TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Какви пораки испрати Бајден во првиот претседателски говор

360 степени - 20.01.2021

Ќе бидам претседател на сите Американци, насилство повеќе нема да се случи, потребно е единство на нацијата и справување со домашниот тероризам, се дел од пораките кои ги испрати новиот американски претседател Денеска е ден на демократијата, на ...

Муслиу за тв 24: Америка сака да го стабилизира Балканот и да ги затвори сите прашања

24 Вести

Бајден го презеде налогот на Твитер- ПОТУС, прв твит на Харис: Подготвена сум да служам

Опсервер

Бајден со порака до светот: Ќе водиме не само со примерот на моќта, туку и со моќта на примерот

Фокус

Бајден во својот прв говор како претседател: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

ТВ21

Муслиу: Бајден наследува поделена нација, а Кина ќе биде фокус на новата администрација

Локално

Бајден: Насилство нема веќе да се случи овде, ниту денес, ниту никогаш повеќе

Опсервер

Deutsche Welle Локално Фактор ТВ21 Алсат-М iPortal А1 On Курир

Светските лидери го честитаат стапувањето на должност на Бајден

Р.С.Европа - 20.01.2021

Европските лидери се надеваат на подобрување на односите со Соединетите држави откако Џо Бајден положи заклетва за нов претседател на нацијата. Поранешниот претседател Доналд Трамп се судри со неговите европски колеги за прашања кои се движат од ...

Бајден : Пред да тргнувам на инагурацијата мојата жена ми рече : “Не заборавај да го измиеш садот од кој јадеше житарици”

Во Центар

Некому му беше досаден говорот на Бајден: Екс американскиот претседател Клинтон заспа (ВИДЕО)

Локално

ВО ЖИВО: Свечена церемонија по повод инаугурацијата на Џо Бајден

ТВ21

Бајден твитна: „Во Америка е нов ден“

ТВ21

Ешли Бајден пред инаугурацијата на својот татко: Вели дека е горда на него, а вака го опишала моментот кога победил на изборите

Точка

Писмо од 17 републиканци до Бајден со желба за соработка

Опсервер

Вечер Прес Сакам да кажам Република Република Независен Алсат-М Точка Точка

(ВИДЕО) Зборовите кои Џо Бајден и ги ушатил на сопругата пред инаугурацијата говорат за нивниот брак

Екран - 20.01.2021

Околу еден чќас пред инаугурацијата, новиот американски претседател Џо Бајден на социјалните мрежи и испрати специјална порака на неговата сопруга Џил. Тој објави видео на кое двајцата се држат за раце и и се обратил со љубезни зборови.

Ќерката на Џо Бајден откри семејна тајна : “Мама секогаш знае како да го спушти на земја мојот татко”

Во Центар

Модна дипломатија на дело: Џил Бајден испрати силна порака со овој изглед

Слободен Печат

Виолетовата боја е внимателно избрана: Џил Бајден ја започна должноста на прва дама во дипломатски стајлинг со порака

Точка

Бајден пристигна во црквата

ТВ21

Љубовната приказна на Џо и Џил Бајден: Се запознале на состанок на „слепо“, пет пати ја побарал за жена, а вака го бранеше од демонстранти (ВИДЕО)

Press24

Новата „прва ќерка“ некогаш била уапсена за дрога: Ешли само во нешто е поразлична од Иванка Тамп

Хаштаг

Stylist Курир Фокус Република Нетпрес Канал5

Гренел: Мора да му честитаме на Бајден затоа што ја сакаме Америка

Слободен Печат - 20.01.2021

Специјалниот претставник на досегашниот американски претседател Доналд Трамп во дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, му го честиташе на новиот претседател на САД, Џо Бајден денешното стапување на функцијата.

Гренел: Мораме да му честитаме на Бајден затоа што ја сакаме Америка

24Инфо

Гренел: Мораме да му честитаме на Бајден затоа што ја сакаме Америка

Опсервер

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Република - 20.01.2021

Во својот прв говор како претседател на САД Џо Бајден на Америјканците и светот му порача дека денеска е ден на Америка, ден на демократијата, ден на историјата и надежта, ден на обновување.

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Frontline

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Опсервер

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

+инфо

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

24Инфо

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Вечер Прес

Тешко минато, трагедии и несреќи: Кој е всушност Џо Бајден?

Фактор - 20.01.2021

Американски сенатор од Делавер од 1973 до 2009 година, потпретседател на САД од 2009 до 2017 година и кандидат на Демократската партија на претседателските избори во 2020 година. Негови зборови: „Грешка е неизбежна во одреден момент од животот, но ...

Кој е Џо Бајден, новиот претседател на САД

еМагазин

Кој е Џо Бајден, 46-тиот претседател на САД?

Локално

Бајден се расплака во емотивниот говор пред заминувањето во Вашингтон (ВИДЕО)

Канал5

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен Печат

Бајден го совладаа емоциите: Заплака додека држеше говор

ММС

Бајден емотивно се збогуваше од Делавер пред да замине за Вашингтон во пресрет на неговата инаугурација

ТВ21

Независен Во Центар Локално

Тимот на Бајден бара од сегашниот американски генерален хирург да се повлече

ТВ21 - 20.01.2021

Со твит во средата наутро, американскиот генерален хирург д-р Џером Адамс ги потврди извештаите дека тимот на Бајден го замолил да си даде оставка. „Тимот од Бајден ме замоли да се повлечам од функцијата генерален хирург.

Тимот на Бајден бара сегашниот американски генерален хирург да се повлече

Нетпрес

Бајден ќе го признае Гваидо за лидер на Венецуела и ќе ги задржи санкциите

Макфакс - 20.01.2021

Администрација на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ќе го задржи ставот на Вашингтон дека опозиционерот Хуан Гуаидо е легитимен претседател на Венецуела, уништувајќи ги надежите дека Бајден може да ја преиспита американската политика ...

Бајден ќе го признае Гваидо за лидер на Венецуела и ќе ги задржи санкциите

Вечер

Бајден ќе го признае Гваидо за лидер на Венецуела и ќе ги задржи санкциите

24Инфо

Бајден ќе го признае Гваидо за лидер на Венецуела и ќе ги задржи санкциите

Точка

Блинкен: Администрацијата на Бајден ќе работи на запирање на проектот „Северен тек 2“

Макфакс - 20.01.2021

Администрацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, ќе ја искористи секоја алатка за убедување за да ја запре изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ и ќе работи на убедување на европските партнери да не продолжуваат со него, изјави ...

Блинкен: Администрацијата на Бајден ќе работи на запирање на проектот „Северен тек 2“

Вечер

Блинкен: Администрацијата на Бајден ќе работи на запирање на проектот „Северен тек 2“

24Инфо

Блинкен: Администрацијата на Бајден ќе работи на запирање на проектот „Северен тек 2“

Точка

Џонсон: Се радувам на соработката со Бајден

24Инфо - 24.01.2021

Британскиот премиер Борис Џонсон по вчерашниот прв телефонски разговор со претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека се радува на соработката со новиот шеф на американската држава на нивните заеднички цели, вклучително борбата против климатските ...

Џонсон: Се радувам на соработката со Бајден

Опсервер

Џонсон: Се радувам на соработката со Бајден

Курир

Џонсон: Се радувам на соработката со Бајден

Либертас

Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави

Опсервер - 20.01.2021

– Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави, изјави кандидатот на американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Блинкен го нагалси тоа за време на сослушувањето во Сенатот во ...

Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави

Бизнис Вести

Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави

24Инфо

Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави

Фокус

Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави

А1 On

Бајден е за решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците со две држави

MakPress

Бајден: Решение на конфликтот меѓу Израел и Палестинците е со две држави

Денешен