TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брисел подготвува “Агенда 2025 година” за членство на Балканот во ЕУ

Нова ТВ - 06.10.2017

ЕУ со големи чекори се враќа на македонската политичка сцена. По повеќе години пауза – поради состојбата во Македонија но и во ЕУ – на повидок се шансите за почеток на преговори за членство, можеби веќе наредната година.

Рекордно зголемување на вработеноста во ЕУ, каде во моментов работат 235 милиони луѓе

А1 On - 05.10.2017

Европската унија останува цврста на патот кон поголем број на вработувања и економски раст, покажува последниот квартален преглед за вработување и социјални развојни места во Европа. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, вработувањето во ...

Јункер ги повика евроскептичките источни лидери на вечера

10без10 - 05.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги покани поддржувачите на четирите земји од Источна Европа да ги потиснат тензиите во ЕУ, објави агенцијата Ројтерс” Во писмото со датум 2 октомври, адресирано до лидерите на Полска, Унгарија, ...

Рекорден раст на вработеноста: Во ЕУ работат 235 милиони луѓе

еМагазин - 05.10.2017

Европската унија останува цврста на патот кон поголем број на вработувања и економски раст, покажува последниот квартален преглед за вработување и социјални развојни места во Европа. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, вработувањето во ...