TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Трамбулината функционира“: Маск одговори на шегата на Рогозин

Руска реч - 01.06.2020

Откако успешно го лансираше вселенското летало со екипаж Crew Dragon, основачот на SpaceX се пошегува со духовита забелешка наменета за првиот човек на „Роскосмос“. По лансирањето на вселенското летало со екипаж Crew Dragon, што го изведе ...

Илон Маск: Познати вистини и нови лекции од американскиот пионер

Н.Македонија - 01.06.2020

Автор: Чарлс Бимс Форбс Дваесет години отсега, спектакуларното лансирање на капсулата „Драгон“ на Илон Маск едвај ќе заслужи една страница во историјата на современата вселенска ера. Покрај неговото детинесто однесување и сомнителните одлуки кои ...

Маск го задева шефот на руската агенција: „Трамбулината функционира!“

МКД - 01.06.2020

Илон Маск, основачот на Спејсекс, кој во саботата со својата ракета од Флорида испрати двајца астронаути во вселената, му одговори на шефот на руската вселенска агенција, кој пред шест години ја исмеваше неспособноста на Америка за вселенски летови ...

Русија ветува патување на Месечината

МКД - 01.06.2020

Русија вчера, по повод успешното лансирање на американското вселенско летало Спејсекс кон Меѓународната вселенска станица (ИСС) во орбитата на Земјата, вети дека оваа година ќе тестира две нови ракети, а потоа ќе ја продолжи својата програма за ...

Денот што ќе го памтиме: SpaceX ги приватизираше комерцијалните летови во вселената

Телефони.мк - 01.06.2020

Двајцата астронаути, Роберт Бекен и Даглас Хурли, имаат чест да бидат првите американски астронаути после 2011 година, кои полетале со американска ракета од американско тло кон Меѓународната вселенска станица.

Честитки, но и збунетост, по пристигнувањето на астронаутите на „Спејс екс“ на Меѓународната вселенска станица

Н.Македонија - 01.06.2020

Екипажот на Меѓународната вселенска станица ги пречека астронаутите Даглас Харли и Боб Бенкен по нивното синоќешно пристигнување во капсулата на „Спејс екс“, пренесува „Гласот на Америка“.

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Кајгана - 01.06.2020

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен пристигнаа на Меѓународната вселенска станица. Вселенската капсула Dragon успешно го исполни првиот дел од задачата. Астронаутите почекаа за дополнителни проверки пред да им се придружат на руските и ...

Русија ветува пат на Месечината по успехот на американски „Space X“

Р.С.Европа - 01.06.2020

Русија по повод успешното лансирање на американското вселенско летало „Space X“ на Меѓународната вселенска станица, вети дека ќе тестира две нови ракети оваа година и потоа ќе ја продолжи програмата за пат до Месечината.

Илон Маск не можеше да издржи: Веднаш го исмеа директорот на руската вселенска агенција за неговите зборови пред 6 ...

Точка - 01.06.2020

Летот на американската компанија "SpaceX" означи крај на монополот - Русите не се единствените кои испраќаат астронаути на Меѓународната вселенска станица, а експертите сега сметаат дека Русите треба да ја преиспитаат својата вселенска програма.

Русија не дозволува САД да ја приватизира Месечината

Порта 3 - 01.06.2020

Американската администрација спремила нацрт меѓународен договор, кој претседателот Доналд Трамп го потпиша уште во април, а суштината на договорот е создавање зони на Месечината во кои несметано ќе може да се истражува и да се вади руда.

Колку долго Боб и Даг ќе бидат во вселената пред да се вратат на Земјата?

Факултети - 01.06.2020

Ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс Екс“ беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“, носејќи двајца американски астронаути до Меѓународната вселенска станица. Ракетата ќе стигне до Меѓународната вселенска станица за 19 часа.

„Спејс Икс“ ја враќа вселенската трка

Deutsche Welle - 31.05.2020

По девет години, Американците повторно самостојно испратија астронаути на Меѓународната вселенска станица. Тоа би можела да биде најава за крај на одличната соработка со Русија и враќање кон вселенската трка од минатото.

SpaceX ја прекина руската надмоќ во вселената

Кумановски м. - 01.06.2020

Летот на американската приватна компанија SpaceX го означи крајот на монополот – Русите веќе не се единствените кои испраќаат космонаути на Меѓународната вселенска станица, што, сметаат експертите, треба да поттикне преиспитување на вселенската ...

Историски ден за САД : Космонаутите на Спејс Икс и НАСА стигнаа на вселенската станица

Канал5 - 31.05.2020

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа на меѓународната вселенска станица во мисијата на НАСА и „СпејсИкс“. Нивната капсула „ Crew Dragon “, снабдена и управувана од приватната компанија „SpaceX “ на Илон Маск, слета на Меѓународната ...

Девојка од Задар ја сними ракетата на Елон Маск над Хрватска

Независен - 01.06.2020

Веднаш штом „Драгон“, со помош на ракета „Falcon 9“, полета од вселенскиот центар Кенеди кон Меѓународната вселенска станица (ISS) во саботата во 21,22 часот, многумина во Хрватска се упатиле кон балконите и дворовите да го видат или евентуално да ...

По честитките за летот на „SpaceX“, од Русија критики на реакцијата на Трамп

Нетпрес - 31.05.2020

Руската вселенска агенција Роскосмос ја критикуваше во нделата „хистеричната“ реакција на американскиот претседател Доналд Трамп на првиот лет на астронаути на американска вселенска агенциај NASA од американска територија по речиси десет одини, но ...

Капсулата на SpaceX се спои со Меѓународната вселенска станица

Независен - 31.05.2020

Моментот на спојувањето на капсулата на SpaceX Dragon со Меѓунардоната вселенска станица (Фото: НАСА) Само 19 часа по лансирањето од Флорида, и со кратка пауза во меѓувреме со музиката на „Блек сабат“, двајца астронаути на НАСА ја споија капсулата ...

Вселенското летало Crew Dragon на Илон Маск успешно стигна на Меѓународната вселенска станица

Иновативност - 31.05.2020

Даг Харли и Боб Бенкен се првите двајца астронаути кои полетаа во вселената од американсо тло после пензионирањето на флотатат летала спејс шатл пред девет години. Летот е битен и поради друг момент – ова е прв комерцијален вселенски лет од овој тип ...

(ВИДЕО) Капсулата „Crew Dragon“ се спои со ISS

Нетпрес - 31.05.2020

Вселенската капсула „Crew Dragon“ на приватната компанија SpaceX“ во неделата без проблеми се спои со Меѓународната вселенската станица (ISS) неколку минути пред планираното, со двајца астронаут на американската вселенска агенција NASA, што е важна ...

САД пишува историја во вселената!

Канал5 - 31.05.2020

Капсулата на Илон Маск се спои со меѓународната вселенска станица по 19 часа лет. Спејс Икс, приватната компанија на милијардерот Илон Маск , во саботата успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9“ од Флорида до Земјата во орбитата, лансирајќи два ...

Tрамп: Ќе летаме и на Марс

Макфакс - 31.05.2020

Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс, изјави американскиот претседател, Доналд Трамп, по лансирањето на вселенското летало „Фалкон 9“. „Неверојатно е, моќ, технологија. Станува збор за прекрасна глетка“, изјави Трамп.

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Фактор - 31.05.2020

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа по лансирањето од Флорида.

Астронаутите на СпејсИкс и НАСА пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

ТВ21 - 31.05.2020

Американските астронаути Дог Харли и Боб Бенкен пристигнаа на Меѓународната вселенска станица. Нивната капсула „Драгон“ која ја изнајми и со нејзе управуваше приватната компанија „Елон Маск“, пристигна во станица.

SpaceX ги испрати првите астронаути во орбитата на Земјата

Smartportal - 31.05.2020

Капсулата успешно стигна до орбитата, по што денеска успешно се поврза со Меѓународната Вселенска Станица По откажаното лансирање во средата поради лоши временски услови, NASA заедно со SpaceX вчера успешно ја лансираа Falcon 9 ракетата во орбитата ...

Астронаутите на НАСА со ракетата на Спејсекс пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

МКД - 31.05.2020

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен се вкотвија со вселенското летало на Спејсекс во мисијата на НАСА со Меѓународната вселенска станица (ИСС). Нивната капсула Кру драгон, производ и сопственост на компанијата Спејсекс на Илон Маск, ...

Астронаутите и капсулата на SpaceX пристигнаа во Меѓународната вселенска станица

Frontline - 31.05.2020

Астронаутите на НАСА и капсулата на SpaceX пристигна во Меѓународната вселенска станица. Даг Харли и Боб Бенкен пристигнаа по 19-часовно патување кое започна од Вселенскиот центар Кенеди, од каде полета ракетата, пренесе Индепендент.

После вчерашното успешно лансирање, астронаутите Боб и Даг безбедно стигнаа на Меѓународната вселенска станица ...

Црнобело - 31.05.2020

После првото одложено лансирање, SpaceX и НАСА во саботата ги испратија астронаутите Боб и Даг на мисија до Меѓународната вселенска станица. Денес, околу 16:00 часот, после речиси 19-часовен лет, тие стигнаа на својата дестинација.

Успешно лансиран првиот лет со посада на SpaceX

IT.mk - 31.05.2020

Роберт Бенкен и Даглас Харли се на пат кон Меѓународната вселенска станица. Полетувањето од космодромот Кенеди е успешно и го очекуваме пристигањето на Вселенската станица. Летот е заедничка мисија на SpaceX и NASA.

Капсулата на Илон Маск со двајца астронаути се спои со Меѓународната вселенска станица по 19 часови лет

Сакам да кажам - 31.05.2020

Капсулата на Илон Маск со двајца американски астронаути во посадата успешно се спои со Меѓународната вселенска станица (ИСС) по 19-часовен лет. Ракетата со новата капсула „дрегон“ синоќа беше лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, со ...

Видео: Во 16.30 часот американските космонаути Харли и Бенкен ќе се спојат со Меѓународната вселенска станица

Канал5 - 31.05.2020

Во 16 часот и триесет минути по македонско време во Меѓународната вселенска станица се очекува да пристигне и да се спои со неа капсулата ,, Дрегон“со астронаутите на НАСА Даг Харли и Боб Бенкен .

Маск на прашањето за враќањето на астронаутите на Земјата: Се задушувам, не можам да одговорам (ВИДЕО)

МКД - 31.05.2020

Илон Маск не можеше да опише како се чувствува откако неговиот Спејсекс во соработка со НАСА за првпат испрати астронаути во вселената при синоќешното историско лансирање. Во 15:22 по локално време од Кејп Канаверал на Флорида беше лансирана ...

Русите му го честитаа на Спејсекс успешното лансирање (ВИДЕО)

МКД - 31.05.2020

Руската вселенска агенција Роскосмос, која долго време беше единетствената способна да ги превезе космонаутите до Меѓународната вселенска станица (ИСС), ѝ го честиташе денес на американската компанија Спејсекс успешното лансирање на ракетата до ИСС.

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Кајгана - 31.05.2020

Американскиот претседател ја коментираше историската соработка на НАСА и SpaceX нагласувајќи дека отсега Америка ќе биде најдобра и во вселената. „Она што Даглас Харли и Роберт Бенкен го направија беше чиста американска генијалност и храброст.

Спејсекс испрати луѓе во вселената, првпат по девет години Американци полетаа од американско тло (ВИДЕО)

МКД - 31.05.2020

Спејсекс, приватната компанија на милијардерот Илон Маск, синоќа лансираше од Флорида двајца американски астронаути во орбитата, што е прво полетување на Американци од американско тло во последните девет години.

Ракетата на „Спејс Икс“ на пат кон Меѓународната вселенска станица

Р.С.Европа - 31.05.2020

Двајца американски астронаути денеска на 31 мај ќе пристигнат во Меѓународната вселенска станица, на првата мисија на комерцијално изградено летало. Даг Харли и Боб Бенкен треба да пристигнат во 16:30 часот по средноевропско време во Меѓународната ...

Илон Маск испрати луѓе во вселената и ја почна ерата на комерцијални летови

Сакам да кажам - 31.05.2020

„Спејс-Екс“, која е во сопственост на Илон Маск, синоќа испиша историја, станувајќи прва приватна компанија која испратила луѓе во вселената. Искусните астронаути Даг Харли и Боб Бенкен полетаа од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида и по ...

Илон Маск: Цело човештво треба да биде гордо на овој момент

Телефони.мк - 31.05.2020

Името и презимето на Илон Маск заедно со неговата компанија SpaceX ќе бидат запишани во историјата за лансирањето на ракетата Falcon 9 со капсулата Crew Dragon. Човекот што пред 18 години ја основаше компанијата за вселенски патувања, безброј пати ...

Прво лансирање астронаути во САД по 9 години – во приватна капсула и ракета (видео)

Мета - 31.05.2020

Првпат од пензионирањето на флотата шатлови пред девет години, вчера беше извршено лансирање астронаути на НАСА од тлото на САД – и тоа во капсулата „Дрегон“ на ракетата „Фалкон 9“, обете изградени од компанијата „Спејс Екс“.

„Space X“ успешно ги лансираше астронаутите на НАСА во орбитата

Телма - 31.05.2020

Ракетата „Space X“ , со двајца астронаути на НАСА, беше успешно лансирана во вселената. Ова е првпат по речиси цела деценија двајца астронаути да полетаат за во земјината орбита од американска почва.

(Видео) Историско лансирање: „SpaceX“ првпат испрати астронаути во вселената

Макфакс - 31.05.2020

Вчера успешно беше лансирана во вселената ракетата „Фалкон 9“, во која беа и двајца астронаути на НАСА. Странува збор за ракета на компанијата SpaceX на Елон Маск. По 13 минути од лансирањето капсулата се одвои па ракетата.

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

А1 On - 31.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, по лансирањето на вселенското летало „Фалкон 9“ од вселенскиот центар Кенеди во Флорида, изјави дека ова е само почеток и оти на крајот американските астронаути ќе летаат и на Марс.

(ВИДЕО) Ова не е победа, враќањето е поопасно од заминувањето, рече Елон Маск по историското лансирање на неговиот ...

ММС - 31.05.2020

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути во вселената на вчерашното историско лансирање. Околу 15.22 часот, по локално време од центарот во Флорида е лансирана ракетата ...

„Space X“ успешно ги лансираше астронаутите на НАСА во орбитата

Радио МОФ - 31.05.2020

Капсулата по име Dragon (Змеј) донесе нов момент во американската програма за вселенски летови, носејќи двајца астронаути во авантура во орбитата. Ракетата „Falcon 9“ на компанијата „Space X“, во 15:22 часот по локално американско и 21:22 часот по ...

SpaceX и НАСА полетаа кон МВС

Кајгана - 31.05.2020

За прв пат приватна компанија лансираше од вселенскиот центар Џон Кенеди, во соработка со НАСА. Воедно тоа е и прво лансирање од територијата на САД по речиси 10 години. Астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен на НАСА во вселенското летало Dragon на ...

Трамп за лансирањето на SpaceX: Триумфално враќање кон ѕвездите

Нетпрес - 31.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој саботното лансирање на вселенското летало на приватната компанија „SpaxeX“ го следеше од вселенскиот центар Кенеди, оцени дека станува збор за „триумфално враќање кон ѕвездите“ на САД.

ВИДЕО: Ракетата „Фалкон 9“ на компанијата “Space X” e на пат кон вселенската станица

Иновативност - 31.05.2020

Ракетата „Фалкон 9“ на компанијата “Space X” беше успешно лансирана вчера во вселената со двајца астронаути на НАСА. Лансирањето од вселенската станица „Кенеди“ во Флорида во 15:22 часот по локално односно 21:22 часот по средноевропско време се ...

Трамп за лансирањето на „Фалкон 9“: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

Локално - 31.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави по полетувањето во орбитата на вселенското летало „Фалкон 9“ од вселенскиот центар Кенеди во Флорида, дека ова е само почеток и дека на крајот, американските астронаути исто така ќе летаат кон Марс.

Астронаути на НАСА на пат кон Меѓународната вселенска станица (видео)

Опсервер - 31.05.2020

Кејп Канаверал, 31 мај 2020 () – Вселенското летало, дизајнирано и изградено од приватната компанија „SpaceX“, беше лансирано во орбита со двајца астронаути од американската вселенска агенција НАСА.

Илон Муск ги лансираше астронаутите во вселената

Бизнис Вести - 31.05.2020

Американските астронаути Даглас Харли и Роберт Бенкен го започнаа својот лет на новиот „Крегон змеј“ на Спејскс. Ова се случи од вториот обид, откако претходниот обид од средата беше одложен поради лошите временски услови.

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Фактор - 31.05.2020

Историски настан кој го проследи целиот свет - НАСА вчера во 15.22 часот по американско време ја лансираше во вселената ракетата „Фалкон 9“. Во неа беа и двајца астронаути на НАСА. Странува збор за ракета на компанијата SpaceX на Елон Маск која има ...