓусебните напади во периодот кој следува.

Израел ќе ги зголеми нападите врз Хезболах дури и ако има привремено примирје во Газа

Нетпрес

Во Газа убиени 29.782 лица

Кумановски м.

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м.

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

ИДФ соопштија дека заробиле борци на Хамас кои се криеле меѓу цивили во Газа

MakPress

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Слободен Печат

Локално MakPress Курир Скопје1 Нетпрес Deutsche Welle Бизнис Вести Рацин

Министерот за надворешни работи на Шпанија: „​​Ситуацијата во Газа е катастрофална, драматична, трагична“

Во Центар - 27.02.2024

– Министерот за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Алварес, изјави дека ситуацијата во Појасот Газа е катастрофална, драматична и трагична и го повтори повикот за итен прекин на огнот во таа енклава, која е цел на брутални израелски напади од ...

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Газа се искачи на 29.878

Во Центар

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус

Банката на Израел ја задржа референтната каматна стапка на 4,5 отсто

BiznisPRO

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Израел поднесе извештај до Меѓународниот суд на правдата за преземените мерки во Газа

Вечер Прес

24Инфо 24Инфо Вечер Прес Слободен Печат Слободен Печат Макфакс Макфакс Глас на Америка

Мировните сили на ОН во Либан ги повикаа Израел и Хезболах да ги запрат непријателствата

Локално - 27.02.2024

Привремените мировни сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ) денеска ги повикаа Израел и либанската група Хезболах да ги запрат непријателствата за да се спречи понатамошна ескалација долж либанско-израелската граница.

Хезболах ракетираше израелска военовоздушна база

Бизнис Вести

Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Нетпрес

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

MakPress Опсервер +инфо Точка 24Инфо 24Инфо CivilMedia Zoom

Во Израел почнаа локалните избори одложени поради војната

Канал5 - 27.02.2024

Во Израел денеска почнаа локалните избори, кои првично беа закажани за крајот на октомври минатата година, но двапати беа одложени поради војната што изби на 7 октомври меѓу Израел и палестинското движење „Хамас“, пренесе БТА.

Израелски медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Кумановски м.

Неколку часа пред нападот на Хамас стотици терористи активирале израелски СИМ- картички

Нетпрес

Израелската армија го потврди завршувањето на операцијата во болницата Насер во јужниот дел на Газа

MakPress

Израелските медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Макфакс

Израелските медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Опсервер

Израелските медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Centar

Точка Алсат-М

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Макфакс - 27.02.2024

Палестинската Црвена полумесечина ги суспендираше „координираните медицински мисии“ во Газа на 48 часа, бидејќи не може да ја обезбеди безбедноста на своите тимови, како и на повредените и болните, напишаа тие во вчерашното соопштение.

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Опсервер

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

24Инфо

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Точка

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Во Центар

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Centar

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Пулс24

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Бизнис Вести - 27.02.2024

– Количеството на испорачана помош за населението на Појасот Газа, според податоците на ОН, е преполовено во февруари во однос на претходниот месец, пренесе денеска ДПА. „Помошта треба да се зголемува, а не да се намалува, за да се одговори на ...

Лазарини: Гладот се уште може да се спречи во Појасот Газа

MakPress

Од ОН веруваат дека уште постои надеж за да се спречи глад во Појасот Газа

Слободен Печат

ОН: Гладот ​​сè уште може да се спречи во Појасот Газа

Радио МОФ

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Независен

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Курир

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Либертас

Нетпрес Канал5 Рацин Кумановски м. 365 Пулс24

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо Алсат-М CivilMedia

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Аксиос: Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Локално

Аксиос: Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

MakPress

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Израелската офанзива во Рафах би значела крај на хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Опсервер Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир - 26.02.2024

Израел е под притисок од својот главен сојузник САД наскоро да се согласи на прекин на огнот. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пред ...

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Zoom

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Пулс24

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Во Центар

Нетанјаху: Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци – туку за неколку недели

Локално

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Канал5

Курир Република 360 степени Вечер Прес 365 MakPress Пулс24 Либертас